У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 686/19110/16-а
Головуючий у 1-й інстанції: Стефанишин С.Л.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
19 квітня 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Боровицького О. А.
суддів: Матохнюка Д.Б. Сапальової Т.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу приватного підприємства "Універсальна торгівельна фірма "Україна" на ухвалу Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 20 березня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до державного реєстратора комунального підприємства "Центр сприяння бізнесу міста Києва" ОСОБА_3, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - приватне підприємство "Універсальна торгівельна фірма "Україна", ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування внесення змін щодо відомостей про юридичну особу,
В С Т А Н О В И В :
в вересні 2016 року позивач - ОСОБА_2 звернулась до Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області з позовом до державного реєстратора комунального підприємства "Центр сприяння бізнесу міста Києва" ОСОБА_3, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - приватне підприємство "Універсальна торгівельна фірма "Україна", ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування внесення змін щодо відомостей про юридичну особу.
Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 20.03.2017 року адміністративну справу направлено для розгляду Хмельницькому окружному адміністративному суду.
Не погоджуючись із судовим рішенням, приватне підприємство "Універсальна торгівельна фірма "Україна" подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду І інстанції та закрити провадження у справі.
Сторони в судове засідання не з'явилися, хоча про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується матеріалами адміністративної справи.
Згідно з ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, ухвалу суду першої інстанції без змін з наступних підстав.
Суд першої інстанції направляючи адміністративну справу для розгляду до Хмельницького окружного адміністративного суду за підсудністю виходив з того, що оскільки відповідачем по справі є посадова особа суб'єкта владних повноважень то вказаний спір підсудний саме окружному суду, а не місцевому загальному суду як адміністративному.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності підстав для передачі адміністративного позову за підсудністю, з огляду на наступне.
За змістом ч. 1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Статтею 18 Кодексу адміністративного судочинства України визначена предметна підсудність адміністративних справ.
Відповідно вказаній статті, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам; усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг; адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1-4 частини першої цієї статті; адміністративні справи щодо примусового повернення в країну походження або третю країну та примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі території України.
При цьому, в силу ч. 2 ст. 18 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи: однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам; про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), дозвільної системи у сфері господарської діяльності, якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням; щодо підтвердження обґрунтованості вжиття суб'єктами владних повноважень заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Справи щодо оскарження дій або бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади розглядаються і вирішуються місцевим загальним судом як адміністративним судом або окружним адміністративним судом за вибором позивача.
Статтею 3 КАС України, надано тлумачення поняття суб'єктів владних повноважень.
Так, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з матеріалами справи, позивач оскаржує дії державного реєстратора стосовно здійснення державної реєстрації відомостей про юридичну особу.
Як вірно зазначено судом першої інстанції, що згідно п. 8 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 року № 8 "Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів", відповідно до абзацу другого частини першої статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Суди повинні мати на увазі, що під діями також слід розуміти рішення, прийняті зазначеними суб'єктами владних повноважень з питань реєстрації.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що оскільки в спірних правовідносинах державний реєстратор комунального підприємства "Центр сприяння бізнесу міста Києва" ОСОБА_5 виступає як посадова особа суб'єкта владних повноважень, який регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав, то вказаний спір підлягає розгляду в окружному адміністративному суді.
Враховуючи те, що висновки суду обґрунтовані та відповідають чинному законодавству, а доводи апеляційної скарги їх не спростовують, колегія суддів на підставі ст. 200 КАС України, приходить до висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, а ухвалу без змін.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 199 КАС України, - за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу приватного підприємства "Універсальна торгівельна фірма "Україна" залишити без задоволення, а ухвалу Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 20 березня 2017 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_6 ОСОБА_7