Постанова № 66218951, 21.04.2017, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.04.2017
Номер справи
823/426/17
Номер документу
66218951
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2017 року справа № 823/426/17

15 год. 10 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

секретар судового засідання Попельнуха Ю.І.,

за участю:

позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання неправомірними дій та зобовязання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_4 подав позов, в якому просить:

- визнати неправомірними дії Головного управління ДФС у Черкаській області щодо відмови у видачі направлення колишньому співробітнику податкової міліції ОСОБА_1 на проходження ним медичного огляду військово-лікарською комісією ДУ Територіальне медичне обєднання МВС України по Черкаській області, для визначення факту повязаності його захворювання та проходження служби в оперативному управління ГУ ДФС в Черкаській області;

- зобовязати Головне управління ДФС у Черкаській області видати ОСОБА_1 направлення на проходження медичного огляду військово-лікарською комісією ДУ Територіальне медичне обєднання МВС України по Черкаській області.

В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що ОСОБА_4 з 26.07.2012 проходив службу в органах податкової міліції на посаді старшого оперуповноваженого з ОВС відділу викриття економічних злочинів управління ГУ ДФС у Черкаській області.

Наказом Головного управління ДФС в Черкаській області від 28.09.2016 № 69-о/пм позивач звільнений з посади в податковій міліції у запас Збройних Сил України з постановкою на облік за п. 64 п.п. ж (за власним бажанням) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішній справ.

За період проходження служби у податковій міліції позивач отримав хронічне захворювання ендокринної системи. Для встановлення причинного звязку між захворюванням в період проходження служби та отримання необхідного медичного висновку виникла необхідність в отриманні направлення на військово-лікарську комісію (ВЛК). Однак, керівник ГУ ДФС в Черкаській області перед звільненням позивача безпідставно не направив останнього на медичний огляд, який проводить військово-лікарська комісія ДУ Територіальне медичне обєднання МВС України по Черкаській області та передбачений Порядком проведення військово-лікарської експертизи та медичного огляду військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу в системі МВС України.

Позивач неодноразово звертався із заявами до начальника ГУ ДФС в Черкаській області ОСОБА_5, в яких просив надати направлення на проходження ВЛК, однак відповідач відмовляв у категоричній формі в наданні вказаного направлення.

Дані дії відповідача ОСОБА_4 вважає неправомірними, оскільки відповідач діяв не у відповідності до законодавства України та порушив Порядок проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу в системі МВС України, затвердженого наказом МВС України № 85 від 06.02.2001.

Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.

В письмових запереченнях на адміністративний позов відповідач просив в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що наказом ГУ ДФС у Черкаській області від 28.09.2016 № 69-о/пм ОСОБА_1 звільнений з посади та податкової міліції у запас Збройних Сил України з постановкою на військовий облік за п. 64 п.п. ж (за власним бажанням) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.

Окрім цього, позивачем під час звільнення надана розписка, в якій він відмовляється від проходження ВЛК та не має претензій до співробітників сектору по роботі з персоналом ГУ ДФС у Черкаські області. Отже, позивач не скористався своїм правом отримати направлення на проходження військово-лікарської комісії з метою встановлення причинного звязку захворювання з проходженням служби на посаді старшого уповноваженого з ОВС відділу організації викриття економічних злочинів оперативного управління ГУ ДФС у Черкаській області.

На момент звернення позивача з заявами про видачу направлення на ВЛК, ОСОБА_1 являвся колишнім працівником податкової міліції ГУ ДФС у Черкаській області, а отже відмовляючи у видачі зазначено направлення відповідач діяв у межах та у спосіб передбачений законодавством України, оскільки Порядком проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу в системі МВС України передбачено вичерпний перелік підстав направлення на проходження військово-лікарської комісії.

Окрім того, відповідач у доповненнях до заперечення зазначив, що позивач також переводився на вищу посаду та мав можливість та право звернутись з проханням видати направлення для проходження військово-лікарської комісії з подальшим переведення на вищу посаду.

Також, відповідно до розпорядження ГУ ДФС у Черкаській області від 01.04.2015 № 125-р Про проведення підсумкової перевірки професійної підготовки особового складу податкової міліції ГУ ДФС у Черкаські області була проведена підсумкова перевірка рівня професійної підготовки особового складу підрозділів податкової міліції області за 2014-2015 навчальний рік. Згідно відомості по здачі фізичної підготовки у 2015 році ОСОБА_1 проходив вказану перевірку без будь-яких скарг на погіршення стану здоровя.

За період служби у податкової міліції, як стверджує відповідач, ОСОБА_1 жодного разу не перебував на лікарняному.

Вказані обставини свідчать про відсутність з боку позивача будь-яких дій спрямованих на звернення та отримання направлення на проходження військово-лікарської комісії з метою встановлення причинного звязку захворювання з проходженням служби на посаді старшого уповноваженого з ОВС відділу організації викриття економічних злочинів оперативного управління ГУ ДФС у Черкаські області.

