У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 127/27944/16-а
Головуючий у 1-й інстанції: Волошин С.В.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
19 квітня 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Боровицького О. А.
суддів: Сапальової Т.В. Матохнюка Д.Б. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Вінниця на постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 14 березня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м.Вінниця про призначення пенсії на пільгових умовах,
В С Т А Н О В И В :
в грудні 2016 року позивач - ОСОБА_2 звернувся до Вінницького міського суду Вінницької області з позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Вінниця про призначення пенсії на пільгових умовах.
Постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 14.03.2017 року адміністративний позов задоволено.
Не погодившись із прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нову постанову про відмову в задоволені позову. В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне зясування всіх обставин справи що призвело до неправильного її вирішення.
Сторони в судове засідання не з'явилися, хоча про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується матеріалами адміністративної справи. Разом з тим, до початку судового розгляду справи, представник позивача надав суду заяву про розгляд справи без його участі.
Згідно з ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними у матеріалах справи письмовими доказами, надавши їм оцінку, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами адміністративної справи, що 17.06.2016 року позивач - ОСОБА_2 звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Вінниця з заявою про призначення пільгової пенсії згідно п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". На час подання заяви позивачу виповнилося 57 років., загальний стаж роботи складає 37 років 9 місяців 18 днів, пільговий стаж - 32 роки 2 місяці 21 день.
Протоколом № 7435 від 16.09.2016 року відповідач відмовив позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу.
Вважаючи зазначені дії відповідача незаконними позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
За результатом розгляду справи, суд першої інстанції, керуючись положеннями Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", постанови Кабінету Міністрів України, від 12.08.1993 року № 637, прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Відповідно до п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах на пенсію за віком мають право працівники, які зайняті повний робочий день на роботах зі шкідливими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 01.04.2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи, зокрема, з 01.04.2016 року по 31.03.2017 року - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Відповідно до пункту 2 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Згідно зі статтею 62 Закону "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Відповідно до копії трудової книжки ОСОБА_2 він працював:
- з 03.06.1980 року по 04.08.1985 року на посаді каменщика 4 розряду в Трест-площадці "Винницасилстрой";
- з 07.08.1985 року по 21.08.1992 року - на посаді каменщика 5 розряду у Вінницькому хімзаводі;
- з 22.08.1992 року по 17.04.2000 року - на посаді муляра 5-го розряду у ВО "Хімпром";
- з 16.06.2000 року по 23.04.2001 року - на посаді каменщика на Фірмі "Сфера";
- з 27.11.2001 року по 31.05.2002 року - на посаді каменщика 5 розряду "в бригадах каменщиков или звеньях комплексных бригад" у "ООО "Навіки-Буд";
- з 01.04.2005 року по 12.01.2007 року - на посаді каменщика 5 розряду в "ООО "Винницкое инженерное строительное управление";
- з 15.01.2007 року по 14.09.2009 року - на посаді каменщика 5 розряду "в бригадах каменщиков" в "ГП МО Украины "Винницкое ИСУ";
- з 01.12.2009 року по 18.12.2010 року - на посаді каменщика 5 розряду "в бригадах каменщиков" в "ГП МО Украины "Винницкое ИСУ";
- з 21.10.2010 року по 04.05.2012 року - на посаді каменщика 5 розряду "в бригадах каменщиков" у ТОВ "ФАВОР";
- з 07.05.2012 року по 17.06.2016 року - на посаді "каменщика 5 розряда строительного участка" в "ООО "Винницастрой" (а.с.10-11).
Згідно протоколу № 7435 від 16.09.2016 року УПФУ у м. Вінниці відмовило позивачу в призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують право на пенсію на пільгових умовах (а.с.25-27), в якому зазначено, що загальний стаж позивача складає 37 років 9 місяців 18 днів.
19.10.2016 року Вінницьке ІБУ видало ряд документів, якими підтверджується робота ОСОБА_2 муляром 5 розряду в бригаді мулярів з 10.08.2007 року по 26.05.2009 року (1 рік 9 міс 16 днів) (а.с.12-18, 21). Зазначене підтверджується актом зустрічної перевірки довідки про підтвердження пільгового характеру роботи від 15.12.2016 року (а.с.22-24). Інформація щодо підтвердження чи заперечення пільгового стажу роботи ОСОБА_2 від інших підприємств не надходила.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач працював каменщиком (муляром) з 03.06.1980 року по 21.08.1992 року і у період його роботи діяв Список № 2, затверджений постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173, в якому ця професія відсутня.
З 26.01.1991 року діяли Списки, затверджені постановою Кабінету Міністрів СРСР № 10 і, згідно з постановою Кабінету Міністрів СРСР від 09.08.1991 року № 591, Розділ 22900000 XXVII "Будівництво, реконструкція, технічне переоснащення, реставрація та ремонт будівель, споруд та інших об'єктів" Список № 2 доповнено позицією 2290000а-12680 "Каменщики, постоянно работающие в бригадах каменщиков и в специализированных звеньях каменщиков комплексных бригад".
З 11.03.1993 року діяв Список № 2, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 162, Розділом XXVII якого передбачено професію муляра, за умови постійної праці в бригадах мулярів і в спеціалізованих ланках мулярів комплексних бригад (код 2290000а-12680).
Отже, за приписами наведених норм, позивач, працюючи за професією муляра мав право на зарахування періоду роботи до пільгового стажу, починаючи з 03.06.1980 року, за умови роботи у бригаді мулярів і у спеціалізованих ланках мулярів комплексних бригад до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за аналогічних умов праці після 21.08.1992 року.
Проведення атестації робочих місць за списками № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників було передбачено положеннями статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ.
Однак, Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці було затверджено постановою Кабінету Міністрів України лише 01.08.1992 року, а тому роботи, професії та посади, передбачені зазначеними списками, за період до 01.08.1992 року мають бути враховані при призначенні пільгових пенсій без результатів атестації робочих місць.
Таким чином, періоди роботи позивача на посаді каменщика 4 розряду в Трест-площадці "Винницасилстрой" з 03.06.1980 року по 04.08.1985 року та на посаді каменщика 5 розряду у Вінницькому хімзаводі з 07.08.1985 року по 21.08.1992 року, загальною тривалістю 12 років 2 місяці 17 днів підлягають до зарахування в якості пільгового стажу.
В загальних положеннях "Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, від 12.08.1993 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Крім того, слід вважати пільговим стажем період роботи позивача муляром 5 розряду в бригаді мулярів з 10.08.2007 року по 26.05.2009 року (1 рік 9 міс 16 днів), оскільки пільговий стаж роботи у цей період підтверджено відповідною довідкою (а.с. 17).
Таким чином, як вірно встановлено судом першої інстанції, загальний стаж роботи позивача складає 37 років 9 місяців 18 днів, з яких пільговий стаж складає 5 років 2 місяці 2 дні - за період з 03.06.1980 року по 04.08.1992 року, 7 років 15 днів - за період з 07.08.1985 року по 21.08.1992 року та 1 рік 9 місяців 16 днів - за період роботи з 10.08.2007 року по 26.05.2009 року, що є достатнім для призначення пенсії на пільгових умовах згідно п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Враховуючи зазначене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, щодо наявності правових підстав для призначення та виплати ОСОБА_2 пенсії на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" починаючи з 17.06.2016 року.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а ч. 2 ст. 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Підсумовуючи вищезазначене, колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження під час її апеляційного розгляду, а відтак відсутні підстави для її задоволення.
Відповідно ч. 1 ст. 200 КАС, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Вінниця залишити без задоволення, а постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 14 березня 2017 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_3 ОСОБА_4