Рішення № 66162453, 18.04.2017, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
18.04.2017
Номер справи
904/1075/17
Номер документу
66162453
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

18.04.2017 Справа № 904/1075/17

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ФОРС", м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область

до Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область

про визнання незаконним та скасування рішення Криворізької міської ради від 31.03.14р. № 2626

Суддя Рудовська І.А.

Представники:

від позивача: ОСОБА_1, довіреність б/н від 27.02.17р.

ОСОБА_2, директор, наказ № 1к від 16.02.95р.

від відповідача: ОСОБА_3, довіреність № 7/26-1264 від 29.12.16р.

Суть спору:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ФОРС" (далі - позивач) звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Криворізької міської ради (далі - відповідач) про визнання незаконним та скасувати рішення Криворізької міської ради від 31.03.2014 р. № 2626 "Про розгляд звернення Товариства з обмеженою відповідальністю "ФОРС" та стягнення судового збору.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 03.02.2017 р. по справі № 904/1075/17 порушено провадження, розгляд справи призначено у судовому засіданні на 28.02.2017 р.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 28.02.2017 р. розгляд справи відкладено на 16.03.2017 р.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 16.03.2017 р. продовжено строк розгляду справи до 15.04.2017 р. та розгляд справи відкладено на 11.04.2017 р.

В судовому засіданні 11.04.2017 р. оголошено перерву до 18.04.2017 р.

Представники позивача у судових засіданнях підтримали позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача у судових засіданнях 16.03.2017 р., 11.04.2017 р. та 18.04.2017 р. заперечував проти позовних вимог, з підстав викладених у відзиві на позов.

При розгляді справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

В порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 18.04.2017 р. оголошені вступна та резолютивна частини судового рішення.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Криворізькою міською радою 31.03.2014 року прийнято рішення №2626, відповідно до якого визнано безпідставними та необґрунтованими вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ФОРС" щодо внесення змін до Договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 07.11.2007р. №040710800883) шляхом укладання Додаткової угоди до нього про продовження терміну дії договору на підставі рішення міської ради від 26.09.2012р. №1427 "Про продовження договору оренди земельних ділянок ".

Відповідно до п. 2. рішення Криворізької міської ради № 2626 від 31.03.2014 р. вирішено направити "ФОРС" проект Додаткової угоди до Договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 07.11.2007р. №040710800883) шляхом укладання Додаткової угоди до нього про продовження терміну дії договору та залишив категорію земельної ділянки без змін, а саме землі житлової та громадської забудови.

Таким чином, даним рішенням відповідач порушив вимоги земельного законодавства України в частині встановлення категорії земельної ділянки та її підтвердження.

Оскільки, за своїм змістом рішення Криворізької міської ради не відповідає документації з землеустрою щодо відведення ТОВ "ФОРС" земельної ділянки, що перебуває у користуванні ТОВ "ФОРС" відомостям державної статистичної звітності (6-зм) щодо розподілу земельних ділянок за певними категоріями і його прийняття та застосування органом місцевого самоврядування у відносинах з ТОВ "ФОРС", перешкоджає правомірному регулюванню земельних відносин та використанню земельної ділянки, оформленню правовстановлюючих документів на неї та порушує права і законні інтереси ТОВ "ФОРС", як землекористувача цієї земельної ділянки, і ці права підлягають захисту судом шляхом визнання в судовому порядку незаконним та скасуванню рішення Криворізької міської ради №2626 від 31.03.2014р., з огляду на наступне.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 24 п. 3 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Відповідно до ч. 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти органів місцевого самоврядування можуть бути визнані у судовому порядку незаконними з мотивів їх невідповідності законодавству України.

Статтею 41 Конституції України встановлено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об'єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Відповідно до ст. 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Криворізька міська рада вказує в своєму рішенні №2626 від 31.03.2014р. на те, що категорія даної земельної ділянки як землі житлової та громадської забудови була начебто визначена в рішенні міської ради від 29.08.2007р. №1710 "Про поновлення договорів оренди земельних ділянок", на підставі якого було укладено договір оренди земельної ділянки терміном на 5 років, узгоджений та підписаний сторонами.

Виходячи зі змісту рішення Криворізької міської ради №1710 від 29.08.2007р., це рішення було прийнято виключно на підставі матеріалів наданих Криворізьким міським управлінням земельних ресурсів з підстав належного виконання умов договору землекористувачами, до яких належить ТОВ "ФОРС" і стосувалось лише продовження терміну дії договорів оренди землі.

