Постанова № 66261501, 27.04.2017, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2017
Номер справи
820/2577/16
Номер документу
66261501
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

27 квітня 2017 р. № 820/2577/16

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Панченко О.В.

при секретарі судового засідання - Самігулліній К.В.

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Державної екологічної інспекції у Харківській області до Приватного акціонерного товариства "Філіп Морріс Україна" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач - Державна екологічна інспекція у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до ПрАТ "Філіп Морріс Україна" у вигляді повного зупинення джерел викидів: за адресою: Харківський район, с.Комуніст, Польовий в'їзд, 1 А, а.саме: двох резервуарів об'ємом 1,5 куб.м кожний для зберігання дизельного пального в пожежній насосній; комплектної каналізації насосної станції побутових і виробничих стоків, до складу якої входять приймальні резервуари об'ємом 7,0 і 12,0 куб.м, 2 насоси типу Grundofos; двох промислових пресів у кімнаті відходів (HMS V-Press 820 та Compoctor 4 cam - ORWAK 9020); брикеточних пресів (Brikstar10); фрезерувального верстату, заточувального верстату, внутрішньошліфувального верстату з емульсіонним охолодженням, обладнанням для мийки деталей (робоче місце механіка ППР), розміщених в механічній майстерні сигаретного цеху; 13 лазерних установок (LU 01, LU 02, LU 03, LU 04, LU 08, LU 09, LU 12, LU 13, LU 14, LU16, LU 17, LU 19, LU 23) для пропалювання оболонок фільтрів цигарок, що є додатковими компонентами цигаркових машин; за адресою: м.Харків, вул. Калініна, 85 на території складів - витяжної вентиляції приміщення котельні, де розташовані 2 опалювальних котли, до отримання ПрАТ "Філіп Морріс Україна" відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та повного зупинення діяльності по скиду забруднених ливневих стічних вод до р.Рудка (обладнання насосної станції по перекачуванню ливневих стічних вод) до отримання ПрАТ "Філіп Морріс Україна" дозволу на спеціальне водокористування шляхом опломбування (опечатування) вказаного обладнання Державною екологічною інспекцією у Харківській області; контроль за виконання рішення покласти на Державну екологічну інспекцію у Харківській області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", наказу від 31.03.2016 року за №176/01-04, Державною екологічною інспекцією у Харківській області проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства діяльності ПрАТ "Філіп Морріс Україна". За наслідками перевірки складено акт №176/01-04/02-09. Перевіркою встановлено, що до звітів з інвентаризації та документах у яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин, на підставі яких отримано дозволи на викиди не увійшли додаткові не враховані джерела забруднюючих речовин, викиди в атмосферне повітря від яких з дати вводу в експлуатацію здійснюються за відсутності відповідного дозволу, а саме за адресами: Харківський район, с.Комуніст, Польовий в'їзд, 1; та на території складів за адресою м.Харків, вул.. Калініна,буд.85. Також, в акті перевірки зафіксовано, що позивач здійснює скид ливневих стічних вод до р.Рудка за відсутності відповідного дозволу.

З метою усунення порушень, виявлених під час здійснення планової перевірки, Держекоінспекцією в Харківській області винесено припис від 26 квітня 2016 року № 02-25/59, яким зобов'язано директора ПрАТ "Філіп Морріс Україна" отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від зазначених вище джерел утворення забруднюючих речовин та одержати дозвіл на спеціальне водокористування на скид липневих стічних вод до р.Рудка.

Проте, на час звернення до суду припис Держекоінспекції в Харківській області відповідачем не виконано. Вказана бездіяльність відповідача створює загрозу спричинення шкоди життю та здоров'ю людей, а тому, на думку позивача, наявні підстави для застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду, внаслідок чого останній просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав доводи, викладені у позовній заяві та просив суд ухвалити рішення про задоволення позовних вимог.

Представники відповідача Приватного акціонерного товариства "Філіп Морріс Україна", у судовому засіданні позов не визнали.

У письмових запереченнях (т.1 а.с.50-58) вказали, що на виконання припису Державної екологічної інспекції у Харківській області від 26.04.2016 року №02-25/59 підприємством отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, що знаходяться за адресою Харківська обл., Харківський р-н, с.Докучаєвське (колишнє - Комуніст), Польовий в'їзд, 1.

