Справа №265/19/17
Провадження №2/265/475/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 квітня 2017 року місто Маріуполь
Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді Адамової Т. С.,
за участю секретаря судового засідання Федорової А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Маріуполі цивільну справу за позовом Державної Азовської морської екологічної інспекції до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок знищення зелених насаджень,
В С Т А Н О В И В:
Державна Азовська морська екологічна інспекція звернулась до суду із позовом до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок знищення зелених насаджень. Свої вимоги позивач мотивує тим, що 09 серпня 2016 року при здійсненні нагляду за додержанням природоохоронного законодавства України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя державним інспектором з охорони навколишнього середовища Азовського моря Державної Азовської морської екологічної інспекції встановлено, що в районі вулиці Таганрозька, біля будинку № 247 міста Маріуполя ОСОБА_1 знищив до ступеню припинення росту зелене насадження тополя діаметром стовпа 50 см. Всупереч пунктам 3,4 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 року №1045, ОСОБА_1 здійснив знищення зеленого насадження без оформлення належних документів. За фактом вчинення порушення природоохоронного законодавства України відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення та притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1ст.153 КУпАП до штрафу у розмірі 170 гривень. З урахуванням норм, передбачених таксами для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населенних пунктів, затверджених постановою КМУ від 08 квітня 1999 року № 559, розрахована сума шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок самовільного видалення (знищення) до ступеня припинення росту зеленого насадження на прибудинковій території по вулиці Таганрогській 247 в місті Маріуполі, яка склала 2800 гривень. Просить суд стягнути з відповідача на користь місцевого бюджету міста Маріуполя в рахунок відшкодування спричиненої шкоди зазначену суму.
У судовому засіданні представник Державної Азовської морської екологічної інспекції ОСОБА_2, діюча на підставі довіреності, підтримала позовні вимоги та надала пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві. Просила позовні вимоги задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання повторно не з'явився, про день та час розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином. Будучи раніше присутнім у судовому засіданні, відповідач позовні вимоги не визнав та пояснив, що 09 серпня 2016 року, в день коли відносно нього складався протокол про адміністартивне правопорушення, він рухався на Газелі по Таганрогській трасі в місті Маріуполі та побачив повалене дерево - тополь. Він вирішив його розпилити на дрова, як раптом приїхали працівники поліції та склали протокол відносно нього. Зазначив, що дерево він не спилював, дерево було сухе та лежало вже спиляне. Постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності він не оспорював, штраф у розмірі 170 гривень сплатив. Зазначив, що він вважав, що притягається до адміністративної відповідальності за те, що розпилював лежаче дерево.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню за наступних підстав.
Судом встановлено, що державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Азовського моря Державної Азовської морської екологічної інспекції ОСОБА_3 складено протокол №011735 від 09.08.2016 року про адміністративне правопорушення за вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення за ознакамист. 153 КУпАП.
Як вбачається з пояснень від 09.08.2016 року до протоколу №011735 про адміністративне правопорушення свідок ОСОБА_4 пояснив, що 09.08.2016 року о 11:36 год., він зателефонував в поліцію, та повідомив що невідомі особи о 10:00 год. почали спилювати дерево, яке стояло (росло) вертикально з листами. По приїзду робітників поліції він помітив, як невідомі громадяни почали скривати знаряддя, а саме бензопилу та пальне, та побачив як робітники поліції підійшли до цих громадян які займалися не законним спилюванням дерева (живого).
Постановою №139/011735 від 10.08.2016 року, винесеною відносно ОСОБА_1 державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Азовського моря Державної Азовської морської екологічної інспекції ОСОБА_3, за вчинення адміністративного правопорушення за ознакамист. 153 КУпАПна відповідача було накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 170 грн. При цьому у постанові зазначено, що 09 серпня 2016 року о 11.00 годині по вулиці Таганрогській 247 в місті Маріуполі було виявлено факт знищення зеленого насадження, а саме: ОСОБА_1 знищив одне дерево (тополя - 49 см) без оформлення відповідних дозвільних документів органів міської ради та акту обстеження дерева.
Вказаний у постанові штраф сплачено відповідачем 17 серпня 2016 року, що свідчить про його згоду із вищевказаною постановою.
Згідно зіст.61 ч.4 ЦПК Українивирок у кримінальній справі, що набрав законної сили, або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення обов'язкові для суду, що розглядає справу про цивільно-правові наслідки дій особи, стосовно якої ухвалено вирок або постанову суду, з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою.
За таких обставин суд вважає, що вина ОСОБА_1 у знищенні зеленого насадження без оформлення належних документів є доведеною та доказуванню не підлягає.
17.08.2016 року на адресу ОСОБА_1 був направлений лист вих. №16/4-1524/16 від 17.08.2016 року з розрахунком розміру шкоди, завданої внаслідок незаконної рубки дерева в районі будинку № 247 по вулиці Таганрозької в місті Маріуполі, та запропоновано у добровільному порядку відшкодувати нанесені державі збитки на суму 2800,00 грн. У добровільному порядку завдана шкода ОСОБА_1 не відшкодована.
Відповідно дост.13 Конституції України,ст.324 ЦК України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є обєктами права власності українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, встановленихКонституцією України. Кожен громадянин має право користуватися природними обєктами права власності Українського народу відповідно до закону.
