Постанова № 66269974, 28.04.2017, Придніпровський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
28.04.2017
Номер справи
711/2174/17
Номер документу
66269974
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 711/2174/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 квітня 2017 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого судді: Кондрацької Н.М.

при секретаріМелещенко О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправної та зобов»язання вчинити дії,-

встановив:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом та мотивує його тим, що влипні 2008 року його було прийнято на службу до органів внутрішніх справ. З 2012р. він працював на посаді інспектора з організації дорожнього руху відділення ДАІ з обслуговування Корсунь-Шевченківського району та м. Корсунь-Шевченківський. Відповідно до наказу УМВС України в Черкаській області № 116 о/с від 28.04.2015 року ОСОБА_1 було відряджено до м. Краматорськ Донецької області, для виконання завдань визначених ЗУ «Про боротьбу з тероризмом» та несення служби по охороні громадського порядку в районах проведення антитерористичної операції. 19 травня 2015 року близько 10год. 00хв. перебуваючи поблизу м. Світлодарськ, Донецької області, позивачем під час виконання службових обов'язків в ході бойового зіткнення було отримано поранення (контузія). Після чого позивач 24.09.2015р. ( рапорт вх.: 1/Рп-66 від 24.09.2015р.) звернувся до УМВС України в Черкаській області з вимогою провести нарахування та виплатити одноразову грошову допомогу по факту поранення ( без встановлення інвалідності). Проте листом № 12-Д-102 від 09.10.2015р. УМВС України в Черкаській області повідомило, що розгляд даного питання можливий лише після прийняття відповідної постанови КМУ. 06 листопада 2015 року наказом № 312 о/с ОСОБА_1 був звільнений з органів внутрішніх справ в звязку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші Міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації), зокрема на службу до Національної поліції України. В свою чергу 17.06.2016р. наказом голови ГУНП в Черкаській області № 89 о/с, звільнений зі служби в поліції за п.2 ст. 77 ЗУ «Про Національну поліцію» (через хворобу). Після рішення Київського апеляційного адміністративного суду ліквідаційна комісія УМВС України в Черкаській області провела службове розслідування та надала акт Н-5 від 22.09.2016р.( наказ № 2151 від 16.09.2016р.), де комісія з розслідування визнає, що поранення трапилось в період проходження служби при виконанні службових обовязків внаслідок припинення злочинів та правопорушень в зоні АТО. Відповідно до довідки до акта огляду МСЕК серії 12ААА № 533439 від 08.11.2016р. позивачу встановлено другу групу інвалідності, безтерміново, де причиною інвалідності зазначено - травма, повязана з виконанням службових обовязків. Свідоцтвом про хворобу № 142 від 27.05.2016р. та (постановою ВЛК ДУ «ТМО МВС України по Черкаській області № 60 від 05.10.2016р. про перегляд причинного звязку) встановлено, що захворювання повязане з травмою, отриманою під час виконання службових обовязків. Після встановлення інвалідності ОСОБА_1 за останнім місцем роботи, а саме 18.11.2016р., звернувся з заявою до ГУНП України в Черкаській області щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги в звязку з інвалідністю. Проте листом № 29/Я-126 від 19.12.2016р. ГУНП України в Черкаській області повідомило, що нормативними документами не визначена можливість виплати поліцейському одноразової грошової допомоги внаслідок травми отриманої під час служби в ОВС. Враховуючи дану відмову безпідставною та такою, що порушує права позивача повторно звернувся до ГУНП України в Черкаській області з заявою № 11/Д-502 від 10.02.2017р. з вимогою не порушувати його права передбачені чинним законодавством та здійснити нарахування і виплату одноразової грошової допомоги. Однак, у відповіді ГУНП України в Черкаській області № 29/Д-25 від 20.02.2017р. було повідомлено, що правових підстав виплати одноразової грошової допомоги внаслідок інвалідності повязаної з травмою отриманою під час служби в ОВС немає. Просить визнати протиправною відмову ГУНП України в Черкаській області у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв»язку з встановленням другої групи інвалідності відповідно до наказу МВС України № 4 від 11.01.2016, стягнути з ГУНП України в Черкаській області одноразову грошову допомогу у зв»язку з встановленням другої групи інвалідності внаслідок захворювання, отриманого внаслідок травми під час проходження служби в ОВС в сумі 290000 грн.

В судовому засіданні представник позивача та позивач позов підтримали повністю, просить його задовольнити.

Представник відповідача в судовому засідання позов не визнав повністю та надала заперечення.

Суд, розглянувши адміністративний позов, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та проаналізувавши норми діючого законодавства, вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню у зв'язку із таким.

Судом встановлено, що згідно з витягу з наказу Головного управління національної поліції в Черкаській області за 2016 рік від 17.06.2016 звільнено зі служби в поліції в запас Збройних Сил України за п. 2 ст. 77 ЗУ «Про національну поліцію» ОСОБА_1

Відповідно до довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААА № 533439 від 08.11.2016 ОСОБА_2 встановлено 2 групу інвалідності 07.11.2016 у зв»язку з травмою, пов»язаною з виконанням службових обов»язків.

