Постанова № 66135288, 19.04.2017, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.04.2017
Номер справи
818/256/17
Номер документу
66135288
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 квітня 2017 р. Справа №818/256/17

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соп'яненка О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправною та скасування вимоги,-

В С Т А Н О В И В:

Позивачка звернулась до суду з позовом, який її представник підтримав у судовому засіданні та мотивує тим, що зареєстрована як фізична особа-підприємець у м. Первомайськ Луганської області. У червні 2014 року у зв'язку з початком антитерористичної операції переїхала до м. Суми. У квітні 2016 року стала на облік в ДПІ в м. Сумах 26.12.2016 отримала вимогу ДПІ в м. Сумах про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску в сумі 23 224,15 грн. Вважає її протиправною. Місто Первомайськ Луганської області включено до переліку населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція. На підставі п. 9-4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внесу на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" вона звільнена від виконання обов'язків, визначених ч. 2 ст. 6 вказаного закону на період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції або військового стану. Просить визнати недійсною та скасувати вимогу Ф-5019-23 від 08.12.2016.

В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечувала. Пояснила, що підпунктом 8 пункту 4 статті 11 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" внесено зміни до Закону "Про збір та облік єдиного внеску..." - доповнено прикінцеві та перехідні положення пунктом 9-3, на який посилається позивачка, як на підставу своїх вимог. Однак п. 28 розділу 1 Закону України від 24.12.2015 № 911 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який набрав чинності 01.01.2016, положення п.п. 8 п. 4 ст. 11 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" виключено. Таким чином, скасовано норму, яка передбачає звільнення від виконання обов'язків, визначених у ч. 2 ст. 6 Закону №2464 платників єдиного внесу, що перебувають на обліку у контролюючих органах, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція. Станом на 01.03.2016 (дату взяття на облік в ДПІ в м. Сумах) за позивачкою обліковувалась заборгованість по єдиному внеску в розмірі 22 326,51 грн. за період з 2011 по 2015 роки. У 2016 році сплачувала єдиний внесок, який було спрямовано на погашення заборгованості за попередні періоди. Вимога сформована правомірно, тому просить відмовити в задоволенні позову.

Судом встановлено, що позивачка до 01.03.2016 перебувала на обліку в первомайській ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області (а.с. 33). З 12.07.2014 переміщена з тимчасово окупованої території України (району проведення антитерористичної операції) до м. Суми (а.с. 11). 01.03.2016 взята на облік в ДПІ в м. Сумах.

08.12.2016 відповідачем сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) форми Ф-5019-23 з єдиного внеску в сумі 23 244,15 грн. (а.с. 6). Суд вважає таку вимогу протиправною.

Частиною 2 статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено обов'язки платника єдиного внеску, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (пункт 1).

Відповідно до п. 9-3 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" тимчасово на період дії особливого правового режиму, визначеного Законом України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", зупиняється застосування до платників єдиного внеску із місцезнаходженням (місцем проживання) на тимчасово окупованій території України норм статей 25 і 26 цього Закону.

Податкова інформація про суми недоїмки платників єдиного внеску, визначених абзацом першим цього пункту, зберігається та опрацьовується в інформаційних базах контролюючих органів в окремому (позабалансовому) порядку.

Відповідно до пункту 9-4 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу.

З огляду на зазначене платники єдиного внеску, які перебувають на обліку в фіскальних органах, розташованих на території, де проводилась АТО або було оголошено військовий чи надзвичайний стан, на період АТО звільняються від своїх обов'язків, зокрема щодо своєчасного та в повному обсязі нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, подання звітності тощо.

Судом встановлено, що в період з 14.04.2014 по 31.03.2016 позивачка перебувала на обліку в Первомайській ОДПІ ГУ ДФС Луганської області. Вказаний населений пункт відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 № 1278-р відноситься до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. У вказаний період позивачка вважається звільненою від виконання обов'язку зі сплати єдиного внеску. Крім того, наведеною вище нормою передбачено звільнення від сплати єдиного внеску після подання відповідної заяви платником, яка, в свою чергу, подається після закінчення АТО, тобто строк для подання такої заяви у позивачки ще не настав.

Відповідно до наданого розрахунку вимога про сплату недоїмки включає в себе суми, нараховані в період з квітня 2014 по квітень 2016 року - час, коли позивачка перебувала на податковому обліку в населеному пункті, розташованому на території проведення антитерористичної операції.

Вимога, сформована відповідачем, прийнята на підставі ч. 4 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування". Приймаючи її, відповідач не врахував норми п. 9-3 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", якими стаття 25 Закону до позивачки не застосовується.

Суд вважає безпідставним посилання відповідача на те, що Законом України від 24.12.2015 № 911 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який набрав чинності 01.01.2016, виключено положення п.п. 8 п. 4 ст. 11 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", якими внесено зміни до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску...". Станом на день видання вимоги та день розгляду даної справи положення пункту 9-4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску..." є чинними. Крім того, п.п. 8 п. 4 ст. 11 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" діяв в період до 31.12.2015, оскаржувана вимога містить суми єдиного внеску, які були нараховані протягом дії зазначеної норми.

Відповідачем не доведено правомірності прийнятого ним рішення, тому суд вважає необхідним визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-5019-23 від 08 грудня 2016 року на суму 23 244,15 грн.

На підставі ст. 94 КАС України суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивачки судові витрати в розмірі 1840 грн, у тому числі судовий збір - 640 грн. та витрати на правову допомогу в сумі 1200 грн.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправною та скасування вимоги задовольнити

Визнати протиправною та скасувати вимогу Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про сплату боргу (недоїмки) №Ф-5019-23 від 08 грудня 2016 року на суму 23 244,15 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області (ідентифікаційний код 39563287) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 640 грн., сплачений при зверненні до суду, та витрати на правову допомогу в сумі 1200 грн.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.В. Соп'яненко