Постанова № 66259454, 20.04.2017, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2017
Номер справи
805/1425/16-а
Номер документу
66259454
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 квітня 2017 р. Справа №805/1425/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови: 09:40

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голошивця І.О., при секретарі Шташаліс О.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «СПІВДРУЖНІСТЬ» до Бахмутської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування рішень.

Товариство з обмеженою відповідальністю «СПІВДРУЖНІСТЬ» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Артемівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області з наступними позовними вимогами:

-визнати недійсним та скасувати рішення Артемівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № НОМЕР_1 від 18.05.2016 року про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» в розмірі 170, 00 грн.;

-визнати недійсним та скасувати рішення Артемівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № НОМЕР_2 від 18.05.2016 року про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» в розмірі 170, 00 грн.;

-визнати недійсним та скасувати рішення Артемівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № НОМЕР_3 від 18.05.2016 року про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску за період з 01.01.2011 року по 31.12.2015 року в розмірі 154 423, 80 грн.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 квітня 2017 року Артемівську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області замінено її правонаступником Бахмутською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області.

В обґрунтування заявлених вимог позивачем зазначено, що рішення відповідача від 18 травня 2016 року № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання не за встановленою формою передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» у розмірі 170 грн., № НОМЕР_2 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання не за встановленою формою передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» у розмірі 170 грн., № НОМЕР_3 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску в сумі 154 423,80 грн. є протиправними та такими, що підлягає скасуванню, оскільки не відповідають вимогам Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» та Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», якими платники єдиного внеску звільняються від виконання своїх обовязків, визначених статтею 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Представник позивача через відділ документообігу та архівної роботи суду надав клопотання про розгляд справи без участі представника підприємства, наполягав на задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_1 до суду з'явлася, надала клопотання про заміну неналежного відповідача, наполягала на відмові в задоволенні адміністративного позову.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 04 липня 2016 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю СПІВДРУЖНІСТЬ до Артемівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування рішень задоволено.

Скасовано рішення Артемівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № НОМЕР_1 від 18.05.2016 року про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування в розмірі 170, 00 грн.

Скасовано рішення Артемівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № НОМЕР_2 від 18.05.2016 року про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування в розмірі 170, 00 грн.

Скасовано рішення Артемівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № НОМЕР_3 від 18.05.2016 року про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску за період з 01.01.2011 року по 31.12.2015 року в розмірі 154 423, 80 грн.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2016 року апеляційну скаргу Артемівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області - задоволено частково.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 липня 2016 року у справі № 805/1425/16-а скасовано.

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «СПІВДРУЖНІСТЬ» задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № НОМЕР_1 від 18.05.2016 року про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в розмірі 170, 00 грн.

Визнано протиправним та скасовано рішення Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № НОМЕР_2 від 18.05.2016 року про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в розмірі 170, 00 грн.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 02 березня 2017 року касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «СПІВДРУЖНІСТЬ» задоволено частково.

Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2016 року та постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 липня 2016 року скасовано.

Справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Відповідно до ч. 2 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту КАС України), неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи. Проте, за клопотанням сторони та з урахуванням обставин у справі суд може відкласти її розгляд.

З огляду на наведене, а також з метою дотримання вимог ч. 1 ст. 122 КАС України, суд не вбачає перешкод для розгляду справи по суті у даному судовому засіданні.

За умов ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно виписки з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Товариство з обмеженою відповідальністю «СПІВДРУЖНІСТЬ» зареєстровано у якості юридичної особи 12 листопада 1998 року за № 1 256 120 0000 000062, включено до ЄДРПОУ за № 30097481, юридична адреса: 84500, Донецька область, м. Артемівськ (на даний час м. Бахмут), вул. Петровського (Садова), буд. 66, та перебуває на обліку у Бахмутській (раніше - Артемівській) обєднаній державній податковій інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області як платник єдиного внеску (а.с. 17-18).

