Головуючий у 1 інстанції - Ікорська Є.С.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 квітня 2017 року справа № 263/13522/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ, вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді: Чебанова О.О., суддів: Ханової Р.Ф., Сіваченка І.В., розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя на постанову Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 22 листопада 2016 року у справі № 263/13522/16-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя (далі відповідач), в якому просив: визнати неправомірною бездіяльність УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя щодо не проведення йому індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного Фонду України та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком починаючи з січня 2014 року, виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року, та визнати протиправними дії щодо визначення фіксованої суми індексації в заниженому розмірі та бездіяльність щодо не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) вересень 2015 року та індексу споживчих цін за період з жовтня 2015 року; зобов'язати УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя перерахувати та виплатити фіксовані суми індексації наростаючим підсумком за періоди з січня 2014 року по вересень 2015 року з урахуванням за базовий місяць грудень 2014 року, з вересня 2015 року по травень 2016 року з урахуванням за базовий місяць вересень 2015 року з 26.03.2016 року відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078, з урахуванням фактично виплачених коштів у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного Фонду України (а.с. 2-4).
Постановою Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 22 листопада 2016 року у справі № 263/13522/16-а адміністративний позов задоволено, внаслідок чого: визнано неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області щодо не проведення ОСОБА_2 індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) травень 2014 року та індексу споживчих цін за період з червня 2014 року по вересень 2015 року, з жовтня 2015 року по травень 2016 року, виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) вересень 2015 року; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 з 26.03.2016 року суми індексації пенсії наростаючим підсумком після визначення базового місяця (місяця підвищення пенсії) травень 2014 року та індексу споживчих цін за період з червня 2014 року по вересень 2015 року, з жовтня 2015 року по травень 2016 року, виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) вересень 2015 року з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, з урахуванням фактично виплачених коштів у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України (а.с. 30-37).
Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову місцевого суду скасувати та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову у повному обсязі (а.с. 41-43).
Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. За приписами п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дійшла висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області та отримує пенсію за віком.
Позивач звернувся до органу Пенсійного фонду із заявою про отримання даних щодо проведення індексації його пенсії, яка розглянута відповідачем та листом управління від 18.10.2016 р. № 31283/03 позивача повідомлено, що розмір його пенсії розрахований згідно діючого законодавства, на підставі документів пенсійної справи, та пенсія проіндексована у відповідності до Закону України Про індексацію грошових доходів населення. Станом на 31.08.2015 року до пенсії позивача сплачувалась індексація в розмірі 73,07 грн. З 01.09.2015 року проведено індивідуально-масовий перерахунок пенсії, внаслідок чого базовим місяцем встановлено вересень 2015 року. З 01.09.2015 року сума індексації пенсії зафіксована в розмірі 25,57 грн. З 01.05.2016 року проведено індивідуально-масовий перерахунок пенсії, внаслідок чого базовим місяцем встановлено травень 2016 року. З 01.05.2016 року сума індексації пенсії позивача зафіксована в новому розмірі 4,29 грн. (а.с. 10).
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції прийшов до висновку, що внаслідок бездіяльності відповідача щодо не проведення позивачу індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком виходячи з базового місяця грудень 2013 р. з урахуванням фіксованої суми індексації виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, значно зменшено пенсію позивача, що суперечать чинному законодавству.
Судова колегія не погоджується з висновком суду першої інстанції, вважає його необґрунтованим та таким що не відповідає фактичним обставинам справи з урахуванням наступного.
Спірним у справі є протиправність (правомірність) дій пенсійного органу щодо визначення фіксованої суми індексації в заниженому розмірі та протиправність (правомірність) бездіяльності щодо необчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком і, як наслідок, зобовязання провести нарахування та виплату сум індексації в належному розмірі.
Оцінюючи спірні відносини, колегія суддів виходить з того, що відповідно до статті 2 Закону України Про індексацію грошових доходів населення від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ (далі Закон № 1282-ХІІ) індексації підлягають грошові доходи громадян одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Згідно зі статтею 3 Закону № 1282-ХІІ, індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Статтею 4 Закону № 1282-ХІІ передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка (в редакції закону з 01.01.2016 року 103 відсотка). Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно до частини 6 статті 5 Закону № 1282-ХІІ (зі змінами, внесеними Законом від 28.12.2014 року № 76-VIII, редакція діє з 01.01.2015 року), проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
З метою реалізації вказаного Закону Кабінетом Міністрів України постановою від 17.03.2003 № 1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).
Пунктом 2 Порядку передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, у тому числі пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).
