ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 2а-4437/09/1370
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2009 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лунь З.І.
при секретарі Івашків В.І.
з участю представників сторін:
від позивача: Новицька О.М. представник, Галкін О.М. директор
від відповідача: Савченко П.В. - старший державний податковий інспектор
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Мігом» до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення від 17.09.2008 року № 0002032321/0,
в с т а н о в и в :
Позов заявлено Приватним підприємством «Мігом» до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення від 17.09.2008 року № 0002032321/0.
В судовому засіданні представники позивача позов підтримали з підстав, наведених в позовній заяві, позивач просить визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у Галицькому районі м. Львова від 17.09.2008 року № 0002032321/0 про визначення ПП «Мігом» суми податкового зобовязання за платежем податок на прибуток в сумі 121522,50 грн. основного платежу та 60761,25 грн. - штрафних (фінансових) санкцій, усього 182283,75 грн.
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив з підстав, викладених у письмовому запереченні на позовну заяву, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог ПП «Мігом».
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
Працівниками ДПІ у Галицькому районі м. Львов було проведено виїзну планову перевірку Приватного підприємства «Мігом» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2005 року по 31.03.2008 року. За результатами перевірки складено Акт від 03.09.2008 року № 2567/23-209/22335633 (далі-Акт перевірки).
В Акті перевірки, зокрема, встановлено порушення порядку ведення податкового обліку, вимог п.п. 4.1.6 п. 4.1 ст. 4, п.п. 11.3.1 п. 11.3 ст. 11 Закону України від 28.12.1994 року № 334/94-ВР “Про оподаткування прибутку підприємств” (у редакції Закону України від 22.05.1997 року № 283/97-ВР, із змінами та доповненнями) встановлено заниження податку на прибуток на 121522,50 грн., в тому числі по періодах: ІІІ кв. 2005 року 6175,00 грн., І кв. 2006 року 27500,00 грн., ІІ кв. 2006 року 7297,50 грн., ІІІ кв. 2006 року - 24525,00 грн., ІV кв. 2006 року 8275,00 грн., ІІІ кв. 2007 року 24075,00 грн., ІV кв. 2007 року 14250,00 грн., І кв. 2008 року 9425,00 грн.
Як зазначено в Акті перевірки, згідно даних бухгалтерського обліку (головна книга, фінансовий звіт субєкта малого підприємництва, первинні документи) на рах. 40 «Статутний капітал» обліковується статутний фонд в сумі 597422 грн. У статуті Приватного підприємства «Мігом» зареєстрованого Виконавчим комітетом Львівської міської ради 13.10.1994 року, розмір статутного фонду не передбачений. Змін і доповнень до статуту в частині формування статутного фонду до ДПІ не надавалось.
Як зазначено в Акті перевірки, за перевірений період з 01.07.2005 року по 31.03.2008 року згідно прихідних касових ордерів поступило в касу підприємства готівкових коштів на збільшення статутного фонду від засновника Приватного підприємства «Мігом» ОСОБА_2 в сумі 486090,00 грн.
Таким чином, податковий орган робить висновок, що в порушення п.п. 4.1.6 п. 4.1 ст. 4, п.п. 11.3.1 п. 11.3 ст. 11 Закону України від 28.12.1994 року № 334/94-ВР “Про оподаткування прибутку підприємств” (у редакції Закону України від 22.05.1997 року № 283/97-ВР, із змінами та доповненнями) не включено до складу валового доходу за ІІІ кв. 2005 року, І - ІV кв. 2006 року, ІІІ - ІV кв. 2007 року, І кв. 2008 року дохід на суму 486090,00 грн.
На підставі Акта перевірки від 03.09.2008 року № 2567/23-209/22335633, ДПІ у Галицькому районі м. Львова прийнято податкове повідомлення - рішення від 17.09.2008 року № 0002032321/0, яким ПП «Мігом» визначено суму податкового зобовязання за платежем: податок на прибуток в сумі 121522,50 грн. основного платежу та 60761,25 грн. - штрафних (фінансових) санкцій, усього 182283,75 грн.
Позивач із висновками акту перевірки та прийнятим податковим повідомленням-рішенням не погоджується.
Відповідно до п. 4.1 ст.4 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств”, валовий дохід загальна суму доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами.
Згідно із п.п. 4.2.5 п.4.2 ст.4 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”, не включаються до складу валового доходу, суми коштів або вартість майна, що надходять платнику податку у вигляді прямих інвестицій або реінвестицій у корпоративні права, емітовані таким платником податку, в тому числі грошові або майнові внески, згідно з договорами про спільну діяльність на території України без створення юридичної особи.
