УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 квітня 2017 року № 876/508/17
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Святецького В.В.,
суддів Гудима Л.Я., Шинкар Т.І.,
з участю секретаря судового засідання Омеляновської Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
11 жовтня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України (далі -МВС України) щодо не надіслання інформації про зміни у грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Також позивач просив зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надіслати інформацію про зміни у грошовому утриманні до Пенсійного фонду України та Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 ,,Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Постановою від 01 грудня 2016 року Львівський окружний адміністративний суд позовні вимоги задовольнив в повному обсязі.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, МВС України подало апеляційну скаргу, оскільки вважає постанову необґрунтованою та такою, що прийнята з порушення норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
В апеляційній скарзі відповідач зазначає, що окружний адміністративний суд допустив порушення правил предметної підсудності та розглянув справу, яка предметно підсудна місцевому загальному суду як адміністративному суду. Також на порушення процесуальних норм суд не залучив до участі у справі в якості третьої особи Пенсійний фонд України.
При ухваленні оскарженої постанови суд першої інстанції застосував невірне трактування поняття зворотної дії нормативно-правового акту у часі.
Крім того, суд дійшов помилкового висновку про те, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 внесені зміни та підвищене грошове забезпечення поліцейських. До 7 листопада 2015 року такої категорії працюючих, як ,,поліцейські" в Україні узагалі не існувало, а отже грошове забезпечення поліцейських встановлювалось в Україні вперше.
Отже, на думку відповідача, постанову КМУ № 988 не можна вважати підставою для перерахунку пенсій, зазначену в пункті 1 Порядку, оскільки цей акт не змінює розмір та не вводить нові додаткові види грошового забезпечення для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), а встановлює види і розмір грошового забезпечення для поліцейських.
З огляду на викладене, відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, апеляційний суд вважає, що скарга не належить до задоволення з таких підстав.
Суд першої інстанції встановив та підтверджується матеріалами справи, що 30 вересня 2011 року ОСОБА_1 була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України ,,Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
01 квітня 2015 року виплата пенсії була припинена на підставі п. 2 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України ,,Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" та ч. 1 ст. 54 Закону України ,,Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" у зв'язку з вступом позивача на державну службу.
З 17.06.2016 року виплата пенсії позивачу була поновлена у зв'язку з тим, що відпали підстави, визначені ч. 1 ст. 54 Закону України ,,Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
ОСОБА_1 пояснив, що після отримання пенсійної виплати у липні 2016 року виявив, що йому не був проведений перерахунок розміру пенсії з врахуванням розмірів грошового забезпечення працівників Національної поліції відповідно до Закону України ,,Про Національну поліцію" (із змінами та доповненнями) та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 ,,Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
25.08.2016 року позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФ у Львівській області), в якій просив провести перерахунок його пенсії з врахуванням розмірів грошового забезпечення працівників Національної поліції відповідно до Закону України ,,Про Національну поліцію".
17.09.2016 року ГУ ПФ у Львівській області надав відповідь № 856/Л-20 від 08.09.2016 року, в якій зазначило, що немає підстав для прийняття рішення про перерахунок чи відмову у перерахунку пенсії позивача, оскільки на адресу управління не надходило від уповноважених органів повідомлення та довідки про зміну розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців для проведення перерахунку пенсії.
Крім того, 26.08.2016 року ОСОБА_1 скерував до МВС України інформаційний запит, в якому просив надати інформацію про те, чому та на яких підставах МВС України не виконані вимоги п. 2 ,,Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України ,,Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, коли будуть виконані ці умови та коли буде проведений перерахунок пенсій, як колишньому працівнику органів внутрішніх справ України (міліції) з врахуванням грошового забезпечення зазначеного в постанові Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 ,,Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції та змін, внесених Законом України від 23.12.2015 року ,,Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" до Закону України ,,Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Також у цьому запиті позивач запитував про те, якій посаді в Національній поліції за своїми класифікаційними характеристиками, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу прирівнюється посада начальника кримінальної поліції у справах дітей Червоноградського МВГУМВС України у Львівській області з якої був звільнений; який посадовий оклад за цією посадою відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 17.11.2015 року ,,Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції"; яке спеціальне звання поліцейського прирівнюється до звання майора міліції та який розмір окладу за цим званням відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 17.11.2015 року ,,Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції"; які грошові надбавки і їх розмір встановлено поліцейському при вислузі 21 рік відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 17.11.2015 року ,,Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та наказу МВС України № 260 від 06.04.2016 року.
