Постанова № 66191478, 06.04.2017, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.04.2017
Номер справи
814/1912/16
Номер документу
66191478
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв

06.04.2017 р. № 814/1912/16

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гордієнко Т.О., суддів Біоносенка В.В., Марича Є.В. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "ДІЯ", вул. Садова, 25-а, оф. 311-1, м. Миколаїв, 54055

доДержавної фіскальної служби України, Львівська площа, 8, м. Київ, 04655 Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві, вул. Багговутівська, 26, м. Київ 107, 04107

провизнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Державної фіскальної служби України, Державної податкової інспекції у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві про визнання податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року дійсною податковою звітністю та такою, що подана 17.07.2015 року, визнання протиправною бездіяльністю Державної фіскальної служби України, що полягає у незабезпеченні належного автоматичного збільшення суми, на яку Товариство з обмеженою відповідальністю «ДІЯ» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на величину відємного значення за червень 2015 року у розмірі 25 310 191,0 грн. у системі електронного адміністрування податку на додану вартість; зобовязання збільшити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму, на яку Товариство з обмеженою відповідальністю «ДІЯ» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на величину відємного значення за червень 2015 року у розмірі 25 310 191,0 грн.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що зареєстрував податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2015 року 17.07.2015 року та має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на величину відємного значення за червень 2015 року у розмірі 25 310 191,0 грн. у системі електронного адміністрування податку на додану вартість відповідно до п.34 пп.2 розділу ХХ Перехідних положень ПК України.

Відповідачі проти позову заперечують, просять відмовити у позові, з підстав зазначених у запереченнях.

Позивач надав суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Відповідно до ст.128 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.

Дослідив матеріали справи суд дійшов висновку:

17 липня 2015 року позивачем засобами електронного звязку до ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві було подано податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2015 року(неосновне місце реєстрації платника податку) , де у рядку 24 задекларовано відємне значення з податку на додану вартість у сумі 25 310 191,0 грн. (17.07.2015 року, згідно квитанції № 2 декларацію доставлено до районного рівня в 20:29:59, реєстраційний номер НОМЕР_1). Сума, на яку можливо зареєструвати S накладну відсутня у квитанції № 2.

З витягу із системи електронного адміністрування ПДВ № 1 від 17.07.2015 року, за даними системи електронного адміністрування ПДВ сума податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, складала 25 312 837,17 грн.(арк.с.28).

В позовній заяві позивач зазначає, що з 12.05.2008 року товариство взято на облік, як платник податків, в ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві.

У звязку зі зміною місцезнаходження на адресу: 54055, м. Миколаїв, вул. Садова, 25-а, офіс 311-1, товариство перейшло на облік до ДПІ у Заводському районі м. Миколаєва ГУ ДФС у Миколаївській області, тому направило податкову декларацію з ПДВ за липень 2015 року (реєстраційний номер НОМЕР_2) до ДПІ у Заводському районі м. Миколаєва 20.08.2015 року, де у квитанції № 2 було зазначено, що сума податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, складає лише 4 192,25 грн.

09.09.2015 року позивач повторно реєструє декларацію з ПДВ за червень 2015 року, яка була прийнята ДПІ у Заводському районі м. Миколаєва (реєстраційний номер НОМЕР_3)(основне місце реєстрації платника податку), згідно квитанції № 2, сума податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних 4 387,71 грн.

Позивач звернувся зі скаргою до ДФС України, яке листом від 03.08.2016 року вих. № 16774/6/99-99-12-03-01-15 повідомило позивача, що ПК України встановлено, що значення реєстраційної суми автоматично збільшується контролюючим органом до 31.07.2015 на суму відємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду та суму непогашеного відємного значення попередніх звітних періодів на кінець поточного періоду, що зазначено в податковій звітності з ПДВ, у якій відображаються рахунки з бюджетом за червень 2015 року, та не перераховуються в подальшому у звязку з уточненням показників такої звітності. ТОВ «ДІЯ» подано декларацію з ПДВ за червень з порушенням терміну подання декларації, а саме: декларацію з ПДВ за червень подано 09.09.2015 року за № 918635382. Також, у цьому ж листі зазначено, що сума відємного значення, непогашеного станом на 01.07.2015 року, використовується платником для зменшення податкових зобовязань наступних періодів.

У позові позивач зазначив, що сума відємного значення станом на 01.07.2015 року не використовувалась позивачем для зменшення податкових зобовязань наступних періодів.

З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким запроваджено нові правила функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість.

Так, система електронного адміністрування податку на додану вартість запроваджена поетапно відповідно до пункту 35 підрозділу 2розділу XX Податкового кодексу України: з 1 січня до 1 липня 2015 року - у тестовому режимі; з 1 липня 2015 року - на постійній основі.

Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування ПДВ визначено статтею 2001 розділу V Кодексу.

Відповідно до пункту 2001.1 статті 2001 Податкового кодексу України (у редакції, яка діяла до 29 липня 2015 року) система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Порядок електронного адміністрування ПДВ затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року №569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (далі - Порядок № 569).