Пряма інвестиція - господарська операція, яка передбачає внесення коштів або майна до статутного фонду юридичної особи в обмін на корпоративні права, емітовані такою юридичною особою.
Як вбачається із змісту Акту перевірки (стор.14 Акту), за перевірений період з 01.07.2005 року по 31.03.2008 року згідно прихідних касових ордерів поступило в касу підприємства готівкових коштів на збільшення статутного фонду від засновника Приватного підприємства «Мігом» ОСОБА_2 в сумі 486090,00 грн.
Згідно ст. 59 Закону України «Про господарські товариства» від 19.09.1991, № 1576-XII, до компетенції загальних зборів належить: внесення змін до статуту товариства, у тому числі зміна розміру його статутного капіталу.
Розділом 9 Статуту ПП «Мігом» визначено, що рішення про створення фондів, їх розмір, порядок створення і використання приймається власником Підприємства.
Судом встановлено, що засновником ПП «Мігом» ОСОБА_2 прийнято рішення про збільшення статутного фонду ПП «Мігом» шляхом внесення коштів на розрахунковий рахунок: рішенням від 01.07.2005 року в сумі 24700,00 грн., від 20.01.2006 року в сумі 110000,00 грн., від 28.04.2006 року в сумі 29 190,00 грн., від 28.08.2006 року в сумі 70500,00 грн., від 29.09.2006 року в сумі 27600,00 грн., від 26.10.2006 року в сумі 27800,00 грн., від 27.10.2006 року в сумі 5300,00 грн., від 31.08.2007 року в сумі 14000,00 грн., від 19.09.2007 року в сумі 44000,00 грн., від 20.09.2007 року в сумі 38300,00 грн., від 22.11.2007 року в сумі 45000,00 грн., від 28.12.2007 року в сумі 12000,00 грн., від 29.02.2008 року в сумі 6000,00 грн., від 14.03.2008 року в сумі 21000,00 грн., від 31.03.2008 року в сумі 10700,00 грн.
Зазначені кошти згідно прибуткових касових ордерів, наявних в матеріалах справи, були внесені на рахунок підприємства із призначенням платежу збільшення статутного фонду.
Відтак, визначення відповідачем платежу як безповоротної фінансової допомоги є безпідставним, оскільки в бухгалтерській документації позивача було чітко вказане призначення платежу, а рішенням засновника ПП «Мігом» ОСОБА_2 від 01.11.2006 року зменшено статутний фонд ПП «Мігом» шляхом зняття коштів з розрахункового рахунку в сумі 7000,00 грн.
Статтею 16 Закону України «Про господарські товариства» визначено, що товариство має право змінювати (збільшувати або зменшувати) розмір статутного (складеного) капіталу. Збільшення статутного (складеного) капіталу може бути здійснено лише після внесення повністю всіма учасниками своїх вкладів (оплати акцій), крім випадків, передбачених цим Законом.
Суд зазначає, що в даному випадку зазначена норма не стосується порядку збільшення статутного фонду, а лише наслідків, які з цього випливають.
Правові відносини щодо збільшення або зменшення розміру статутного капіталу (фонду) виникли з моменту прийняття рішення власником про збільшення статутного фонду і зарахування коштів на рахунок приватного підприємства, а державна реєстрація змін і доповнень до статуту (збільшення статутного капіталу) матиме значення для третіх осіб.
Водночас, суд зазначає, що рішення про збільшення статутного капіталу може бути визнане незаконним за позовом зацікавленої особи у випадку, коли таке рішення прийняте з порушенням встановленого законодавством порядку.
Згідно із ч.1, ч. 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно із ст. 162 КАС України, суд вправі постановою визнати протиправним рішення субєкта владних повноважень чи окремі його положення, дії чи бездіяльність і скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення. Суд також може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод чи інтересів субєкта у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку субєктів владних повноважень.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ у Галицькому районі м. Львова від 17.09.2008 року № 0002032321/0, є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Судові витрати у вигляді 3 грн. 40 коп. судового збору присуджуються з Державного бюджету України на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Задовольнити адміністративний позов повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у Галицькому районі м. Львова від 17.09.2008 року № 0002032321/0.
Стягнути з Державного бюджету України на Приватного підприємства «Мігом» (79000, м. Львів, вул. Стефаника,7/6, ідентифікаційний код 22335633) 3 (три) грн.. 40 коп. судового збору.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня постановлення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги або в порядку визначеному ч.5 ст. 186 КАС України.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Постанова в повному обсязі виготовлена 10.11.2009 року.
Суддя З.І. Лунь