Рішення № 66253111, 24.04.2017, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
24.04.2017
Номер справи
243/960/17
Номер документу
66253111
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

243/960/17

2/243/988/2017

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2017 року Словянський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Гусинського М. О.,

при секретарі Мірошниченко В.В.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянув у відкритому судовому засіданні у залі № 12 суду м. Словянська цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту охорони здоровя Донецької обласної державної адміністрації про скасування наказу, -

В С Т А Н О В И В:

08.01.2017р. ОСОБА_1 звернувся до Словянського міськрайонного суду з позовною заявою до Департаменту охорони здоровя Донецької обласної державної адміністрації про скасування наказу, мотивуючи свої вимоги тими обставинами, що він обіймає посаду головного лікаря КЛПУ «Міській наркологічний диспансер м. Словянська», що він неодноразово звертався до відповідача та Міністерства охорони здоровя з приводу того, що КЛПУ «Міській наркологічний диспансер м. Словянська» безкоштовно надає медичні послуги військовослужбовцям, але власні витрати на проведення медичного огляду на стан спяніння КЛПУ «Міській наркологічний диспансер м. Словянська» ніхто не компенсує. МОЗ України листом від 05.04.2016р. повідомило, що компенсації витрат наркологічних закладів, повязаних з обслуговування військовослужбовців належить до компетенції Міністерства оборони України. 30.12.2016р. він звернувся до відповідача із листом, в якому вказав, що бюджету КЛПУ «Міській наркологічний диспансер м. Словянська» у 2015-2016р.р. завдано значної матеріальної шкоди через надання медичної допомоги та проведення медичного огляду на стан спяніння військовослужбовцям, у звязку з чим з 01.01.2017р. в КЛПУ «Міській наркологічний диспансер м. Словянська» припиняється безоплатне проведення медичного огляду на стан спяніння, в тому числі і військовослужбовцям і може проводитися на загальних підставах згідно особистої заяви (прохання) та за його усвідомленою згодою (ст.ст.7, 11 Закону України «Про психіатричну допомогу») після сплати вартості медичної послуги або на договірній основі. Зверненням від 25.01.2017р. відповідач зазначив, що до платних послуг, які надаються в державних і комунальних закладах охорони здоровя належить проведення мікробіологічних, паразитологічних, молекулярно-генетичних, мімічних, токсикологічних та фізичних досліджень, що не належить до медичної допомоги населенню та оформлення їх результатів. Таким чином, військовослужбовці повинні обстежуватись на безплатній основі. Листом від 26.01.2017р. він звернувся до відповідача та вказав, що КЛПУ «Міській наркологічний диспансер м. Словянська» вимушено порушує чинне законодавство України при наданні медичної допомоги з лікування хворих військовослужбовців, що завдає матеріальної шкоди місцевому бюджету. Незважаючи на чисельні звернення до відповідача відшкодування збитків закладу за надання медичної допомоги військовослужбовцям та проведення медичної послуги з експертизи стану спяніння військовослужбовців не відбулося, фінансові порушення не усунуті та продовжують тривати, через що в подальшому в 2017 році заклад здійснює медичний огляд військовослужбовців для виявлення ознак алкогольного, наркотичного чи іншого спяніння на загальних підставах згідно особистої заяви (прохання) особи та за її усвідомленої згоди після сплати вартості медичної послуги в банківських установах міста. Наказом Департаменту охорони здоровя Донецької обласної державної адміністрації від 27.01.2017р. № 2 «Про застосування дисциплінарного стягнення» йому, головному лікарю КЛПУ «Міській наркологічний диспансер м. Словянська» ОСОБА_1 було винесено дисциплінарне стягнення - догана. В обґрунтування цього наказу вказано, що витрати на надання медичної допомоги військовослужбовцям Збройних Сил України відшкодовуються центральним органом виконавчої влади за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання цих військових формувань. Також вказано, що у державних і комунальних закладах охорони здоровя медична допомога надається безоплатно, а перелік платних послуг, які надаються в державних і комунальних закладах охорони здоровя та вищих медичних навчальних закладах затверджено постановою КМУ від 17.09.1996р. № 1138. Він з цим не згоден, вважає, що у звязку з тим? що в п. 35 ч. 1 Переліку платних послуг, які надаються в державних і комунальних закладах охорони здоровя, затвердженому постановою КМУ від 17.09.1996р. № 1138 вказано, що проведення мікробіологічних, паразитологічних, молекулярно-генетичних, хімічних, токсикологічних та фізичних досліджень, що не належать до медичної допомоги населенню та оформлення їх результатів відноситься до платних послуг. Даною постановою КМУ надання пільг не передбачено. Спір, який виник, не стосується медичної допомоги, а стосується безпосередньо саме токсикологічного дослідження на наявність алкоголю, наркотичних та психотропних речовин при проведенні медичного огляду на стан спяніння внаслідок вживання психоактивних речовин, що не належать до медичної допомоги, а є платною послугою. Витрати на надання медичної допомоги військовослужбовцям Збройних Сил України, які повинні відшкодовуватися центральним органом виконавчої влади за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання цих військових формувань, як зазначено в оскаржуваному наказі, КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Словянська» не отримувало. Вважає, що ним, як головним лікарем КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Словянська», було вчинено всі можливі дії щодо вирішення питання оплати послуг наданих військовослужбовцям, які полягають у неодноразовому зверненні до Департаменту охорони здоровя та Міністерства охорони здоровя. Оскільки приписами ч. 1 ст. 19 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоровя» вказано, що всі заклади охорони здоровя мають право самостійно вирішувати питання свого матеріально-технічного забезпечення, він вважає, що наказ Департаменту охорони здоровя Донецької обласної державної адміністрації від 27.01.2017р. № 2 «Про застосування дисциплінарного стягнення» є незаконним та підлягає скасуванню.

