МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
06.04.2017 р. № 814/2528/16
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гордієнко Т.О., суддів Біоносенка В.В., Марича Є.В. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом
Товариство з додатковою відповідальністю "ЗОРЯ ІНГУЛУ", вул. Ювілейна, 86, м. Баштанка, Баштанський район, Миколаївська область, 56101
до
Міністерства аграрної політики та продовольства України,
вул. Хрещатик, 24, м. Київ 1, 01001
Департаменту агропромислового розвитку Миколаївської області державної адміністрації,
вул. Спаська, 1, м. Миколаїв, 54030
Управління агропромислового розвитку Баштанської районної державної адміністрації,
вул. Баштанської республіки, 37, м. Баштанка, Баштанський район, Миколаївська область, 56101
треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача
Державна казначейська служба України,
вул. Бастіонна, 6, м. Київ, Центральна Частина Києва, Київ, 01601
Управління Державної казначейської служби України у Баштанському районі Миколаївської області,
вул. Ювілейна, 75, м. Баштанка, Баштанський район, Миколаївська область, 56101
про
визнання протиправною бездіяльність, стягнення заборгованості в сумі 4794750,00 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Міністерства аграрної політики та продовольства України, Департаменту агропромислового розвитку Миколаївської державної адміністрації, Управління агропромислового розвитку Баштанської районної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльність щодо невиконання дій з виплати грошових коштів за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними» в сумі 4 794750 грн., стягнення з Державного бюджету заборгованість за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними» в сумі 4 794750 грн.
Позивач обґрунтовує позов тим, що в органах Казначейства зареєстрована кредиторська заборгованість Держбюджету в сумі 4 794 750 грн., яка визнана Міністерством, що підтверджується Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 772 від 27.12.2013 « Про розподіл коштів за бюджетною програмою 2801350 « Державна підтримка розвитку хмелярства, закладання молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними», тому позов належить задовольнити.
Відповідач1: Мінагрополітики надало заперечення проти позову, просить у задоволенні позову відмовити, оскільки позивачем не підтверджено доказами, що товариство є правонаступником прав та обов’язків Закритого акціонерного сільськогосподарського товариства « Зоря Інгулу». Мінагрополітики, як головним розпорядником бюджетних коштів і відповідальним виконавцем відповідної бюджетної програми у 2013-2014 було спрямовано бюджетні кошти на погашення кредиторської заборгованості ЗАСТ «Зоря Інгул».
Відповідач2: Департамент агропромислового розвитку Миколаївської обласної державної адміністрації надав заперечення проти позову, просить відмовити у задоволенню позову, оскільки департаментом виконані всі зобов’язання та надані Головному управлінню Державної казначейської служби України у Миколаївській області всі необхідні документи для перерахування коштів управлінню агропромислового розвитку Баштанської РДА .
Відповідач3: Управління агропромислового розвитку Баштанської районної державної адміністрації у своїх поясненнях зазначило, що станом на 01.10.2016 залишок кредиторської заборгованості перед позивачем складає 4 794750 грн. та просило розглянути справи за відсутністю представника управління.
Треті особи: Управління Державної казначейської служби України у Баштанському районі, Державна казначейська служба України надали пояснення, в яких зазначили, що кредиторська заборгованість Держбюджету в розмірі 4 794750 грн. визнана відповідачем – Міністерством аграрної політики та продовольства України 27.12.2013 року, що підтверджується наказом, тому позивачем пропущений строк звернення до суду. Просили позов залишити без розгляду та розглянути справи за відсутністю представників третіх осіб.
Ухвалою суду від 06.04.2017 року клопотання третіх осіб про залишення позову без розгляду залишено без задоволення.
Позивач надав суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Відповідно до ст.128 КАС України, справа розглядається в порядку письмового провадження.
Дослідив матеріали справи, суд дійшов висновку:
Товариство з додатковою відповідальністю «Зоря Інгулу» є правонаступником Закритого акціонерного сільськогосподарського товариства «Зоря Інгулу», що підтверджується статутом Товариства (п.1.1), яким передбачено, що Товариство є правонаступником прав та обов’язків закритого акціонерного сільськогосподарського товариства «Зоря Інгулу» у частині передавального акта станом на 14.07.2011 року, та є суб’єктом господарювання, видами діяльності якого за КВЕД 01.24 є вирощування зерняткових і кісточкових фруктів, що підтверджується витягом з Єдиного дерджавного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 18.11.2016.
Станом на 01.01.2013 кредиторська заборгованість КПКВК 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодий садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними» перед позивачем склала 10 041 000 грн., з яких 9 199 000 грн.- КЕКВ 3210 «Капітальні трансферти підприємствам, установам, організаціям, 842000 грн. -КЕКВ 2610 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)».
