ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
06 квітня 2017 рокусправа № 804/5116/16 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Божко Л.А.
суддів: Кругового О.О. Лукманової О.М.
за участю секретаря судового засідання: Сонник А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпро апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.11.2016 р. по справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності МВС України щодо не повідомлення у п'ятиденний строк до органів Пенсійного фонду України про зміни у грошовому утриманні пенсіонера для здійснення перерахунку пенсії та не видачі довідки пенсіонеру ОВС щодо грошового утримання
в с т а н о в и В:
11.08.2016 р. ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності МВС України щодо не повідомлення у п'ятиденний строк до органів Пенсійного фонду України про зміни у грошовому утриманні пенсіонера для здійснення перерахунку пенсії та не видачі довідки пенсіонеру ОВС щодо грошового утримання, де просив визнати протиправною бездіяльність МВС України щодо не повідомлення у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 та не надання ОСОБА_1 довідки щодо грошового забезпечення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в розмірах, встановлених для поліцейських, за відповідною посадою з якої він пішов на пенсію; зобов'язати МВС України надіслати до Пенсійного фонду України і Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомлення про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 та надати ОСОБА_1 довідку щодо грошового забезпечення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в розмірах, встановлених для поліцейських, за відповідною посадою з якої він пішов на пенсію.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.11.2016 р. позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність МВС України щодо не повідомлення про підстави перерахунку пенсії відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та щодо ненадання довідки про грошове забезпечення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій в розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, за відповідною посадою з якої пішов ОСОБА_1 на пенсію; зобов'язано МВС України повідомити Пенсійний фонду України про підстави перерахунку пенсії відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та надати ОСОБА_1 довідку про грошове забезпечення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій в розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, за відповідною посадою з якої пішов ОСОБА_1 на пенсію, а в іншій частині позову відмовлено.
Не погодившись з постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.11.2016 р. МВС України подали апеляційну скаргу, де просили постанову суду скасувати, прийняти нову постанову, де в задоволенні позовних вимог відмовити.
В судове засідання апеляційної інстанції особи, які приймають участь у справі, до суду не з'явилися, про дату слухання справи повідомлені належним чином.
Відповідно ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вислухавши учасників процесу та розглянувши матеріали справи і апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органу внутрішніх справ та перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, де отримує пенсію згідно з положеннями Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
01 березня 2016 року позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ України із заявою, в якій просив уповноважені структурні підрозділи МВС України повідомити Пенсійному фонду України про підстави перерахунку його пенсії з 07 листопада 2015 року, проте листом від 17 березня 2016 року №15/2-К-359 Департамент фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України повідомив його про те, що підстави для перерахунку пенсії особам з числа колишніх працівників міліції відсутні.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції Закону від 07 листопада 2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року N 900-VIII статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.
Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
З огляду на наведені обставини та вимоги закону, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про визнання протиправною бездіяльності Міністерства внутрішніх справ України щодо не повідомлення Пенсійному фонду України інформації про зміни у грошовому утриманні осіб, пенсія яким призначена відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зокрема позивача, яка б у подальшому слугувала підставою для здійснення перерахунку пенсії, а також зобов'язання відповідача про повідомлення Пенсійного фонду України щодо інформації про зміни у грошовому утриманні осіб, пенсія яким призначена відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зокрема позивача.
Крім того, суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що Закон України від 23.12.2015 р. №900-VIII набув чинності після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988, а тому не має зворотної дії в часі. На думку суду, тлумачення апелянта поняття "зворотна дія нормативно-правового акта у часі" - є помилковим.
Так, зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.
У Рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
На день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
Також слід врахувати, що Конституційний Суд України в Рішенні від 6 липня 1999 року N 8-рп/99 ) у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
На підставі вищевикладеного суд апеляційної інстанції дійшов висновку про залишення без задоволення апеляційної скарги та залишення без змін постанови суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 198, 202, 205, 206 КАС, суд
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.11.2016 р. залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку відповідно до вимог статей 211-212 КАС України.
Головуючий: Л.А. Божко
Суддя: О.О. Круговий
Суддя: О.М. Лукманова