Постанова № 6613048, 30.09.2009, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2009
Номер справи
2а-3911/09/1370
Номер документу
6613048
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 2а-3911/09/1370

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2009 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Костіва М.В.

при секретарі Билень Н.С.

за участю представників:

від позивача: Вінярський І.Ю. - представник;

від відповідача: не зявилися,

від прокуратури: не зявилися,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Дрогобицького міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі територіального управління державної інспекції з енергозбереження по Львівській області до Відкритого акціонерного товариства «Дрогобицький молочний завод» про стягнення заборгованості,

встановив:

Із позовною заявою Дрогобицький міжрайонний прокурор звернувся в інтересах держави в особі територіального управління державної інспекції з енергозбереження по Львівській області до Відкритого акціонерного товариства «Дрогобицький молочний завод» про стягнення підвищеної плати за неефективне використання енергетичних ресурсів в розмірі 2 699 грн. 90 коп.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 05.06.2009 р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд на 16.09.2009 р. Розгляд справи відкладався з підстав, передбачених ст. 150 КАС України.

Представникам сторін роз'яснено їх права згідно зі ст. ст. 49, 51 КАС України. У відповідності до ст. 71 КАС України справа слухається за наявними у ній матеріалами.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позов з мотивів, зазначених в позовній заяві. Ствердив, зокрема, що внаслідок проведеної перевірки позивачем встановлено нераціональне використання відповідачем електроенергії через занижений коефіцієнт потужності в електромережах підприємства. За результатами перевірки винесено постанову №15-13/11 про сплату підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів. На час розгляду справи в суді відповідачем не вжито жодних заходів щодо погашення вказаної заборгованості. Просить позов задовольнити.

Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, вимог ухвали суду не виконав, позовних вимог по суті не оспорив.

Заслухавши пояснення, розглянувши матеріали справи в їх сукупності, суд встановив наступне.

Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Львівській області проведено комплексну перевірку використання паливно-енергетичних ресурсів Відкритого акціонерного товариства «Дрогобицький молочний завод», за результатами якої складено акт №18-13/54 від 24.10.2008р, яким встановлено нераціональне використання електроенергії через занижений коефіцієнт потужності в електромережах підприємства (п.10.2.8. «Правил користування електричною енергією», затверджених Постановою НКРЕ від 31.07.1996р. №28.

За результатами перевірки територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Львівській області виконано розрахунок у відповідності до «Тимчасової Методики визначення неефективного використання паливно-енергетичних ресурсів» та 24 жовтня 2008 року начальником територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Львівській області у відповідності до ст.11 Закону України «Про енергозбереження» та Постанови КМУ №699 від 02.09.1993р. «Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві» 16.03.2009р. винесено постанову №15-13/11 про сплату підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів.

18 березня 2009 року на адресу керівника ВАТ «Дрогобицький молочний завод» було скеровано лист про необхідність сплати підвищеної плати за нераціональне використання газу таї інших паливно-енергетичних ресурсів у розмірі 2 699,90 грн., однак будь-яких заходів щодо погашення вказаної заборгованості відповідачем вжито не було.

Підвищена плата за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів передбачена пунктом "а" частини 1 статті 17 Закону України "Про енергозбереження" у разі незадовільного стану устаткування, відсутність або недотримання роботи устаткування за режимними та технологічними картами, відсутність теплоутилізаційного устаткування, систем автоматики. Отже, обов'язок щодо сплати споживачем підвищеної вартості електричної енергії виникає безпосередньо в силу закону при наявності факту недодержання режиму енергозбереження, який зафіксований актом перевірки. Відповідно до пункту "є" статті 11 вказаного Закону економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають, зокрема, введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін та тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами. Нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів відповідно до пункту "є" статті 27 Закону України "Про енергозбереження" є порушенням законодавства про енергозбереження і тягне за собою передбачену законодавством відповідальність. Відповідальність за порушення законодавства про енергозбереження згідно приписів пункту "є" частини 2 статті 27 даного Закону несуть особи, винні, зокрема, у безгосподарному використанні паливно-енергетичних ресурсів з систематичним перевищенням стандартизованих енергетичних рівнів та порушенні вимог щодо раціонального використання та ощадливого витрачання паливно-енергетичних ресурсів (п. "є" ч. 2 ст. 27 Закону N 74/94). З приписів абзацу 2 розділу 4 постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.93 N 699 "Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві" вбачається, якщо перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів викликані недодержанням технологічної дисципліни, зокрема, незадовільний стан устаткування, відсутність або недотримання роботи устаткування за режимними та технологічними картками, відсутність теплоутилізаційного устаткування, систем автоматики, споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у двократному розмірі встановленої на них ціни. Пунктом 15 Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та усунення фактів їх неефективного використання передбачено, що рішення про сплату підвищеної сплати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів приймається відповідно до законодавства України на підставі акта перевірки підприємства і оформлюється постановою про сплату підвищеної плати. Плата вноситься одразу після обстеження підприємства Державного інспекцією з енергозбереження. При цьому слід зазначити, що пунктами 16, 17, 18 даного Порядку встановлено, що підприємство повинно внести підвищену плату протягом 30 днів з дня винесення постанови про її застосування. З матеріалів справи вбачається, що на момент звернення позивача з позовною заявою відповідач в добровільному порядку нараховану суму до бюджету не сплатив, акт від 24.10.2008 N 18-13/54 та постанову від 16.03.2009 N 15-13/11 в установленому порядку не оскаржив, а отже на день розгляду справи вони є чинними.

На час розгляду справи в суді відповідачем не вжито жодних заходів щодо добровільного погашення боргу, доказів зворотного суду не надано. Відповідно до п.14 Порядку здійснення державного контролю за ефективним (раціональним) використанням паливно-енергетичних ресурсів у разі несплати коштів у зазначений строк, їх сума стягується в судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158-163 КАС України, адміністративний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Дрогобицький молочний завод», що знаходиться за адресою: 82100, м. Дрогобич, вул. Гайдамацька, 5 (ЄДРПОУ 00446428) на користь Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Львівській області, що знаходиться за адресою: 79005, м. Львів, вул. Палія, 15, 2 699 грн. 90 коп. заборгованості на р/р 31217202700014 за кодом 21081200, код ЄДРПОУ 25262988, МФО 825014, одержувач коштів: держбюджет м. Дрогобича, банк одержувача: ГУДКУ у Львівській області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя М.В. Костів

Повний текст постанови виготовлено 05.10.2009 року.