Щодо стаціонарних джерел на викиди забруднюючих речовин, розташованих за адресою: м.Харків, вул.Калініна,85, позивач вказує, що звертався до Північно-Східного наукового центру для проведення розрахунків кількості викидів забруднюючих речовин в атмосферу, за висновками якого утворення забруднюючих речовин вищевказаними джерелами викидів незначні, дані об'єкти не підпадають під перелік об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, а отже висновки позивача є перебільшеними, а вимоги припису такими, що не підлягають задоволенню.

Стосовно здійснення скиду ливневих стічних вод до р.Рудка за відсутності відповідного дозволу, відповідач вказує, що скид дощових стічних вод здійснюється відповідно до узгодженого проекту будівництва виробничого центру №286 від 12.12.2002 року, згідно якого дощові стічні води відводяться до балки "Довгий Лог", яка є верхів'ям р.Рудка. З метою отримання спірного дозволу на скид стічних липневих вод, ПрАТ "Філіп Морріс Україна" зверталось до Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів, на що отримали відповідь, що на даний час р.Рудка ще не внесена до Класифікатора річок України та не має коду водного об'єкту, тому, на думку відповідача висновки Держекоінспекції щодо неправомірності скидання стічних вод з території підприємства у водний об'єкт р.Рудка є помилковими та передчасними.

У судовому засіданні представники відповідача підтримали доводи письмових заперечень та просили суд прийняти рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Суд, вивчивши доводи позову, заслухавши пояснення представників сторін, які прибули у судове засідання, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:

З матеріалів справи встановлено, що позивач пройшов передбачену законодавством процедуру державної реєстрації, набув правового статусу суб'єкта господарювання - юридичної особи, включений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (код ЄДРПОУ 00383231) (т.1 а.с.33-34).

Положеннями частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приписи статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України визначають, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Положеннями статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Україна є демократичною, правовою державою, у якій визнається і діє принцип верховенства права; Конституція України має найвищу юридичну силу; закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй; норми Конституції України є нормами прямої дії; органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України; відповідно до Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; держава відповідає перед людиною за свою діяльність; утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (частина друга статті 3, частина друга статті 6, частини перша, друга статті 8 Конституції України).

Спірні правовідносини регулюються Законом України від 05.04.2007р. №877-V "Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності", Законом України "Про охорону атмосферного повітря" від 16.10.1992 № 2707-XII, Водним кодексом України, Положенням про Державну екологічну інспекцію України, котрий затверджено Указом Президента України від 13 квітня 2011 року N 454/2011, Положенням про територіальні органи Держекоінспекції України, затверджено наказом 04.11.2011 № 429, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 листопада 2011 року за № 1347/20085, Порядком організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженим наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008р. №464.

Згідно з ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Відповідно до п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого указом Президента України від 13.04.2011 р. №454/2011, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.

Згідно з п. 1 Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затверджено наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 04.11.2011 № 429 (далі за текстом - Положення), Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Держекоінспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.

На підставі п. 4.2 Положення, Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства.

Державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства суб'єктами господарювання під час здійснення ними господарської діяльності, Держекоінспекція здійснює на підставі Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008 № 464 "Порядок організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства", зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 січня 2009 року за № 18/16034.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (надалі Закон № 877), заходи державного нагляду (контролю) це планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Згідно ст. 5 Закону № 877, планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування субєкта господарювання та виправлення технічних помилок.

Підпунктами 3.3 та 3.4 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, встановлено, що планова перевірка здійснюється відповідно до квартального плану діяльності органу Держекоінспекції і проводиться за наказом органу Держекоінспекції.

Орган Держекоінспекції не пізніше як за десять днів до початку проведення перевірки надсилає рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу Держекоінспекції, або вручає особисто посадовій особі суб'єкта господарювання під розписку повідомлення про проведення планової перевірки (додаток 2).

У повідомленні про проведення планової перевірки зазначається дата початку та закінчення перевірки, найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється перевірка, найменування органу Держекоінспекції.

Судовим розглядом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що начальником Державної екологічної інспекції у Харківській області відповідно до затвердженого плану заходів Державної екологічної інспекції у Харківській області на 2 квартал 2016 року прийнято наказ від 31 березня 2016 року №176/01-04 та направлення на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Приватного акціонерного товариства "Філіп Морріс Україна" (т.1 а.с. 11- 12).

Державною екологічною інспекцією у Харківській області у період з 01.04.2016 по 21.04.2016 на підставі наказу 31.03.2016 року №176/01-04 проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Приватним акціонерним товариством "Філіп Морріс Україна", результати якої оформлені актом №176/01-04/02-09 (т.1 а.с. 13-26).