Артемівською ОДПІ (нині Бахмутською ОДПІ) проведена документальна позапланова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «СПІВДРУЖНІСТЬ» з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування за період з 01 січня 2011 року по 31 грудня 2015 року, за результатами якої складено акт від 29 квітня 2016 року № 69/17/30097481 (а.с. 8-15).

Актом перевірки встановлено порушення:

- п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», п. 1 р. ІІІ «Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», а саме не своєчасно подано до Артемівської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області звіти за формою № Д4 «Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів» за червень та вересень 2015 року;

- абз. 2 п. ч. 1 ст. 4, п. 1 ч. 2 ст. 6, ч. 5 ст. 8, абз. 2 ч. 6 ст. 8, ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464, в результаті якого за період з січня по грудень 2015 року Товариством з обмеженою відповідальністю «СПІВДРУЖНІСТЬ» занижено суму нарахованого єдиного внеску з додаткової бази нарахування всього на 294 639,39 грн., в тому числі: в січні 2015 року на 24 883,46 грн., в лютому 2015 року на 44 514,90 грн., в квітні 2015 року на 36 376,69 грн., в травні 2015 року на 36 857,64 грн., в червні 2015 року на 36 325,64 грн., в липні 2015 року на 37 617,12 грн., в серпні 2015 року на 38 496,72 грн., в вересні на 332,70 грн., в жовтні 2015 року на 855,73 грн., в листопаді 2015 року на 539,70 грн., в грудні 2015 року на 527,19 грн.;

- абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 4, п. 1ч. 2 ст. 6, ч. 13 ст. 8, ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464, в результаті якого в липні 2015 року Товариством з обмеженою відповідальністю «СПІВДРУЖНІСТЬ» занижено на 208,15 грн. нарахування єдиного внеску на суми заробітної плати працюючих інвалідів;

- абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 4, п. 1 ч. 2 ст. 6, ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464, а саме підприємством своєчасно ненараховано єдиного внеску в сумі 14 105,54 грн., за попередні періоди (липень 2012 року 27,14 грн., липень 2015 року 9 377,68 грн., серпень 2015 року 4 700,72 грн.) в результаті помилки, яка була самостійно виправлена у наступних звітних періодах в лютому 2014 року, січні 2016 року та лютому 2016 року.

Рішенням Артемівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (нині Бахмутської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області) від 18 травня 2016 року № НОМЕР_1, прийнятого на підставі акту № 69/1703/30097481 від 29 квітня 2016 року, до Товариства з обмеженою відповідальністю «СПІВДРУЖНІСТЬ» застосовано штрафні санкції за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» у розмірі 170,00 грн. (а.с. 19).

Рішенням Артемівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (нині Бахмутської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області) від 18 травня 2016 року № НОМЕР_2, прийнятого на підставі акту № 69/1703/30097481 від 29 квітня 2016 року, до Товариства з обмеженою відповідальністю «СПІВДРУЖНІСТЬ» застосовано штрафні санкції за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» у розмірі 170,00 грн. (а.с. 20).

Рішенням Артемівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (нині Бахмутської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області) від 18 травня 2016 року № НОМЕР_3, прийнятого на підставі акту № 69/1703/30097481 від 29 квітня 2016 року, до Товариства з обмеженою відповідальністю «СПІВДРУЖНІСТЬ» застосовано штрафні санкції за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску в розмірі 154 423,80 грн. (а.с. 21).

Суд зазначає, що позивач не погодився з оскаржуваними рішеннями відповідача про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» та донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, оскільки, штрафні санкції нараховані у період з січня по грудень 2015 року, а отже, після початку проведення антитерористичної операції, та саме ця обставина стала підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.

В матеріалах справи наявний лист Донецької торгово промислової палати від 13 липня 2016 року № 718/12.1-21-03 «Щодо засвідчення форс мажорних обставин», відповідно до якого зазначено, що положеннями п. 9-4 розділу VIII «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» не містять обмеження у вигляді обовязкової наявності сертифікату Торгово промислової палати, для надання звільнення від відповідальності, штрафних та фінансових санкцій за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції (а.с. 73-74).