З огляду на викладене, колегія суддів зазначає, що пенсія, яку отримує позивач, є об'єктом індексації, яка має нараховуватись щомісячно, за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації 101 відсоток (з 01.01.2016 року 103 відсотка), у частині, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Проте, аналіз вищенаведених норм свідчить про те, що реалізація права на проведення індексації доходів населення поставлена в залежність від фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Судова колегія звертає увагу на те, що судом першої інстанції задоволено позовні вимоги щодо здійснення перерахунку індексації пенсії з січня 2014 року в порушення п.6-7 Прикінцевих положень Закону України Про Державний Бюджет України на 2014 рік, який встановлює, що норми і положення Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Аналогічні норми містить Закон України Про Державний Бюджет України на 2015 рік, відповідно до п. 9 Прикінцевих положень якого встановлено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік, а норми і положення Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Таким чином, суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги позивача не врахував п.6-7 Прикінцевих положень закону України Про Державний Бюджет України на 2014 рік та п.9 Прикінцевих положень Закону України Про Державний Бюджет на 2015 рік, якими не передбачена індексація грошових доходів населення, а тому позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню. Крім того, з 01.01.2015 року нормою Закону № 1282-ХІІ визначено, що проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Бюджет Пенсійного фонду України щорічно затверджується Кабінетом Міністрів України. Виключно Законом України про Державний бюджет України визначаються будь які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Конституцією України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, постановами Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 р. № 202, від 25 лютого 2015 р. № 67, від 10 березня 2016 р. № 190 затверджений бюджет Пенсійного фонду України на 2014, 2015, 2016 рік відповідно, якими не передбачено видатки на проведення індексації грошових доходів населення, що унеможливило проведення управлінням Пенсійного фонду індексації пенсії позивача з січня 2014 року та виключає протиправну бездіяльність пенсійного органу.
За даними звітів: про виконання показників бюджету Пенсійного фонду України на 2014 рік, про виконання показників бюджету Пенсійного фонду України на 2015 рік, про виконання бюджету ГУ ПФУ в Донецькій області на 2014 рік та про виконання бюджету ГУ ПФУ в Донецькій області на 2015 рік залишок коштів на кінець 2014 року в Пенсійному фонді України становить 1 767 765 100 грн., залишок коштів на кінець 2015 року в ПФУ 867769400 грн., а також залишок коштів на кінець 2014 року в ГУ ПФУ в Донецькій області 147488200 грн., залишок коштів на кінець 2015 року в ГУ ПФУ в Донецькій області 10329100 грн. (а.с. 17-18).
На виконання ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 08.02.2017 р. відповідачем надано клопотання, зі змісту якого встановлено, що залишок коштів УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя на кінець 2014 року, який сформувався за рахунок власних надходжень управління, забезпечив авансове фінансування пенсійних виплат січня 2015 року, в той час як місячна потреба фінансування пенсій січня 2015 року склала 136599364 грн. Залишок коштів УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя на кінець 2015 року, який сформувався за рахунок власних надходжень управління, забезпечив авансове фінансування пенсійних виплат січня 2016 року по 15 січня включно. Місячна потреба фінансування пенсій січня 2015 склала 144138306 грн. Крім того, із затвердженого бюджету Пенсійного фонду України на 2015 рік вбачається перевищення обсягу видаткової частини над дохідною у 19 млрд. грн., що свідчить про дефіцит коштів Пенсійного фонду України. Залишок коштів УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя на кінець 2016 року, який сформувався за рахунок власних надходжень управління, забезпечив авансове фінансування пенсійних виплат січня 2017 року (а.с. 76-78).
Отже, проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України. Діючі на сьогоднішній час обмеження на проведення нарахування та виплату індексації мають застосовуватися управлінням у чіткій відповідності із розмірами бюджетних асигнувань, оскільки такі норми є чинними та не скасовані в установленому законом порядку.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку що відповідач при проведенні індексації пенсії позивача діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахування встановлених обставин та наведених норм законів, якими регулюються спірні відносини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, суд першої інстанції внаслідок неправильного застосування норм матеріального закону дійшов помилкового висновку про наявність підстав для задоволення позову, в звязку з чим постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 184, 185, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя на постанову Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 22 листопада 2016 року у справі № 263/13522/16-а задовольнити.
Постанову Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 22 листопада 2016 року у справі № 263/13522/16-а скасувати.
Прийняти нову постанову.
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити певні дії відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Головуючий суддя О.О. Чебанов
Судді Р.Ф. Ханова
ОСОБА_3