Наказом Мінагрополітики від 16.04.2013 № 265 « Про погашення кредиторської заборгованості за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними» здійснено розподіл коштів для погашення кредиторської заборгованості, яка утворилась станом на 01.10.2013 по Миколаївській області у сумі 8795 тис. грн.
Наказом Мінагрополітики від 27.12.2013 № 772 «Про розподіл коштів за бюджетною програмою Міністерством на виконання Наказу Мінагрополітики від 16.04.2013 № 265 « Про погашення кредиторської заборгованості за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними» здійснено розподіл коштів для погашення кредиторської заборгованості ЗАСТ «Зоря Інгул» в сумі 5061,0 тис. грн.
Відповідач 1 у свої запереченнях зазначив, що зазначені кошти розподілом відкритих асигнувань № 1415 від 27.12.2013 з рахунку Мінагрополітики в повному обсязі були спрямовані до Департаменту агропромислового розвитку Миколаївської обласної державної адміністрації. Проте, територіальними органами Державної казначейської служби України вказані асигнування не було перераховано одержувачам, в зв’язку з чим за бюджетною програмою виникла кредиторська заборгованість. Також у 2014 році позивачу були перераховані кошти за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними» в сумі 163,8 тис. грн.
У 2013-2013 роки позивачу частково була погашена кредиторська заборгованість за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними».
Протягом 2015-2016 років виплата позивачу в рахунок погашення заборгованості за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними» не здійснювалась.
Станом на 01.10.2016 року залишок кредиторської заборгованості на користь позивача становить 4 794750 грн., а сам КЕКВ 3210- 4 428 000грн., КЕКВ 2610 – 366750грн.
Наявність кредиторської заборгованості перед позивачем у розмірі 4 794750 грн. за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними» підтверджується: листом управління агропромислового розвитку Баштанської РДА від 21.10.2016, актом звірки взаємних розрахунків позивача з Управлінням агропромислового розвитку Баштанської районної державної адміністрації від 20.10.2013 року, листом Управління Державної казначейської служби України в Баштанському районі Миколаївської області від 24.10.2016 року, листом Міністерства аграрної політики і продовольства України від 06.07.2016 року на запит Асоціації «Укрсадпром".
Постановою Кабінету Міністрів України № 587 від 15 липня 2005 року затверджено Порядок справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства, який визначає механізм справляння збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства в розмірах, встановлених Податковим кодексом України, та використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними".
Відповідно до пункту 3 вищевказаного Порядку головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінагрополітики.
В силу пункту 5 Порядку справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства бюджетні кошти надаються суб'єктам господарювання, які займаються виноградарством, садівництвом і хмелярством, незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності для компенсації здійснених у поточному бюджетному році витрат (без урахування сум ПДВ) за напрямами та в порядку, передбаченими порядком справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства.
Бюджетні кошти спрямовуються також на погашення бюджетної кредиторської заборгованості, зареєстрованої в органах Казначейства.
За нормами статті 22 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.
Головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути, зокрема міністерства.
Відповідний головний розпорядник бюджетних коштів здійснює управління бюджетними коштами у межах встановлених йому бюджетних повноважень та оцінку ефективності бюджетних програм, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі.
Абзацом другим частини другої статті 57 Бюджетного кодексу України передбачено, що бюджетні зобов'язання за бюджетними програмами спеціального фонду державного бюджету, не передбаченими проектом закону про Державний бюджет України на наступний бюджетний період, поданим на розгляд до Верховної Ради України, головні розпорядники бюджетних коштів зобов'язані виконати до кінця поточного бюджетного періоду в межах і за рахунок відповідних фактичних надходжень до спеціального Фонду бюджету, не допускаючи наявності за такими зобов'язаннями кредиторської заборгованості на початок наступного бюджетного періоду.
В даному випадку, вищевказаною нормою передбачено обов'язок розпорядника бюджетних коштів не допускаючи наявності кредиторської заборгованості на початок наступного бюджетного періоду, яким не передбачено фінансування відповідних програм, виплатити таку заборгованість. Але бюджетна програма не була виконана повністю в зв’язку з відсутністю фінансування.
Як вже встановлено судом, станом на 01.11.2016 року, підприємству не виплачено узгодженої кредиторської заборгованості, яка виникла у попередніх періодах, чим порушено його право на отримання відповідних коштів.
Суд вважає безпідставними посилання Міністерства про неможливість стягнути з нього суму кредиторської заборгованості на користь позивача, шляхом списання з наявних бюджетних програм Міністерства, оскільки це призведе до невиконання Міністерством своїх обов’язків у поточному році та із затверджених бюджетних програм будуть списані кошти, в зв’язку з виконанням цього рішення суду. Недостатність фінансування не може бути підставою для відмови у задоволенні вимог щодо погашення заборгованості, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно - правових актів національного законодавства, не може бути постановлена у залежність від бюджетних асигнувань.
