Справа № 278/1105/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 квітня 2017 року м. Житомир
Житомирський районний суд Житомирської області в складі:
головуючої судді Дубовік О.М.,
при секретарі судового засідання Поліщук І.О.,
розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області про скасування рішення сесії селищної ради, зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 та ОСОБА_2 про скасування рішення №34 від 28.01.2016 року 4-ої сесії Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області VII скликання.
Мотивуючи позовні вимоги, позивачі вказали, що рішенням №567 Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області від 22 січня 2014 року їм надано дозвіл на розробку проектів детального планування та відведення земельних ділянок, площею 0,015 га за адресою: АДРЕСА_1.
Однак, відповідач рішенням №34 від 28.01.2016 року відмовив позивачам у затвердженні детального плану території земельної ділянки по АДРЕСА_1 для розміщення індивідуального житлового будинку у зв'язку з невідповідністю детального плану території до схеми зонування території Генерального плану смт. Гуйва. Тому вважають таку відмову незаконною, оскільки був порушений порядок регламенту, засідання сесії відбулося з порушенням, а оскаржуване рішення містить посилання на недійсні і не передбачені законодавством документи, що прямо вказує на незаконість вищезазначеного рішення.
У судовому засіданні представник позивачів підтримав позов у повному обсязі з підстав, зазначених у ньому та просив суд його задовольнити, судові витрати покласти на відповідача. Також наголосив на тому, що з боку відповідача були допущені грубі порушення порядку розгляду на громадських слуханнях питання щодо затвердження детального плану, крім того проект рішення не було вчасно оприлюднено, а оскаржуване рішення прийняте з порушення чинного законодавства.
Представник відповідача проти позову заперечував, вказав, що селищна рада не мала права надавати позивачам дозвіл на виготовлення детального плану території. Земельні ділянки, стосовно яких був розроблений детальний план, і які передбачаються для передання у власність позивачам, знаходяться поза межами зони забудови, що визначені у проекті детального планування від 1979 року, а тому детальний план, наданий на затвердження, не відповідає містобудівній документації, що спричиняє неможливість відведення земельної ділянки у власність громадянам (а.с. 81-82, 102-106).
Вислухавши учасників судового засідання, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Земельним кодексом України від 25 жовтня 2001 року № 2768-III (далі - ЗК України) визначено порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування.
Так, згідно частини першої статті 123 ЗК України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Відповідно до частини другої статті 123 ЗК України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною третьою цієї статті визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Таким чином, законодавством встановлено виключні підстави, за наявності яких заявникові може бути відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Судовим розглядом встановлено, що рішення №567 Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області від 22 січня 2014 року «Про надання дозволу на розробку проектів детального планування та відведення земельної ділянки у власність громадянам» (а.с. 14 (витяг з інтернет-ресурсу), 64) не скасовано (а.с. 21-22, а.с. 22 зворотна сторінка - 24), що підтверджується судовими рішеннями, а відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Позивачі у березні 2015 року звернулися до відповідача із відповідними заявами щодо затвердження проектів детального планування території земельних ділянок та проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянину. Даний факт не оспорювався відповідачем.
Рішенням №34 від 28.01.2016 року 4-ої сесії Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області VII скликання позивачам було відмовлено у затвердженні Детального плану території земельної ділянки по АДРЕСА_1 для розміщення індивідуального житлового будинку у зв'язку з невідповідністю детального плану території до схеми зонування території Генерального плану смт. Гуйва (а.с. 13) .
У судовому засіданні 30.08.2016 року були допитані свідки.
Свідок ОСОБА_4, який являється депутатом селищної ради вказав, що були проведені громадські слухання, а також була створена погоджувальна комісія щодо затвердження детальних планів території земельних ділянок по АДРЕСА_1 Житомирського району та було прийняте рішення селищною радою, з урахуванням думки громади, не на користь позивачів. Детальний план, який був розроблений позивачами, не відповідає до схеми зонування території Генерального плану 1975 року, який був врахований під час прийняття оскаржувального рішення. Дійсно, з боку селищної ради були допущені помилки при розгляді питання щодо затвердження детального плану, але їх можна вважати суто технічними. Щодо Генерального плану 1975 року про його існування стало відомо селищній раді лише під час розгляду питання погоджувальною комісією, який був наданий архітектором.
