Справа № 724/299/17 Провадження № 2/724/333/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(ЗАОЧНЕ)
27 квітня 2017 року Хотинський районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого судді: Гураль Л.Л.
секретаря: Рижак П.С.
за участю сторін:
прокурора: Гергележиу Р.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Хотині Чернівецької області справу за позовом ОСОБА_1 Кельменецької місцевої прокуратури Чернівецької області в інтересах держави в особі Управління праці та соціального захисту населення Хотинської районної державної адміністрації Чернівецької області до ОСОБА_2 про стягнення надмірно виплачених коштів за призначеними субсидіями, -
В С Т А Н О В И В:
16 лютого 2017 року позивач ОСОБА_1 Кельменецької місцевої прокуратури Чернівецької області в інтересах держави в особі Управління праці та соціального захисту населення Хотинської районної державної адміністрації Чернівецької області звернувся до Хотинського районного суду Чернівецької області з позовною заявою до ОСОБА_2 про стягнення надмірно виплачених коштів за призначеними субсидіями.
В обґрунтування позову зазначає, що 14.09.2015р. ОСОБА_2 звернувся із заявою до Управління праці та соціального захисту населення Хотинської райдержадміністрації Чернівецької області про надання йому субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з урахуванням усіх громадян, які зареєстровані на житловій площі за адресою с. Перебиківці, пров. К.Галкіна, 12 Хотинського району Чернівецької області.
Однак, в ході проведення перевірки достовірності даних встановлено, що ОСОБА_2 надав неповну та недостовірну інформацію про майновий стан, а саме в декларації відсутні відомості про придбання транспортного засобу, вартість якого згідно довідки-рахунку складала 54300,00 грн., що призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді субсидій за період з вересня 2015 року по серпень 2016 рік на суму 8664,18 грн.
Предявляючи позов в інтересах держави в особі Управління праці та соціального захисту населення Хотинської районної державної адміністрації, прокурор зазначає, що несплата відповідачем надмірно виплачених коштів за призначеними субсидіями завдає майнову шкоду Управлінню праці та соціального захисту населення Хотинської райдержадміністрації, яке внаслідок цього позбавлене можливості виконувати покладені на нього функції та реалізувати фінансово-економічні повноваження. При цьому, несплата відповідачем надмірно виплачених коштів за призначеними субсидіями перешкоджає належному функціонуванню органу виконавчої влади, що порушує інтереси держави.
В судовому засіданні прокурор позов підтримав у повному обсязі, вважає його обґрунтованим поданими доказами.
Представник Управління праці та соціального захисту населення Хотинської райдержадміністрації в судове засідання не зявився, однак надіслав на адресу суду клопотання, згідно якого просить суд справу розглядати без участі представника, позовні вимоги підтримують у повному обсязі.
Відповідач в судове засідання двічі не з'явився, але був належним чином повідомлений про день та час слухання справи, заяви про розгляд справи у його відсутності суду не надав, доводів позивача не спростував.
Згідно ч. 4 ст. 169 ЦПК України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Відповідно до ч.1 ст. 224 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло повідомлення про причини неявки, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 14.09.2015 року відповідач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Хотинської райдержадміністрації із заявою про призначення житлової субсидії (а.с.6).
При подачі вказаної заяви відповідач власноруч заповнював декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Згідно розділу ІІІ вказаної декларації відсутня інформація про витрати на придбання майна, товарів або послуг на суму, що перевищує 50000,00 грн., які здійснено протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії (а.с.14).
Крім того, відповідачу було відомо, що уразі подання ним у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані у житловому приміщенні, їх доходи і витрати йому може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі відповідач зобовязався повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії, про що свідчить його підпис на вищезазначеній декларації (а.с. 14).
На підставі заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії відповідачу було призначено житлову субсидію: з вересня 2015 року по серпень 2016 року включно щомісячно в сумі 610,68 грн., яку припинено з 01.10.2015р. (а.с.13); з жовтня 2015р. по серпень 2016р. в сумі 2051,15 грн., яку припинено з 01.03.2016р. (а.с.12); з березня 2016р. по серпень 2016р. в сумі 2081,75 грн., яку припинено з 01.04.2016р. (а.с.11); з квітня 2016р. по серпень 2016р. в сумі 2799,35 грн., яку припинено з 01.05.2016р. (а.с.10), з травня 2016р. по серпень 2016р. в сумі 475,89 грн., яку припинено з 01.05.2016р. (а.с.9), з вересня 2016р. по квітень 2017р. в сумі 104,30 грн., яку припинено 01.10.2016р. (а.с.8), з жовтня 2016р. по квітень 2017р. в сумі 1727,06 грн., яку припинено з 01.10.2016р. через подання невірних даних (а.с.7).
