Постанова № 66160045, 28.02.2017, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
28.02.2017
Номер справи
161/17086/16-а
Номер документу
66160045
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 161/17086/16-а

Провадження № 2-а/161/317/17

ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 лютого 2017 р. Луцький міськрайонний суд Волинської області

у складі: головуючого-судді Пушкарчук В.П.,

при секретарі Сіньчук Л.О.,

з участю: представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

представника третьої особи ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України у Волинській області до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ОСОБА_4 територіального управління юстиції у Волинській області про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження про стягнення з боржника виконавчого збору та постанови про стягнення виконавчого збору, -

в с т а н о в и в :

ГУПФ України у Волинській області звернулося в суд з адміністративним позовом до відповідача про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження про стягнення з боржника виконавчого збору від 01.12.2016 року та скасування постанови про стягнення виконавчого збору від 24.10.2016 року.

Свій позов обґрунтовує тим, що позивачем було призначено пенсію ОСОБА_5. Постановою Луцького міськрайонного суду від 28 листопада 2011 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.05.2013 року, задоволено позов ОСОБА_5 про перерахунок пенсії. Даною постановою визнано дії ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_5 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними; Зобовязано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунокта виплату призначеної пенсії ОСОБА_5 основного розміру пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком згідно ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткові пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком згідно ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 14 травня 2011 року, з врахуванням виплачених сум.

На виконання рішення суду ОСОБА_5 було видано виконавчий лист, який ним було предявлено до примусового виконання у ДВС ГУЮ у Волинській області.

Ухвалою Луцького міськрайонного скуду від 26.01.2016 року за заявою ОСОБА_5 видано дублікат виконавчого листа, виданого Луцьким міськрайонним судом Волинської області по справі № 2а-10130/2011.

Після відкриття 03.03.2016 року виконавчого провадження № 50355568, боржник ГУПФ України у Волинській області провів перерахунок пенсії ОСОБА_5 з 14.05.2011 року по 22.07.2011 року (до змін в пенсійному законодавстві), про що повідомлено гр. ОСОБА_5 Нарахована сума доплати становить 612,43 грн.

Однак, зазначає, що виплата даних коштів повинна здійснюватися відповідно до Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою KM України від 03.09.2014 року № 404 через органи ДВС та органи казначейства в межах бюджетних асигнувань. А тому, боржник вчинив всі можливі дій щодо виконання рішення суду в межах наданих йому повноважень. Постановою державного виконавця від 19.04.2016 року було завершене виконавче провадження та повернуто виконавчий документ стягувачеві на підставі п. 9 ч. 1 ст. 47 Закону України «Про виконавче провадження» (встановлена заборона щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника).

Постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ОСОБА_4 територіального управління юстиції у Волинській області від 24.10.2016 року відкрито виконавче провадження № 52720172 з виконання виконавчого листа № 2-а-10130/11, виданого 12.02.2016 року. Пунктом 2 постанови визначено, що боржнику необхідно виконати рішення суду протягом 10 днів. Пунктом третім стягнути з боржника виконавчий збір в розмірі 5800,00 грн.

05.12.2016 року на адресу позивача надійшла постанова головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ОСОБА_4 територіального управління юстиції у Волинській області від 01.12.2016 року про відкриття виконавчого провадження № 53018326 про стягнення з ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України у Волинській області 5800,00 грн. виконавчого збору та постанова від 24.10.2016 року (ВП № 52720172) про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі 5800,00 грн. за часткове виконання рішення суду за виконавчим листом № 2-а-10130/11, виданим 12.02.20116 року Луцьким міськрайонним судом.

Вважає, дані постанови неправомірними, оскільки боржником рішення виконане в повному обсязі в межах наданих повноважень. Виплата перерахованих коштів повинна здійснюватися казначейством в межах бюджетних асигнувань. А тому, підстави стягувати виконавчий збір з боржника в даному випадку відсутні.

Просить визнати неправомірними дії головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ОСОБА_4 територіального управління юстиції у Волинській області щодо ухвалення постанови від 24.10.2016 року про стягнення з боржника виконавчого збору у виконавчому провадженні № 52720172, та щодо ухвалення постанови від 01.12.2016 про відкриття виконавчого провадження №5301826 та скасувати дані постанови, а також зупинити виконання оскаржуваних постанов.

За час розгляду справи представником позивача подано клопотання про збільшення позовних вимог, згідно яких просила стягнути з відповідача сплачені позивачем 2756,00 грн. судового збору.