Питання встановлення категорії цієї земельної ділянки, землекористувачем якої є ТОВ "ФОРС", як землі житлової та громадської забудови, при прийнятті цього рішення не розглядалось, та такі положення відсутні в самому рішенні органу місцевого самоврядування, на яке посилається Криворізька міська рада, як на підставу відмови в задоволенні звернення ТОВ "ФОРС".

Договір оренди від 02.10.2007р., укладений саме на підставі рішення Криворізької міської ради від 29.08.2007р. №1710, передбачає, що орендодавець - Криворізька міська рада надає на підставі рішення міської ради від 29.08.2007р. №1710, а орендар - ТОВ "ФОРС" приймає в строкове платне користування земельну ділянку, цільове призначення якої визначено для розміщення автостоянки.

Іншого цільового призначення, а саме приналежність даної земельної ділянки до земель житлової та громадської забудови, не міститься в даному договорі, що також підтверджується і умовами використання даної земельної ділянки, що визначено в п. 15 цього договору, де зазначена земельна ділянка передається з метою використання для розміщення автостоянки.

Криворізька міська рада в рішенні від 31.03.2014р. №2626, як на підставу для відмови в задоволенні заяви ТОВ "ФОРС", посилається нате, що нібито Генеральним планом м.Кривого Рогу затвердженого рішенням міської ради від 21.12.2011р №789 та Планом зонування території м.Кривого Рогу, затвердженого рішенням міської ради від 26.06.2013р. №2044, земельна ділянка, яка розташована за адресою: мкр. Східний-3 у Довгинцівському районі м.Кривого Рогу належить до земель житлової та громадської забудови.

Посилання Криворізької міської ради на ці акти органу місцевого самоврядування, як на підставу щодо приналежності земельної ділянки, яка розташована за адресою: м-н Східний-3 у Довгинцівському районі м.Кривого Рогу до земель житлової та громадської забудови, є помилковим з огляду на те, що законодавством України передбачений певний порядок встановлення та підтвердження категорії окремої земельної ділянки органом місцевого самоврядування.

Підставою для формування відомостей стосовно земельної ділянки, розташованої за адресою: м-н Східний-3 у Довгинцівському районі м.Кривого Рогу був проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 18.11.1999р., виконаний Науково-виробничим підприємством "Укргеопроект", на підставі даних якого, згідно вимог законодавства України, Криворізьким міським відділом ДРФ ДП "ЦДЗК" 07.11.2007р. було здійснено державну реєстрацію земельної ділянки, розташованої за адресою: м-н Східний-3 у Довгинцівському районі м.Кривого Рогу з одночасною реєстрацією її власника - Криворізьку міську раду та землекористувача - ТОВ "ФОРС" в системі Державного земельного кадастру України.

При реєстрації цієї земельної ділянки в Державному земельному кадастрі України були сформовані та внесені відомості про неї з визначенням цільового призначення земельної ділянки за категорією - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення з видом її використання під розміщення автостоянки.

Згідно ст. 19 Закону України "Про Державний земельний кадастр" для ведення Державного земельного кадастру використовуються класифікатори, довідники та бази даних, які ведуться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а також державні та галузеві класифікатори, довідники та бази даних, які ведуться іншими центральними органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Одночасно з внесенням відомостей про правовий статус даної земельної ділянки були внесені відомості про оренду даної земельної ділянки з визначенням її користувача та умов її використання, які відповідають зареєстрованим загальним відомостям щодо правового статусу цієї земельної ділянки та умов її використання.

Речове право оформлене за ТОВ "ФОРС", як користувача даної земельної ділянки, містить дані про строк дії цього речового права, який повністю співпадає зі строком договору оренди земельної ділянки, на підставі якого і виникло це право.

Підтвердженням вищенаведеного є витяг з Державного земельного кадастру з датою формування 04.11.2013р. за №НВ-1200873222013, виданого державним кадастровим реєстратором управління Держземагенства у Криворізькому районі Дніпропетровської області ОСОБА_4.

Даний витяг був сформований виключно на підставі зареєстрованих відомостей з зазначенням дати реєстрації відомостей, підстав формування відомостей, що містяться в Державному земельному кадастрі.