В судовому засіданні представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову з підстав, викладених в письмових запереченнях.

Заслухавши пояснення позивача та представників сторін, повно, всебічно, обєктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Відповідно до наказу Головного управління ДФС у Черкаській області № 69-о/пм старшого лейтенанта податкової міліції ОСОБА_4 з 28 вересня 2016 року звільнено з посади та податкової міліції у запас Збройних Сил України з постановкою на військовий облік за п. 64 пп. Ж (за власним бажанням) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України.

27 жовтня 2016 року позивач звернувся до Головного управління ДФС у Черкаській області із заявою про надання ОСОБА_1 направлення на ВЛК для подальшого оформлення пенсії.

07 листопада 2016 року Головне управління ДФС у Черкаській області надало ОСОБА_1 відповідь № 21862/23-00-04-216, відповідно до якої повідомило позивача, що законні підстави для видачі направлення на медичний огляд до військово-лікарської комісії ДУ Територіальне медичне обєднання МВС України по Черкаській області в Головному управлінні ДФС у Черкаські області відсутні, оскільки ОСОБА_1 у власноруч складеному рапорті про звільнення від 26.09.2016 особисто зазначив, що від проходження військово-лікарської комісії відмовляється, оскільки вважає себе здоровим. У вказаному листі Головне управління ДФС у Черкаські області посилається на Постанову Кабінету Міністрів України від 29 липня 1991 року № 114 Про затвердження положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР.

26 грудня 2016 року ОСОБА_4 подав скаргу на лист Головного управління ДФС у Черкаської області від 07.11.2016.

27 грудня 2016 року позивач повторно звертається до Головного управління ДФС у Черкаській області із заявою, в якій просить повторно розглянути заяву у видачі направлення з посиланням на те, що відповідно до Постанови КМУ № 114 від 29.07.1991 не зазначено заборони у видачі направлення на ВЛК.

Відповідач розглянув скаргу ОСОБА_1 та надав відповідь від 16 січня 2017 № 56/23-00-22-009, в якій зазначалося, що направлення на медичний огляд до військової комісії ДУ Територіальне медичне обєднання МВС України по Черкаській області видається співробітникам податкової міліції, які на час звернення за направлення на медичний огляд проходять службу в органах податкової міліції, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 липня 1991 № 114 Про затвердження Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР.

Окрім того пунктом 6 підпункту 1.1 вказаного Порядку визначений вичерпний перелік підстав для направлення на проходження ВЛК колишніх осіб рядового та начальницького складу. З огляду на вищевикладене, підстави для надання ОСОБА_1 зазначеного направлення відсутні.

06 лютого 2017 року позивач знову звертається до відповідача із заявою, в якій знову ж таки, посилаючись на п. 1.2, п. 1.3.5 Положення про діяльність військово-лікарської комісії в системі МВС України, затвердженого наказом МВС України № 85 від 06.02.2001 та положення п. 1.1.5 Порядку проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу в системі МВС України, затвердженого наказом МВС України від 06.02.2001 № 85, зазначає, що як колишній працівник ОВС позивач має право на проходження обстеження та військово-лікарської експертизи на предмет повязаності захворювання позивача із проходженням служби в органах внутрішніх справ.

06 березня 2017 року Головне управління ДФС у Черкаській області надає відповідь ОСОБА_1 № 5050/23-00-04-216 та зазначає, що законні підстави для видачі ОСОБА_1 направлення на медичний огляд до військово-лікарської комісії ДУ Територіальне медичне обєднання МВС України по Черкаській області в Головному управлінні ДФС у Черкаській області відсутні та зазначає, що саме п. 1.1 Порядку проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу в системі МВС України визначає підстави для направлення на проходження ВЛК колишніх осіб рядового та начальницького складу.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, їх права і обовязки визначені Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 № 114, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, (далі Положення № 114)

Відповідно до пункту 2 Розділу І Положення № 114, особи, яким присвоєно спеціальне звання старшого лейтенанта міліції, відносяться до середнього начальницького складу.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.02.2001 № 85 затверджено Положення про діяльність військово-лікарської комісії в системі МВС (далі - Положення № 85) та Порядок проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу в системі МВС (далі - Порядок № 85).

Відповідно до пункту 1.2 Положення № 85, військово-лікарські комісії - це спеціальні органи в складі лікарів-спеціалістів, які створюються в системі Міністерства внутрішніх справ з метою проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду кандидатів на службу, осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ і членів їх сімей, військовослужбовців внутрішніх військ МВС України (далі - військовослужбовці), осіб цивільної молоді, які бажають вступити до навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ, Міністерства оборони України (далі - кандидати до вступу на навчання), курсантів і слухачів навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України, колишніх осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ і колишніх військовослужбовців.

