КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/852/16 Головуючий у 1-й інстанції: Огурцов О.П. Суддя-доповідач: Пилипенко О.Є.
У Х В А Л А
Іменем України
25 квітня 2017 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Пилипенко О.Є.
суддів - Глущенко Я.Б., Шелест С.Б.,
при секретарі - Грабовській Т.О.,
за участю представників:
відповідача - Кордиш Н.І.,
третьої особи - Пилипця А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 січня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Головного управління Державної міграційної служби України в м. Києві, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "Квадрига", про визнання протиправним рішення,
В С Т А Н О В И Л А :
У січні 2016 року позивачі - ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, звернулися до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Шевченківського відділення Головного управління Державної міграційної служби України в м. Києві, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "Квадрига", в якому просять визнати протиправним та скасувати рішення №11/У-560 від 19.08.2015 з приводу зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 за адресою: АДРЕСА_1.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 січня 2017 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись з судовим рішенням, ОСОБА_4 в своїх інтересах та інтересах ОСОБА_5, ОСОБА_6 звернулася з апеляційною скаргою на вказану постанову суду, в якій просить оскаржувану постанову суду скасувати та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що судом першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, судом не доведено обставин, що мають значення для справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, допущено порушення норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, суд вважає необхідним апеляційну скаргу ОСОБА_4 - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 січня 2017 року - без змін, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
У відповідності до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що лист № 11/9-560 від 19.08.2015 не є юридично значеним для позивачів, оскільки не має безпосереднього впливу на суб'єктивні права та обов'язки позивачів шляхом позбавлення їх можливості реалізувати належне їм право або шляхом покладення на них будь-якого обов'язку, отже сам по собі не породжує для позивачів настання будь-яких юридичних наслідків та не впливає на їх права та обов'язки.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.
Як встановлено судом та вбачається з наявних матеріалів справи, 14.08.2015 ОСОБА_4 на ім'я начальника Шевченківського відділення Головного управління Державної міграційної служби України в м. Києві подано заяву в якій зазначено про те, що квартира за адресою АДРЕСА_1 арештована 08.04.2013 Шевченківським районним судом м. Києва та з 07.04.2015 йдуть суди щодо питання визнання незаконним правочину за яким вказана квартира перейшла до ТОВ "Квадрига" та про факт відкриття кримінального провадження. Також в заяві ОСОБА_4 викладено прохання до закінчення слідства в кримінальній справі та закінчення провадження у цивільній справі, яка перебуває в провадження Шевченківського районного суду м. Києва не вчиняти дій щодо зняття з реєстрації місця проживання в квартирі за адресою АДРЕСА_1 її та її трьох дітей.
Листом № № 11/У-560 від 19.08.2015 Шевченківське відділення Головного управління Державної міграційної служби України в м. Києві повідомило позивачу-1 наступне:
"Ваша заява про заборону зняття з реєстрації місця проживання Вас та Ваших дітей за адресою: АДРЕСА_1 Шевченківським РВ ГУ ДМС України в м. Києві розглянута.
Повідомляємо, що згідно п.3.1 «Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів», затвердженого наказом МВС України №1077 від 22.11.2012 року на підставі заяви представника нового власника Товариства з обмеженою відповідальністю «КВАДРИГА» 10.07.2015 року Ви разом з дітьми зняті з реєстрації місця проживання за вказаною вище адресою у зв'язку з припиненням підстав на право користування житловим приміщенням."
Вважаючи, рішення № 11/У-560 від 19.08.2015 з приводу зняття їх з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 протиправним, позивачі звернулися до адміністративного суду з позовом.
Обговорюючи правомірність вимог апеляційних скарг, колегія суддів приходить до наступного.