Зокрема,ст.6 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»передбачено, що кожний громадянин України має право в тому числі на здійснення загального та спеціального використання природних ресурсів. При цьому, ст.10 даного Закону передбачено, що екологічні права громадян забезпечуються обов'язком центральних органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій здійснювати технічні та інші заходи для запобігання шкідливому впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище; здійсненням державного та громадського контролю за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища; невідворотністю відповідальності за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Крім того, у ст.12 даного Закону визначено, обовязок громадян компенсувати шкоду, заподіяну забрудненням та іншим негативним впливом на навколишнє природне середовище.
Статтею 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»та Положенням про Державну екологічну інспекцію України, затвердженимуказом Президента України від 13.04.2011 №454/2011, передбачено, що Державна екологічна інспекція є центральним органом виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Держекоінспекція України здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади,підприємствами,установамита організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами законодавства щодо охорони, утримання і використання зелених насаджень; складає протоколи про адміністративні правопорушення та розглядає справи про адміністративні правопорушення, накладає адміністративні стягнення у випадках, передбачених законом; розраховує розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронногозаконодавства, та пред'являє претензії; передає до прокуратури, органів досудового слідства та органів дізнанняматеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки злочину. Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи, в тому числі в областях.
Зокрема, у відповідності до Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженогопостановою КМУ від 01 серпня 2006 року №1045, видалення зелених насаджень здійснюється у разі знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев, а також самостійних і порослих дерев з діаметром кореневої шийки не більше як 5 см. Видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (компетентний орган) на підставі ордера. Підставою для прийняття рішення компетентним органом є заява про видалення зелених насаджень, подана юридичною чи фізичною особою. Після надходження заяви компетентний орган утворює комісію з питань визначення стану зелених насаджень та їх відновної вартості, до складу якої входять представники заявника, власника земельної ділянки (користувача), компетентного органу, територіального органу Держекоінспекції, а у разі потреби балансоутримувача території та комунального підприємства, що здійснює утримання зелених насаджень. У разі знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев комісія з'ясовує причину набуття деревами такого стану, про яку зазначається в складеному комісією акті. Голова комісії готує в п'ятиденний строк проект рішення компетентного органу про видалення зелених насаджень, в якому зазначається інформація про кількість зелених насаджень, що підлягають видаленню і залишаються на земельній ділянці. Компетентний орган у місячний строк після надходження зазначеного проекту рішення про видалення зелених насаджень приймає відповідне рішення і видає наступного дня заявнику його копію для оплати відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню. Ордер на видалення зелених насаджень компетентний орган видає не пізніше наступного робочого дня після подання заявником документа про сплату відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню. Методику визначення відновної вартості зелених насаджень і зразок ордера затверджує Мінрегіон. Сплата відновної вартості зелених насаджень не проводиться у разі знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев, а також самостійних і порослих дерев з діаметром кореневої шийки не більш як 5 см.
Зокрема,наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 12.05.2009 №127, на виконання пункту 2постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 № 1045 "Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах", затверджено зразок ордера на видалення зелених насаджень, а саме зразком ордера визначено, що на основі рішення компетентного органу (дата, номер), згідно з актом обстеження зелених насаджень (дата), надається дозвіл на видалення дерев, кущів, газонів і квітників із зазначенням їх кількості та виду. Встановлюється термін видалення та благоустрою і озеленення. Порядок використання вирубаної деревини.
Статтею 1166 ЦК Українипередбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
При цьому, відповідно до ч.4ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Статтею 69 даного Закону передбачено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Зокрема, постановою КМУ України від 08.04.1999 №559 (в редакціїпостанови КМУ від 01.02.2012 №111), затверджено такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної підприємствами, установами, організаціями та громадянами зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів.
Відповідно до розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок незаконного знищення зеленого насадження, проведеного держінспектором з охорони навколишнього природного середовища Азовського моря відповідно до Такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням, затвердженихПостановою КМУ №559 від 08.04.1999, сума шкоди, спричинена ОСОБА_1, становить 2800,00 гривень.
Пунктом 7 ч. 3 ст.29та п. 4 ч. 1 ст.69-1 Бюджетного Кодексу Українипередбачено, що грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягають зарахуванню до спецфондів державного, обласних та місцевих (сільського, селищного, міського) бюджетів за місцем скоєння правопорушення.
На підставіст. 88 ЦПК Українисуд вважає, що оскільки позов задоволено, судові витрати по справі в розмірі 1378,00 гривень необхідно стягнути з відповідача на користь позивача.
Керуючись сст.ст. 88, 213-215 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Державної Азовської морської екологічної інспекції до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок знищення зелених насаджень, - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІН НОМЕР_1, на користь місцевого бюджету міста Маріуполя шкоду, заподіяну внаслідок незаконного (самовільного) знищення зеленого насадження (дерева) на прибудинковій території по вулиці Таганрозькій 247 в місті Маріуполі Донецької області, у розмірі 2800 гривень, перерахувавши кошти на розрахунковий рахунок 33118331700051, відкритий у Головному управлінні державної казначейської служби України в Донецькій області, МФО 834016, код 37989721, код платежу 24062100.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІН НОМЕР_1, на користь Державної Азовської морської екологічної інспекції понесені судові витрати у сумі 1378 гривень.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області шляхом подачі в 10-дений строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Т.С. Адамова