Відповідно до пункту 1.3.5 Положення № 85, основним завданням військово-лікарської комісії є проведення військово-лікарської експертизи з метою, зокрема, визначення причинного звязку захворювань, поранень, травм, контузій і каліцтв у осіб рядового й начальницького складу ОВС, що проходять службу, при їх звільненні та осіб рядового і начальницького складу, що звільнилися зі служби.

Аналогічні положення містяться у пункті 1.1.5 Порядку № 85 та входять до кола питань, що підлягають вирішенню військово-лікарською експертизою.

Відповідно до пункту 1.4 Порядку № 85, направлення на проходження обстеження здійснюють відповідні підрозділи по роботі з особовим складом органів внутрішніх справ, командири і начальники штабів частин Національної гвардії України.

Наведені вище правові норми дають право на проходження вказаного обстеження та військово-лікарської комісії колишнім військовослужбовцям чи особам рядового і начальницького складу МВС, які вже звільнені зі служби та мають намір підтвердити наявні у них поранення, травми, каліцтва чи захворювання з проходженням служби в ОВС.

Так, відповідно до пункту 1.52 Порядку № 85, якщо колишній працівник органів внутрішніх справ із числа осіб рядового й начальницького складу порушує питання про визначення його придатності до служби чи перегляд постанови ВЛК, винесеної на час його фактичного звільнення з органів внутрішніх справ, то підрозділ по роботі з особовим складом органу внутрішніх справ за місцем проживання такої особи направляє до відповідної ВЛК, яка знаходиться в місцевості, де він мешкає, його заяву та особову справу, а на пенсіонерів МВС, крім того, пенсійну справу, картку амбулаторного хворого (медичну книжку), акти медичного огляду за період служби та інші медичні документи. ВЛК за потреби додатково запитує і разом з головними спеціалістами Управління охорони здоровя (відділу) служби вивчає подані документи. Якщо при цьому встановлено, що є підстави для задоволення прохання, то ВЛК дає експертну оцінку цим документам після стаціонарного обстеження з метою встановлення його придатності до служби на період звільнення. Рішення ВЛК оформляється протоколом і довідкою (додаток 11) у 3-х примірниках. При цьому військово-лікарська комісія виносить постанову про придатність особи до служби в органах внутрішніх справ та причинний звязок її захворювання (поранення, контузії, травми, каліцтва) зі службою.

З огляду на вказане суд зазначає, що позивачеві, як колишньому працівнику ОВС, надано право на проходження обстеження та військово-лікарської експертизи на предмет повязаності його захворювання із проходження ним служби в ОВС.

Як свідчать матеріали справи, реалізуючи вказане право, позивач неодноразово звертався до відповідача із заявами про видачу ОСОБА_1 направлення до відповідної військово-лікарської комісії для проходження обстеження та військово-лікарської експертизи на предмет повязаності захворювання позивача із проходженням служби в органах внутрішніх справ, але отримав від відповідача безпідставну та необґрунтовану відповідь про відсутність правових підстав та не прийняття рішення, що є порушенням його прав, як колишнього співробітника ОВС.

Суд не бере до уваги твердження відповідача, щодо того, що позивач раніше не скористався своїм правом звернутися до відповідача з проханням видати направлення для проходження військово-лікарської комісії при переведенні його на іншу посаду, що за весь період служби у податковій міліції позивач жодного разу не перебував на лікарняному та, що відомості по здачі фізичної підготовки у 2015 році ОСОБА_1 проходив без будь-яких скарг на погіршення стану здоровя, оскільки своїм правом на проходження військово-лікарської комісії він розпоряджається на власний розсуд, а терміни в які позивач має звернутися з вказаним проханням не визначені а ні Положенням № 114, а ні Положенням № 85, а ні Порядком № 85. Окрім того, основним завданням саме військово-лікарської комісії є проведення військово-лікарської експертизи з метою визначення, зокрема, за стану здоровя придатності до служби в органах внутрішніх справ.

Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 КАС України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи повноваження суду при вирішенні справи, передбачені пунктом 1 частини 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними дій відповідача та зобовязання останнього вчинити певні дії, у звязку з чим позовні вимоги слід задовольнити частково.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

постановив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Черкаській області щодо відмови у видачі направлення колишньому співробітнику податкової міліції ОСОБА_1 на проходження ним медичного огляду військово-лікарською комісією ДУ Територіальне медичне обєднання МВС України по Черкаській області, для визначення факту повязаності його захворювання та проходження служби в оперативному управління ГУ ДФС в Черкаській області.

Зобовязати Головне управління ДФС у Черкаській області видати ОСОБА_1 направлення на проходження медичного огляду військово-лікарською комісією ДУ Територіальне медичне обєднання МВС України по Черкаській області.

В задоволенні решти вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, ідентифікаційний код 39392109) на користь ОСОБА_4 (18000, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 640 (шістсот сорок) грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.О. Гаврилюк

Постанова складена в повному обсязі 26.04.2017.