Крім того, позивач просив надіслати інформацію про зміни у його грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для здійснення перерахунку пенсії.
13.09.2016 року з МВС України на адресу позивача надійшла відповідь за № 15/2-394зі від 05.09.2016 року, в якій зазначено, що на даний час немає достатніх законних підстав для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам із числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримують пенсію на підставі Закону України ,,Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що у зазначених вище спірних правовідносинах відповідач допустив порушення положень ст. 19 Конституції України та ст. 2 КАС України, що зумовило звернення позивача за захистом свого порушеного права до суду.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку апеляційного суду, відповідають фактичним обставинам справи, нормам матеріального та процесуального права і є вірними.
Так, частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України ,,Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року, який набув чинності з 29 рудня 2015 року, внесено зміни до Закону України ,,Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зокрема в ст.ст. 43, 63 Закону.
Постановою КМУ № 45 від 13 лютого 2008 року затверджено ,,Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України ,,Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Пунктом 1 вказаного Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України ,,Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Відповідно до п. 2 цього Порядку, Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно п. 3 цього Порядку на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України ,,Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону України ,,Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, які в свою чергу протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Відповідно до ч. 16 ст. 43 Закону України ,,Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 23 грудня 2015 року № 900-VIII у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.
Законом України ,,Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року № 900-VIII, ст. 63 Закон № 2262-XII після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: ,,Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України ,,Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Виходячи з системного аналізу наведених правових норм, колегія суддів дійшла висновку, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Так, постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно пункт 15 розділу XI ,,Прикінцеві та перехідні положення" Закону України ,,Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Не можна вважати обґрунтованими доводи сторони відповідача стосовно того, що Закон від 23.12.2015 року №900-VIII набув чинності після прийняття постанови КМУ від 11.11.2015 року №988, а тому немає зворотної дії в часі та не застосовується до спірних правовідносин.
Слід наголосити, що зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта, яка поширюється на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.
З Рішення КСУ від 09.02.1999 року №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) вбачається, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Отже, на день набрання чинності Закону №900-VIII, постанова КМУ від 11.11.2015 року №988 діяла і є чинною.
Також слід брати до уваги, що КСУ в Рішенні від 06.07.1999 року №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України ,,Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку.
Враховуючи приписи чинного законодавства та з огляду на встановлені обставини, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо протиправності дій Міністерства внутрішніх справ України в частині неповідомлення Пенсійного фонду України про зміни у грошовому утриманні вказаної категорії військовослужбовців.
У відповідності до приписів ст.18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні, зокрема, усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг (пункт 4 частини 1).
Окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам (пункт 1 частини 2).
У разі невизначеності цим Кодексом предметної підсудності адміністративної справи така справа розглядається місцевим адміністративним судом за вибором позивача (частина 5).
Позивач оскаржував бездіяльність органу державної влади, яка лише побічно стосується перерахунку пенсії позивачу, оскільки такий перерахунок здійснюється Пенсійним фондом України.
Тому, на думку апеляційного суду, не є порушенням предметної підсудності розгляд даної справи окружним адміністративним судом.
Згідно з ч. 2 ст. 53 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача у будь-який час до закінчення судового розгляду, якщо рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням осіб, які беруть участь у справі. Якщо адміністративний суд при прийнятті позовної заяви, підготовці справи до судового розгляду або під час судового розгляду справи встановить, що судове рішення може вплинути на права і обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Рішення суду не впливає на права та обов'язки Пенсійного фонду України, а тому необхідності для його залучення до участі у справі в якості третьої особи не було.
Зазначені обставини спростовують доводи апеляційної скарги про невідповідність постанови суду першої інстанції нормам матеріального та процесуального права, а тому колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги.
Статтею 159 КАС України визначено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
В силу ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення з одних лише формальних міркувань.
Враховуючи вищенаведене, апеляційний суд визнає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив обставини справи та ухвалив законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги їх не спростовують, а тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції немає.
Керуючись ч.1 ст. 41, ч.3 ст. 160, ст. 195, ст. 196, п. 1 ч. 1 ст.198, ст. ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2016 року у справі № 813/3414/16 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили рішенням суду апеляційної інстанції шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складенні ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя В.В. Святецький
Судді Л.Я. Гудим
Т.І. Шинкар
Ухвала в повному обсязі складена 26 квітня 2017 року.