Постанова № 66250079, 24.04.2017, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
24.04.2017
Номер справи
569/2744/17
Номер документу
66250079
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 569/2744/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2017 року

Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Панас О.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовомОСОБА_1 до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити певні дії, -

встановив:

До Рівненського міського суду звернулася з позовом ОСОБА_1 до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити певні дії.

В обґрунтування своїх вимог вказує на те, що вона перебуває на обліку в Рівненському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області та отримує пенсію за віком згідно положень ст. 37 Закону України «Про державну службу».

Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 було підвищено посадові оклади працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, в тому числі державним службовцям виконавчого комітету Рівненської міської ради , в якому вона працювала на момент виходу на пенсію. Оскільки перерахунок пенсії державного службовця із 01.12.2015 р. відповідачем не проводився, вона звернулася до суду.

Постановою Рівненського міського суду від 11.05.2016 року було задоволено її позовні вимоги та зобов'язано Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області, код ЄДРПОУ 40373305, провести перерахунок та виплату пенсії по віку, призначеної згідност. 37 Закону України «Про державну службу»ОСОБА_1, виходячи із розрахунку 90 відсотків від заробітної плати, що значиться в довідці виконавчого комітету Рівненської міської ради від 03.03.2016 року за №08-502, починаючи із 01 березня 2016 року.Постанова суду набрала законної сили .

Перерахунок пенсії їй проведено, проте з порушенням чинного законодавства, без врахування матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, які повинні включатись в загальний розмір заробітної плати, з якої перераховується пенсія.

Просить визнати дії відповідача протиправними та зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 із 01.03.2016 року, додатково включивши до вже врахованої суми заробітної плати для обчислення пенсії 90 % від загального розміру 8857,74 грн., що складається із матеріальної допомоги на оздоровлення 4542,59 грн. та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань 4313,15 грн.

Позивач, будучи повідомленою належним чином про день судового засідання, до суду не зявилася. В своїй позовній заяві просила розглянути справу без її участі.

Представник відповідача до суду не зявився. Згідно поданих до суду заперечень позов не визнав, просив відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі за їх безпідставністю та недоведеністю, рішення суду надіслати на адресу управління.

Згідно ч.6ст.128 КАС України,якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених даною статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні.

Дослідивши письмові матеріали справи, заперечення відповідача, повно і всебічно зясувавши всі докази і обставини в їх сукупності на підставі чинного законодавства, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення частково.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Рівненському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області та отримує пенсію за віком згідно положень ст. 37 Закону України «Про державну службу».

Встановлено, що постановою Рівненського міського суду від 11.05.2016 року було задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 та зобов'язано Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області, код ЄДРПОУ 40373305, провести перерахунок та виплату пенсії по віку, призначеної згідност. 37 Закону України «Про державну службу»ОСОБА_1, виходячи із розрахунку 90 відсотків від заробітної плати, що значиться в довідці виконавчого комітету Рівненської міської ради від 03.03.2016 року за №08-502, починаючи із 01 березня 2016 року.Постанова суду набрала законної сили .

На письмове звернення позивача щодо перерахунку пенсії згідно норм чинного законодавства з врахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, відповідач надав лист-відповідь від 31.01.2017 року № 39/10, в якому зазначив, що 01.12.2015 р. скасовано порядок перерахунку пенсії державним службовцям, форма довідки, яка передбачала включення до неї відомостей про заробітну плату для перерахунку пенсії працюючим (непрацюючим) державним службовцям скасована, а тому позивач позбавлена права на врахування сум виплат матеріальної допомоги при визначенні розміру пенсійної виплати.

Суд прийшов до висновку, що такі дії відповідача є неправомірними з наступних підстав. Згідно ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта Законами України.

Згідно ст. 46 Конституції Українипенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

За чинним законодавством, перерахунок пенсії - це процедура повторної оцінки розміру вже призначеної пенсії у звязку зі зміною обставин, наданням нових документів, прийняттям нових законодавчих актів, зміни соціальних стандартів тощо.