У відповідності до пункту 1 Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого наказом МВС України 22.11.2012 № 1077, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 за № 2109/22421, в редакції,чинні на час виникнення спірних правовідносин, він розроблений відповідно до Законів України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", "Про загальний військовий обов'язок і військову службу" та визначає процедуру реєстрації місця проживання та місця перебування осіб в Україні, зразки документів, необхідних для реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання та місця перебування (далі - Порядок №1077).
Згідно з пунктом 1.2, 1.3 Порядку №1077 реєстрація місця проживання або місця перебування особи - внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси, за якою з особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції.
Реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється управліннями, відділами (секторами) Державної міграційної служби України (далі - ДМС України) в районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (далі - територіальний підрозділ ДМС України) у день подання особою документів. Реєстрація місця проживання особи може бути здійснена з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання.
За змістом розділу ІІІ Порядку №1077 зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі:
заяви про зняття особи з реєстрації місця проживання, яка подається особою або її законним представником;
судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;
свідоцтва про смерть;
паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;
інших документів, які свідчать про припинення:
підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства. Інформація територіального органу ДМС України або територіального підрозділу ДМС України, на території обслуговування якого зареєстровано місце проживання особи, про закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання або копія рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання чи посвідки на постійне проживання в Україні;
підстав для проживання або перебування особи на обліку у закладі/установі (повідомлення про припинення підстав для проживання/перебування особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту) (додаток 13);
підстав на право користування житловим приміщенням (закінчення строку дії договору оренди, найму, піднайму житлового приміщення, строку навчання в навчальному закладі (у разі реєстрації місця проживання в гуртожитку навчального закладу на час навчання), відчуження житла та інших визначених законодавством документів) (пункт 3.1).
Працівник територіального підрозділу ДМС України, а після утворення центрів - адміністратор центру (крім внесення відомостей про зняття з реєстрації місця проживання до паспортного документа та картки реєстрації особи):
перевіряє належність паспортного документа особі, що його подала, правильність заповнення заяви про зняття з реєстрації місця проживання та наявність документів, необхідних для зняття з реєстрації місця проживання, про що ним вчиняється відповідний запис у заяві про реєстрацію місця проживання особи;
реєструє прийняту заяву у Журналі обліку заяв про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи;
заповнює три примірники талона зняття з реєстрації місця проживання в Україні, один з яких надсилає до адресно-довідкового підрозділу, другий - до органу державної статистики, а також вносить відомості про зняття з реєстрації особи до картки реєстрації особи та адресної картки, які після зняття з реєстрації протягом доби вміщуються до картотеки територіального підрозділу ДМС України;
вносить відомості про зняття з реєстрації особи до повідомлення про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування призовників та військовозобов'язаних, якщо особа є призовником або військовозобов'язаною. Відомості, внесені до цього повідомлення, раз на місяць до 5 числа надсилаються до військового комісаріату;
вносить відомості про зняття з реєстрації місця проживання до паспортного документа шляхом проставлення в ньому штампа зняття з реєстрації місця проживання;
повертає особі паспортний документ та третій примірник талона зняття з реєстрації місця проживання в Україні (пункт 3.6).
Якщо зняття з реєстрації місця проживання здійснюється на підставі документів, зазначених в абзацах третьому - дев'ятому пункту 3.1 цього розділу, без надання паспортного документа особи, місця проживання якої знімається з реєстрації, відомості про зняття з реєстрації вносяться до паспортного документа особи при її зверненні для реєстрації нового місця проживання (пункт 3.7).
З наведених норм убачається, що реєстрація місця проживання або місця перебування особи це лише внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси, за якою з особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції. В свою чергу зняття з реєстрації місця проживання особи передбачає послідовність дій уповноваженої особи та не передбачає прийняття уповноваженим органом жодних рішень.
Як правильно встановлено судом першої інстанції, листом від 19.08.2015 під № 11/9-560 відповідач повідомив позивача про те, що вона 10.07.2015 разом з дітьми зняті з реєстрації місця проживання за вказаною адресою у зв'язку з припиненням підстав на право користування житловим приміщенням.
