Ухвала суду № 66155666, 19.04.2017, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
19.04.2017
Номер справи
820/6040/15
Номер документу
66155666
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 квітня 2017 року м. Київ К/800/44813/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючого, суддіГорбатюка С.А. (доповідач)СуддівМороз Л.Л. Шведа Е.Ю. провівши у касаційному порядку попередній розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_4 до Харківської обласної державної адміністрації, третя особа - Красноградська районна державна адміністрація Харківської області про скасування розпорядження за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 22 липня 2015 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2015 року

в с т а н о в и л а:

У червні 2015 року ОСОБА_4 у Харківському окружному адміністративному суді пред'явив позов до Харківської обласної державної адміністрації (далі - Харківська ОДА), третя особа - Красноградська районна державна адміністрація Харківської області (далі - Красноградська РДА) про скасування розпорядження.

Просив скасувати розпорядження Харківської ОДА від 06 квітня 2015 року № 142 "Про скасування розпорядження голови Красноградської РДА від 08 серпня 2012 року № 387".

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 22 липня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2015 року, у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанції, ОСОБА_4 подав касаційну скаргу.

Посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення про задоволення позову.

Колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач звернувся до Красноградської РДА із заявою про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Розпорядженням Красноградської РДА від 08 серпня 2012 року № 387 ОСОБА_4 надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у користування на умовах оренди для ведення фермерського господарства із земель запасу та державного резервного фонду сільськогосподарського призначення на території Кирилівської сільської ради Красноградського району Харківської області загальною площею 290,50 га.

На виконання умови розпорядження між Приватним підприємством (далі - ПП) "Земстройпроект" (в якості виконавця) та ОСОБА_4 (в якості замовника) укладено договір від 03 вересня 2012 року, за умовами якого замовник доручає, а виконавець приймає на себе виконання робіт по складанню проекту землеустрою, щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства.

Після виготовлення ПП "Земстройпроект" проекту землеустрою позивач звернувся до Головного управління Держземагенства у Харківській області (далі - ГУ Держземагенства у Харківській області) з заявою від 14 травня 2014 року про затвердження проекту землеустрою.

ГУ Держземагенства у Харківській області листом від 26 травня 2014 року повідомлено позивача про необхідність виправлення недоліків та повернуто проект землеустрою на доопрацювання.

Позивачем неодноразово направлялися проекти землеустрою до ГУ Держземагенства у Харківській області, але останнім проекти поверталися для доопрацювання з різних причин.

Юридичним департаментом Харківської ОДА проведена перевірка законності видання розпорядження голови Красноградської РДА від 08 серпня 2012 року № 387 "Про надання дозволу громадянину ОСОБА_4 на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у користування на умовах оренди для ведення фермерського господарства із земель запасу та державного резервного фонду сільськогосподарського призначення на території Кирилівської сільської ради Красноградського району Харківської області".

За результатами перевірки складено правовий висновок від 18 березня 2015 року до проекту розпорядження голови Харківської ОДА "Про скасування розпорядження голови Красноградської РДА від 08 серпня 2012 року № 387", яким відповідно до вимог частини третьої статті 33 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", юридичний департамент запропонував скасувати розпорядження голови Красноградської РДА від 08 серпня 2012 року № 387, як таке, що не відповідає вимогам статті 123 Земельного кодексу України та статті 7 Закону України "Про фермерське господарство".

З метою усунення порушень вимог Земельного кодексу України щодо передачі в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, ураховуючи правовий висновок юридичного департаменту Харківської ОДА від 18 березня 2015 року, відповідно до частини восьмої статті 118 Конституції України, статей 33, 43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", керуючись статтями 6, 39 зазначеного Закону головою Харківської ОДА прийнято розпорядження від 06 квітня 2015 року № 142 про скасування розпорядження голови Красноградської РДА від 08 серпня 2012 року № 387.

Згідно з довідками про кількісні характеристики земельних ділянок, розподілення земель між власниками і користувачами (за даними форми 6-зем), які видані управлінням Держземагентства у Красноградському районі Харківської області, земельні ділянки щодо яких видано розпорядження голови Красноградської РДА від 08 серпня 2012 № 387, представлені окремими земельними ділянками сільськогосподарського призначення (рілля), із них: 183,5 га - землі запасу; 107,0 га - землі резерву.

