221/845/17
2-а/221/34/2017
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 квітня 2017 року м. Волноваха
Волноваський районний суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Мохова Є.І.,
при секретарі Бридні О.Л.,
за участю представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Волноваха адміністративну справу за позовом керівника Волноваської міської місцевої прокуратури в інтересах держави до Калінінської сільської ради, третя особа ОСОБА_3, ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування рішень сільської ради,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до інтересах держави до Калінінської сільської ради, третя особа ОСОБА_3, ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування рішень сільської ради, виданого внаслідок вчинення корупційного правопорушення, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області №VII/8-34 від 18.03.2016 «Про преміювання працівників сільської ради за березень місяць 2016 року», визнати протиправним та скасувати рішення Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області №VI/66-246 від 15.05.2015 « Про преміювання секретаря сільської ради за травень місяць 2015 року», визнати протиправним та скасувати рішення Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області №VI/68-251 від 25.06.2015 « Про преміювання секретаря сільської ради за червень місяць 2015 року», визнати протиправним та скасувати рішення Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області №VI/69-255 від 20.07.2015 « Про преміювання секретаря сільської ради за липень місяць 2015 року», визнати протиправним та скасувати рішення Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області №VIІ/10-39 від 24.06.2016 « Про преміювання працівників сільської ради за квітень місяць 2016» та стягнути сплачений судовий збір.
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що відповідно до постанови суду від 07.09.2016 року встановлено, що ОСОБА_2 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-7. Судом встановлено, що ОСОБА_2, будучи депутатом та перебуваючи з 2011 на посаді секретаря Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області, 15 травня 2015 року, 25 червня 2015 року та 20 липня 2015 року не повідомила у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів сесію сільської ради при розгляді питань щодо її преміювання як депутата та секретаря сільської ради. Також постановою Волноваського районного суду від 01.09.2016 року встановлено, що ОСОБА_2, перебуваючи з 12.11.2015 року по посаді голови Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області, 18.03.2016 та 22.04.2016 року не повідомила у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів сесію сільської ради, а саме про прийняття участі у сесії, на якій розглядалось питання про її преміювання як голови сільської ради.
ОСОБА_3, перебуваючи з 12.11.2015 року по посаді секретаря Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області, 18.03.2016 та 22.04.2016 року не повідомила у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів сесію сільської ради, а саме про прийняття участі у сесії, на якій розглядалось питання про її преміювання як секретаря сільської ради. 31.08.2016 року по даному факту Волноваським районним судом винесено постанову, якою Маркову визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-7 КУпАП та притягнуто до адміністративної відповідальності.
У звязку з вищенаведеним позивач просив визнати зазначені рішення сільської ради незаконними.
Представник позивача прокурор Волноваської місцевої прокуратури ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю та просила їх задовольнити в повному обсязі.
Відповідач голова Калінінської сільської ради ОСОБА_2 позовні вимоги не визнала, надала заперечення, в яких зазначила, що всі вказані в позові рішення сільської ради прийняті за законних підставах, згідно із Постановою КМУ від 09.03.2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», з Положенням «Про преміювання робітників Калінінської сільської ради» та іншими актами. Також вказала, що не повідомлення нею та секретарем сільської ради ОСОБА_3 сесію про наявність у них реального конфлікту інтересів, не вплинуло на кінцевий результат голосування та прийняття вищезазначених рішень.
Третя особа ОСОБА_3 в судове засідання не зявилась, про причини неявки суду не повідомила.
Суд, вислухавши пояснення, вивчивши матеріали справи, зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що постановою Бродівського районного суду Львівської області від 02.06.2016р. ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 КУпАПта на підставіст. 36 КУпАПнакладено на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі 3400 (три тисячі чотириста) гривень.
Судове рішення набрало законної сили 14.06.2016 року.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції»: реальний конфлікт інтересів суперечність між приватними інтересами особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень; потенційний конфлікт інтересів наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об'єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Відповідно до вимог ст. 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» , сільський, селищний, міський голова, секретар, депутат сільської, селищної, міської ради, голова, заступник голови, депутат районної, обласної, районної у місті ради бере участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою за умови самостійного публічного оголошення про це під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання.
Згідно ст. 72 КАС України, вирок у кримінальному провадженні, що набрав законної сили, або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення обов'язкові для суду, що розглядає справу про цивільно-правові наслідки дій особи, стосовно якої ухвалено вирок або постанову суду, з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою.
Згідно ст. 67 Закону України «Про запобігання корупції», нормативно-правові акти, рішення, видані з порушенням вимог Закону, підлягають скасуванню органом або посадовою особою, уповноваженою на прийняття чи скасування відповідних актів, рішень, або можуть бути визнані незаконними в судовому порядку за заявою заінтересованої фізичної особи, об'єднання громадян, юридичної особи, прокурора, органу державної влади, зокрема Національного агентства, органу місцевого самоврядування, суд дійшов до хибного висновку про те, що порушення норм вищевказаного Закону України при прийнятті рішення органом місцевого самоврядування не є безумовною підставою для визнання незаконним такого рішення та для автоматичного його скасування, а підлягає відповідній оцінці зі сторони суду.