Відповідно до частин першої та другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Пунктом 8 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
Частиною першою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Таким чином, до адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється, водночас, відповідно до зазначених норм право особи на звернення до адміністративного суду обумовлено суб'єктивним уявленням особи про те, що її право чи законний інтерес потребує захисту, однак, обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є наявність відповідного порушення права або законного інтересу на момент звернення до суду.
При цьому, неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану її суб'єктивних прав та обов'язків, тобто припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов'язку.
Отже, рішення суб'єкта владних повноважень є такими, що порушують права і свободи особи в тому разі, якщо, по-перше, такі рішення прийняті владним суб'єктом поза межами визначеної законом компетенції, а по-друге, оспорюванні рішення є юридично значимими, тобто такими, що мають безпосередній вплив на суб'єктивні права та обов'язки особи шляхом позбавлення можливості реалізувати належне цій особі право або шляхом покладення на цю особу будь-якого обов'язку.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується із судом першої інстанції, що лист №11/9-560 від 19.08.2015 не є рішенням з приводу зняття позивачів з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1, а носить виключно інформаційний характер. Отже, не є юридично значеним для позивачів, оскільки не має безпосереднього впливу на суб'єктивні права та обов'язки позивачів шляхом позбавлення їх можливості реалізувати належне їм право або шляхом покладення на них будь-якого обов'язку, отже сам по собі не породжує для позивачів настання будь-яких юридичних наслідків та не впливає на їх права та обов'язки.
В частині доводів апелянта щодо порушення судом першої інстанції норм процесуального права під час розгляду справи в частині не задоволення клопотання про забезпечення доказів у справі та, як наслідок, порушення права на зміну позовних вимог, апеляційний суд зазначає наступне.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 травня 2016 року зобов'язано відповідача протягом п'яти днів з дня отримання ухвали суду надати суду належним чином засвідчену копію справи про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 за адресою: АДРЕСА_1.
На виконання зазначеної ухвали Шевченківським РВ ГУ ДМС України в м. Києві із супровідним листом від 04.06.2015 №1201 направлено на адресу суду матеріали про зняття з реєстрації місця проживання на ОСОБА_4, ОСОБА_6, ОСОБА_5
Враховуючи, що оскаржувану постанову по суті у справі ухвалено 16 січня 2017 року, у позивача було достатньо часу для ознайомлення із поданими суду відповідачем матеріалами та реалізації права на звернення із заявою про зміну позовних вимог. Доказів обмеження доступу до ознайомлення із справою позивачем не надано.
Слід зазначити, що надані відповідачем матеріали не впливають на результат розгляду позовних вимог в заявленому обсязі, оскільки рішення про зняття реєстрації місця проживання позивачів відповідачем не приймалось, а лише були проведені відповідні дії про що повідомлено спірним листом.
Згідно з частиною четвертою статті 195 КАС України суд апеляційної інстанції не може розглядати позовні вимоги, що не були заявлені в суді першої інстанції.
Відповідно до частини другої статті 200 КАС України не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Отже, враховуючи, що судом першої інстанції прийняте правильне по суті рішення, а суд апеляційної інстанції не може переглядати позовні вимоги, які не були заявлені в суді першої інстанції, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що підстав для скасування оскаржуваної постанови з огляду на порушення строків розгляду справи чи не повідомлення про надання стороною додаткових доказів у справі, немає.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам, правильно застосовано норми матеріального та процесуального права. В зв'язку з цим суд вважає необхідним апеляційну скаргу ОСОБА_4 - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 січня 2017 року - без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 січня 2017 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: О.Є. Пилипенко
Суддя: Я.Б. Глущенко
С.Б. Шелест
Дата виготовлення та підписання повного тексту рішення - 25.04.2017.
Головуючий суддя Пилипенко О.Є.
Судді: Шелест С.Б.
Глущенко Я.Б.