Також, позивачем наданий до суду сертифікат Донецької Торгово промислової палати № 6694 від 18 серпня 2016 року (вих. № 912/12.1-17/03) про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), яким засвідчені форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) Товариству з обмеженою відповідальністю «СПІВДРУЖНІСЬ» відносно виконання позивачем обовязку, зокрема, зі сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування: за січень 2015 року до 20 лютого 2015 року, за лютий 2015 року до 20 березня 2015 року, за березень 2015 року до 20 квітня 2015 року, за квітень 2015 року 20 травня 2015 року. Дата настання форс мажорних обставин (обставин непереборної сили) 01 липня 2014 року, дата закінчення 12 травня 2015 року (а.с. 122).

Крім того, позивачем надано до Бахмутської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області заяву від 18 квітня 2017 року № 18/04-27, відповідно до якої просив звільнити ТОВ «СПІВДРУЖНІСТЬ» від виконання обовязків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» (а.с. 125).

Розглядаючи питання правомірності застосування відповідачем позивачеві штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» в загальному розмірі 340,00 грн. штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, суд виходить з наступного.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у звязку з проведенням адміністративної реформи» від 04 липня 2013 року № 406-VII до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Податкового кодексу України внесено зміни, відповідно до яких право адміністрування єдиного внеску, яке раніше було у органів Пенсійного фонду України передано органам доходів і зборів.

Відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 8 липня 2010 року (далі за текстом Закон № 2464) визначено правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно приписів пункту 6 частини 1 статті 1 Закону № 2464 недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

Пунктом 10 зазначеної норми Закону визначено, що страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.

Згідно абз. 1 п. 1 ч. 1 ст. 4 зазначеного Закону, платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Тобто, позивач в розумінні зазначених норм Закону є страхувальником та на нього покладений обов'язок нараховувати та сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктами 1, 4 частини 2 статті 6 Закону № 2464 встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Статтею 9 Закону № 2464 визначені порядок обчислення і сплати єдиного внеску, зокрема, сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.

Частиною 8 статті 9 Закону № 2464 передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобовязані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі).

Згідно з п. 12 ст. 9 Закону № 2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Відповідно до п. 3 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції, зокрема, за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.

Приписами пункту 7 частини 11 статті 25 Закону № 2464 передбачено, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, органом доходів і зборів здійснюється накладення штрафу в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання, несвоєчасне подання або подання не за встановленою формою.

Частиною 14 статті 25 Закону України № 2464 про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Відповідно до пп. 7.2 розділу VII Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міндоходів України від 09.09.2013 року № 455, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 9. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.

Спірним питанням даної справи є звільнення платників єдиного внеску, що здійснюють діяльність в зоні проведення антитерористичної операції від зобовязань щодо нарахування штрафних санкцій та пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) позивачем єдиного соціального внеску на час проведення антитерористичної операції.

Спеціальним законодавством стосовно справляння податків, зборів та єдиного внеску на час проведення АТО встановлено, що позивач, який зареєстрований в зоні проведення АТО, звільнений від сплати поточних зобовязань зі сплати єдиного внеску виходячи з наступного.

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

Тимчасові заходи для забезпечення підтримки субєктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VІІ (далі по тексту Закон № 1669).

Законом України № 1669-VІІ внесено зміни до Закону України «Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (який діяв на час виникнення спірних правовідносин), зокрема, розділ VIII Прикінцеві та перехідні положення доповнено пунктами 9-3 та 9-4 такого змісту:

Тимчасово на період дії особливого правового режиму, визначеного Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», зупиняється застосування до платників єдиного внеску із місцезнаходженням (місцем проживання) на тимчасово окупованій території України норм статей 25 і 26 цього Закону. Податкова інформація про суми недоїмки платників єдиного внеску, визначених абзацом першим цього пункту, зберігається та опрацьовується в інформаційних базах контролюючих органів в окремому (позабалансовому) порядку.

Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обовязків, визначених частиною другою статті 6 Закону України »Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються. На момент вирішення справи по суті судом, антитерористична операція не закінчилась.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу».

Таким чином, пункт 9-4 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 є умовною нормою, оскільки звільняє платників єдиного внеску від виконання своїх обовязків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану, крім іншого, за умови надання заяви платником єдиного внеску про звільнення від сплати єдиного внеску до контролюючого органу.

Рішенням Артемівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (нині Бахмутської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області) від 18 травня 2016 року № НОМЕР_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «СПІВДРУЖНІСТЬ» застосовано штрафні санкції за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» у розмірі 170,00 грн. (а.с. 19).

Рішенням Артемівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (нині Бахмутської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області) від 18 травня 2016 року № НОМЕР_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю «СПІВДРУЖНІСТЬ» застосовано штрафні санкції за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» у розмірі 170,00 грн. (а.с. 20).

Рішенням Артемівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (нині Бахмутської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області) від 18 травня 2016 року № НОМЕР_3 до Товариства з обмеженою відповідальністю «СПІВДРУЖНІСТЬ» застосовано штрафні санкції за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску в розмірі 154 423,80 грн. (а.с. 21).

Сертифікатом Донецької Торгово-промислової палати від 18 серпня 2016 року № 6694 (вих. № 912/12.1-17/03) про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), позивачеві підтверджено настання та дію обставин непереборної сили на території м. Бахмут (раніше м. Артемівськ), відносно виконання позивачем обовязку, зокрема, зі сплати єдиного внеску : за січень 2015 року до 20 лютого 2015 року, за лютий 2015 року до 20 березня 2015 року, за березень 2015 року до 20 квітня 2015 року, за квітень 2015 року 20 травня 2015 року, який включає спірний період, зазначений в оскаржуваних рішеннях про застосування штрафних санкцій (а.с. 122).

Також, відповідно до листа Донецької торгово промислової палати від 13 липня 2016 року № 718/12.1-21-03 «Щодо засвідчення форс мажорних обставин» зазначено, що положеннями п. 9-4 розділу VIII «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» не містять обмеження у вигляді обовязкової наявності сертифікату Торгово промислової палати, для надання звільнення від відповідальності, штрафних та фінансових санкцій за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції (а.с. 73-74).

Крім того, з матеріалів справи встановлено, що позивачем подано до Бахмутської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області заяву від 18 квітня 2017 року № 18/04-27 про звільнення ТОВ «СПІВДРУЖНІСТЬ» від виконання обовязків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» (а.с. 123, 125).

Спірним питанням, що є предметом розгляду в даній справі, є неправомірне застосування штрафних санкцій до ТОВ «СПІВДРУЖНІСТЬ» за період з січня по грудень 2015 року, відповідно до оскаржуваних рішень, проте звільнити себе від сплати єдиного внеску позивач не потребує та намагається сумлінно, в строки сплачувати фінансові зобовязання.

Також, суд зазначає, що абзацом 2 статті 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Розпорядженням від 02 грудня 2015 року № 1275-р Кабінет Міністрів України затвердив перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Підпунктами 3 пункту 1 до вказаного розпорядження м. Артемівськ (нині м. Бахмут): віднесено до переліку населених пунктів, на території яких проводилася антитерористична операція.

Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю «СПІВДРУЖНІСТЬ» зареєстровано за адресою: 84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Петровського, буд. 66, відповідно до пп. 3 п. 1 Розпорядження Кабінету Міністрів України № 1275-р м. Артемівськ (нині м. Бахмут) входять до зазначеного переліку.

Відповідно до частин 1-3 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 1669-VІІ, цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.

Дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення.

Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

З викладених підстав, внесені Законом України № 1669 зміни до Закону № 2464 звільняють від сплати єдиного внеску субєктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, оскільки на час розгляду даної справи Президентом України не приймався указ про завершення проведення антитерористичної операції, тобто період проведення АТО триває. Крім того, відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Статтею 10 цього Закону встановлено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобовязань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Тобто, наявність сертифікату (висновку) Торгово-промислової палати України, незалежно від напрямку його видачі є доказом настання саме обставин непереборної сили (форс-мажору) та є підставою для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобовязань щодо сплати штрафних санкцій та пені за несплату позивачем єдиного соціального внеску.

В матеріалах справи наявний відповідний Сертифікат Донецької Торгово промислової палати від 18 серпня 2016 року № 6694 (за вих. № 912/12.1-17/03) про форс мажорні обставини (обставини непереборної сили), а також лист Донецької Торгово- промислової палати від 13 липня 2016 року № 718/12.1-21-03 «Щодо засвідчення форс мажорних обставин», відповідно до якого зазначено про відсутність необхідності обовязкового отримання сертифікату (висновку) про засвідчення форс мажорних обставин (а.с. 73-74, 122).

Тобто на думку суду, наявність форс-мажорних обставин позивачем підтверджено.

На думку суду, позивач виконав вимоги Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», а також відповідно до Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» є звільненим від сплати штрафних санкцій та пені за несплату (несвоєчасну сплату) єдиного внеску.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд зазначає, що матеріалами справи не підтверджується правомірність прийняття Артемівською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області рішення від 18 травня 2016 року № НОМЕР_1 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «СПІВДРУЖНІСТЬ» штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» у розмірі 170,00 грн., рішенням від 18 травня 2016 року № НОМЕР_2 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «СПІВДРУЖНІСТЬ» штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» у розмірі 170,00 грн., рішення від 18 травня 2016 року № НОМЕР_3 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «СПІВДРУЖНІСТЬ» штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску в розмірі 154 423,80 грн.

За таких обставин, суд приходить висновку, що рішення Артемівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області від 18 травня 2016 року № НОМЕР_1, № НОМЕР_2, № НОМЕР_3 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «СПІВДРУЖНОСТІ» штрафних санкцій є протиправними та такими, що не відповідають критеріям правомірності, які ставляться до рішень суб'єктів владних повноважень відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, а тому підлягають скасуванню, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

За приписами ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач за звернення до суду з даним адміністративним позовом сплатив судовий збір у сумі 3 699,47 грн., що підтверджується відповідною квитанцією № 14 від 25 травня 2016 року, № 8956084 від 10 червня 2016 року наявним в матеріалах справи (а.с. 3, 29), тому на користь позивача, за рахунок бюджетних асигнувань Бахмутської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, підлягає стягненню сума сплаченого судового збору в розмірі 3699,47 грн.

Повний текст постанови складений 25 квітня 2017 року.

Керуючись ст. ст. 2, 7-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 122-124, 126-128, 130, 133-135, 138-140, 143, 150154, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «СПІВДРУЖНІСТЬ» до Бахмутської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування рішень задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Артемівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області від 18 травня 2016 року № НОМЕР_1, про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «СПІВДРУЖНІСТЬ» штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» у розмірі 170,00 грн.

Визнати протиправним та скасувати рішення Артемівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області від 18 травня 2016 року № НОМЕР_2 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «СПІВДРУЖНІСТЬ» штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» у розмірі 170,00 грн.

Визнати протиправним та скасувати рішення Артемівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області від 18 травня 2016 року № НОМЕР_3 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «СПІВДРУЖНІСТЬ» штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску в розмірі 154 423,80 грн.

Стягнути з Бахмутської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 39884035, юридична адреса: 87500, Донецька обл., м. Бахмут, вул. В.Першина, 8) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «СПІВДРУЖНІСТЬ» (ЄДРПОУ 30097481, м. Бахмут, вул. Петровського (Садова), б. 66) судовий збір у розмірі 3 699 (три тисячі шістсот девяносто девять) гривень 47 копійок.

Вступна та резолютивна частини постанови проголошені у судовому засіданні 20 квітня 2017 року.

Повний текст постанови складається у відповідності до ст. 160 КАС України.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, складеної в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Голошивець І.О.