АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 524/8238/16-ц Номер провадження 22-ц/786/1263/17Головуючий у 1-й інстанції Андрієць Д. Д. Доповідач ап. інст. ОСОБА_1
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 квітня 2017 року м. Полтава
Апеляційний суд Полтавської області в складі:
головуючого - МАРТЄВА С.Ю.,
суддів - АБРАМОВА П.С., ЛОБОВА О.А.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві провадження за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Кременчукгаз" на рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 21 березня 2017 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Публічного акціонерного товариства "Кременчукгаз" про зобов`язання здійснити перерахунок об`ємів газу.
Апеляційний суд, заслухавши доповідь судді-доповідача,-
В С Т А Н О В И В:
У жовтні 2016 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому зазначав, що йому на праві приватної власності належить квартира АДРЕСА_1.
Також зазначив, що між ним та відповідачем укладено договір про надання послуг з газопостачання. Оскільки він незабезпечений лічильником газу вважає, що до встановлення лічильника у своїй квартирі повинен сплачувати за газ, виходячи з норм споживання4,4 м. куб. у місяць на одну людину.
ПАТ "Кременчукгаз" починаючи з серпня 2016 року обрахував йому вартість наданих послуг, виходячи з норм споживання 9,8 м. куб. у місяць на одну людину, що на думку позивача є незаконним.
Уточнивши свої позовні вимоги, просив суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок обємів природного газу за період з серпня 2016 року по листопад 2016 року включно в обсязі 4,4 куб.м. на одного мешканця квартири.
Рішенням Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 21 березня 2017 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено.
Зобов'язано Публічне акціонерне товариство "Кременчукгаз" (ідентифікаційний код юридичної особи 03351734) здійснити перерахунок об'ємів природного газу по квартирі АДРЕСА_2 в за період з серпня 2016 року по листопад 2016 року за нормою споживання 4,4 м. куб. у місяць на одну людину.
Стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Кременчукгаз" на користь держави судовий збір в сумі 551,20 грн.
В апеляційній скарзі порушено питання про скасування рішення з підстав неправильного застосування норм матеріального та процесуального права і ухвалення нового, яким відмовити у задоволенні позову повністю.
Апеляційний суд, перевіривши законність та обґрунтованість рішення місцевого суду у межах заявлених вимог та доводів апеляційної скарги, вважає, що остання задоволенню не підлягає.
Згідно зі ст. 308 ЦПК України, апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Місцевим судом вірно встановлено, що ОСОБА_2 є власником квартири № 72 в багатоквартирному будинку по проспекту Свободи, 65 в м. Кременчуці та споживачем послуг з газопостачання, які надає відповідач ПАТ «Кременчукгаз».
В зазначеній квартирі газ використовується лише для приготування їжі.
09.08.2016 року мешканцями будинку № 65 по проспекту Свободи в м. Кременчуці на адресу відповідача було направлено колективне звернення, в тому числі і за підписом ОСОБА_2, в якому останні висловлювали незгоду з встановленням загальнобудинкового лічильнику обліку споживання природнього газу та вимагали встановлення індивідуальних лічильників в кожну квартиру (а.с.5-7).
З серпня по жовтень 2016 року працівники ПАТ «Кременчукгаз» намагалися встановити загальнобудинковий вузол обліку газу на будинок № 65 по проспекту Свободи в м. Кременчуці, про що свідчать акти ПАТ «Кременчукгаз» про порушення від 09.08.2016 року №52-VІІІ/16П (а.с. 26), 12.09.2016 року №93-ІХ/Б-16 (а.с.23), 10.10.2016 року №113-10/ХVІ-Б (а.с.32).
12 серпня 2016 року ( а.с.27-31), 23 вересня 2016 року (а.с.24-25), 21 жовтня 2016 року (а.с.33-34) комісія ПАТ «Кременчукгаз» розглянула акти про порушення Кодексу газорозподільних систем і прийняла рішення «про нарахування побутовим споживачам, будинки яких знаходяться за адресами…проспект ОСОБА_1, 65, які відмовились від встановлення за рахунок оператора ГРМ (ПАТ «Кременчукгаз») лічильників газу та не мають індивідуальних лічильників газу, фактичного об'єму спожитого розподіленого природного газу за відповідний календарний місяць, а саме за серпень - жовтень 2016 року, за граничними об'ємами споживання природного газу населенням, визначеними у додатку 10 до Кодексу газорозподільних систем».
У серпні, вересні, жовтні та листопаді 2016 року споживачу ОСОБА_2 нараховано на двох мешканців квартири по 9,8 куб. м. на кожну людину, про що свідчать роздруківки Автоматизованої системи комунальних платежів.(а.с.39-42).