Згідно з п. 5 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива", затвердженого постановою КМУ № 848 від 21.10.1995 року субсидія не призначається, якщо: будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень
Відповідно до п.13 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива", затвердженого постановою КМУ № 848 від 21.10.1995 року громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
В період з 25.07.2016р. по 17.10.2016р. Управлінням західного офісу Держаудитслужби в Чернівецькій області було проведено планову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності в частині законності призначення, нарахування та виплати усіх видів соціальної допомоги, пільг, субсидій та інших виплат, що здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів Управління праці та соціального захисту населення Хотинської районної державної адміністрації за період з 01.01.2014р. по 30.09.2016р., про що складено акт №07-40-1 від 21.10.2016р. (а.с. 15-34).
За результатами перевірки встановлено, що гр. ОСОБА_2 06.11.2014р. придбав транспортний засіб Мерседес Спрінтер, вартістю 54300,00 грн., що підтверджується довідкою-рахунком (а.с.20, 38).
Судом встановлено, що відповідачу призначено субсидію у вересні 2015р. та в період з вересня 2015 р. по серпень 2016р. нараховано 17651,09 грн., в тому числі за 2015р. 6764,13 грн. та за 2016р. 10951,66 грн. Згідно Постанови кабінету міністрів України №319 від 27.04.2016р. частина невикористаної суми субсидії на оплату послуг індивідуального опалення в розмірі 8986,91 грн. повернута ТОВ «Чернівцігаз Збут» до бюджету на підставі акту звіряння станом на 01.09.2016р. (а.с.35)
Таким чином, в зв'язку з тим, що відповідач не задекларував вказаний дохід, виникла переплата державних коштів в сумі 8664,18 грн.
Відповідно до п. 20 вищезазначеного Порядку, сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішуються у судовому порядку.
Відповідач був належним чином повідомлений про утворення переплати державних коштів (а.с.36), суму, яку потрібно повернути. Проте відповідач на даний час добровільно не здійснив повернення переплаченої суми державної соціальної допомоги.
Відповідно до статті 1166 Цивільного Кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Стаття 1215 ЦК України, встановлює випадки, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.
Так, не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров»я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача (частина перша статті 1215 ЦК України).
Судом встановлено, що внаслідок недобросовісного подання відповідачем недостовірних відомостей щодо його майнового стану та розміру доходів, йому в період з вересня 2015 року по серпень 2016 року було надмірно виплачено субсидію в сумі 8664,18 грн., яка на даний час відповідачем не повернута.
За таких обставин суд приходить до висновку щодо обґрунтованості позовних вимог та задовольняє позов в повному обсязі.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, відповідно до ст. 88 ЦПК України з відповідача в дохід держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 640,00 грн.
Керуючись ст. ст. 15, 60, 88, 169, 224, 208, 214. 215, 218 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 Кельменецької місцевої прокуратури Чернівецької області в інтересах держави в особі Управління праці та соціального захисту населення Хотинської районної державної адміністрації Чернівецької області до ОСОБА_2 про стягнення надмірно виплачених коштів за призначеними субсидіями задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН НОМЕР_1) зареєстрованого за адресою ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь Управління соціального захисту населення Хотинської районної державної адміністрації Чернівецької області (р/р 35412007003934 в головному управлінні Державної казначейської служби України в Чернівецькій області, МФО 856135, ЕДРДПОУ 03196334) надміру виплачені кошти у вигляді житлової субсидії в сумі 8664,18 грн. (вісім тисяч шістсот шістдесят чотири гривні 18 коп.).
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН НОМЕР_1) зареєстрованого за адресою ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь держави 640,00 грн. (шістсот сорок гривень 00 коп.) судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Чернівецькоїобласті через Хотинський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня його проголошення, а особами які не були в судовому засіданнів цей же термін і в цьому ж порядку з дня отримання його копії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Повне рішення складено 28.04.2017р.
Суддя: ОСОБА_3