У висновках вказаного акту перевірки Держекоінспекцією у Харківській області виявлено порушення вимог законодавства, зокрема положень Закону України "Про охорону атмосферного повітря", Водного кодексу України та Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України 25.03.1999 року №465, а саме:

1)здійснення викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин додатковими джерелами утворення забруднюючих речовин в обсягах, які не ввійшли в наявні дозволи на викиди від 27.03.2013 р. №6325158502-337 (основний майданчик) та від 27.03.2013 р. №6310137900-225 (склади), зокрема:

-за адресою: Харківський район, с.Комуніст, Польовий в'їзд, 1 А: двох резервуарів об'ємом 1,5 куб.м кожний для зберігання дизельного пального в пожежній насосній; комплектної каналізації насосної станції побутових і виробничих стоків, до складу якої входять приймальні резервуари об'ємом 7,0 і 12,0 куб.м, 2 насоси типу Grundofos; двох промислових пресів у кімнаті відходів (HMS V-Press 820 та Compoctor 4 cam - ORWAK 9020); брикеточний прес (Brikstar10); фрезерувального верстату, заточувального верстату, внутрішньошліфувального верстату з емульсіонним охолодженням, обладнанням для мийки деталей (робоче місце механіка ППР), розміщених в механічній майстерні сигаретного цеху; 13 лазерних установок (LU 01, LU 02, LU 03, LU 04, LU 08, LU 09, LU 12, LU 13, LU 14, LU16, LU 17, LU 19, LU 23) для пропалювання оболонок фільтрів цигарок, що є додатковими компонентами цигаркових машин;

-за адресою: м.Харків, вул. Калініна, 85 на території складів - витяжної вентиляції приміщення котельні, де розташовані 2 опалювальних котли;

2)скид ливневих стічних вод до р.Рудка ПрАТ "Філіп Морріс Україна" здійснює за відсутності відповідного дозволу, тобто здійснюється самовільний скид стічних вод.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач після закінчення перевірки не погодився з викладеними висновками перевіряючого в акті перевірки, про що у відповідному розділі акту був зроблений відповідний запис (т.1 а.с. 24).

Крім того, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Харківської області складено протокол про адміністративне правопорушення від 21.04.2016 року №000362 на керівника відділу охорони праці та навколишнього природного середовища ПрАТ "Філіп Морріс Україна" ОСОБА_4 за порушення ст.ст.7, 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", ст.10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", ст.ст.44, 49, 110 Водного кодексу України (т.1 а.с.31) та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 22.04.2016 року №02-26/75, якою керівника відділу охорони праці та навколишнього природного середовища ПрАТ "Філіп Морріс Україна" ОСОБА_4 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність, за яке передбачено ст.185-5, ст.78, ст.48 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 510 грн. (т.1 а.с.32).

На підставі акту, який складено за результатами перевірки, протягом п'яти днів з дня її завершення, у разі виявлення порушень вимог природоохоронного законодавства складається припис про усунення порушень вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Припис щодо усунення порушень природоохоронного законодавства складається у двох примірниках, один з яких не пізніше п'яти робочих днів з дня складення акта надається керівнику суб'єкта господарювання чи уповноваженій ним особі для виконання, другий з підписом такої особи залишається в органі Держекоінспекції, який здійснював перевірку.

Згідно з ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності" виключно законами встановлюється перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документу.

Відповідно до ч. 8 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності", припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства.

Нормами ч. 9 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності" встановлено, що невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб'єкта господарювання згідно із законом.

Положеннями закріпленими в п. 4.25 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства закріплено, що строк для усунення порушень законодавства, визначених у приписі, встановлюється державним інспектором залежно від того, яке порушення виявлено, але не може бути більшим, ніж 6 місяців.