Свідок ОСОБА_5 вказав, що був головую земельної комісії при розгляді заяв позивачів 20.01.2016 року. Предметом розгляду був протокол громадських слухань щодо обговорення питання затвердження детального плану ОСОБА_2 та документи, які були надані не депутатами селищної ради, від кого саме він не пам'ятає. Був зроблений запит до виконавчого комітету селищної ради щодо надання документів для розгляду земельних питань. Зазначив, що протокол засідання комісії не був підписаний секретарем, так як ОСОБА_6 на той час підміняла постійного секретаря і тому не звернула на це уваги. Комісією використовувався план, де були червоні позначки. Під час прийняття рішення комісією було надано документ під назвою (російською мовою) "пгт. Гуйва Житомирськой области проект детальной планировки, план красных линий, ескиз застройки и первая очередь строительства". Також повідомив, що комісією при розгляді заяв було ухвалено рішення відмовити ОСОБА_2 в зв'язку з відсутністю схеми зонування територій Генерального плану смт. Гуйва, бо саме земельні ділянки, на які вони претендують, відносяться до рекреаційної зони. Додав, що на баласі у селищної ради стадіону не перебуває.
За приписами статті 17 Закону України від 16.11.1992 р. № 2780-XII «Про основи містобудування» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2780-XII) містобудівна документація - затверджені текстові і графічні матеріали, якими регулюється планування, забудова та інше використання територій.
Містобудівна документація є основою, зокрема, для підготовки вихідних даних для розробки землевпорядної документації; вирішення питань щодо розташування та проектування нового будівництва, здійснення реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єктів містобудування та упорядкування територій; вирішення питань щодо вилучення (викупу), передачі (надання) земельних ділянок у власність чи користування громадян та юридичних осіб.
Відповідно до статті 14 Закону № 2780-XII до компетенції виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування належать, зокрема, забезпечення в установленому законодавством порядку розробки і подання на затвердження відповідних рад місцевих містобудівних програм, генеральних планів, детальних планів, планів червоних ліній.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлює Закон України від 17.02.2011 р. № 3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон № 3038-VI), відповідно до пункту 3 частини першої статті 1 якого детальний план території - містобудівна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території.
Відповідно до статті 16 Закону № 3038-VI планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
Згідно зі статтею 19 Закону № 3038-VI детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території.
Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції.
На підставі генерального плану та з урахуванням положень затвердженого детального плану території може розроблятися проект землеустрою щодо впорядкування цієї території для містобудівних потреб, який після його затвердження стає невід'ємною частиною детального плану території.
Детальний план території складається із графічних і текстових матеріалів.
Склад, зміст, порядок розроблення та затвердження детального плану території визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Відповідно до пункту 4.3 Порядку розроблення містобудівної документації, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.11.2011 року № 290, замовником розроблення містобудівної документації з планування території на місцевому рівні або внесення змін до неї в межах населеного пункту є виконавчий орган сільської, селищної, міської ради.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи, приймає рішення про надання земельної ділянки у користування (частина шоста статті 123 ЗК).
Відповідно до ч. 4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Під розгляду справи, предстаником відповідача було надано письмове заперечення, з якого вбачається, що селищною радою було завчасно опубліковано на офіційному сайті органу місцевого самоврядування у розділі "проекти рішень" "4сесія" проект рішення №34 від 28.01.2016 року, а саме 17.12.2015 року (а.с.104) проте, доказів на підтвердження цього не надав.
Отже, суд вважає, що відповідачем не доведено, що проект рішення було опубліковано завчасно.
Як вбачається із листа №18-6/596 від 18.04.2014 року Житомирської районної адміністрації Житомирської області, що у відділі регіонального розвитку, містобудування та архітектури райдержадміністрації є в наявності генеральний план смт. Гуйва, який розроблений Українським державним інститутом проектування міст «Дніпромісто» м. Київ в 1974 році та затверджений Житомирським облвиконкомом 17.11.1975 року рішенням №509 (а.с. 20).
Відповідно до пункту 6 ст. 6 Регламенту Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області, який був затверджений рішенням №7 від 16.12.2015 року, сесії скликаються селищним головою в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок - не рідше ніж один раз на місяць. Розпорядження селищного голови про скликання чергової сесії із зазначенням питань, які виносяться на розгляд селищної ради, місця і часу проведення доводиться до відома депутатів і населення Новогуйвинської селищної ради не пізніше як за 10 днів до її відкриття. У виняткових випадках - не пізніше як за день до сесії.
Статтею 7 Регламенту встановлено формування порядку денного сесії.
