Постанова № 66132898, 04.04.2017, Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
04.04.2017
Номер справи
335/3347/17
Номер документу
66132898
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

1Справа № 335/3347/17 2-а/335/162/2017

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 квітня 2017 року м. Запоріжжя

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого судді Калюжної В.В., за участю секретаря Ведмедьової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Запорізької міської ради до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області про визнання дій протиправними та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач Запорізька міська рада звернувся до Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя з адміністративним позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області про визнання дій протиправними та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження від 21.02.2017 року. Вважаючи дії державного виконавця Зюбрицького А.В. не законними, а винесену постанову від 21.02.2017 року ВП № 50677506 про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання рішення Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 06.07.2015 року у справі № 335/2083/15-а, такою, що підлягає скасуванню, позивач просить суд визнати протиправними дії державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області Зюбрицького А.В. щодо закінчення виконавчого провадження № 50677506 по п.11 ч.1 ст.39, ст. 40 ЗУ „Про виконавче провадження" та щодо направлення 21.02.2017 року до Олександрійського відділення поліції Дніпровського відділу поліції ГУНП В Запорізькій області подання про притягнення посадових осіб Запорізької міської ради до кримінальної відповідальності; скасувати постанову від 21.02.2017 року ВП № 50677506 про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання рішення Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 06.07.2015 року у справі № 335/2083/15-а; зобов'язати відділ примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області відкликати подання про притягнення посадових осіб Запорізької міської ради до кримінальної відповідальності та стягнути судовий збір у розмірі 1 600 грн. на користь Запорізької міської ради.

У судове засіданні представник позивача Денщиков О.О. не з'явився, надавши суду заяву, в якій зазначив, що проти розгляду в порядку письмового провадження не заперечує.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про день та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Суд, вважає за можливе розглянути справу в порядку ч.6 ст.128 КАС України, за якою якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши письмові матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, що мають значення для справи, перевіривши їх доказами з огляду на їх достатність та взаємозв'язок, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження» рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.

Згідно зі ч. 3 ст. 181 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби.

Як встановлено судом, 24.02.2017 року Запорізькою міською радою отримано постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Запорізькій області Зюбрицького А.В. про закінчення виконавчого провадження від 21.02.2017 року з примусового виконання рішення Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 06.07.2015 року у справі № 335/2083/15-а (Постанова), в якій зазначено, що у зв'язку із невиконанням рішення за виконавчим документом, постановою державного виконавця від 26.04.2016 року ВП № 50677506 на боржника - Запорізьку міську раду накладено штраф у сумі 1020,00 грн. та встановлено новий термін виконання рішення суду - протягом трьох робочих днів з моменту отримання даної постанови. Постановою державного виконавця від 08.09.2016 року на боржника повторно накладено штраф у подвійному розмірі.

Відповідно до абз. 3 ч. 3 ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.

Так, виконання Запорізькою міською радою рішення Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 06.07.2015 року у справі № 335/2083/15-а полягає у прийнятті на зберігання архівних документів ліквідованих підприємств ЗАТ «Теплоенергія», ДП «Теплоенергобуд», Акціонерного товариства закритого типу «Комфорт».

Проте встановлено, що Запорізька міська рада не виконує зазначене вище рішення суду не зі своєї вини, виходячи з наступного.

Наказом міністерства юстиції України від 10.08.2015 року № 1000/5 затверджені правила організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях (Правила).

Таким чином, на момент винесення Орджонікідзевським районним судом постанови у справі № 335/2083/15-а, якою зобов'язано прийняти архівні документи ліквідованих підприємств на зберігання, діяли правила роботи архівних підрозділів органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, затверджені Наказом Державного комітету архівів України від 16.03.2001 року № 16, які передбачали аналогічні норми.

Відповідно до п. 1 розділу 1 глави 1 Правил встановлено, що ці Правила встановлюють єдині вимоги щодо створення управлінських документів і роботи зі службовими документами, а також порядок їх архівного зберігання в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності (установи).

Правила є нормативно-правовим актом, обов'язковим для виконання всіма установами.

Тобто, Запорізька міська рада зобов'язана приймати архівні документи ЗАТ «Теплоенергія», ДП «Теплоенергобуд», Акціонерного товариства закритого типу «Комфорт» в порядку та відповідно до умов встановлених Правилами.

Розділом 3 глави 15 Правил визначено порядок передавання документів у разі припинення установи.

Згідно п. 7 розділу, у випадку банкрутства установи передавання її документів для подальшого зберігання здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» статтею 48 якого передбачено, що належне оформлення, упорядкування та зберігання всіх, у тому числі фінансово-господарських, документів забезпечує ліквідатор.

Відповідно до п. 5 розділу 1 глави 14 Правил перед передаванням справ на постійне зберігання архівом спільно з представником державної архівної установи (архівного відділу міської ради) проводиться перевіряння наявності, фізичного та санітарно-гігієнічного стану документів. Виявлені порушення усуваються архівом установи.