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до п.п."а" п.1 ч.1 ст.6 ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов'язані забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується: комплексно, у тому числі для опалення, - до 1 січня 2012 року; для підігріву води та приготування їжі - до 1 січня 2016 року; тільки для приготування їжі - до 1 січня 2018 року. У разі невстановлення населенню у строки, зазначені у цьому підпункті, лічильників газу з вини суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, припинення розподілу природного газу таким споживачам забороняється, а його облік до моменту встановлення лічильників газу здійснюється за нормами споживання, встановленими Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч.1 ст. 3 вказаного Закону, фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок: коштів суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території; коштів відповідного бюджету; інших джерел, не заборонених законодавством.
Крім того, для застосування санкції - 9,8 куб. м як граничного обєма споживання природного газу має бути доведений факт правопорушення - відмови споживача, який не забезпечений лічильником природного газу, від його встановлення за рахунок оператора ГРМ, а в даному випадку позивач ініціював питання про встанолення в його квартирі індивідуального приладу обліку. Разом з цим, ПАТ «Кременчукгаз» доказів здійснення позивачем протидії встановленню загальнобудинкового приладу обліку не надано, складання та оформлення акту про порушення здійснено без дотримання визначеної законом процедури, а відтак відсутні правові підстави для визначення позивачу обсягу споживання природного газу згідно граничних обємів.
Апеляційни суд вважає такий висновок місцевого суду вірним з наступних підстав.
Функціонування ринку природного газу в Україні урегульовано положеннями ЗУ «Про ринок природного газу», ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», Кодексом газорозподільних систем, Постановами КМУ №203 від 23.03.2016 року,№620 від 16.05.2002 року, в редакції Постанови КМУ №46 від 27.01.2016 р.
Відповідно до ст.18 Закону України «Про ринок природного газу» Приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки субєктів ринку природного газу. Постачання природного газу споживачам здійснюється за умови наявності вузла обліку природного газу. Побутові споживачі у разі відсутності приладів обліку природного газу споживають природний газ за нормами, встановленими законодавством, до термінів, передбачених у ч.1ст. 2 ЗУ "Про забезпечення комерційного обліку природного газу".
За змістом п.1 ч.1 ст.6 ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов'язані забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується тільки для приготування їжі - до 1 січня 2018 року.
Відповідно до ч.1 ст.5 цього Закону передбачено, що у разі відмови населення від встановлення суб'єктами господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, лічильників газу розподіл природного газу припиняється населенню, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується тільки для приготування їжі - з 1 січня 2018 року.
Згідно п.10 глави 2 Розділу Х Кодексу газорозподільних систем установлення лічильників газу побутовим споживачам здійснюється відповідно до Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу».
Наведеними спеціальними законами у сфері регулювання ринку газу обов?язок із встановлення лічильників газу (незалежно від виду - квартирних чи загальнобудинкових) покладений на суб'єктів господарювання, які здійснюють розподіл природного газу на відповідній території. При цьому, законом також чітко визначені джерела фінансування робіт з оснащення лічильниками газу (незалежно від виду - квартирних чи загально будинкових) населення: кошти суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території , кошти відповідного бюджету, інші джерела, не заборонені законодавством. Отже, законом не передбачено покладення на споживача обов?язку фінансувати витрати зі встановлення лічильника(ків) газу у багатоквартирному будинку, де розташована його квартира, або ж у його квартирі.
Згідно п.5 глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРС до порушень, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування обємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу, належить, зокрема відмова в доступі до обєкта побутового споживача, який розраховується за нормами споживання, внаслідок чого Оператор ГРМ не здійснив за власний рахунок встановлення лічильника газу побутовому споживачу.
Відповідно до п.6 глави 3 Розділу ХІ Кодексу ГРС у разі відмови в доступі до об'єкта споживача, внаслідок чого Оператор ГРМ не здійснив за власний рахунок встановлення лічильника газу споживачу, який не забезпечений лічильником газу (розраховується за нормами споживання), визначення об'єму спожитого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв, починаючи з дати, наступної після дати недопуску, визначеної в акті про порушення.
Ознайомлення побутового споживача із запланованими датою та часом встановлення лічильника газу має бути підтверджено позначкою про вручення йому письмового попередження про встановлення лічильника газу, яке має бути надане побутовому споживачеві не пізніше ніж за десять робочих днів до запланованої дати встановлення лічильника газу.
При цьому представник Оператора ГРМ в акті про порушення має попередити споживача під особистий підпис про те, що розрахунки за спожитий газ за граничними об'ємами споживання природного газу населенням буде здійснено через 20 днів з дня складання акта про порушення, і про те, що до цього часу споживач має забезпечити доступ представникам Оператора ГРМ для безкоштовного встановлення лічильника газу. У разі забезпечення споживачем протягом цього строку доступу представникам Оператора ГРМ для безкоштовного встановлення лічильника газу процедура нарахування за граничними об'ємами споживання природного газу населенням не застосовується.