ОСОБА_1 18.11.2016р. звернувся з заявою за останнім місцем роботи до ГУНП України в Черкаській області щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги в звязку з інвалідністю. Листом № 29/Я-126 від 19.12.2016р. ГУНП України в Черкаській області повідомило, що нормативними документами не визначена можливість виплати поліцейському одноразової грошової допомоги внаслідок травми отриманої під час служби в ОВС.

Позивач повторно звернувся до ГУНП України в Черкаській області з заявою № 11/Д-502 від 10.02.2017р. з вимогою не порушувати його права передбачені чинним законодавством та здійснити нарахування і виплату одноразової грошової допомоги. Однак, у відповіді ГУНП України в Черкаській області № 29/Д-25 від 20.02.2017р. було повідомлено, що правових підстав виплати одноразової грошової допомоги внаслідок інвалідності повязаної з травмою отриманою під час служби в ОВС немає.

Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови у виплаті відповідної допомоги, позивач звернувся з даним позовом до суду про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії, з приводу чого суд зазначає наступне.

З даним позовом позивач звернувся до суду з дотриманням строків звернення, передбаченихст. 99 КАС України.

Відповідно до ч.1ст. 2 КАС Українизавданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно із ч.3ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безпосередньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод, та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку. Відсутність хоча б однієї з наведених ознак є підставою для задоволення адміністративного позову.

За змістом ч.6ст. 23 Закону України «Про міліцію», - у разі інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ,залежновідступенявтрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров»я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

Згідно абзацу 3 пункту 15Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію», - право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинностіЗаконом України «Про Національну поліцію».

Доводи відповідача про неможливість застосування до спірних правовідносинЗакону України «Про міліцію»не можуть бути прийняті судом, оскільки суперечать абзацу 3 пункту 15Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію».

Отже, ОСОБА_1, як особа, якій встановлена інвалідність ІІ групи внаслідок захворювання пов»язаного із проходженням служби в ОВС, має право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до ч.6ст. 23 Закону України «Про міліцію»в розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.

Той факт, що позивач після звільнення зі служби в органах внутрішніх справ був прийнятий на службу в органи поліції не позбавляє його права на отримання одноразової грошової допомоги передбаченоїст. 23 Закону України «Про міліцію».

У листопаді 2016 року (на час встановлення інвалідності позивачу) прожитковий мінімум для працездатних осіб становив 1450 гривень (ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік»), а тому одноразова грошова допомога позивачу повинна складати 290000 гривень (із розрахунку 200 х 1450).

Наказом МВС України від 11.01.2016 року № 4затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (далі - Порядок№ 4).

Відповідно до пп. 4 п. 5 Розділу 1 Порядку № 4 встановлено значення термінів, що визначають випадки,за яких призначається одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського, а саме: пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ - обставина, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми чи каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ.

Отже і Порядок №4 не заперечує можливості отримання одноразової грошової допомоги при інвалідності з причини захворювання повязаного із проходженням служби в ОВС.

Згідно пункту 3 розділу 3 вказаного Порядку № 4 заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського.

Таким чином ОСОБА_1 обґрунтовано звернувся до ГУНП за останнім своїм місцем служби із заявою про виплату одноразової грошової допомоги.

Певні термінологічні колізії та суперечності у підзаконних нормативно-правових актах зокрема у Порядку №850 та Порядку №4 з приводу механізму реалізації права на отримання одноразової грошової допомоги, на думку суду повязані із процесом реформуванням міліції в Національну поліцію та не можуть бути підставою для відмови у захисті законних прав та інтересів позивача.

Відповідно до ч.1ст. 46 Конституції України, - громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Позивач вступаючи на службу до ОВС і тривалий час виконуючі свої професійні обов»язки, пов»язані з ризиком для життя та здоров»я, мав законне сподівання, що у випадку втрати працездатності на службі він отримає гарантований Державою соціальний захист, який включає у тому числі й одноразову грошову допомогу в розмірі визначеномуЗаконом України «Про міліцію».

За таких обставин необхідно визнати протиправним рішення ГУНП про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги позивачу та зобов»язати ГУНП призначити і виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в сумі 290000 гривень у зв»язку із встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання повязаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Керуючись статтями19,46 Конституції України,статтею 23 Закону України «Про міліцію», абзацем 3 пункту 15Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію», статтями8-10,71,86,159,162,163,254 КАС України, суд, -

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправної та зобов»язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління національної поліції в Черкаській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначені та виплаті одноразової грошової допомоги, передбаченоїст. 97 Закону України «Про Національну поліцію».

Зобов'язати Головне управління національної поліції в Черкаській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1, одноразову грошову допомогу в розмірі і порядку, передбаченому ст.97,99 Закону України «Про Національну поліцію», Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженогонаказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 р. № 4.

Стягнути з Головного управління Національної поліції в Черкаській області на користь держави судовий збір в розмірі 551,20 грн.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Черкаській області надати протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання судового рішення.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий: ОСОБА_3