465/1470/17
2/465/1550/17
РІШЕННЯ
Іменем України
(заочне)
21.04.2017 р. м.Львів.
Франківський районний суд м. Львова у складі:
головуючої судді Мартинишин М.О.
при секретарі Снігур А.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові цивільну справу за позовом Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради
до ОСОБА_1
про стягнення коштів,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів кошти, надміру виплачені за призначеними субсидіями у розмірі 3156,42 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідно до заяву ОСОБА_1 від 18.05.2015р., Франківським відділом соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради надавалась субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.05.2015р. по 30.09.2016р.. Для призначення цього виду соціальної допомоги заявником були подані декларації про доходи та майно.
В результаті проведення перевірки даних, наданих заявником, встановлено, що нею надавалась недостовірна інформація про її майновий стан. При оформленні житлових субсидій за вищевказаний період відповідач не вказала у декларації про доходи і втрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії від 18.05.2015 року доходу в розмірі 97539,89 грн. за період з 01.07.2014 року по 01.09.2014 року, що отримала ОСОБА_2, яка зареєстрована разом із відповідачем, що підтверджується Інформацією з ДПА №27 від 01.10.2015 року.
В результаті субсидія була призначена незаконно по вині заявника, що призвело до надмірної виплати її бюджетних коштів у вигляді субсидій на суму 3156,42 гривень.
06.11.2015р. відповідачу скеровано повідомлення про припинення надання субсидії та запропоновано повернути надмірно виплачені кошти у сумі 3156,42 гривень. До цього часу належна до повернення на рахунок відділу сума в розмірі 3156,42 гривень. відповідачем не погашена. Просить позов задоволити.
У судовому засіданні представник позивача свої позовні вимоги підтримала, дала пояснення аналогічні до викладеного у позовній заяві. Просить позов задовольнити.
Відповідач у судове засідання не зявився, про причини своєї неявки суд не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про день, час та місце слухання справи, на підставі ст.ст.169,224 ЦПК України суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів(постановляє заочне рішення), проти чого не заперечила і представник позивача.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України та ст. 3 ЦПК України кожна особа має право на захист свого цивільного права.
За вимогами ст. ст.10,60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених цим кодексом. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ст.11 ч.1 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 подала 18.05.2015 року до Управління праці та соціального захисту населення Франківського району м.Львова заяву на призначення житлової субсидії. На підставі заяви відповідача ОСОБА_1 тадекларації про доходиі майновий стан від 18.05.2015 року, останній була призначена субсидія.
Постановою Кабінету Міністрів України №848 від 21.10.1995р. (в редакціїпостанови КМУ від 22.09.1997р. №1050) затверджене Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, (далі - Положення №848), яким визначені умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Відповідно до абз. 1 п. 3 Положення №848 призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських рад.
Відповідно до п.п.7,8,12 Положення №848, субсидія розраховується та призначається, виходячи: - з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги; - з розміру середньомісячного сукупного доходу вказаних осіб. До сукупного доходу не враховуються сплачені особою аліменти, доходи від розміщення депозитів, оплата праці членів виборчої комісії, а також осіб, які залучаються до роботи в комісії, у тому числі в день голосування, дні встановлення підсумків голосування та результатів виборів, допомога громадських та благодійних організацій, допомога на поховання, одноразова допомога, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, вартість безоплатно отриманих санаторно-курортних путівок, протезно-ортопедичних виробів, засобів реабілітації, суми, які виплачуються в порядку відшкодування шкоди, заподіяної працівникові за ушкодження його здоров'я, що пов'язане з виконанням ним трудових обов'язків, грошове забезпечення, інші виплати особам, які беруть (брали) безпосередню участь у проведенні антитерористичної операції, та/або членам їх сімей.
Відповідно до п.13 Положення №848, для призначення житлової субсидії в органі праці та соціального захисту населення громадянин заповнює заяву тадекларацію про доходиі майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, за певними затвердженими формами.
У заяві на призначення допомоги відповідач взяв на себе зобовязання повідомити про всі обставини, що впливають на визначення розміру субсидії, ставив свій підпис і усвідомлював, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давав згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сімї, повязаною з наданням допомоги, уповноваженими особами Управління.
В результаті проведення перевірки даних, наданих заявником, встановлено, що нею надавалась недостовірна інформація про її майновий стан. При оформленні житлових субсидій за вищевказаний період відповідач не вказала у декларації про доходи і втрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії від 18.05.2015 року доходу в розмірі 97539,89 грн. за період з 01.07.2014 року по 01.09.2014 року, що отримала ОСОБА_2, яка зареєстрована разом із відповідачем, що підтверджується Інформацією з ДПА №27 від 01.10.2015 року.
Отже субсидія була призначена незаконно по вині заявника, що призвело до надмірної виплати її бюджетних коштів у вигляді субсидій на суму 3156,42 гривень.
06.11.2015 року відповідачу скеровано повідомлення про припинення надання субсидії та запропоновано повернути надмірно виплачені кошти у сумі 3156,42 гривень.
Відповідно до п.20 Положення №848, надання раніше призначеної субсидії припиняється, зокрема, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення. Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Відповідно дост.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Згідно з положеннями ч.ч.1, 2ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Частиною 1ст.1213 ЦК Українивизначено, що особа, набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Відповідно дост.1215 ЦК Українислідує, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата, стипендії, пенсії, допомоги, інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, зазначений законами України.
Згідно із ст. 212 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення.
Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно зясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно роз'яснень, що містяться в п.13 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009р. №14 «Про судове рішення у цивільній справі» резолютивна частина рішення суду повинна мати вичерпні, чіткі, безумовні й такі, що випливають зі встановлених фактичних обставин, висновки по суті розглянутих вимог і залежно від характеру справи давати відповіді на інші питання, зазначені у статтях 215-217 ЦПК України.
За таких обставин, з урахуванням всього вищевказаного, враховуючи визнання відповідачем позовних вимог, оцінюючи всі докази у їх сукупності, приймаючи до уваги, що знайшов підтвердження факт того, що відповідачці була надмірно перерахована сума житлової субсидії у розмірі 3156,42 гривень, яку вона на даний час добровільно не повернула, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню та вважає за необхідне стягнути з відповідачки на користь позивача суму незаконно отриманої житлової субсидії у вищезазначеному розмірі.
Оскільки суд дійшов до висновку про задоволення позову, то відповідно дост. 88 ЦПК Українивсі судові витрати: судовий збір в розмірі 640грн. - підлягають стягненню з відповідача на користь держави.
Керуючись ст.ст. 3, 4, 10, 11, 15, 30, 57-60, 88, 169, 209, 212-215, 224-225 ЦПК України, суд,-
ВИ Р І Ш И В:
позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (м.Львів, вул. Наукова, 34/79, ІПН НОМЕР_1) на користь Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (рахунок 35413006028468, одержувач УДКСУ у Франківському районі, ЗКПО 26144908, банк одержувача ГУДСКУ у Львівській області, МФО 825014) кошти, надміру виплачені за призначеними субсидіями в сумі 3156,42 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 (м.Львів, вул. Наукова, 34/79, ІПН НОМЕР_1) судовий збір в сумі 640 грн. в дохід держави.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: Мартинишин М.О.