Постанова № 66190684, 20.04.2017, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2017
Номер справи
803/1656/16
Номер документу
66190684
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2017 року Справа № 803/1656/16

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Димарчук Т.М.,

при секретарі судового засідання Гуцалюк І.О.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті ОСОБА_3 адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Континіум-Трейд" про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДФС у Волинській області (далі ГУ ДФС у Волинській області, позивач) звернулося з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Континіум-Трейд" (далі ТзОВ "Континіум-Трейд", відповідач) про стягнення фінансових санкцій в сумі 17 000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що посадовими особами Головного управління ДФС у м. Києві під час перевірки з питань дотримання вимог законодавства з питань регулювання здійснення торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами, здійснення розрахункових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів гіпермаркету Там-Там, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Березняківська, 31, що належить субєкту господарювання - ТзОВ Континіум-Трейд, встановлено факт зберігання з метою подальшої реалізації алкогольних напоїв, маркованих марками акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, що не відповідає сумі визначеній з урахуванням чинних на дату розливу ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари, чим порушено вимоги пункту 20 Постанови Кабінету Міністрів Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів від 27.12.2010 року № 1251 та статті 11 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів від 19.12.1995 року № 481/95-BP. Порушення зафіксовані в акті перевірки від 23.10.2015 року № 26/543/21/33170637, на підставі якого позивачем, в межах його повноважень, було прийнято рішення № 00000138-40 від 14 квітня 2016 року про застосування до відповідача фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн. Відповідачем не було вжито заходів для погашення фінансової санкції в сумі 17 000,00 грн., а тому позивач просить стягнути суму штрафу в примусовому порядку.

Письмових заперечень проти адміністративного позову відповідач суду не надав.

В судовому засіданні представник позивача заявлений позов підтримала повністю з підстав, зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позову не визнала та пояснила, що рішення Головного управління ДФС у Волинській області про застосування фінансових санкцій від 14 квітня 2016 року №00000138-40 на підставі якого контролюючий орган просить стягнути штрафні (фінансові) санкції, скасовано у судовому порядку, а тому в задоволенні адміністративного позову просить відмовити повністю.

Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити з огляду на наступне.

Судом встановлено, що з 15.10.2015 року по 23.10.2015 року посадовими особами Головного управління ДФС у м. Києві на підставі наказу про проведення фактичної перевірки від 15.10.2015 року №1136 та направлень на перевірку від 15.10.2015 року №1786/26-15-21-1-29 та № 1785/26-15-21-1-29 проведено фактичну перевірку гіпермаркету Там-Там, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Березняківська, 31, що належить субєкту господарювання - ТзОВ Континіум-Трейд, щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання здійснення оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами, здійснення розрахункових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів (а.с.9-10).

За наслідками проведеної перевірки у даному торговому закладі Головним управлінням ДФС у м. Києві складено акт від 23.10.2015 року № 26/543/21/33170637, яким встановлено порушення позивачем вимог пункту 20 Постанови Кабінету Міністрів Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів від 27.12.2010 року № 1251 та статті 11 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів від 19.12.1995 року № 481/95-BP, а саме: факт зберігання з метою подальшої реалізації алкогольних напоїв, описаних в додатку №1 до акту перевірки (віскі Кетті Сарк, міцність - 40%, місткість - 0,7, дата виробництва березень 2014, кількість 5 шт., марковані марками акцизного податку: тип АІ ЛГП серії АААС № 000582, № 000480, № 000477, № 000581, № 000580), маркованих марками акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, що не відповідає сумі визначеній з урахуванням чинних на дату розливу ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари (а.с.6-8).

Не погоджуючись із висновками, викладеними в акті перевірки від 23.10.2015 року № 26/543/21/33170637, позивачем було подано заперечення від 30.10.2015 року до ОСОБА_3 ОДПІ. ОСОБА_3 ОДПІ від 09.11.2015 року № 19791/10/03-18-21 повідомила позивача про те, що підстави для задоволення заперечень ТзОВ Континіум-Трейд відсутні.

На підставі акту перевірки від 23.10.2015 року № 26/543/21/33170637 начальником Головного управління ДФС у Волинській області прийнято рішення від 14.04.2016 року №00000138-40 про застосування фінансових санкцій, згідно з яким до відповідача у відповідності до абзацу пятнадцятого частини другої статті 17 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн. за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка (а.с. 16-17).

29.04.2016 року ТзОВ Континіум-Трейд подало скаргу на рішення про застосування фінансових санкцій від 14.04.2016 року № 00000138-40 до Державної фіскальної служби України. Листом від 30.05.2016 року № 11764/6/99-99-11-03-01-25 Державна фіскальна служба України на підставі статті 56 Податкового кодексу України залишила скаргу ТзОВ Континіум-Трейд без розгляду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до абзацу третього частини четвертої статті 11 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Згідно пункту 20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 27.12.2010 року № 1251, (далі в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, Положення № 1251) у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України покупці марок зобовязані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.

Для алкогольних напоїв використовуються марки із зазначенням суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака, яка відповідає сумі, визначеній з урахуванням діючих на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари (абзац третій пункту 20 Положення № 1251).

Частиною 1 статті 17 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів №481/95-ВР від 19 грудня 1995 року встановлено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Відповідно до абзацу пятнадцятого частини другої статті 17 вищевказаного Закону України до субєктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у разі: виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, або з використанням тари, що не відповідає вимогам, визначеним частиною першою статті 11 цього Закону, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.

Згідно із частиною четвертою статті 17 цього ж Закону рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.

Згідно частини пятої статті 17 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року №790 (з наступними змінами та доповненнями), однією з підстав для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є акт перевірки додержання суб'єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства. Рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.

Пунктами 10, 11 цього ж Порядку передбачено, що у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.

Разом з тим, судом встановлено, що рішення № 00000138-40 від 14 квітня 2016 року про застосування фінансових санкцій було оскаржено відповідачем в судовому порядку.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 01.08.2016, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 31.01.2017 у справі № 803/986/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Континіум-Трейд до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДФС у Волинській області про застосування фінансових санкцій від 14 квітня 2016 року №00000138-40 (а.с.34-36, 57-59).

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 24.11.2016 року провадження у даній справі було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 803/986/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Континіум-Трейд до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення (а. с. 40-41).

Згідно із частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, оскільки постановою Волинського окружного адміністративного суду від 01.08.2016 у справі № 803/986/16, яка набрала законної сили, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДФС у Волинській області про застосування фінансових санкцій від 14 квітня 2016 року №00000138-40, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь Державного бюджету України заборгованості з фінансових санкцій у розмірі 17000,00 грн. не підлягають до задоволення.

Керуючись частиною третьою статті 160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Головного управління ДФС у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Континіум-Трейд" про стягнення штрафних (фінансових) санкцій відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде складено 25 квітня 2017 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий - суддяТ.М. Димарчук