За висновками перевірки, викладеному в акті № 176/01-04/02-09, позивачем винесено припис від 26 квітня 2016 року №02-25/59, яким Державна екологічна інспекція у Харківській області приписує Приватному акціонерному товариству "Філіп Морріс Україна":

1) вирішити питання щодо дотримання вимог висновку державної екологічної експертизи від 08.07.2015 р. №38;

2) вирішити питання щодо виконання вимог приписів про усунення виявлених порушень не виконаних в установлені терміни, а саме: п.4 приписів від 21.05.20163 року №07-25/184 щодо вирішення питання стосовно недопущення скиду ливневих стічних вод до балки Долгий Лог (Харківський р-н, с.Комуніст, Польовий в'їзд, 1) та по рельєфу місцевості (м.Харків, вул.Калініна, 85);

3) Одержати дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від джерел утворення забруднюючих речовин, викиди в атмосферне повітря від яких здійснюється за відсутності дозволу, а саме:

на території основного майданчику за адресою: Харківський район, с.Комуніст, Польовий в'їзд, 1 А, а.саме: двох резервуарів об'ємом 1,5 куб.м кожний для зберігання дизельного пального в пожежній насосній; комплектної каналізації насосної станції побутових і виробничих стоків, до складу якої входять приймальні резервуари об'ємом 7,0 і 12,0 куб.м, 2 насоси типу Grundofos; двох промислових пресів у кімнаті відходів (HMS V-Press 820 та Compoctor 4 cam - ORWAK 9020); брикеточних пресів (Brikstar10); фрезерувального верстату, заточувального верстату, внутрішньошліфувального верстату з емульсіонним охолодженням, обладнанням для мийки деталей (робоче місце механіка ППР), розміщених в механічній майстерні сигаретного цеху; 13 лазерних установок (LU 01, LU 02, LU 03, LU 04, LU 08, LU 09, LU 12, LU 13, LU 14, LU16, LU 17, LU 19, LU 23) для пропалювання оболонок фільтрів цигарок, що є додатковими компонентами цигаркових машин;

на території складів за адресою: м.Харків, вул. Калініна, 85 на території складів - витяжної вентиляції приміщення котельні, де розташовані 2 опалювальних котли;

4) надати до Держекоінспекції інформацію щодо точної дати вводу в експлуатацію устаткування, розташованого у с.Комуніст, Польовий в'їзд, 1, Харківського району, а саме: двох резервуарів об'ємом 1,5 куб.м кожний для зберігання дизельного пального в пожежній насосній; комплектної каналізації насосної станції побутових і виробничих стоків, до складу якої входять приймальні резервуари об'ємом 7,0 і 12,0 куб.м, 2 насоси типу Grundofos; двох промислових пресів у кімнаті відходів (HMS V-Press 820 та Compoctor 4 cam - ORWAK 9020); брикеточних пресів (Brikstar10); фрезерувального верстату, заточувального верстату, внутрішньошліфувального верстату з емульсіонним охолодженням, обладнанням для мийки деталей (робоче місце механіка ППР), розміщених в механічній майстерні сигаретного цеху; 13 лазерних установок (LU 01, LU 02, LU 03, LU 04, LU 08, LU 09, LU 12, LU 13, LU 14, LU16, LU 17, LU 19, LU 23) для пропалювання оболонок фільтрів цигарок, що є додатковими компонентами цигаркових машин;

5) надати до Держекоінспекції інформацію про кількість часів роти окремо по кожному типу устаткування, розташованого у с.Комуніст, Польовий в'їзд, 1, Харківського району, а саме: двох резервуарів об'ємом 1,5 куб.м кожний для зберігання дизельного пального в пожежній насосній; комплектної каналізації насосної станції побутових і виробничих стоків, до складу якої входять приймальні резервуари об'ємом 7,0 і 12,0 куб.м, 2 насоси типу Grundofos; двох промислових пресів у кімнаті відходів (HMS V-Press 820 та Compoctor 4 cam - ORWAK 9020); брикеточних пресів (Brikstar10); фрезерувального верстату, заточувального верстату, внутрішньошліфувального верстату з емульсіонним охолодженням, обладнанням для мийки деталей (робоче місце механіка ППР), розміщених в механічній майстерні сигаретного цеху; 13 лазерних установок (LU 01, LU 02, LU 03, LU 04, LU 08, LU 09, LU 12, LU 13, LU 14, LU16, LU 17, LU 19, LU 23) для пропалювання оболонок фільтрів цигарок, що є додатковими компонентами цигаркових машин;

6) вирішити питання щодо забезпечення виконання п.3.1.1.1 умов дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 27.03.2013 р. №6325158502-337 та від 27.03.2013 р. №6310137900-255;

7) вирішити питання щодо приведення 35 паспортів установок очистки газу у відповідність до Правил технічної експлуатації зі змінами, внесеними наказом Мінприроди України від 26.11.2015 р. №454;

