КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 825/2158/16 Головуючий у 1-й інстанції: Житняк Л.О. Провадження № П/825/2274/16 Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 квітня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Мельничука В.П., Мацедонської В.Е., при секретарі - Шевчук А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 24 січня 2017 року адміністративну справу за позовом Чернігівського зонального відділу Військової служби правопорядку до Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області про визнання дій протиправними та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки),
ВСТАНОВИВ
Чернігівський зональний відділ Військової служби правопорядку (надалі за текстом - «Відділ служби правопорядку») звернувся до суду з позовом про визнання протиправними дій Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області (надалі за текстом - «Чернігівська ОДПІ») та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ю-926-17.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 24 січня 2017 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Чернігівської ОДПІ щодо віднесення єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахованого на суму допомоги у зв'язку із вагітністю та пологами військовослужбовцям по рахунку 71010000. В іншій частині позову відмовлено.
В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення і прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.
Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що Відділ служби правопорядку є страхувальником та платником єдиного внеску в розумінні Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 р. № 2464-VI.
11 травня 2016 р. Відділом служби правопорядку подано Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів за квітень 2016 р.
За даними Таблиці 4 цього Звіту «Нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суми грошового забезпечення та на суми допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами» позивачем на суми грошового забезпечення нараховано 351 244 грн. 35 коп. єдиного внеску.
Розділ ІІ названої таблиці містить відомості про те, що на суми допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами Відділ служби правопорядку нарахував 6 801 грн. 01 коп.
Єдиний внесок у загальній сумі 358 045 грн. 36 коп. позивач перерахував платіжними дорученнями № 107 від 12.04.2016 р., № 118 від 18.04.2016 р., № 125 від 22.04.2016 р., № 136 від 12.05.2016 р.
06 вересня 2016 р. Чернігівською ОДПІ прийнято вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-926-17, якою Відділ служби правопорядку зобов'язано протягом 10 календарних днів сплатити недоїмку у розмірі 5 054 грн. 26 коп.
Згідно пояснень відповідача недоїмка виникла внаслідок того, що єдиний внесок на суми допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами в автоматичному режимі обліковувався по платежу 71010000 (єдиний внесок, нарахований роботодавцями на суми заробітної плати, винагороди за договорами ЦПХ, допомоги по тимчасові непрацездатності). Приймаючи до уваги наявну переплату по цьому рахунку та з урахуванням поданих позивачем Звітів за травень, червень, липень 2016 р. утворилась недоїмка у сумі 5 054 грн. 26 коп.
Відмовляючи у задоволенні позову в частині позовних вимог про скасування вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що на момент розгляду справи в суді спірна вимога вважається відкликаною.
Такий висновок підтверджується службовими записками № 243 від 20.12.2016 р., № 23 від 23.01.2017 р. та сторонами не заперечується.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 р. № 2811-ХII покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. Порядок покриття витрат, передбачений частиною першою цієї статті, не стосується виплат допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам з числа військовослужбовців Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, військ цивільної оборони, інших військових формувань, а також Державної спеціальної служби транспорту та з числа поліцейських, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації та Державної кримінально-виконавчої служби України. Покриття витрат на виплату зазначеного виду державної допомоги цим категоріям жінок здійснюється за рахунок відповідних бюджетів.
Статтею 7 цього Закону передбачено, що право на державну допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами мають за цим Законом всі жінки (у тому числі неповнолітні), які не застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27 грудня 2001 р. (надалі за текстом - «Порядок»).
За змістом пункту 3 Порядку (у редакції що була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) відповідно до статті 7 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на державну допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами мають вагітні жінки (у тому числі неповнолітні), які не застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, а саме жінки з числа військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, військ цивільної оборони, інших військових формувань та з числа осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, Держспецзв'язку та Державної кримінально-виконавчої служби.
За приписами пункту 7 Порядку допомога у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам з числа військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, військ цивільної оборони, інших військових формувань та з числа осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, Держспецзв'язку та Державної кримінально-виконавчої служби надається у розмірі 100 відсотків грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 8 Порядку покриття витрат на виплату допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам з числа військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, військ цивільної оборони, інших військових формувань та з числа осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, Держспецзв'язку та Державної кримінально-виконавчої служби здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, передбачених на ці цілі Збройним Силам та іншим військовим формуванням, органам внутрішніх справ, Адміністрації Держспецзв'язку, Державній кримінально-виконавчій службі. Іншим категоріям жінок здійснюється за рахунок коштів державного бюджету у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
Згідно пункту 9 Порядку допомога у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам з числа військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, військ цивільної оборони, інших військових формувань та з числа осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, Держспецзв'язку та Державної кримінально-виконавчої служби призначається і виплачується за місцем основної служби.
При цьому, підпунктом 2.1.2 пункту 2.1 Розділу 2 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету затвердженої наказом Міністерства фінансів України № 333 від 12.03.2012 р. (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 21.06.2012 р. № 754) зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 березня 2012 р. за № 456/20769 визначено, що за кодом 2120 «Нарахування на оплату праці» здійснюється нарахування бюджетними установами (організаціями) на фонд оплати праці, а саме: сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахованого відповідно до законодавства.
Враховуючи наведене та з огляду на те, що жінки військовослужбовці отримують грошове забезпечення, в тому числі і у вигляді допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, слід погодитись висновком суду попередньої інстанції про те, Чернігівською ОДПІ протиправно віднесено єдиний внесок загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахованого на суму допомоги у зв'язку із вагітністю та пологами військовослужбовцям по рахунку 71010000.
Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що місцевим адміністративним судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права, а твердження скаржника про те, що задоволена судом вимога Відділом служби правопорядку не заявлялась є помилковим.
В силу положень частини 2 статті 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
За правилами ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 160, 198, 200, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
УХВАЛИВ
Апеляційну скаргу Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 24 січня 2017 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення ухвали в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
Головуючий суддя І.О.Лічевецький
суддя В.П.Мельничук
суддя В.Е.Мацедонська
Ухвала складена в повному обсязі 25 квітня 2017 р.
Головуючий суддя Лічевецький І.О.
Судді: Мацедонська В.Е.
Мельничук В.П.