Розмір пенсії може переглядатися я к в індивідуальному, так і в масовому порядку. Масовий перерахунок проводиться у зв?язку з прийняттям нових законодавчих актів, на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що містяться в пенсійній справі на час проведення перерахунку.

Підставою для індивідуального перерахунку може бути додатково надані документи, які дають право на подальший перегляд розміру виплачуваної пенсії. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 1566/11846 від 27 грудня 2005 р.

Як встановлено судом, згідно інформації наданої ВК Рівненської міської ради № 13-67 від 31.01.2017 р. на запит позивача, середня матеріальна допомога на оздоволення , яка нарахована та виплачена заступникам начальникам відділів у січні-грудні 2015 р. - 4542,59 грн., середня матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, яка нарахована та виплачена заступникам начальникам відділів у січні -грудні 2015 р. - 4315,15 грн. , що разом складє 8857,74 грн. , а тому підлягає здійснити перерахунок пенсії позивача виходячи із таких складових.

Ч.1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній або господарській справі, що набрало законної сили , не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Відтак, оскільки перерахунок пенсії ОСОБА_1 повязаний з переглядом розміру вже призначеної їй пенсії на підставі судового рішення, яким визначено, що позивач набула право на перерахунок пенсії згідно ст.. 37-1 Закону України «Про Державну службу» на підставі наданої довідки ВК РМР від 03.03.2016 року № 08-502, правовідносини,що виникли у звязку з цим, регулюються законодавством, чинним на момент призначення пенсії.

Вирішуючи спір слід зазначити, що за змістом статті 37 Закону № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Частиною другою статті 33 цього ж Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР Про оплату праці (далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону №108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно п.п.2.3.3, 2.3 п. 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, розробленої відповідно до ЗУ «Про оплату праці», затвердженої наказом Держкомстату України 13.01.2004 р. № 5, належить матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників. Згідно з підпунктом 3 п.2 постанови КМ України від 09.03.2006 р. № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів» при наданні щорічної відпустки працівникам надається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога для оздоровлення.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII Про пенсійне забезпечення (далі Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Приймаючи до уваги судову практику Верховного суду України в справах щодо ідентичних правовідносин в тій частині, що перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, суд приходить до висновку, що для вирішення спірних правовідносин в справі підлягають застосуванню саме такі спеціальні норми, що визначають виплати /доходи /для обчислення пенсії, зокрема ст. 41 Закону №1058-ІУ та стаття 66 Закону № НОМЕР_1, а не положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними.

Відповідно до положень ч.7 ст. 33 Закону України № 3723-XII Про державну службу, саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.

Відповідно до ч. 1ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України. Відповідно до ч. ч. 1, 2ст. 71 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Суд, оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, приходить до висновку, що доводи відповідача спростовуються встановленими судом обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та нормами права. Протилежного відповідач не довів, а тому суд визнає дії Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області протиправними та зобовязати Рівненське об'єднане УПФ України Рівненської області здійснити перерахунок пенсії додатково включивши до вже врахованої суми заробітної плати для обчислення пенсії 90 % матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань з 22.08.2016 р. Згідно ч.1ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. У відповідності до ч.1ст. 94 КАС України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати по оплаті судового збору у сумі 640,00 грн. На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст.11,17,18,71,94,160,161,162,163,171-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, - ПОСТАНОВИВ: Адміністративний позов ОСОБА_1 до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити певні дії - задовольнити частково. Визнати протиправними дії Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської областіщодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 додатково включивши до вже врахованої суми заробітної плати для обчислення пенсії 90 % матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань з 22.08.2016 р.

Зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 , додатково включивши до вже врахованої суми заробітної плати для обчислення пенсії 90 % матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань,з урахуванням виплачених сум, починаючи із 22.08.2016 року.

Стягнути з бюджетних асигнувань Рівненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 640 ( шістсот сорок ) грн. 00 копійок.

В задоволенні решти вимог- відмовити. Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: О.В.Панас