У рішеннях Європейського суду з прав людини, які відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права, зокрема у справі "Кечко проти України" Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. Також ця позиція визначена в рішеннях Європейського Суду з прав людини у справах "Півень проти України" та "Лісовол проти України".
Таким чином, узгоджена кредиторська заборгованість ТДВ «Зоря Інгулу» за бюджетною програмою 2801350 "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними", повинна бути погашена (сплачена) за рахунок коштів головного розпорядника бюджетних коштів цієї бюджетної програми з дотриманням вимог Бюджетного Кодексу України і Порядку № 587, тому позовні вимоги про стягнення з Міністерства на користь позивача кредиторської заборгованості в сумі 4 794 750 грн. належить задовольнити.
Позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльність відповідачів задоволенню не підлягають з оглядом на таке:
Міністерство аграрної політики є розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем відповідної бюджетної програми, здійснює розподіл бюджетних коштів та спрямовує їх у регіон в межах виділених асигнувань. Протягом 2013-2014 років Міністерством було спрямовано бюджетні кошти на погашення кредиторської заборгованості ЗАСТ «Зоря Інгулу» та вчинялись дії щодо звернення до Міністерства фінансів з проханням передбачити кошти на вищезазначені цілі (листи від 23.01.2015, 13.02.2015, 18.05.2015, 05.06.2015,13.01.2016,11.02.2016), також звертались протягом 2015-2017 років з бюджетними запитами за встановленою формою.
Департамент агропромислового розвитку Миколаївської обласної державної адміністрації у запереченнях зазначив, що відповідно до виписки з рахунку від 30.12.2013 департаменту агропромислового розвитку Миколаївської обласної державної адміністрації були відкриті Головним управління Державної казначейської служби в Миколаївській області асигнування за виконанням програм спеціального фонду державного бюджету за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними» 30.12.2013 в сумі 20 442 800 грн. З метою виконання Наказу міністерства аграрної політики та продовольства України № 772 від 27.12.2013 « Про розподіл коштів за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними» та використання бюджетних коштів департаментом агропромислового розвитку Миколаївської обласної державної адміністрації було забезпечено підготовку всіх фінансових документів: реєстр змін № 13 від 30.12.2013 розподілу показників зведених кошторисів на 2013, реєстр змін № 13 від 30.12.2013 розподілу показників зведених планів спеціального фонду державного бюджету, зведення показників спеціального фонду на 2013 рік, розподіл відкритих асигнувань від 30.12.2013 № 24 та надано у повному обсязі 30.12.2013 на опрацювання до Головного управління Державної казначейської служби в Миколаївській області для перерахування коштів управлінню агропромислового розвитку Баштанської районної державної адміністрації за КЕКВ 2610 в сумі 633000 грн. та КЕКВ 3210 в сумі 4428000 грн. В 2013 році ці кошти не були перераховані, тому департамент зареєстрував в органах казначейства кредиторську заборгованість управління АПР Баштанської РДА перед позивачем в сумі 4 794 750 грн. і постійно інформує Міністерство аграрної політики та продовольства України ( звіт № 7д Звіт про заборгованість за бюджетними коштами) про наявність кредиторської заборгованості за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними».
Управління агропромислового розвитку Баштанської районної державної адміністрації залишок коштів за бюджетною програмою не перерахував позивачу, в зв’язку з їх відсутністю.
Таким чином, суд дійшов висновку, що суб'єкти владних повноважень, які заперечують проти позову довели, що не вчиняли протиправної бездіяльності щодо позивача і діяли у межах вимог чинного законодавства.
Позов належить задовольнити частково.
Судовий збір розподіляється відповідно до ст.94 КАС України.
Керуючись статтями 11, 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Державного бюджету заборгованість за бюджетною програмою 2801350 "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗОРЯ ІНГУЛУ" (вул. Ювілейна, 86, м. Баштанка, Баштанський район, Миколаївська область, ідентифікаційний код 03106555) в розмірі 4794750,00 грн. (чотири мільйона сімсот дев'яносто чотири тисячі сімсот п'ятдесят гривень) шляхом безспірного списання з наявних бюджетних програм Міністерства аграрної політики та продовольства України.
3. В решті позову відмовити.
4. Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗОРЯ ІНГУЛУ" судовий збір у сумі 71921,25 грн. (сімдесят одна тисяча дев'ятсот двадцять одна гривня 25 коп.), сплачений платіжним дорученням № 61 від 15.11.2016 року за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства аграрної політики та продовольства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Головуючий суддя Т.О. Гордієнко
Суддя В.В. Біоносенко
Суддя Є.В. Марич