ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2016 р. Справа № 804/1892/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Карлівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Полтавській області звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2, в якому просить стягнути з відповідача податкову заборгованість в розмірі 140304,54 грн.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що відповідачем не сплачено зобов'язань, визначених контролюючим органом, у зв'язку з чим виник податковий борг по орендній платі з фізичних осіб в сумі 140304,54 грн. Відповідачем своєчасно не сплачено податкові зобовязання в добровільному порядку, що зумовило звернення контролюючого органу до суду з даним позовом.
Представник позивача та відповідача до суду не з'явилися, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином.
Від відповідача на адресу суду повернувся конверт із відміткою поштового відділення «за за закінченням терміну зберігання».
Частиною 11 ст.35 КАС України передбачено, що у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Засобами електроного звязку представник відповідача ОСОБА_3 надіслав на адресу суду клопотання про відкладення розгляду справи. В обґрунтування, якого зазначив, що прибути в судове засідання, яке призначене на 19 жовтня 2016 року не має змоги, оскільки задіяний в якості адвоката в цивільній справі в апеляційному суді Київської області.
Приймаючи рішення з приводу заявленого клоптання, суд зазначає що будь-які докази наявності повноважень у представника позивача ОСОБА_3 на предствлення інтересів сторін в апеляційному суді Київської області 19.10.2016р. останнім не надані.
Суд також враховує наступне.
В судове засідання 18.05.2016р. представник відповідача ОСОБА_3 не зявився, надіслав на адресу суду клопотання про відкладення розгляду справи, яке було задоволнео судом.
В судовому засіданні 15.06.2016р. представник відповідача ОСОБА_3 заявив клопотання про витребування з Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області доказів по справі та про зупинення провадження по справі, яке було задоволено судом.
В судовому засіданні 05.07.2016р. представник відповідача ОСОБА_3 заявив клопотання про перенесення розгляду справи для підготовки пояснень та заперечень по суті справи, яке також задоволено судом.
В судове засідання 19.10.2016р. представник відповідача ОСОБА_3 не зявився, надіслав на адресу суду клопотання про відкладення розгляду справи.
ОСОБА_4 ч. 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку. .
Враховуючи вищевикладене та у звязку з необхідністю розгляду справи протягом розумного строку, відсутність доказів наявності повноважень у представника позивача на предствлення інтересів сторін в апеляційному суді Київської області 19.10.2016р., суд визнає клопотання прдставника позивача таким що належними доказами не підтверджене, що є підставою для відмови в його задоволенні.
Відповідачем не було подано письмових заперечень на позов чи доказів, які б спростовували заявлені позовні вимоги.
Ухвалою суду від 19.10.2016р. відповідно до ч.6 ст.128 КАС України справу призначено до розгляду у письмовому провадженні на підставі наявних в справі доказів, за відсутності сторін.
Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить висновку, що позовна заява підлягає задоволенню.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що 20.08.2008 р. між Карлівською міською радою (орендодавець) та фізичною особою ОСОБА_2 (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки, згідно умов якого на підставі рішення 28 сесії Карлівської міської ради п'ятого скликання від 16.07.2008 р. орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для комерційного використання площею 2.6500 га., яка знаходиться за адресою: м. Карлівка Полтавської області, пров. Огородній, №№ 1, 1-б, 1-в, кадастровий номер 5321610100:50:006:0916 строком на 49 років. На земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомості - нежитлове приміщення, яке на праві власності належить орендарю. ОСОБА_4 умов договору орендна плата вноситься орендарем в розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за рік оренди.
ОСОБА_4 з ОСОБА_3 з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки від 11.07.2016р. №-1613-0.3-1390/0/2-16, копія якого міститься в матерілах справи, станом на 01.01.2015 року нормативно грошова оцінка земельної ділянки площею 26500 кв.м, що перебуває в користуванні ОСОБА_2, за адресою м. Карлівка, пров. Огородній, 1, 1-6, 1-в складала 4676818,05 грн. Сума орендної плати на 2015р. розрахована на підставі даних зазначених у витязі з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та відповідно до умов договору і складає 140304,54 грн.