8) вирішити питання щодо подання достовірних даних, наведених в державній статистичній звітності за встановленою формою №2-ТП (повітря);

9) одержати дозвіл на спеціальне водокористування на скид ливневих стічних вод до р.Рудка з території ПрАТ "Філіп Морріс Україна" за адресою: Харківський район, с.Комуніст, Польовий в'їзд, 1;

10) вирішити питання щодо дотримання умов скидання ливневих стічних вод з території ПрАТ "Філіп Морріс Україна" за адресою: Харківський район, с.Комуніст, Польовий в'їзд, 1. до р.Рудка, а саме: за наявності нормативів граничнодопустимих концентрацій та встановлених нормативів допустимого скидання забруднюючих речовин;

11) вирішити питання щодо подання достовірних даних, наведених у звітах про водокористування за встановленою формою №2-ТП (водгосп) в частині зазначення про скид ливневих стічних вод безпосередньо до р.Рудка;

12) вирішити питання щодо здійснення заходів з попередження забруднення підземних вод, у тому числі попередньої очистки та відповідного контролю за вмістом забруднюючих речовин у ливневих стічних водах з території по вул. Калініна, 85 у м.Харків, а також обладнання локальної мережі спостережувальних свердловин для контролю за якісним станом підземних вод;

13) вирішити питання щодо виконання заходів з припинення скидання забруднених стічних вод, а саме: скиду забруднених ливневих стічних вод до р.Рудка;

14) одержати документи на право користування земельними ділянками за адресою: м.Харків, прсп. Ілліча, 120-Б; м.Харків, вул. Нетеченська, 25-А та м.Харків. вул. Калініна, 85, які фактично використовуються ПрАТ "Філіп Морріс Україна";

15) забезпечити зберігання та видалення відходів відповідно до вимог екологічної експертизи, у тому числі ліквідувати несанкціоноване зберігання відходів (фільтри для очищення повітря відпрацьовані (код відходу 3120.2.9.03) біля промислового пилососу на твердому покритті;

16) вирішити питання щодо розроблення та затвердження паспортів об'єктів благоустрою зеленого господарства;

17) вирішити питання щодо розроблення та затвердження інвентаризаційних планів об'єктів благоустрою;

18) вирішити питання щодо ведення реєстру зелених насаджень.

Термін виконання: до 26.06.2016 року (а.с.30).

Держекоінспекцією у Харківській області засобами поштового зв'язку направлені супровідним листом від 26.04.2016 року (а.с.30). Доказів оскарження припису матеріали справи не містять.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом (ч.7 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності").

Щодо доводів представника про отримання дозволу 08.12.2016 року №6310137900-2791 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від джерел утворення забруднюючих речовин, викиди в атмосферне повітря від яких здійснюється за відсутності відповідного дозволу, а саме:на території складів за адресою: вул. Каланіна, 85 - витяжної вентиляції приміщення котельні, де розташовані 2 опалювальних котли, суд зазначає:

Оглянувши вказаний дозвіл №6310137900-2791 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, виданий Департаментом екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації 08.12.2016 року Приватному акціонерному товариству "Філіп Морріс Україна", що знаходяться за адресою Харківська обл., Харківський р-н, с.Докучаєвське (колишнє - Комуніст), Польовий в'їзд, 1 (т.1 а.с.235), суд вказує, що з вказаного дозволу неможливо встановити на які саме джерела викидів він наданий. Додатки до дозволу, в яких встановлюються обсяги дозволених викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами представниками відповідача суду не надані.

Згідно до положень ст.10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", підприємства, установи, організацї та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік; заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря; забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок; забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин; використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел; здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря; своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.

Частиною 2 статті 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" встановлено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Відповідно до 12 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Таким чином, суд доходить висновку про недоведеність доводів відповідача в частині отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин джерелами викидів, що розташовані на території Харківського району, с.Комінуст, в'їзд Польовий, 1 та м.Харків, вул. Калініна, 85, а тому позовні вимоги в цій частині обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог в частині отримання відповідачем дозволу на спеціальне водокористування, суд зазначає:

Скид забруднених ливневих стічних вод до р. Рудка підтверджується заключним звітом НДУ "УКРНДІЕП" по договору від 25.12.2013р. №1200/1.6 "Изучение состава дождевнх сточных вод и разработка конкретних рекомендаций по их очистке. Разработка оптимальних решений по организации водоотведения, а также сбросу дождевнх и снеговнх сточных вод с территории ЧАО "ОСОБА_5 Украйна" (заключительный), листом Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів від 23.12.2015р. №09/1409.