Ухвалою Луцького міськрайонного суду від 06.02.2017 року до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору залучено Головне управління Державного казначейства України у Волинській області.

Представник позивача в судовому засіданні вимоги позову підтримала з викладених у позовній заяві підстав. Просила позов задовольнити. Додатково суду пояснила, що рішення суду ГУПФ України у Волинській області було виконане в межах повноважень, ОСОБА_5 було здійснено перерахунок пенсії, нараховано кошти в розмірі 612,43 грн. Виконання рішення в частині виплати таких коштів покладається на державне казначейство. Оскільки фінансування таких видатків не було передбачено бюджетом, кошти виплачені не були. Окрім того, чинним законодавством не передбачалося стягнення виконавчого збору при стягненні періодичних платежів. В даному випадку щомісячне підвищення є періодичним платежем.

Представник відповідача в судовому засіданні вимоги позову не визнав з підстав викладених в письмових запереченнях. ОСОБА_1 пояснив, що про стягнення з боржника виконавчого збору було вказано ще у постанові про відкриття виконавчого провадження від 24.10.2016 при повторному предявленні виконавчого листа до виконання. Ця постанова боржником не оскаржувалась. Постановою про відкриття провадження було надано десятиденний строк для добровільного виконання рішення. На адресу відділу надійшов лист від ГУ ПФУ у Волинській області від 25.03.2016 року, у якому зазначено, що рішення суду виконано до відкриття виконавчого провадження. Стягувачу проведено перерахунок пенсії, однак нараховані кошти не виплачено. Враховуючи вищенаведене, керуючись п. 9 ч. 1 ст. 47 Закону України «Про виконавче провадження» державним виконавцем винесено постанову про повернення виконавчого документа стягувачеві. Постанову про стягнення з боржника виконавчого збору в сумі 5 800,00 грн. виділено в окреме виконавче провадження та 01.12.2016 року винесено постанову про відкриття виконавчого провадження. Твердження позивача про те, що рішення суду підлягає виконанню відповідно до Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» за особливою процедурою у Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 року № 440, стосується лише виконавчих документів майнового характеру (стягнення коштів), а виконавчі документи немайнового характеру (зобовязання вчинити дії) не можуть бути виконані відповідно до вищезазначеного закону, оскільки виконання рішень немайнового характеру даним законом не передбачено. Оскільки рішення суду на даний час не виконано, тому у державного виконавця були всі правові підстави для винесення постанови про стягнення з боржника виконавчого збору.

Представник третьої особи в судовому засіданні при вирішенні спору поклалася на розсуд суду.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та представника третьої особи, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення.

Судом встановлено, що на підставі поданої стягувачем 01.03.2016 заяви, 03.03.2016 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління виконавчої служби ОСОБА_4 територіального управління юстиції у Волинській області ухвалено постанову про відкриття виконавчого провадження № 50355568 з виконання виконавчого листа № 2а-10130/11, виданого 12.02.2016 року Луцьким міськрайонним судом Волинської області, про зобовязання ГУПФ України провести перерахунокта виплату призначеної пенсії ОСОБА_5 основного розміру пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком згідно ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткові пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком згідно ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 14 травня 2011 року, з врахуванням виплачених сум (а.с. 9).

Вказаною постановою державного виконавця, боржнику надано строк, протягом 10 робочих днів, для добровільного виконання рішення суду.

Після відкриття 03.03.2016 року виконавчого провадження № 50355568, боржник ГУПФ України у Волинській області провів перерахунок пенсії ОСОБА_5 з 14.05.2011 року по 22.07.2011 року (до змін в пенсійному законодавстві), про що повідомлено гр. ОСОБА_5 Нарахована сума доплати становить 612,43 грн.

Однак, зазначає, що виплата даних коштів повинна здійснюватися відповідно до Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою KM України від 03.09.2014 року № 404 через органи ДВС та органи казначейства в межах бюджетних асигнувань. А тому, боржник вчинив всі можливі дій щодо виконання рішення суду в межах наданих йому повноважень. Постановою державного виконавця від 19.04.2016 року було завершене виконавче провадження та повернуто виконавчий документ стягувачеві на підставі п. 9 ч. 1 ст. 47 Закону України «Про виконавче провадження» (встановлена заборона щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника).

Постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ОСОБА_4 територіального управління юстиції у Волинській області від 24.10.2016 року повторно відкрито виконавче провадження № 52720172 з виконання виконавчого листа № 2-а-10130/11, виданого 12.02.2016 року (а.с. 12). Пунктом 2 постанови визначено, що боржнику необхідно виконати рішення суду протягом 10 днів. Пунктом третім стягнути з боржника виконавчий збір в розмірі 5800,00 грн.

Одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження № 52720172, 24.10.2016 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління виконавчої служби ОСОБА_4 територіального управління юстиції у Волинській області ухвалено постанову про стягнення з боржника виконавчого збору в сумі 5 800 грн. (а.с. 16).

Листом від 03.11.2016 за вих. №6022/02-60-41 (а.с. 13) ГУПФ України у Волинській області повідомило державного виконавця про те, що стягувачу ОСОБА_5 проведено перерахунок пенсії за період з 14.05.2011 року по 22.07.2011 року (до змін в пенсійному законодавстві, а саме, набрання чинності Законом України № 3491-VІ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» та постанови Кабінету Міністрів України від 06 липня 2011 року «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету». Нарахована сума доплати становить 612,43 грн. Порядок погашення заборгованості за рішенням суди визначено постановою КМУ від 03.09.2014 року «Про затвердження порядку погашення заборгованості за рішеннями судів, виконання яких гарантується державою».

З пояснень представника відповідача в судовому засіданні вбачається, що на піставі п. 9 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» державним виконавцем винесено постанову про повернення виконавчого документа стягувачеві. Постанову про стягнення з боржника виконавчого збору в сумі 5 800,00 грн. виділено в окреме виконавче провадження.

01.12.2016 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління виконавчої служби ОСОБА_4 територіального управління юстиції у Волинській області ухвалено постанову про відкриття виконавчого провадження № 53018326 щодо виконання постанови про стягнення з боржника ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України у Волинській області виконавчого збору № 52720172 від 24.10.2016 (а.с. 18).

Частинами 5, 6 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» в новій редакції установлено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обовязок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону. За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).

Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України. Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що фактично стягнута, повернута, або вартості майна боржника, переданого стягувачу за виконавчим документом. За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.

З оскаржуваної постанови від 24.10.2016 року вбачається, що державним виконавцем з боржника ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України у Волинській області стягнуто виконавчий збір в розмірі, що передбачений за примусове виконання рішення немайнового характеру.

Пунктом 3 ч. 5 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження установлено, що виконавчий збір не стягується якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

Покликання сторони відповідача, що Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», а відтак і Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою не може застосовуватися в даному випадку, оскільки стосується лише виконавчих документів майнового характеру суд вважає помилковими.

Нараховані ОСОБА_5 боржником кошти є майном в розумінні статті 1 Першого протоколу до Європейської конвенції з прав людини і основоположних свобод, а право грошової вимоги проти держави про виплату коштів в порядку соціального забезпечення і соціального страхування неодноразово визнавалося майном у практиці Європейського суду з прав людини.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про зобовязання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

Оскільки, виконавчий лист № 2а-10130/11, виданий 12.02.2016 року Луцьким міськрайонним судом Волинської області зобовязує боржника вчинити дії щодо майна стягувача (виплатити), то в даному випадку підлягають застосуванню положення Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою.

А відтак, відповідно до вимог п. 3 ч. 5 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження установлено, виконавчий збір не стягується.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ОСОБА_4 територіального управління юстиції у Волинській області щодо ухвалення постанови від 24.10.2016 року про стягнення з боржника виконавчого збору у виконавчому провадженні № 52720172, та щодо ухвалення постанови від 01.12.2016 року про відкриття виконавчого провадження № 53018326 на виконання цієї постанови є протиправними, оскаржувані позивачем постанови підлягають скасуванню.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 7, 9, 10, 71, 99, 100, 158, 160, 161-163 КАС України, ст.ст. 1, 18, 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження», суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ОСОБА_4 територіального управління юстиції у Волинській області щодо ухвалення постанови від 24.10.2016 року про стягнення з боржника виконавчого збору у виконавчому провадженні № 52720172, та щодо ухвалення постанови від 01.12.2016 року про відкриття виконавчого провадження № 53018326 - неправомірними.

Скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ОСОБА_4 територіального управління юстиції у Волинській області від 24.10.2016 року про стягнення з боржника виконавчого збору у виконавчому провадженні № 52720172, та постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ОСОБА_4 територіального управління юстиції у Волинській області від 01.12.2016 про відкриття виконавчого провадження № 53018326.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної виконавчої служби ОСОБА_4 територіального управління юстиції у Волинській області на користь ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України у Волинській області 2756,00 (дві тисячі сімсот пятдесят шість) гривень сплаченого судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Луцького міськрайонного суду

Волинської області ОСОБА_6