Відповідно до абзацу 7 пункту 3 глави 4 розділу IX Кодексу ГРС передбачено, якщо побутовий споживач, який не забезпечений лічильником природного газу (індивідуальним або загальнобудинковим), відмовляється від його встановлення за рахунок Оператора ГРМ (що підтверджується актом про порушення, складеним відповідно до вимог глави 5 розділу XI цього Кодексу), фактичний обєм спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу (алокація) по побутовому споживачу за відповідний календарний місяць визначається за граничними обємами споживання природного газу населенням, визначеними у додатку 10 до цього Кодексу. Додаток 10 до Кодексу газорозподільних систем встановлює граничні норми споживання природного газу населенням: плита газова за наявності централізованого гарячого водопостачання 9,8 м. куб., на людино-місяць.
Таким чином, для застосування такої санкції як визначення фактичного обєму спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу за граничними обємами споживання природного газу населенням має бути встановлений факт правопорушення відмова споживача, який не забезпечений лічильником природного газу (індивідуальним або загальнобудинковим), від його встановлення за рахунок Оператора ГРМ, тобто разі доведеності факту відмови в доступі до об'єкта споживача.
При цьому, законодавчо не розмежовано поняття «обєкта споживача», що в даному випадку може бути як сам багатоквартирний будинок в разі встановлення загальнобудинкового приладу обліку або інше житло в разі встановлення індивідуального приладу обліку газу.
Зокрема, аналіз змісту положень Кодексу ГРС у їх системному зв?язку із ЗУ «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 року, ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» від 16 червня 2011 року дає підстави обґрунтовано стверджувати, що законодавець під відмовою від встановлення лічильника розуміє відмову від встановлення будь-якого лічильника газу - квартирного чи загально будинкового, оскільки метою регулювання ринку газу є саме забезпечення обліку спожитого газу населенням.
Вірно встановивши обставини у справі, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що відповідачем не доведено факт здійснення позивачем як побутовим споживачем природного газу правопорушення у вигляді відмови від встановлення за рахунок Оператора ГРМ лічильника природного газу - індивідуального або загальнобудинкового.
Натомість, матеріали справи свідчать про те, що позивач, висловив своє бажання про встановлення в квартирі індивідуального лічильника, подавши особисту заяву в ПАТ «Кременчукгаз» (а.с.11).
На вказану заяву відповідач надав відповідь про неможливість безкоштовного встановлення в його квартирі індивідуального прилад обліку через відсутність фінансування, оскільки на 2016 рік підприємство має фінансові можливості виключно для встановлення будинкових лічильників газу (а.с.12).
Не дивлячись на це, нарахування ОСОБА_2 обсягів спожитого газу за нормами споживання 9,8 куб.м. відповідачем здійснено саме як санкція за порушення правил обліку та споживання природного газу, що виразилось у відмові від встановлення приладу обліку спожитого газу (лічильника).
Окрім того, як встановлено Кодексом ГРС (абзац 7 пункту 3 глави 4 розділу IX, п.6 глави 3 Розділу ХІ) правопорушення у виді відмови від встановлення лічильника має бути зафіксоване оператором ГРМ згідно визначеної процедури з оформленням відповідного документа певної форми і змісту.
Акт про порушення після предявлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи обєкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача, який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобовязаний повідомити споживача про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення про це робиться відмітка в обох примірниках акта про порушення, один з яких надсилається споживачу рекомендованим поштовим відправленням.
При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає:
1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення;
2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде роз глядатися складений акт про порушення;
3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).
Даючи оцінку діям працівників ПАТ «Кременчукгаз» щодо дотримання процедури складання акту про порушення відносно споживача ОСОБА_2, судом першої інстанції вірно застосовані положення глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільчих систем та зроблено обґрунтований висновок щодо допущення останніми порушень щодо його оформлення.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновку суду першої інстанції.
Також сліж відхилити посилання на те, що позивач, разом з іншими мешканцями будинку, протидіяв встановленню загальнобудинкового вузлу обліку природного газу, а відтак у відповідача виникло право на застосування санкції у вигляді нарахування граничного обєму спожитого газу в розмірі 9.8 куб.м., оскільки така відповідальність в розумінні п.1 ч.1 ст.6 ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» повязана з відсутністю забезпечення встановлення лічильників газу для населення (як загальнобудинкових, так і індивідуальних), що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується тільки для приготування їжі - лише з 1 січня 2018 року, що свідчить про передчасність дій відповідача. При цьому, в ході розгляду справи відповідачем не було надано доказів щодо протиправної поведінки саме позивача по протидії встановленню загальнобудинкового приладу обліку газу.
За вказаних обставин, апеляцйний суд не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення місцевого суду як постановленого з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 303,304,307,308,314,316,317,319 ЦПК України, апеляційний суд,-
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Кременчукгаз" відхилити.
Рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 21 березня 2017 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Головуючий у справі: ОСОБА_1
Судді: П.С. АБРАМОВ
ОСОБА_3 З оригіналом згідно:
суддя С.Ю. МАРТЄВ