Постанова № 66224535, 19.04.2017, Деражнянський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
19.04.2017
Номер справи
673/259/17
Номер документу
66224535
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 673/259/17

Провадження № 2-а/673/28/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"19" квітня 2017 р.

Деражнянський районний суд Хмельницької області в складі:

головуючої - судді Ягодіної Т.В.,

з участю секретаря судових засідань - ОСОБА_1,

позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Деражня адміністративну справу за позовом

ОСОБА_2

до

Деражнянської міської ради Хмельницької області

про визнання незаконним та дискримінаційним рішення, зобовязання до вчинення дій та відшкодування моральної шкоди,

встановив:

В лютому 2017 року позивач звернувся з означеним позовом до суду, вказавши, що рішенням Деражнянського районного суду від 04.08.2015 року за ним визнано право власності на квартиру №4 в будинку по вул. Робітничій, 4 в м. Деражня, а 18.08.2015 року його право приватної власності на квартиру зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень. Позивач зареєстрований та проживає в м. Києві, проте періодично приїздить до м. Деражня, де здійснює догляд за вказаною квартирою. 21.09.2016 року він звернувся до Центру надання адміністративних послуг Деражнянської райдержадміністрації та Деражнянської міської ради із заявами про реєстрацію його місця перебування за адресою в АДРЕСА_1. Проте 21 та 22.09.2016 року позивачу направлені відповідь за підписом міського голови ОСОБА_4 про відмову в задоволенні двох вказаних заяв у звязку з ненаданням ним документів, необхідних для такої реєстрації. Позивач стверджує, що таке рішення є незаконним і прийняте з порушенням вимог чинного законодавства, оскільки наведені у ньому відповідачем посилання стосуються порядку реєстрації місця проживання, а не порядку реєстрації місця перебування. Крім того, згідно з розпорядженням міського голови від 01.04.2016 року №13-02-04 обовязки щодо реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання та місця перебування осіб на території м. Деражня покладено на секретаря міського голови ОСОБА_5, тобто рішення про задоволення чи відмову в задоволенні заяв позивача від 21.09.2016 року мала приймати та підписувати саме вона. Виходячи з наведеного, позивач просив визнати незаконним та дискримінаційним відмовне рішення Деражнянської міської ради при розгляді двох заяв від 21.09.2016 року та зобовязати міського голову ОСОБА_4 забезпечити у відповідності до вимог законодавства України проведення реєстрації місця його перебування в квартирі АДРЕСА_2. Крім того, позивач посилається на те, що внаслідок незаконного рішення відповідача йому спричинені матеріальні збитки, оскільки через наведені обставини він не зміг оформити субсидію за місцем свого перебування в м. Деражня, а також моральна шкода, яку він просив стягнути з відповідача у розмірі 2500 грн. Також, просив стягнути із відповідача витрати, понесені ним при підготовці та виготовленні матеріалів позовної заяви та по сплаті судового збору.

В судовому засіданні позивач вимоги позову підтримав в повному обсязі з підстав викладених у заяві.

Представник відповідача вимоги позову не визнав посилаючись на безпідставність позовних вимог в звязку з чим просить відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши доводи сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають із наступних підстав.

Відповідно до ст. 19 ч.2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, що склалися між сторонами, регулювалися Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (далі - Закон) в редакції чинній станом на 21 та 22. 09.2016 року.

Так, згідно ст. 3 Закону місце перебування це адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік.

Документами, до яких вносяться відомості про місце перебування, є довідка про звернення за захистом в Україні, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Реєстрація - це внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце перебування особи, із зазначенням місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Реєстр територіальної громади - база даних, призначена для зберігання, обробки, використання визначеної цим Законом інформації, що створюється, ведеться та адмініструється органом реєстрації для обліку осіб, які проживають на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

На виконання цього Закону Кабінетом Міністрів України 02.03.2016 року прийнято постанову №207 «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру» (далі - Правила), якою визначено механізм здійснення реєстрації місця перебування осіб в Україні, а також встановлено форми необхідних для цього документів.

Так, згідно пунктів 4, 8, 9, 25 Правил (в редакції чинній станом на 21 та 22.09.2016 року) встановлено, що реєстрація місця перебування особи здійснюється в день подання особою або її представником документів.

Документи для здійснення реєстрації місця перебування особи подаються до органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) з урахуванням вимог Закону України Про адміністративні послуги.