Просив суд скасувати наказ Департаменту охорони здоровя Донецької обласної державної адміністрації від 27.01.2017р. № 2 «Про застосування дисциплінарного стягнення» до головного лікаря КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Словянська» ОСОБА_1

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги, дав пояснення, які співпадають з наведеним у позові, просив суд позовні вимоги задовольнити, додатково пояснив, що медичний огляд на стан спяніння не є медичною допомогою, тому не повинен здійснюватися безкоштовно, що ним не видавалося розпорядження про стягнення плати за проведення такого медичного огляду, а в дійсності було припинено надання безоплатної послуги огляд на стан спяніння. До його компетенції як головного лікаря за посадовими обовязками не входить вирішення питання про те, чи є якась медична послуга платною або безкоштовною, як і право припинення безкоштовних медичних послуг. Він, як головний лікар КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Словянська» безпосередньо до Міністерства Оборони України із вимогою/проханням про відшкодування витрат з проведення медичного огляду військовослужбовців не звертався, розрахунок витрат не надавав. Департамент охорони здоровя Донецької обласної державної адміністрації є розпорядником коштів КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Словянська», він також не надавав до Департаменту розрахунок витрат з фактично проведених медичних оглядів військовослужбовців. З наказом про притягнення його до дисциплінарної відповідальності він був ознайомлений 27.01.2017р., перед виданням цього наказу йому запропонували надати свої пояснення.

Представник відповідача ОСОБА_2 позовні вимоги не визнала, суду пояснила, що Департамент охорони здоровя Донецької обласної державної адміністрації є розпорядником коштів КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Словянська», що Департамент охорони здоровя Донецької обласної державної адміністрації затверджує щорічний план надання медичних послуг. Позивач неодноразово звертався до Департаменту охорони здоровя Донецької обласної державної адміністрації з повідомленням про свою незгоду надавати медичні послуги військовослужбовцям стосовно огляду на стан спяніння безкоштовно, але кожного разу позивачу усно та письмово повідомляли про необхідність проведення медичного огляду військовослужбовців Збройних Сил України безкоштовно. У КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Словянська» відсутня токсикологічна лабораторія. Позивач, як головний лікар КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Словянська» самостійно почав стягувати гроші за проведення медичного огляду військовослужбовців на стан спяніння, чим вчинив фінансове порушення законодавства, за що був притягнутий до дисциплінарного стягнення. Вважає, що в даному випадку позивачу потрібно було продовжувати надавати ці медичні послуги безкоштовно, вимагати у Міністерства Оборони України компенсацію цих витрат, а не вимагати здійснення оплати послуг наперед. Просила у задоволені позовних вимог відмовити.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, вивчивши письмові докази, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних обставин:

Департамент охорони здоровя Донецької обласної державної адміністрації є розпорядником коштів КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Словянська», КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Словянська» підпорядковується Департаменту охорони здоровя Донецької обласної державної адміністрації.

Переліком платних послуг, які можуть надаватися навчальними закладами, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної і комунальної форми власності, затвердженим постановою КМУ від 27 серпня 2010 р. № 796 та переліком платних послуг, які надаються в державних і комунальних закладах охорони здоровя та вищих медичних навчальних закладах, затвердженим постановою КМУ від 17 вересня 1996 р. № 1138(в редакції Постанови КМ№ 648 від 22.09.2017р.), не передбачене платне проведення медичного огляду громадян України (в тому числі і військовослужбовців Збройних Сил України) на стан алкогольного або наркотичного чи іншого спяніння.

Проведення токсикологічних та фізичних досліджень не відноситься до медичного огляду громадян України на стан алкогольного або наркотичного чи іншого спяніння.

В КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Словянська» відсутня токсикологічна лабораторія, тому можливість проведення У КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Словянська» токсикологічних досліджень відсутня.

