СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 квітня 2017 р. Справа №818/454/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кунець О.М.,
за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/454/17
за позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до Товариства з обмеженою відповідальністю "БУДЦЕНТР ЛТД"
про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі по тексту - позивач, СОВ ФСЗІ), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "БУДЦЕНТР ЛТД" (далі по тексту - відповідач, ТОВ "БУДЦЕНТР ЛТД"), в якій просить стягнути з відповідача на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 84 090,91 грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 12951,40 грн.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що всупереч вимогам Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", відповідно до якого сплата адміністративно-господарських санкцій є обовязковою для всіх підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, відповідач не сплатив адміністративно-господарські санкції в сумі 84090,91 грн. у строки та в порядку, передбаченому цим Законом. За порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій відповідачу була нарахована пеня в сумі 12951,40 грн. У звязку з цим сума заборгованості відповідача перед Фондом соціального захисту інвалідів складає 97042,31грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримував у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, доказів сплати боргу чи аргументованого заперечення суду не надав, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.23).
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Управлінням Держпраці у Сумській області у період з 27.12.2016 року по 28.12.2016 року було проведено позапланову перевірку ТОВ "БУДЦЕНТР ЛТД" щодо додержання вимог законодавства про працю, в частині дотримання роботодавцем вимог статей 19, 20 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні, за результатами якої складено акт перевірки № 854 (а.с. 6-11).
Перевіркою встановлено порушення ст. 19 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні, а саме:
- за умови використання найманої праці, коли за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб, ТОВ "БУДЦЕНТР ЛТД" не зареєстрований у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів;
- ТОВ "БУДЦЕНТР ЛТД" не подає до відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за формою 10-ПІ (річна), яка подається щороку до 1 березня наступного за звітним роком, роботодавцями у яких за звітний період за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб;
- не забезпечено виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів.
На підставі акту перевірки № 854 від 28.12.2016 був виданий припис про усунення порушень законодавства про працю № 530 від 28.12.2016 року, в якому зобов'язано відповідача у строк до 30.01.2017 року забезпечити в подальшій роботі виконання вимог статті 19 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні та письмово інформувати про виконання вимог припису із наданням копій підтвердних документів Управлінню Держпраці у Сумській області (а.с. 12).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 3 ст. 18 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні (далі - Закон), підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів (ч. 2 ст. 19 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні).
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів (ч. 9 ст. 19 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні).
Частина 1 ст. 20 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні встановлює, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Відповідно до Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 № 223, затвердженого в Міністерстві юстиції України 30.05.2007 за № 552/13819, (далі - Порядок) пеня це штрафна санкція, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно сплаченої адміністративно-господарської санкції, передбаченої Законом України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні, за кожний календарний день прострочення виконання зобов'язання (п.п. 2.2).
За приписами п.п. 3.1 Порядку, порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення (наведених у постановах Правління Національного банку України), що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
З матеріалів справи суд вбачає, в акті перевірки № 854 зазначено, що у ТОВ "БУДЦЕНТР ЛТД" протягом 2015 року кількість працюючих за основним місцем роботи склала у січні-лютому 2 осіб, у березні - 12 осіб, у квітні - 18 осіб, у травні - 22 осіб, у червні, грундні - 28 осіб, у липні,ересні, 29 осіб, у серпні - 26 осіб, у жовтні-листопаді - 30 осіб (а.с.10) і відповідач відповідно до 4 % нормативу повинен був створити 1 робоче місце для працевлаштування інваліда. Проте, в порушення вище зазначених норм законодавства, відповідачем не було забезпечено працевлаштування інваліда на 1 робоче місце. Таким чином, за 1 робоче місце, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами, відповідач до 16.04.2016 року повинен був самостійно сплатити адміністративно господарські санкції у розмірі: 84090,91 грн.
Крім того, із розрахунку суми позову, предявленого щодо стягнення заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій, за незайняті робочі місця для працевлаштування інвалідів, судом встановлено, що на суму заборгованості станом на 17.02.2017 року була нарахована пеня у розмірі 12951,40 грн. (а.с. 5 зворотній бік).
Доказів, які б свідчили про погашення вказаної суми недоїмки на день розгляду справи або ж спростували доводи позивача, суду надано не було.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "БУДЦЕНТР ЛТД" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "БУДЦЕНТР ЛТД" (вул. Івана Сірка, 19/2, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 38868012) на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Горького, 2, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 37970593, рах. 31212230700002, ГУ ДКСУ у Сумській області, банк отримувача ГУ ДКСУ у Сумській області, МФО 837013) борг у сумі 97042 (девяносто сім тисяч сорок дві) грн. 31 коп., з них: адміністративно-господарські санкції у розмірі 84090,91 грн. та пеня у ромізі 12 951,40 грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 25.04.2017 року.
Суддя О.М. Кунець