У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22.10.2015 Справа №607/16905/15-ц
м. Тернопіль
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Грицай К.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Тернопільського районного управління юстиції про визнання незаконними дій та зобовязання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача відділу Реєстраційної служби Тернопільського районного управління юстиції про визнання незаконними дій та зобовязання вчинити дії. У позовній заяві просить суд визнати незаконними дії відповідача з приводу зміни єдиного індексного номеру нерухомого майна адміністративно-виробничих приміщень з допоміжними будівлями та спорудами, як знаходиться за адресою с. Біла, вул. Г.Мазепи, 26, Тернопільського району та зобовязати відповідача внести зміни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно у відомості щодо обєкта нерухомого майна адміністративно-виробничих приміщень з допоміжними будівлями та спорудами, як знаходиться за адресою с. Біла, вул. Г.Мазепи, 26, Тернопільського району та вказати індексний номер нерухомого майна 17776025 та скасувати відомості про складові частини обєкта нерухомого майна.
Зі змісту поданої позовної заяви вбачається, що позов подано до Реєстраційної служби Тернопільського районного управління юстиції у звязку із вчиненням відповідачем дії щодо зміни реєстраційного номера обєкта рухомого майна у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що знаходиться в с. Біла, вул. Г.Мазепи, 26, Тернопільського району з №17776025 на № 752521961252.
Поряд з тим, у позовній заяві не викладено обставин, що підтверджують порушення відповідачем цивільного права позивача.
На підставі ч. 1 ст. 15 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: 1) захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України від 1 липня 2004 року № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі Закон № 1952-IV) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.
Статтею 6 Закону № 1952-IV передбачено, що систему органів державної реєстрації прав становлять: Міністерство юстиції України; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав; органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку (далі - органи державної реєстрації прав).
В силу частини 1 статті 8 Закону № 1952-IV орган державної реєстрації прав: проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації; забезпечує ведення Державного реєстру прав.
Даний спір виник з приводу дій відповідача, що стосуються проведення державної реєстрації прав на нерухоме майно та забезпечення ведення Державного реєстру прав Реєстраційною службою Тернопільського районного управління юстиції, яка є органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав та обтяжень на нерухоме майно.
Таки чином у даному спорі наявний серед суб'єктів спору публічний орган, який здійснює у відносинах між сторонами спору владні управлінські функції.
Владну управлінську функцію необхідно розуміти як діяльність усіх суб'єктів владних повноважень з виконання покладених на них Конституцієючи законами України завдань.
Таким чином, спір є публічно-правовим, оскільки стосується оскарження дій відповідача щодо правовідносин, що виникли з приводу виконанням відповідачем владних управлінських функцій на основі законодавства у сфері публічно-правових відносин, який в даному випадку є субєктом владних повноважень.
Відповідно до частини другої статті 30 цього Закону дії або бездіяльність державного реєстратора, державного кадастрового реєстратора, нотаріуса, державного виконавця можуть бути оскаржені до суду.
Згідно п.1 ч. 1 ст.17 КАС України, до компетенції адміністративних судів віднесено спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії) дій чи бездіяльності.
Враховуючи вищенаведене вважаю, що даний спір не підлягає розгляду в судах в порядку цивільного судочинства, оскільки віднесений до компетенції адміністративних судів та підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження по справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
Розглянувши матеріали справи, вважаю, що у відкритті провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Тернопільського районного управління юстиції про визнання незаконними дій та зобовязання вчинити дії слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 122, 210, 294 ЦПК України, -
У Х В А Л И В:
У відкритті провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Тернопільського районного управління юстиції про визнання незаконними дій та зобовязання вчинити дії відмовити.
Ухвалу суду та усі додані документи невідкладно надіслати позивачеві.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається до апеляційного суду Тернопільської області через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області протягом пяти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя К.М. Грицай