Порядок користування відомостями Державного земельного кадастру визначений ст.38 Закону України "Про Державний земельний кадастр", ч.2 якої встановлено, що витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку містить усі відомості про земельну ділянку, внесені до Поземельної книги. Складовою частиною витягу є кадастровий план земельної ділянки, сформований як викопіювання з кадастрової карти (плану) території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Отримання витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку є обов'язковим при вчиненні правочинів щодо земельної ділянки (крім складення заповітів). Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку видається заявнику в день надходження заяви.

Відповідно до ч. 3 ст.38 Закону України "Про Державний земельний кадастр" відомості Державного земельного кадастру надаються на платній основі, крім випадків, визначених цим Законом.

Для здійснення повноважень, визначених законом, органи державної влади та органи місцевого самоврядування користуються відомостями і документами Державного земельного кадастру щодо земель та земельних ділянок, розташованих на відповідній території, на безоплатній основі.

Державний кадастровий реєстратор, який здійснює ведення Державного земельного кадастру, одночасно з державною реєстрацією земельної ділянки надає відповідному органу місцевого самоврядування, місцевій державній адміністрації інформацію про: державну реєстрацію земельної ділянки (дату державної реєстрації, орган, що здійснив таку реєстрацію); кадастровий номер, площу, місце розташування земельної ділянки; кадастровий план зареєстрованої земельної ділянки в електронній (цифровій) формі.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1051 від 17.10.2012р. "Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру" (п. 24 ч. 10) до Державного земельного кадастру вносяться такі відомості про земельні ділянки цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель) категорія земель згідно з підпунктом 6 пункту 22 цього Порядку; цільове призначення згідно з документацією із землеустрою; вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель згідно із частиною п'ятою статті 20 Земельного кодексу України.

Відповідно до ст. 20 ч. 5 Земельного кодексу України види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Державна реєстрація відомостей про земельну ділянку була здійснена органом державної влади у сфері земельних ресурсів України до прийняття рішення Криворізькою міською радою №1427 від 26.09.2012р.

Відповідно до ст. 20 Закону України "Про Державний земельний кадастр" відомості Державного земельного кадастру є офіційними.

Приймаючи рішення №2626 від 31.03.2014р. Криворізька міська рада підтвердила неіснуючу категорію земельної ділянки як землі житлової та громадської забудови та вирішила направити ТОВ "ФОРС" проект додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки з визначенням саме цієї категорії земельної ділянки.

Відповідно до приписів Земельного кодексу України, Закону України "Про оренду землі" підставою для укладання договору оренди земельної ділянки є рішення органу місцевого самоврядування.

Станом на дату звернення до суду з позовною заявою рішення органу місцевого самоврядування про встановлення категорії даної земельної ділянки як землі житлової та громадської забудови не існує, так як зазначена земельна ділянка зареєстрована за іншою категорією як землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про землеустрій" цільове призначення земельної ділянки - це використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.

Цільове призначення земельної ділянки за категорією як землі промисловості, транспорті, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення під розміщення автостоянки було визначено на підставі проекту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки, виконаного Науково-виробничим підприємством "Укргеопроект" 18.11.1999р. для відведення ТОВ "ФОРС" земельної ділянки, і до цього часу змін до технічної документації із землеустрою не вносилось, і це вказує на те, що орган місцевого самоврядування не встановлював і не міг встановити (за відсутності документації із землеустрою) іншу категорію земельної ділянки.

Невідповідність рішення органу місцевого самоврядування законодавству України полягає в тому, що Криворізька міська рада не приймаючи на сесії міської ради рішень в порядку ст.20 Земельного кодексу України, підтвердила не існуючу категорію для даної земельної ділянки як землі житлової та громадської забудови, що суперечить зареєстрованим відомостям в системі Державного земельного кадастру, якими зобов'язаний керуватись орган місцевого самоврядування при регулюванні земельних відносин, а саме при визначенні приналежності окремих земельних ділянок до певної категорії.

Посилання органу місцевого самоврядування в рішенні міської ради №2626 від 21.03.2014р. на те, що земельна ділянка на мкр-н Східний-3 у Довгинцівському районі м. Кривого Рогу належить до земель житлової та громадської забудови з посиланням на Генеральний План м.Кривого Рогу, затвердженого рішенням міської ради від 21.12.2011р. №789, та План зонування території м.Кривого Рогу затвердженого рішенням міської ради від 26.06.2013р. №2044, є безпідставним, так як по-перше, ці правові акти органу місцевого самоврядування були прийняті після відведення земельної ділянки, що знаходиться в користуванні ТОВ "ФОРС", а по-друге, не встановлюють і не можуть встановлювати категорію для цієї земельної ділянки, так як законодавство України не передбачає встановлення певної категорії за цими актами органу місцевого самоврядування.