Документи установ передаються на постійне зберігання в упорядкованому стані за рахунок установи за описами, затвердженими в порядку, визначеному у главі 2 розділу VII цих Правил.

Разом зі справами на постійне зберігання передається історична довідка про установу та її документи або продовження історичної довідки.

Виходячи з викладеного процедура приймання архіву є комплексом дій і повинна відбуватись за безпосередньою участю як приймаючої так і сторони, яка має передати документи на зберігання.

Однак, як встановлено, арбітражний керуючий ОСОБА_4, на якого діючим законодавством покладено здійснення заходів по передачі архівних документів на зберігання, не приймає ніяких кроків по передачі цих документів.

Так, Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 17.10.2016 року у справі № 335/10493/16-а про скасування постанови державного виконавця від 08.09.2016 року ВП № 50644506, вказану постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Запорізькій області Зюбрицького А.В. про накладення на Запорізьку міську раду штрафу у розмірі 1020,00 грн. за не виконання рішення Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 06.07.2015 року у справі № 335/2083/15-а - скасовано. (а.с. 8)

Цією постановою суду встановлено, що Запорізькою міською радою, як боржником вчинені всі необхідні дії для виконання зобов'язань, а зобов'язання не виконані через бездіяльність стягувача - арбітражного керуючого ОСОБА_4

13.05.2016 року Запорізька міська рада зверталася з листом до арбітражного керуючого ОСОБА_4 про прийом документів до архівного відділу. Проте, вказаний лист залишився без відповіді.

Отже, Запорізька міська рада не має можливості прийняти архівні документи ЗАТ «Теплоенергія», ДП «Теплоенергобуд», Акціонерного товариства закритого типу «Комфорт» до тих пір, доки арбітражний керуючий ОСОБА_4 не вчинить дії по їх передачі.

Виходячи з викладеного, причиною невиконання рішення Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 06.07.2015 року у справі № 335/2083/15-а є саме відсутність дії з боку арбітражного керуючого ОСОБА_4 (стягувач у виконавчому провадженні № 50677506).

Також встановлено, що 21.02.2017 року державним виконавцем направлено подання про притягнення посадових осіб Запорізької міської ради до кримінальної відповідальності за невиконання судового рішення до Олександрівського відділення поліції Дніпровського відділу поліції ГУНП в Запорізькій області. Але, ст. 382 Кримінального кодексу України передбачено відповідальність за умисне не виконання судового рішення. Як зазначено вище судом встановлено відсутність вини Запорізької міської ради у невиконанні судового рішення.

Відтак, державний виконавець не мав законних підстав для направлення до Олександрівського відділення поліції Дніпровського відділу подання про притягнення посадових осіб Запорізької міської ради до кримінальної відповідальності та винесення постанови про закінчення виконавчого провадження по п. 11 ч. 1 ст. 39, ст. 40 Закону України «Про виконавче провадження», оскільки рішенням суду (постановою), яке набрало законної сили, встановлено, що рішення Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 06.07.2015 у справі № 335/2083/15-а не виконано через бездіяльність стягувача.

За таких обставин, судом встановлено, що Державним виконавцем Зюбрицьким А.В. не здійснено будь-яких дій для виявлення причин невиконання рішення суду, внаслідок чого оскаржувана постанова не ґрунтується на вимогах закону, винесена передчасно, тому підлягає скасуванню, а позов задоволенню у повному обсязі.

У відповідності до ст. 94 КАС України з Відповідача на користь Позивача підлягають стягненню судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 600 гривень.

Керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Запорізької міської ради до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області про визнання дій протиправними та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними дії державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Запорізькій області Зюбрицького А.В. щодо закінчення виконавчого провадження № 50677506 по п. 11 ч. 1 ст. 39, ст. 40 Закону України «Про виконавче провадження».

Визнати протиправними дії державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Запорізькій області Зюбрицького А.В. щодо направлення 21.02.2017 року до Олександрівського відділення поліції Дніпровського відділу поліції ГУНП в Запорізькій області подання про притягнення посадових осіб Запорізької міської ради до кримінальної відповідальності по ВП № 50677506.

Скасувати постанову державного виконавця Зюбрицького А.В. від 21.02.2017 року ВП № 50677506 про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання рішення Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 06.07.2015 року у справі № 335/2083/15-а.

Зобов'язати відділ примусового виконання рішень державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Запорізькій області відкликати подання про притягнення посадових осіб Запорізької міської ради до кримінальної відповідальності, яке було направлено 21.02.2017 року до Олександрівського відділення поліції Дніпровського відділу поліції ГУНП в Запорізькій області.

Стягнути з Відділу примусового виконання рішень державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Запорізькій області на користь Запорізької міської ради (розрахунковий рахунок 35419001034816 в ГУДКСУ у Запорізькій області, отримувач: виконавчий комітет Запорізької міської ради, ЄДРПОУ 02140892, МФО 813015) суму судового збору в розмірі 1 600 грн. 00 коп. (одна тисяча шістсот грн. 00 коп.).

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.В. Калюжна