Відповідно до п. 5 рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 у справі №1-9/2009 за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування, яким є оскаржуване у даному випадку рішення, є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Судом, встановлено, згідно постанови Волноваського суду від 07.09.2016 року, ОСОБА_2, будучи депутатом сільської ради з 01.12.2011 року, рішення ради №VI/18-76, та перебуваючи з 01.12.2011 на посаді секретаря Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області, 15 травня 2015 року, 25 червня 2015 року та 20 липня 2015 року не повідомила у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів сесію сільської ради при розгляді питань щодо її преміювання як депутата та секретаря сільської ради, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-7. Постанова набрала законної сили.
Згідно постанови Волноваського районного суду від 01.09.2016 року ОСОБА_2, перебуваючи з 12.11.2015 року по посаді голови Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області, рішення №VІІ/1-2 від 12.11.2015, 18.03.2016 та 22.04.2016 року не повідомила у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів сесію сільської ради, а саме про прийняття участі у сесії, на якій розглядалось питання про її преміювання як голови сільської ради, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-7. Постанова набрала законної сили.
Згідно постанови Волноваського районного суду від 31.08.2016 року ОСОБА_3, перебуваючи з 12.11.2015 року по посаді секретаря Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області, №VІІ/1-5 від 12.11.2015р, 18.03.2016 та 22.04.2016 року не повідомила у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів сесію сільської ради, а саме про прийняття участі у сесії, на якій розглядалось питання про її преміювання як секретаря сільської ради, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-7. Постанова набрала законної сили.
При розгляді справи № К/800/390114/15 (№ 486/74/15-а) Вищим адміністративним Судом України у своїй ухвалі від 02.06.2016 року зроблено правовий висновок, що відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1ст. 24 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» від 07.04.2011 року № 3206-УІ нормативно-правовіакти, рішення, видані (прийняті) внаслідок вчинення корупційного правопорушення, можуть бути скасовані органом або посадовою особою, уповноваженою на прийняття чи скасування відповідних актів, рішень, або визнані незаконними в судовому порядку за заявою заінтересованої фізичної, об'єднання громадян, юридичної особи, прокурора, органу державної влади, органу місцевого самоврядування.
Недотримання ОСОБА_2 та ОСОБА_3 вимог вказаного Закону при прийнятті оскаржуваних рішень свідчить про їх незаконність, незважаючи на вирішальність їх голосу, оскільки такі рішення прийняті в умовах реального конфлікту інтересів.
Аналогічного висновку дійшов Вищий адміністративний суд України у справі № К/800/390114/15 (№ 486/74/15-а), прийнявши ухвалу від 02.06.2016, якою залишено в силі судове рішення апеляційної інстанції, яким скасовано незаконну постанову суду першої інстанції у справі з таких же правовідносин.
Оскільки рішення Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області №VII/8-34 від 18.03.2016 «Про преміювання працівників сільської ради за березень місяць 2016 року», рішення Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області №VI/66-246 від 15.05.2015 « Про преміювання секретаря сільської ради за травень місяць 2015 року», рішення Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області №VI/68-251 від 25.06.2015 « Про преміювання секретаря сільської ради за червень місяць 2015 року», рішення Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області №VI/69-255 від 20.07.2015 « Про преміювання секретаря сільської ради за липень місяць 2015 року», рішення Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області №VIІ/10-39 від 24.06.2016 « Про преміювання працівників сільської ради за квітень місяць 2016», прийняті внаслідок вчинення ОСОБА_2 та ОСОБА_3 корупційних адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-7 КУпАП у зв'язку із невиконанням останніми покладених ст.ст. 28, 35 Закону України «Про запобігання корупції», що встановлено вищенаведеними постановами Волноваського районного суду Донецької області, вони є протиправними та підлягають скасуванню у судовому порядку, як такі, що прийняті в порушення вимог чинного законодавства.
Відповідно до ст.94 ч.4 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.2,17,18,69-71,99,159-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги керівника Волноваської міської місцевої прокуратури в інтересах держави до Калінінської сільської ради, третя особа ОСОБА_3, ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування рішень сільської ради задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області №VII/8-34 від 18.03.2016 «Про преміювання працівників сільської ради за березень місяць 2016 року».
Визнати протиправним та скасувати рішення Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області №VI/66-246 від 15.05.2015 « Про преміювання секретаря сільської ради за травень місяць 2015 року».
Визнати протиправним та скасувати рішення Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області №VI/68-251 від 25.06.2015 « Про преміювання секретаря сільської ради за червень місяць 2015 року».
Визнати протиправним та скасувати рішення Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області №VI/69-255 від 20.07.2015 « Про преміювання секретаря сільської ради за липень місяць 2015 року».
Визнати протиправним та скасувати рішення Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області №VIІ/10-39 від 24.06.2016 « Про преміювання працівників сільської ради за квітень місяць 2016».
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.
Постанову може бути оскаржено до Донецького апеляційного адміністративного суду через Волноваський районний суд Донецької області шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня оголошення постанови,а особами,які не були присутні в судовому засіданні - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови
Суддя Є.І. Мохов