Протягом 2016р. - січня 2017р. головний лікар КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Словянська» ОСОБА_1 неодноразово звертався до Департаменту охорони здоровя Донецької обласної державної адміністрації, Міністерства Охорони здоровя України за отриманням інформації стосовно того, чи є платною послугою проведення медичного огляду громадян на стан алкогольного, наркотичного чи іншого спяніння та за рахунок кого потрібно проводити такі огляди, який механізм відшкодування цих збитків, отримував на свої звернення вказівки про те, що військовослужбовці Збройних Сил України повинні обстежуватися, в тому числі і на стан спяніння, на безоплатній основі; що у державних та комунальних закладах охорони здоровя медична допомога надається безкоштовно; витрати на надання медичної допомоги військовослужбовцям Збройних сил, інших військових формувань , які беруть участь в АТО відшкодовуються медичним закладам центральними органами виконавчої влади, яким підпорядковані військові формування, в яких проходять службу зазначені військовослужбовці, за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання цих військових формувань (а.с 13-21).

За своїм змістом відшкодування витрат передбачає повернення органу, установі відповідних сум після вчинення дій, які привели до грошових витрат, про що прямо повідомлялось керівником Департаменту охорони здоровя Донецької обласної державної адміністрації головному лікарю КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Словянська» ОСОБА_1 та вказувалося про те, що КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Словянська» повинен здійснювати медичний огляд військовослужбовців Збройних Сил України на безоплатній основі.

Позивач ОСОБА_1 самостійно, всупереч прямим вказівкам Департаменту охорони здоровя Донецької обласної державної адміністрації, якому КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Словянська» безпосередньо підпорядковується, припинив надання військовослужбовцям Збройних Сил України медичної допомоги в частині проведення медичного огляду на стан спяніння безкоштовно, про що «post factum» повідомив Департаменту охорони здоровя Донецької обласної державної адміністрації листом від 26.01.2017р. № 4/59, зазначивши, що КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Словянська» «здійснює медичний огляд громадян (в. т.ч. військовослужбовців) для виявлення ознак алкогольного, наркотичного чи іншого спяніння на загальних підставах згідно особистої заяви (прохання) особи та за її усвідомленої згоди після сплати вартості медичної послуги в банківських установах міста», що фактично і є стягненням плати з військовослужбовців Збройних Сил України, за що саме й було притягнуто головного лікаря КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Словянська» ОСОБА_1 до дисциплінарного стягнення - догани.

Департамент охорони здоровя Донецької обласної державної адміністрації є органом, якому підпорядкований КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Словянська»; дисциплінарне стягнення «Догана» передбачене ст. 147 КЗпП України; прав позивача під час накладення дисциплінарного стягнення порушено не було; факт припинення надання безкоштовної медичної допомоги з боку КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Словянська» військовим Збройних Сил України підтверджується як листом позивача від 26.01.2017р. № 4/59, так і зверненням військового коменданта м. Словянська до Департаменту охорони здоровя Донецького ОДА від 13.01.2017р. № 14; припиняючи проведення безоплатних медичних оглядів на стан спяніння та здійснюючи їх за плату КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Словянська» головний лікар ОСОБА_1 порушив норми законодавства України стосовно безкоштовної медичної допомоги.

Таким чином, Директор Департаменту охорони здоровя Донецької обласної державної адміністрації ОСОБА_3, видавши 27.01.2017р. наказ № 2 «Про застосування дисциплінарного стягнення», яким головному лікарю КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Словянська» ОСОБА_1 була оголошена догана, діяв в межах наданих йому прав і компетенції, порушення прав позивача ОСОБА_1 судом не встановлено, тому суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Департаменту охорони здоровя Донецької обласної державної адміністрації про скасування наказу є безпідставними та необґрунтованими, такими, що не підлягають задоволенню.

Позивачем ОСОБА_1 при подачі даного позову було сплачено судовий збір в сумі 640,00 грн., але, у звязку з тим, що даний спір є трудовим, виник у звязку із відсутністю у КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Словянська» грошових коштів на забезпечення своєї діяльності, суд, незважаючи на відмову у задоволені позовних вимог, вважає за можливим звільнити позивача ОСОБА_1 від сплати судового збору та повернути йому фактично сплачені ним грошові кошти.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10,11,60,61,88,209,212, 214-215, 218 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Департаменту охорони здоровя Донецької обласної державної адміністрації про скасування наказу залишити без задоволення.

Повернути ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІНПП НОМЕР_1, який зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, помилково сплачений ним 08.02.2017 року на рахунок № 31210206700075 в банку ГУ ДКСУ у Донецькій області, код отримувача 37803368, МФО 834016, судовий збір в сумі 640,00 грн.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Словянський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня його проголошення.

Повний текст рішення виготовлено 28.04.2017р.

Суддя Словянського міськрайонного суду М. О. Гусинський