Відомості про реєстрацію місця перебування вносяться до довідки про звернення за захистом в Україні (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування) шляхом проставлення в них відповідного штампа реєстрації місця перебування особи за формою згідно з додатком 1.

Реєстрація місця перебування осіб, що звернулися за захистом в Україні із заявою за формою згідно з додатком 8, здійснюється на визначений законом строк на підставі документів, визначених пунктом 18 цих Правил (крім квитанції про сплату адміністративного збору). Відомості про реєстрацію місця перебування вносяться до довідки про звернення за захистом в Україні, зразок якої затверджується наказом МВС.

Так, відповідно до п.18 Правил для реєстрації місця проживання особа подає:

1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8;

2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання;

3) квитанцію про сплату адміністративного збору;

4) документи, що підтверджують: право на проживання в житлі; право на перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи; проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації;

5) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);

6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).

Згідно з пунктами 19, 23 Правил працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг перевіряє належність документа, до якого вносяться відомості про місце перебування, особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про реєстрацію місця перебування (у разі потреби надає допомогу особі в заповненні бланка заяви) та наявність документів, необхідних для реєстрації місця перебування, про що ним вчиняється відповідний запис у цій заяві та в день звернення особи або її представника чи в день отримання документів приймає рішення про реєстрацію або про відмову у реєстрації місця проживання особи.

В силу ст. 9-1 вказаного Закону підставами для відмови в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання є: неподання особою передбачених цим Законом документів або інформації; зазначення у поданих особою документах недостовірних відомостей або подання документів, які є недійсними; звернення для реєстрації або зняття з реєстрації особи, яка не досягла 14-річного віку. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови.

Судом встановлено, що 21.09.2016 року ОСОБА_2 звернувся із заявою до міського голови Деражнянської міської ради ОСОБА_4 про реєстрацію місця його перебування за адресою АДРЕСА_3, яка належить йому на праві приватної власності, оскільки понад шість місяців він проживає у вказаній квартирі. Вказана заява була зареєстрована відповідачем того ж дня за вхідним №911.

До вказаної заяви позивач надав заяву за формою згідно з додатком 8 Правил реєстрації місця проживання, витяг із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень, згідно якого він являється власником квартири АДРЕСА_4 та пенсійне посвідчення серії ААБ № 235514 як документ до якого вносяться відомості про реєстрацію місця перебування особи.

Аналогічного змісту заяву 21 вересня 2016 року ОСОБА_2 подав до Центру надання адміністративних послуг Деражнянської райдержадміністрації, яка була переадресована для розгляду Деражнянській міській раді та зареєстрована того ж дня за вхідним №914.

21 вересня 2016 року за вих. №564 та 22 вересня 2016 року за вихідним № 565 відповідно, на адресу позивача за підписом міського голови ОСОБА_4 направлено письмові відповіді про відмову в реєстрації місця перебування ОСОБА_2 у звязку з ненаданням останнім документу до якого вносяться відомості про місце перебування, зокрема, в даному випадку, довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, із розясненням останньому порядку та механізму здійснення реєстрації місця перебування осіб в Україні. При цьому, відповідачем розяснено положення абзацу 10 ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» щодо документів, до яких вносяться відомості про місце перебування, а також положення ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» щодо визначення поняття внутрішньо переміщеної особи.

При цьому, суд відхиляє доводи позивача про те, що рішення Деражнянської міської ради підписані неуповноваженою на це особою та виходить із наступного.

Положеннями статті 3 вказаного Закону визначено, що органом реєстрації є виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

В силу п.3 ч.4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» підписання рішень ради та її виконавчого комітету належить до повноважень міського голови.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що рішення Деражнянської міської ради від 21 та 22 вересня 2016 року про відмову в реєстрації місця перебування позивача в квартирі АДРЕСА_2 з підстав ненадання особою повного переліку документів є правомірними, прийняті в межах Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року №207, а тому відсутні підстави для їх визнання незаконними та дискримінаційними.

Зважаючи на вказані висновки, у суду відсутні підстави для покладення на відповідача обовязків щодо реєстрації місця перебування позивача на території м. Деражня та відшкодування, заявленої останнім, моральної шкоди в розмірі 2500грн.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 5, 7 15, 69 71, 86, 158 163 КАС України, суд -

постановив:

В позові ОСОБА_2 до Деражнянської міської ради Хмельницької області про визнання незаконним та дискримінаційним рішення та зобовязання до вчинення дій відмовити.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Вінницького адміністративного апеляційного суду через Деражнянський районний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя: ОСОБА_6