Наявність в ливневих стічних водах забруднюючих речовин також підтверджується протоколами результатів вимірювань від 24.02.2014р. №4970, від 25.03.2014р. №4997, від 10.10.2014р. №5107, проведених НДУ "УКРНДІЕП" та від 22.04.2015р. №12, від 04.04.2016р. №21. проведених ПСНЦ НАН і МОН України.

Зазначене є порушенням ст. 44 Водного Кодексу України, в якій чітко визначено обов'язки водокористувачів а саме: дотримуватися встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Згідно ст. 71 Водного кодексу України, обмеження, тимчасова заборона (зупинення) чи припинення скидання стічних вод у водні об'єкти у разі перевищення встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин скидання стічних вод у поверхневі водні об'єкти може бути обмежено, тимчасово заборонено (зупинено) чи припинено в порядку, встановленому законодавством.

Посилання представників відповідача на те, що підприємство здійснювало спроби на отримання відповідного дозволу на спеціальне водокористування на скид ливневих стічних вод до р.Рудка, однак, та Держекоінспекцією встановлено короткий термін для їх виконання, що унеможливлює виконання п.9 та п.13 припису від 26.04.2016 року, не є належними та допустимими доказами в розумінні ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Статтею 86 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.86); ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч.2 ст.86); суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч.3 ст.86).

У зв'язку з тим, що відповідачем суду не надано жодних доказів щодо усунення порушень, зазначених в акті перевірки та в приписі, доказів оскарження припису або доказів відсутності обов'язку відповідача у спірних правовідносинах виконати вимоги припису внаслідок дефектів у формі, змісті правових підстав походження такого обов'язку, суд вважає, що позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Харківській області є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Судовим розглядом не встановлено факту здійснення суб'єктом владних повноважень у спірних правовідносинах управлінської функції за відсутності визначених законом підстав або без дотримання встановленої законом процедури, існування у спірних правовідносинах факту порушення заявленою суб'єктом владних повноважень вимогою прав та охоронюваних законом інтересів суб'єкта господарювання у сфері публічно-правових відносин.

Керуючись ст.ст. 11, 12, 51, 71, ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 161ст. 162, ст. 163, ст. 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Харківській області до Приватного акціонерного товариства "Філіп Морріс Україна" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Приватного акціонерного товариства "Філіп Морріс Україна" у вигляді повного зупинення джерел викидів: за адресою: Харківський район, с.Комуніст, Польовий в'їзд, 1 А, а.саме: двох резервуарів об'ємом 1,5 куб.м кожний для зберігання дизельного пального в пожежній насосній; комплектної каналізації насосної станції побутових і виробничих стоків, до складу якої входять приймальні резервуари об'ємом 7,0 і 12,0 куб.м, 2 насоси типу Grundofos; двох промислових пресів у кімнаті відходів (HMS V-Press 820 та Compoctor 4 cam - ORWAK 9020); брикеточних пресів (Brikstar10); фрезерувального верстату, заточувального верстату, внутрішньошліфувального верстату з емульсіонним охолодженням, обладнанням для мийки деталей (робоче місце механіка ППР), розміщених в механічній майстерні сигаретного цеху; 13 лазерних установок (LU 01, LU 02, LU 03, LU 04, LU 08, LU 09, LU 12, LU 13, LU 14, LU16, LU 17, LU 19, LU 23) для пропалювання оболонок фільтрів цигарок, що є додатковими компонентами цигаркових машин; за адресою: м.Харків, вул. Калініна, 85 на території складів - витяжної вентиляції приміщення котельні, де розташовані 2 опалювальних котли, до отримання Приватним акціонерним товариством "Філіп Морріс Україна" відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та повного зупинення діяльності по скиду забруднених ливневих стічних вод до р.Рудка (обладнання насосної станції по перекачуванню ливневих стічних вод) до отримання Приватним акціонерним товариством "Філіп Морріс Україна" дозволу на спеціальне водокористування шляхом опломбування (опечатування) вказаного обладнання Державною екологічною інспекцією у Харківській області.

Контроль за виконанням рішення покласти на Державну екологічну інспекцію у Харківській області.

Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Розяснити, що відповідно до ч.12 ст.183-2 КАС України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Повний текст постанови виготовлений 28 квітня 2017 року

Суддя О.В. Панченко