Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 квітня 2017 р. Справа №805/1365/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 12:55
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., при секретарі Зикун Ю.В., за участю представника відповідача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Агрокомплекс торо до Марїнської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Марїнської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про зобовязання вчинити певні дії.
В обґрунтування зазначив, що результати опрацювання зібраної податкової інформації щодо позивача містять висновки про порушення вимог законодавства, що не передбачено законодавством, отже вказані документи не є податковою інформацією, а є за змістом фактично актом перевірки. При цьому, оскаржувані дії відповідача вчинені без дотримання вимог податкового законодавства, а тому порушують його права та інтереси, що потребує судового захисту.
Просив: визнати протиправними дії Марїнської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області щодо складання податкової інформації у вигляді Результатів опрацювання зібраної податкової інформації щодо Товариства з обмеженою відповідальністю Агрокомплекс торо за звітний період декларування податку на додану вартість за жовтень, листопад, грудень 2016 року з питань проведення фінансово-господарських операцій з ТОВ «Агроспоживання» за період жовтень, листопад, грудень 2016 року, ТОВ «ТДА-ЕКО Трейд», за листопад 2016 року, ТОВ «Авреол» за грудень 2016 року №13/05-38-14-0/38888463 від 02.03.2017;
визнати недійсною складену Марїнською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Донецькій області податкову інформацію у вигляді Результатів опрацювання зібраної податкової інформації щодо Товариства з обмеженою відповідальністю Агрокомплекс торо за звітний період декларування податку на додану вартість за жовтень, листопад, грудень 2016 року з питань проведення фінансово-господарських операцій з ТОВ «Агроспоживання» за період жовтень, листопад, грудень 2016 року, ТОВ «ТДА-ЕКО Трейд», за листопад 2016 року, ТОВ «Авреол» за грудень 2016 року №13/05-38-14-0/38888463 від 02.03.2017;
зобовязати вилучити з інформаційних баз даних ДФС інформацію, що міститься в складеній податковій інформації у вигляді Результатів опрацювання зібраної податкової інформації щодо Товариства з обмеженою відповідальністю Агрокомплекс торо за звітний період декларування податку на додану вартість за жовтень, листопад, грудень 2016 року з питань проведення фінансово-господарських операцій з ТОВ «Агроспоживання» за період жовтень, листопад, грудень 2016 року, ТОВ «ТДА-ЕКО Трейд», за листопад 2016 року, ТОВ «Авреол» за грудень 2016 року №13/05-38-14-0/38888463 від 02.03.2017.
Представник позивача до судового засідання не з'явився, через відділ діловодства суду надав заяву в якій просив розглянути справу без його участі, позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог зазначив, що податкова інформація є інформацією внутрішнього користування ДФС, та не впливає на особовий рахунок платника податків, не створює правових наслідків для позивача. Просив відмовити у задоволені вимог у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю Агрокомплекс торо (код ЄДРПОУ 38888463, 85643, Донецька обл., Мар'їнський район, село Богоявленка, вулиця Щорса, будинок 56) зареєстроване у якості юридичної особи 11.09.2013, про що у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань зроблено запис.
02 березня 2017 року Мар'їнською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Донецькій області сформовані «Результати опрацювання зібраної податкової інформації» щодо ТОВ Агрокомплекс торо за звітний період декларування податку на додану вартість за жовтень, листопад, грудень 2016 року з питань проведення фінансово-господарських операцій з ТОВ «Агроспоживання» за період жовтень, листопад, грудень 2016 року, ТОВ «ТДА-ЕКО Трейд», за листопад 2016 року, ТОВ «Авреол» за грудень 2016 року №13/05-38-14-0/38888463.
У податковій інформації відображено наступні висновки: «п.7 Підтверджена відсутність оформлення ТОВАгрокомплекс торо за звітний період декларування ПДВ за жовтень, листопад, грудень 2016 року; встановлено можливе порушення норми п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України при формуванні сум податкового зобовязання при продажу товарів/послуг на загальну суму 31734787 грн. та подальшого залучення суб'єктів до схеми формування штучного податкового кредиту; встановлено можливе порушення норми п.198.1, п.98.2, п.198.3 та п.198.6 ст. 198 Податкового кодексу України при формуванні сум податкового кредиту при придбанні товарів/послуг на суму 27667 грн.».
Разом з цим, п.1.2 цієї інформації визначено, що узагальнена податкова інформація підлягає відповідно до п.74.2 ст.74 Податкового кодексу України використанню для виконання складених на контролюючі органи функцій і завдань, в .ч. згідно п.п.83.1.2 п.83.1 ст.83 Кодексу є підставою для висновків під час проведення перевірок контрагентів покупців по подальшому ланцюгу руху ризикового ПДВ.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить із наступного.