ОСОБА_4 Державного агента земельних ресурсів України від 14.01.2015р. №6-28-0.22-215/2-15, копія якого наявна в матеріалах справи, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, розрахований відповідно до п. 289.2 ст. 289 ПК України, станом на 1 січня 2015 року 1,249.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель становлять: 1996р. 1,703, 1997р. 1,059, 1998р. 1,006, 1999р. 1,127, 2000р. 1,182, 2001р. 1,02, 2005р. 1,035, 2007р.- 1,028, 2008р. 1,152, 2009р. 1,059, 2010р. 1,0, 2011р. 1,0, 2012р. 1,0, 2013р. 1,0, 2014р. 1,249. Кумулятивне значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель з 1995р. станом на 1 січня 2015р. становить 3,997.
26.06.2015р. контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення № 19-15 за платежем орендна плата з фізичних осіб на суму 140304,54 грн., яке було направлено на поштову адресу відповідача. На адресу контролюючого органу повернувся конверт із відміткою поштового відділення «за закінченням терміну зберігання», копія якого міститься в матеріалах справи.
Доказів оскарження в адміністративному чи судовому порядку податкового повідомлення-рішення відповідачем не надано.
Таким чином, ОСОБА_2 має податковий борг по орендній платі з фізичних осіб у сумі 140304,54 грн., що підтверджується довідкою про суму заборгованості від 29.03.2016р. №932/10/1612-17-27, розрахунком нарахування орендної плати за земельну ділянку, які містяться в матеріалах справи.
На підставі ст.59 Податкового кодексу України Карлівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Полтавській області відповідачу сформовано податкову вимогу від 18.10.2013 року № 15-11 на суму 112333,41 грн., яка була направлена на поштову адресу відповідача.(м.Дніпропетровськ, вул Ярославського). На адресу контролюючого органу повернувся конверт із відміткою поштового відділення «за закінченням терміну зберігання», копія якого міститься в матеріалах справи.
Доказів оскарження в адміністративному чи судовому порядку вимоги відповідачем не надано.
Відповідно до ч.1 ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
ОСОБА_4 до п.14.1.156 ст.14 Податкового кодексу України встановлено, що податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
У відповідності до п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в установлені строки.
ОСОБА_4 п.п.20.1.19, 20.1.34 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобовязань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Статтею 36 Податкового кодексу України передбачено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Виконання податкового обов'язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
ОСОБА_4 п.41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.
Відповідно до п.57.3 вказаної статті, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Пунктом 59.1 ст.59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку , визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п. 95.1. контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
ОСОБА_4 п. 95.2. ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше, ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
В пунктах 95.4 та 95.5 Податкового кодексу України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Вилучені відповідно до цієї статті готівкові кошти вносяться посадовою особою контролюючого органу до банку в день їх стягнення для перерахування до відповідного бюджету чи державного цільового фонду в рахунок погашення податкового боргу платника податків. У разі неможливості внесення зазначених коштів протягом того самого дня їх необхідно внести в банк наступного робочого дня. Забезпечення збереження зазначених коштів до моменту їх внесення в банк здійснюється відповідним контролюючим органом.
Відповідно до ст. 269.1 Податкового кодексу України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
Пунктом 285.1 ст. 285 ПК України передбачено, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Положеннями ст. 288 ПК України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
ОСОБА_4 п. 286.5 ст. 286 ПК України нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.
У відповідності до норм п. 287.5 ст. 287 ПК України податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Таким чином, на підставі викладеного, з урахуванням відсутності заперечень та доказів сплати, з огляду на наявність узгодженого грошового зобовязання з орендної плати з фізичних осіб, суд доходить висновку, що позов Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області до ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області до ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу, - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь державного бюджету суму податкового боргу по орендній платі з фізичних осіб в сумі 140304,54 грн. (сто сорок тисяч триста чотири гривні 54 коп.).
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст.254 КАС України.
Відповідно до ст.186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя ОСОБА_1