Зазначені обставини є істотними при формуванні договірних відносин з оренди зазначеної земельної ділянки, так як невідповідність рішення Криворізької міської ради №2626 від 31.03.2014р. даним Державного земельного кадастру України про правовий статус земельної ділянки, яка перебуває в користуванні у ТОВ "ФОРС", є перешкодою в укладанні додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки, що вже мало місце при вирішенні спірних відносин між ТОВ "ФОРС" і Криворізькою міською радою, та порушує права ТОВ "ФОРС", як власника нерухомого майна та перешкоджає оформленню правовстановлюючих документів на земельну ділянку.

Пунктом 4.3. постанови Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" встановлено, що порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою, зокрема, для визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам, а також визнання недійсними угод щодо відповідних земельних ділянок (стаття 21 Земельного кодексу України).

Згідно до ст.15 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися на захист свого цивільного права у разі його порушення, не визнання або оспорювання.

Ст. 16 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду г;а захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Виходячи з положень ст. 12 Господарського процесуального кодексу України судам підвідомчі справи за заявами зокрема про вирішення спорів, пов'язаних з регулюванням земельних відносин в Україні.

Як встановлено в п.1.3. Постанови Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у порядку господарського судочинства вирішенню підлягають такі категорії спорів, засновані на положеннях статті 319 ЦК України, глав 27, 29, 33, 34 ЦК України та глави 15 ГК України, розділів III-V ЗК України: - про визнання незаконними рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування з питань передачі земельних ділянок у власність чи надання їх у користування.

Відповідно до п. 1.2.4. Постанови Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" за змістом статей 13, 14 Конституції України, статті 11 ЦК України, статей 123, 124, 127, 128 ЗК України рішенням органу місцевого самоврядування або державної адміністрації про надання земельної ділянки господарюючому суб'єкту у власність або в користування здійснюється волевиявлення власника землі і реалізуються відповідні права у цивільних правовідносинах з урахуванням вимог ЗК України, спрямованих на раціональне використання землі як об'єкта нерухомості (власності). Індивідуальні акти органів держави або місцевого самоврядування, якими реалізовуються волевиявлення держави або територіальної громади як учасника цивільно-правових відносин і з яких виникають, змінюються, припиняються цивільні права і обов'язки, не належать до правових актів управління, а спори щодо їх оскарження мають приватноправовий характер, тобто справи у них підвідомчі господарським судам.

Відповідно до Постанови Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р., "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", індивідуальні акти органів держави або місцевого самоврядування, якими реалізовуються волевиявлення держави або територіальної громади як учасника цивільно-правових відносин і з яких виникають, змінюються, припиняються цивільні права і обов'язки, не належать до правових актів управління, а спори щодо їх оскарження мають приватноправовий характер, тобто справи у них підвідомчі господарським судам.

Пункт 1.2.5. вищезазначеної Постанови встановлено, що спір, який виник внаслідок порушення права суб'єкта господарської діяльності на земельну ділянку, в тому числі органами державної влади та місцевого самоврядування, є спором про право цивільне і підлягає розгляду за правилами Господарського процесуального кодексу України.

Як встановлено в ст. 20 ч. 2 Господарського кодексу України кожний суб'єкт господарювання має право на захист своїх прав та законних інтересів, які захищаються шляхом визнання повністю або частково недійсними актів органів місцевого самоврядування, що суперечать законодавству України, ущемляють права та законні інтереси суб'єкта господарювання.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що з врахуванням встановлених в даній справі обставин, спірне рішення Криворізької міської ради № 2626 від 31.03.2014 є незаконним, а тому підлягають скасування в судовому порядку.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору по справі покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 36, 49, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати рішення Криворізької міської ради (код ЄДРПОУ 33874388) від 31.03.2014 р. № 2626 "Про розгляд звернення Товариства з обмеженою відповідальністю "ФОРС" (код ЄДРПОУ 21885304).

Стягнути з Криворізької міської ради (50101, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пл. Молодіжна, 1; код ЄДРПОУ 33874388) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ФОРС" (50093, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Лісового, автостоянка; код ЄДРПОУ 21885304) 1600,00 грн. (одна тисяча шістсот грн. 00 коп.) судового збору, про що видати наказ.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Суддя ОСОБА_5

Дата підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 ГПК України " 25" квітня 2017 р.

Повне рішення складено 18.04.2017