За визначенням у статті 61 Податкового кодексу України податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
За нормами статті 62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин; моніторингу контрольованих операцій та опитування посадових, уповноважених осіб та/або працівників платника податків відповідно до статті 39 цього Кодексу.
У відповідності до пункту 71.1 статті 71 Податкового кодексу України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
За приписами підпункту 72.1.1 пункту 72.1 статті 72 Податкового кодексу України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла, зокрема: від платників податків та податкових агентів, зокрема інформація, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, звітах про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово - господарські операції платників податків.
Як закріплено у підпункті 20.1 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом.
Відповідно до п.п. 73.3 ПК України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Виходячи із системного тлумачення статей 71, 72, 73 ПК України слідує, що податкова інформація є носієм доказів щодо підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків, та використовується для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу, а отже висновки, що викладені у податковій інформації та визначають нереальний характер господарських операцій з його контрагентами, впливають на права та інтереси позивача.
Відповідачем не було досліджено необхідних первинних документів від позивача для складання оспорюваної податкової інформації.
Також, суд зазначає, що результати опрацювання зібраної податкової інформації щодо позивача містять висновки про порушення вимог законодавства, що не передбачено законодавством, отже вказані документи не є податковою інформацією, а є за змістом фактично актом перевірки.
Таким чином, враховуючи викладене, суд прийшов до висновку про те, що дії відповідача щодо складання податкової інформації по ТОВ Агрокомплекс торо не узгоджуються з імперативними приписами чинного податкового законодавства України в частині недотримання визначеної на правовому рівні процедури зібрання та складання інформації; а доводи, викладені відповідачем у відповідній інформації є документально непідтвердженими та не відповідають змісту та меті здійснення інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності державної фіскальної служби, тому є протиправними, а складена Мар'їнською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Донецькій області податкова інформація у вигляді «Результатів опрацювання зібраної податкової інформації» - недійсною.
Отже, оскільки дії відповідача щодо складання податкової інформації визнані протиправними, позовні вимоги в частині виключення з інформаційних баз даних ДФС інформації є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
У зв'язку з цим, на користь позивача підлягають стягненню витрати у вигляді судового збору в розмірі 4800,00 грн.
Керуючись ст. ст. 11, 50, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 186, 254 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю Агрокомплекс торо до Марїнської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Марїнської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області щодо складання податкової інформації у вигляді Результатів опрацювання зібраної податкової інформації щодо Товариства з обмеженою відповідальністю Агрокомплекс торо за звітний період декларування податку на додану вартість за жовтень, листопад, грудень 2016 року з питань проведення фінансово-господарських операцій з ТОВ «Агроспоживання» за період жовтень, листопад, грудень 2016 року, ТОВ «ТДА-ЕКО Трейд», за листопад 2016 року, ТОВ «Авреол» за грудень 2016 року №13/05-38-14-0/38888463 від 02.03.2017;
Визнати недійсною складену Марїнською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Донецькій області податкову інформацію у вигляді Результатів опрацювання зібраної податкової інформації щодо Товариства з обмеженою відповідальністю Агрокомплекс торо за звітний період декларування податку на додану вартість за жовтень, листопад, грудень 2016 року з питань проведення фінансово-господарських операцій з ТОВ «Агроспоживання» за період жовтень, листопад, грудень 2016 року, ТОВ «ТДА-ЕКО Трейд», за листопад 2016 року, ТОВ «Авреол» за грудень 2016 року №13/05-38-14-0/38888463 від 02.03.2017;
Зобовязати вилучити з інформаційних баз даних ДФС інформацію, що міститься в складеній податковій інформації у вигляді Результатів опрацювання зібраної податкової інформації щодо Товариства з обмеженою відповідальністю Агрокомплекс торо за звітний період декларування податку на додану вартість за жовтень, листопад, грудень 2016 року з питань проведення фінансово-господарських операцій з ТОВ «Агроспоживання» за період жовтень, листопад, грудень 2016 року, ТОВ «ТДА-ЕКО Трейд», за листопад 2016 року, ТОВ «Авреол» за грудень 2016 року №13/05-38-14-0/38888463 від 02.03.2017.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Марїнської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Агрокомплекс торо судовий збір у розмірі 4800 (чотири тисячі вісімсот) грн. 00 коп.
У судовому засіданні 24 квітня 2017 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови. Повний текст постанови складено 26 квітня 2017 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови особами, які беруть участь у справі, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кошкош О.О.