Разом з тим, в заяві ОСОБА_4 не обґрунтовано потреби в отриманні саме таких значних площ земельних ділянок, не зазначено перспективи та можливості такої діяльності фермерського господарства, не зазначено кількість членів фермерського господарства.

Надання землі ОСОБА_4 для ведення фермерського господарства передбачалось не єдиним масивом, а у складі 12 окремих земельних ділянок.

Відмовляючи у задоволенні позову суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що при прийнятті оскаржуваного розпорядження від 06 квітня 2015 року №142 "Про скасування розпорядження голови Красноградської РДА від 08 серпня 2012 року № 387", Харківська ОДА діяла в межах повноважень та відповідно до вимог чинного законодавства.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується із висновком судів першої та апеляційної інстанцій із огляду на наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Питання надання земельних ділянок державної або комунальної власності в оренду для ведення фермерських господарств регулюється Земельним кодексом України та Законом України "Про фермерське господарство".

Згідно з частиною другою статті 123 Земельного кодексу України (в редакції від 08 серпня 2012 року) особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради. Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).

Відповідно до частини першої статті 7 Закону України "Про фермерське господарство" для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради.

У заяві зазначаються: бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.

Перелік документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві, затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері аграрної політики.

Згідно з частиною сьомою статті 7 Закону України "Про фермерське господарство" земельні ділянки надаються громадянам для ведення фермерського господарства єдиним масивом з розташованими на них водними джерелами та лісовими угіддями, наближеними до існуючих шляхів, електро- і радіотелефонних мереж, газо- і водопостачальних систем та інших видів інженерної інфраструктури.

Відповідно до частини десятої статті 25 Земельного кодексу України (в редакції від 08 серпня 2012 року) резервний фонд земель перебуває у державній або комунальній власності і призначається для подальшого перерозподілу та використання за цільовим призначенням.

Згідно з пунктом 1.3 Рекомендацій щодо порядку перерозподілу земель резервного фонду з метою використання їх за цільовим призначенням, які схвалені Науково-технічною радою Держкомзему від 21 серпня 1998 року, створений органами місцевого самоврядування під час передачі земель у колективну власність резервний фонд використовується для передачі у приватну власність або надання у користування земельних ділянок переважно громадянам, зайнятим у соціальній сфері на селі, а також іншим особам, яких приймають у члени сільськогосподарських підприємств або які переселяються у сільську місцевість для постійного проживання.

Відповідно до статті 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Статтею 118 Конституції України передбачено, що виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації.

Згідно з частиною третьою статті 33 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" голови обласних державних адміністрацій мають право скасовувати розпорядження голів районних державних адміністрацій, що суперечать Конституції України та законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України, Кабінету Міністрів України, голів обласних державних адміністрацій, а також міністерств, інших центральних органів виконавчої влади.

Відповідно до статті 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання власних і делегованих повноважень, голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази.

Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.

Як встановлено судами, у своїй заяві ОСОБА_5 не обґрунтував потреби у наданні йому значних по площі земельних ділянок, не вказав перспектив та можливості діяльності фермерського господарства з використанням саме таких площ землі та кількості членів фермерського господарства. Крім того, земельні ділянки щодо яких видано розпорядження Красноградською РДА від 08 серпня 2012 року № 387, представлені окремими земельними ділянками сільськогосподарського призначення )рілля), із них6 183,5 га - землі запасу та 107,0 га - землі резерву.

Отже, вказане розпорядження було видано без дотримання вимог частин першої, сьомої статті 7 Закону України "Про фермерське господарство", а тому, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли вірного висновку, що воно правомірно було скасовано оскаржуваним розпорядженням Харківської ОДА.

Оскаржувані судові рішення є законними і обґрунтованими, підстав для їх скасування або зміни немає.

Доводи касаційної скарги не спростовують висновку судів першої та апеляційної інстанцій та встановлених обставин справи.

Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчинення процесуальних дій.

Оскільки суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального та процесуального права, підстав для задоволення касаційної скарги немає.

На підставі викладеного, керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України

у х в а л и л а:

Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а оскаржувані постанову Харківського окружного адміністративного суду від 22 липня 2015 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2015 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_4 до Харківської обласної державної адміністрації, третя особа - Красноградська районна державна адміністрація Харківської області про скасування розпорядження - без зміни.

Ухвала є остаточною, оскарженню не підлягає і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді Горбатюк С.А.

Мороз Л.Л.

Швед Е.Ю.