Головуючий у 1 інстанції - Коліщук З.М.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 квітня 2017 року справа № 805/3173/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ, вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Чебанова О.О., суддів: Сіваченка І.В., Міронової Г.М., при секретарі судового засідання Куленко О.Д., за участю представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Селидівського міського суду Донецької області від 06 лютого 2017 року у справі № 805/3173/16-а за позовом ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання неправомірними та протиправними дії щодо ненадання довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, зобовязання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 (далі позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області (далі відповідач), в якому просила: визнати неправомірними та протиправними дії Головного управління ДФС у Донецькій області щодо ненадання довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим службовцям станом на 01.05.2016: зобов'язати Головне управління ДФС у Донецькій області надати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям станом на 01.05.2016 (а.с. 4-7).
Постановою Селидівського міського суду Донецької області від 06 лютого 2017 року у справі № 805/3173/16-а адміністративний позов було задоволено, внаслідок чого: визнано протиправними дії Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області щодо ненадання довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії, непрацюючим державним службовцям станом на 1 травня 2016 року; зобов'язано Головне управління Державної фіскальної служби у Донецькій області надати ОСОБА_3 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям станом на 1 травня 2016 року (а.с. 91-95).
Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову місцевого суду скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі (а.с. 102-103).
Представник відповідача у судовому засіданні підтримала доводи апеляційної скарги та просила її задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
ОСОБА_3 14.06.2011 року була звільнена у зв'язку з досягненням граничного віку проходження державної служби відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 30 ЗУ «Про державну службу» (а.с. 52-53).
З 15 червня 2011 року ОСОБА_3 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області та отримує пенсію за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням серії ААЖ № 415621 (а.с. 8).
02 серпня 2016 року позивач звернулася із письмовою заявою до відповідача з проханням видати довідку про заробітну плату, що надається для проведення перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям станом на 01.05.2016, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям (а.с. 15).
17 серпня 2016 року відповідач листом за № 4634/10/05-99-05-02-13 надав позивачу відповідь, в якій зазначив, що з 01 травня 2015 року втратила чинність стаття 37-1 «Порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців» Закону України від 16 грудня 1996 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», якою було визначено умови та порядок перерахунку вже призначених пенсій державним службовцям, у зв'язку з набранням чинності Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу». Новим Законом № 889-VIII не передбачено проведення перерахунку вже призначених пенсій державним службовцям, а також, у даному Законі немає статті, яка б визначала порядок і умови перерахунку пенсій державним службовцям (а.с. 16).
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції прийшов до висновку, що відповідач зобов'язаний був надати довідку про заробітну плату, яка подається для перерахунку пенсії. Також, суд першої інстанції зазначив, що відповідач, відмовляючи у видачі позивачу довідки для проведення перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям, посилається на Закон України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу», але це не належить до компетенції органів Державної фіскальної служби України, оскільки питання щодо визначення права та підстав для перерахунку пенсій є компетенцією органів Пенсійного фонду України.
Колегія суддів не погоджується із зазначеними висновками, з огляду на наступне.
Норму щодо перерахунку державним службовцям призначених пенсій було передбачено статтею 37-1 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ). Відповідно до зазначеної статті умови та порядок проведення таких перерахунків визначалися Кабінетом Міністрів України.
Законом України від 02.03.2015 № 213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначалися відповідно до Закону № 3723-ХП.
Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким було встановлено порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 втратила чинність.
Крім того, постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 № 15-2 скасовано форми довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям, затверджені постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1.
Законом України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон № 889-VІІІ), який набрав чинності 01.05.2016, не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій державним службовцям.
З набранням чинності Законом № 889-VIII, Закон № 3723-ХІІ втратив чинність, окрім статті 37 (щодо призначення пенсій окремим категоріям осіб).
У рішеннях Конституційного суду України від 16.04.2009 № 7-рп/2009 (пункт 4.1) та від 03.10.1997 № 4-зп (пункт 3) розяснено, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас урегульована однопредметними нормативно-правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше.
Відповідно до статті 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців проводиться за нормами Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Посилання позивача на приписи ст. 58 Конституції України не стосуються справи, оскільки нові норми законодавства не поширюють свою дію на час до того, як вони набрали чинності. Право ж на перерахунок пенсії слід визначати за такими правилами перерахунку, які закріплені в законодавстві та чинні на час виникнення права на перерахунок.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки відповідач є органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав для видачі довідки про заробітну плату для перерахунку раніше призначеної пенсії.
Відповідно до практики Європейського Суду з прав людини, зокрема, в справі «Кечко проти України» суд зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство.
У рішенні від 09.10.1979 у справі «Ейрі проти Ірландії» Європейський суд з прав людини констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12.10.2004.
З урахування встановлених обставин та наведених норм законів, якими регулюються спірні відносини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, суд першої інстанції внаслідок неправильного застосування норм матеріального закону дійшов помилкового висновку про наявність підстав для задоволення позову, в звязку з чим постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.
Керуючись статтями 11, 24, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Селидівського міського суду Донецької області від 06 лютого 2017 року у справі № 805/3173/16-а задовольнити.
Постанову Селидівського міського суду Донецької області від 06 лютого 2017 року у справі № 805/3173/16-а скасувати.
Прийняти нову постанову.
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання неправомірними та протиправними дії щодо ненадання довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, зобовязання вчинити певні дії відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після складення у повному обсязі.
У повному обсязі постанова складена 28.04.2017.
Головуючий суддя О.О. Чебанов
Судді І.В. Сіваченко
ОСОБА_4