МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
18 квітня 2017 р. Справа № 814/207/17
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, доЮжноукраїнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Миколаївській області, провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення вд 09.06.2015р. № 1847-17, В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до адміністративного суду з позовом до Южноукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №1847-17 від 09.06.15 про сплату податкового зобов'язання, а саме транспортного податку з фізичних осіб в розмірі 25000 гривень та нарахування пені в сумі 5537,75 гривень.
Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтувала тим, що час введення в дію ставок транспортного податку, відповідно до яких було нараховане грошове зобов'язання, враховуючи положення законодавства, починається з 01.01.2016 року, отже не можуть розповсюджуватись на запровадження у 2015 році транспортного податку. Крім того, позивачка послалася на те, що автомобіль «Toyota Land Cruiser 200» було у неї викрадено ще 24.08.13, а тому вона відповідно до п. 267.6.8. ст.267 Податкового кодексу України не може сплачувати податок за цей автомобіль.
Представник позивача підтримав позовні вимоги, просив розглянути справу в порядку письмового провадження.
Відповідач позов в судове засідання не з'явився, заперечень не надав.
Тому, враховуючи неприбуття у судове засідання представника відповідача, та керуючись ч. 6 ст. 128 КАС України, суд розглянув справу в порядку письмового провадження.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 проживає на території с. Ганнівка у Братському районі Миколаївської області та мала у власності автомобіль марки «Toyota Land Cruiser 200», 2012 року випуску, об'єм двигуна 4500 куб.см., реєстраційний номер НОМЕР_1.
23.08.13 зазначений автомобіль був викрадений невідомими особами.
24.08.13 Центральним РВ ММУ УМВС України в Миколаївській області за вказаним фактом зареєстровано кримінальне провадження №12013160020005733 за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст.289 КК України.
З 24.08.13 автомобіль НОМЕР_1, перебуває у розшуку, як викрадений.
09.06.15 Южноукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області прийняло податкове повідомлення-рішення №1847-17 про визначення ОСОБА_1 грошового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб в сумі 25000 гривень.
Відповідно до Закону України від 28.12.2014р. №71-УІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо податкової реформи» були внесені зміни до Податкового кодексу України (далі - ПК України), в результаті чого до останнього було включено ст. 267 «Транспортний податок».
Відповідно до підпункту 267.1.1 пункту 267.1 ст.267 ПК України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі.
Згідно підпункту 267.2.1 пункту 267.2 ст.267 ПК України, об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.
Згідно п.267.4 ст.267 ПК України, ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідні повноваження, їх розмежування між Верховною Радою та місцевими радами, зокрема, щодо податків, визначені в ст. 12 ПК України.
Згідно ст. 8 ПК України, в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки і збори.
Відповідно до пп.10.1.1 п.10.1 ст.10 ПК України, податок на майно належить до місцевих податків. Відповідно до ст. 265 ПК України, однією із складових податку на майно є транспортний податок.
Особливість місцевих податків полягає в тому, що вони за законом не можуть бути встановлені безпосередньо рішенням Верховної Ради України.
Верховна Рада України може встановлювати тільки перелік дозволених до встановлення місцевими радами місцевих податків і дозволених граничних параметрів таких податків, а власне, встановлення місцевих податків, із дотриманням встановлених Верховною Радою критеріїв - є компетенцією відповідних місцевих рад.
У відповідності до пп.12.3.4. п.12.3 ст.12 ПК України, рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановлених місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Відповідачем не надано відповідного рішення відповідного органу місцевого самоврядування, прийнятого в строк до 15 липня 2014 року, про встановлення транспортного податку в межах с. Ганнівка у Братському районі Миколаївської області.
За відсутності такого рішення у відповідача відсутні підстави для нарахування в 2015 році транспортного податку до мешканців відповідного населеного пункту.
Крім того, відповідно до п.267.6.8. ст.267 ПК України у разі незаконного заволодіння третьою особою легковим автомобілем, який відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктом оподаткування, транспортний податок за такий легковий автомобіль не сплачується з місяця, наступного за місяцем, в якому мав місце факт незаконного заволодіння легковим автомобілем, якщо такий факт підтверджується відповідним документом про внесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, виданим уповноваженим державним органом.
У разі повернення легкового автомобіля його власнику (законному володільцю) податок за такий легковий автомобіль сплачується з місяця, в якому легковий автомобіль було повернено відповідно до постанови слідчого, прокурора чи рішення суду. Платник податку зобов'язаний надати контролюючому органу копію такої постанови (рішення) протягом 10 днів з моменту отримання.
Таким чином, враховуючи, що автомобіль НОМЕР_1, було викрадено у позивачки ще в 2013 році та досі не розшукано, відповідно до вимог п.267.6.8. ст.267 ПК України він не є об'єктом оподаткування, а тому нарахування ОСОБА_1 транспортного податку за 2015 рік на вказаний автомобіль є протиправним.
Позов задовольнити, визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Южноукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області №1847-17 від 09.06.15 про визначення ОСОБА_1 грошового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб в сумі 25000 гривень.
Судові витрати стягнути з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1.Позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Южноукраїнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Миколаївській області №1847-17 від 09.06.2015 року про визначення ОСОБА_1 грошового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб в сумі 25000 гривень.
3.Присудити на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3) за рахунок бюджетних асигнувань Южноукраїнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Миколаївській області судовий збір в сумі 640,00 гривень (шістсот сорок грн.).
4. Апеляційна скарга на цю постанову може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання у повному обсязі.
Суддя В. В. Біоносенко