Справа № 815/4992/14
УХВАЛА
21 квітня 2017 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Самойлюк Г.П.,
при секретарі: Казарян С.Б.
сторін:
прокуратура: ОСОБА_1 (представник за посвідченням)
відповідач: ОСОБА_2 (представник за довіреністю)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі, -
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом Заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Державної інспекції України з контролю за цінами до Виробничо-комерційної фірми "Агромарін" про стягнення адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни та ціноутворення.
21.04.2017р. (вх. № 11846/17) від представника відповідача надійшло клопотання про закриття провадження по справі.
В обгрунтування клопотання зазначено, що Державну інспекцію України з контролю за цінами ліквідовано без визначення правонаступника, в звязку з чим провадження по справі підлягає закриттю на підставі п.5 ч. 1 ст. 157 КАС України.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав вказане клопотання та просив закрити провадження по справі.
Представник прокуратури в судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечував, однак зазначив, що правонаступника Державної інспекції України з контролю за цінами не визначено.
Суд, вивчивши матеріали справи, заслухавши думку представників прокуратури та відповідача, суд дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Відповідно до пп.1 п.3 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого Указом Президента України № 236/2012 від 30.03.2012 р., Державна інспекція з контролю за цінами входить до системи органів виконавчої влади і реалізує державну політику з контролю за цінами шляхом:
проведення постійного моніторингу, аналізу і дослідження динаміки цін (тарифів) на споживчому ринку та оперативне забезпечення Кабінету Міністрів України, органів державної влади прогнозно-аналітичними матеріалами щодо очікуваних змін цінової ситуації в державі;
внесення Міністрові, центральним і місцевим органам виконавчої влади пропозицій щодо визначення методів впливу на економічні процеси та цінову ситуацію на споживчому ринку;
надання у випадках, передбачених законодавством, висновків щодо економічного обґрунтування витрат під час формування цін (тарифів) на товари, роботи і послуги, щодо яких запроваджено державне регулювання цін (тарифів);
здійснення державного контролю (нагляду) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
запобігання порушенням у сфері ціноутворення та їх усунення.
При цьому діяльність останньої спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністерство економічного розвитку і торгівлі України.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про ціни і ціноутворення» від 21.06.2012 р. № 5007-VI передбачено виконання контрольно-наглядових функцій за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» № 442 від 10.09. 2014 р. ліквідовано Державну інспекцію з контролю за цінами, функції з моніторингу динаміки цін (тарифів) на споживчому ринку покладено на Державну службу статистики.
Суд зауважує, що представником прокуратури не зазначено та діючим законодавством не визначено іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого передано інші функції Державної інспекції з контролю за цінами.
Згідно з ч.1 ст. 2 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» діяльність міністерств та інших центральних органів виконавчої влади ґрунтується на принципах верховенства права, забезпечення дотримання прав і свобод людини і громадянина, безперервності, законності, забезпечення єдності державної політики, відкритості та прозорості, відповідальності.
Відповідно до абз.6 п. 6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1074 від 20.10.2011р., права та обов'язки органів виконавчої влади переходять у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів
виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
Згідно з п. 9 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» № 2 від 06.03.2008р. ,відповідно до статті 55 КАС України в разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи правонаступником.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 48 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їхнім посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
Відповідно, особою, яка бере участь у справі, може бути лише особа, яка володіє процесуальною правоздатністю. Правоздатність юридичних осіб є елементом їх правового статусу. Тобто, кожна юридична особа має правоздатність як в матеріальних, так і в процесуальних правовідносинах. Статус юридичної особи підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом Державну інспекції України з контролю за цінами (код ЄДРПОУ 38005487; місцезнаходження: 01011, м. Київ, вул. Арсенальна, будинок 9/11) припинено. При цьому відомостей щодо правонаступника Державної інспекції України з контролю за цінами не зазначено.
Згідно з ч. 4 ст. 91 ЦК України цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення. Відповідно до ч.1 ст. 92 ЦК України юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону.
Частинами 1, 2 ст.104 ЦК України визначено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Станом на момент розгляду даної адміністративної справи позивач Державна інспекція України з контролю за цінами ліквідована за рішенням засновників, що не пов'язано з реорганізацією та не має правонаступників.
Суд враховує, що при визначенні процесуального правонаступництва слід виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, та зважати на те, що якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то в такому випадку суду необхідно залучити до участі у справі їх правонаступників. У випадку ж відсутності правонаступників, необхідно залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належать певні функції та повноваження у відповідній сфері регулювання, які належали ліквідованому органу.
Як вбачається з матеріалів справи, заступник прокурора Одеської області звернувся до суду в інтересах держави в особі Державної інспекції України з контролю за цінами до Виробничо-комерційної фірми "Агромарін" з позовними вимогами про стягнення адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни та ціноутворення. Тобто в даній справі Державна інспекція України з контролю за цінами є позивачем, предметом позову не є рішення, дії чи бездіяльність вказаного органу.
Відповідно до п.5 ч.1 ст. 157 КАС України у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою особи, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва, або ліквідації підприємства, установи, організації, які були стороною у справі суд закриває провадження у справі.
Таким чином, з огляду на встановлені судом обставини, враховуючи, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 442 від 10.09.2014 р. Державну інспекцію України з контролю за цінами ліквідовано (номер запису про припинення 10701110015045673 від 11.08.2016р.) та правонаступника не визначено, суд дійшов висновку, що клопотання відповідача підлягає задоволенню, провадження у справі закриттю.
Керуючись п.5 ч. 1 ст. 157, ст. ст.160, 165 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі, - задовольнити.
Провадження у справі за адміністративним позовом Заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Державної інспекції України з контролю за цінами до Виробничо-комерційної фірми "Агромарін" про стягнення адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни та ціноутворення, - закрити.
Розяснити позивачу, що у разі закриття провадження у справі повторне звернення з даними позовними вимогами не допускається.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в порядку та в строки, встановлені ст.186 КАС України.
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 21.04.2017 р.
Суддя Самойлюк Г.П
.