За визначенням, наведеним у пункті 2 Порядку № 569, електронний рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ - це рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який платником перераховуються кошти з власного поточного рахунка в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, а також у сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку. Кошти з такого рахунка підлягають перерахуванню до бюджету та/або на спеціальний рахунок. Для кожного платника податку Казначейством відкривається один електронний рахунок.

За змістом пункту 2001.3 статті 2001 Податкового кодексу України (у редакції, яка діяла до 29 липня 2015 року) платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку, обчислену за формулою, яка зазначена у цій статті.

29 липня 2015 року набрав чинності Закон України від 16 липня 2015 року № 643-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість», яким підрозділ 2 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України доповнено пунктом 34.

Пунктом 34 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України встановлено, що станом на третій робочий день після дати набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» зареєстрованим платникам податку значення суми податку (позитивне або відємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначене пунктом 2001.3 статті 2001 цього Кодексу, та значення усіх її складових, визначених цим Кодексом, дорівнюють нулю, крім значень її складових, що були сформовані починаючи з 1 липня 2015 року.

Зареєстрованим платникам податку таке значення автоматично збільшується контролюючим органом до 31 липня 2015 року для платників податків, що застосовують звітний (податковий) період місяць, без проведення перевірок, передбачених статтею 200 цього Кодексу, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначено в податковій звітності з податку на додану вартість, у якій відображаються розрахунки з бюджетом та/або відображаються операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, за червень 2015 року. На таку суму платником податку збільшується розмір суми податкового кредиту за звітний (податковий) період (липень 2015 року) (підпункт 4 пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ Прикінцеві положення Податкового кодексу України).

До 3 серпня 2015 року Державна фіскальна служба України у звязку з переведенням роботи системи електронного адміністрування ПДВ зобовязана була автоматично збільшити значення суми податку, на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначені пунктом 2001.3 статті 2001 Податкового кодексу України, на суму відємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного відємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначене у податковій звітності з податку на додану вартість за червень 2015 року.

ДФС України обґрунтовує нездійснення належного збільшення значення суми податку, на яку позивач має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначеної пунктом 2001.3 статті 2001 Податкового кодексу України тим, що позивач декларацію з ПДВ за червень 2015 року подав 09.09.2015 року, тому відємне значення , задеклароване в рядку 24 декларації за червень 2015 , не бере участь у формулі розрахунку суми, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні відповідно до вимог пп.4 п.34 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідних положень ПК України .

Але відповідач 2 у своїх запереченнях зазначає, що вимоги про визнання податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року дійсною та такою, що подана 17.07.2015 року безпідставними, оскільки вказана звітність була прийнята 17.07.2015 року , що підтверджується квитанцією, тому повторне подання позивачем декларації 09.09.2015, в даному випадку ніким не вимагалось та здійснено виключно з ініціативи позивача.

Таким чином заперечення відповідача 2 спростовують заперечення відповідача 1 ДФС України.

Посилання відповідача стосовно того, що позивачем в рядку 31 Декларації з ПДВ ( сума непогашеного відємного значення попередніх звітних періодів на кінець поточного звітного періоду) стоїть прочерк, тому він не має право на збільшення «Реєстраційної суми» не приймається судом до уваги, оскільки в рядку 24 декларації з ПДВ позивачем зазначена сума відємного значення.

Таким чином, податковий орган самостійно визнає, що податкова декларація за червень 2015 року була подана 17.07.2015 року, тому позивач має право на автоматичне збільшення суми, на яку Товариство з обмеженою відповідальністю «ДІЯ» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на величину відємного значення за червень 2015 року у розмірі 25 310 191,0 грн. у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, тому позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльністю та зобовязання Державну фіскальну службу України збільшити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму, на яку Товариство з обмеженою відповідальністю «ДІЯ» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на величину відємного значення за червень 2015 року у розмірі 25 310 191,0 грн. належить задовольнити.

Позовні вимоги в частині визнання податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року дійсною податковою звітністю та такою, що подана 17.07.2015 року задоволенню не підлягають, оскільки позивачем обрано невірний спосіб захисту своїх порушених прав та його права відновляться задоволення двох інших позовних вимоги.

Відповідно до ст. 71 ч.2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно зі ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості.

За таких обставин, позов належить задовольнити частково.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст.94 КАС України.

Керуючись статтями 11, 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльністю Державної фіскальної служби України щодо незабезпечення належного автоматичного збільшення суми, на яку Товариство з обмеженою відповідальністю «ДІЯ» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на величину відємного значення за червень 2015 року у розмірі 25 310 191,0 грн. у системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

3. Зобовязати Державну фіскальну службу України збільшити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму, на яку Товариство з обмеженою відповідальністю «ДІЯ» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на величину відємного значення за червень 2015 року у розмірі 25 310 191,0 грн.

4. В решті позову відмовити.

5. Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ДІЯ" судовий збір у сумі 2756 грн. (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість гривень), сплачений платіжним дорученням № 25 від 13.09.2016 року за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

Головуючий суддя Т.О. Гордієнко

Суддя В.В. Біоносенко

Суддя Є.В. Марич