Зокрема, пункт 1 цієї статті передбачає, що пропозицii щодо кожного питання, яке пропонується включити до проекту порядку денного сесії, подаються секретарю селищної ради за 25 днів до сесії супровідною запискою i проектом рішення, яке пропонується прийняти з цього питання, та розглядаються попередньо постійними комiсiями ради. Проекти рішень повинні бути юридично обґрунтованими, погоджені з фахівцями та завізовані юристом селищної ради. Проекти рішень, рекомендовані комісіями на розгляд сесій оприлюднюються на офіційному Веб-сайті селищної ради, або дошці оголошень в приміщенні селищної ради не пізніше, як за 20 днів до сесії.
Проекти рішень, що вносяться на розгляд ради, подаються після їх погодження (візування) авторами проектів та секретарем селищної ради, керівниками відділів (в обов'язковому порядку юристом селищної ради), керівниками інших державних органів, підприємств, установ чи організацій, яких стосується запропонований проект. Заперечення і зауваження зазначених посадових осіб до проектів рішень додаються до них у письмовій формі (п. 2).
Згідно п. 11 Регламенту підготовку питань на розгляд сесії організовує секретар ради. Пропозиції щодо кожного питання, яке пропонується включити до проекту порядку денного сесії ради, подаються не пізніше ніж за 20 робочих днів до пленарного засідання селищної ради до апарату ради з проектом відповідного рішення, яке пропонується прийняти з цього питання.
Проекти рішень разом з іншими матеріалами розглядаються на засіданнях постійних комісій селищної ради для вироблення висновків і рекомендацій (п. 18).
Відповідно до п.п. 2, 3 та 4 ст. 17 Регламенту рішення селищної ради та її виконавчого комітету, а також рішення нормативно-правового характеру набирають чинності відповідно статті 13 п. 4 даного регламенту, публікуються в місцевих друкованих ЗМІ, або оприлюднюються на офіційному веб-сайті селищної ради та розміщуються на інформаційних дошках оголошень Новогуйвинської селищної ради, якщо не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію. Рішення селищної ради та її виконавчого комітету доводяться до виконавців, установ і організацій, що належать до сфери управління селищної ради, шляхом надсилання їм рішень. На вимогу громадян протягом 5 днів їм може бути видана копія відповідних актів органів та посадових осіб селищної ради, які стосуються їх безпосередньо.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України № 3038-VI, громадським слуханням підлягають розроблені установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій.
Частинами 3, 4, 5 ст. 21 Закону України № 3038-VI передбачено, що сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи зобов'язані забезпечити: оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні з прогнозованими правовими, економічними та екологічними наслідками; оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні та доступ до цієї інформації громадськості; реєстрацію, розгляд та узагальнення пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні (у разі її утворення); узгодження спірних питань між громадськістю і замовниками містобудівної документації нам місцевому рівні через погоджувальну комісію; оприлюднення результатів розгляду позицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні.
Оприлюднення проектів генеральних планів, планів зонування територій, детальних планів територій здійснюється не пізніш як у місячний строк з дня їх надходження до відповідного органу місцевого самоврядування. Оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні є підставою для подання пропозицій громадськості до відповідного органу місцевого самоврядування.
Згідно ч. 6 ст. 21 Закону України № 3038-V, пропозиції до проектів містобудівної документації на місцевому рівні мають право надавати: повнолітні дієздатні фізичні особи, які проживають на території, щодо якої розроблено відповідний проект містобудівної документації на місцевому рівні; юридичні особи, об'єкти нерухомого майна яких розташовані на території, для якої розроблено відповідний проект містобудівної документації на місцевому рівні власники та користувачі земельних ділянок, розташованих на території, щодо якої розробляється документація, та на суміжній з нею; представники органів самоорганізації населення, діяльність яких поширюється на відповідну територію; народні депутати України, депутати відповідних місцевих рад.
Механізм проведення громадських слухань визначається порядком проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, а саме: генеральних планів населених пунктів, планів зонування та детальних планів територій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 року № 555.
Цим Порядком також визначено проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів у проектах містобудівної документації здійснюється під час розроблення відповідних проектів містобудівної документації.
Детальні плани земельних ділянок по АДРЕСА_1 Житомирського району для розміщення індивідуального житлового будинку були розглянуті на громадських слуханнях, а також на погоджувальній комісії, що підтверджується відповідними документами (а.с. 107-115), але ні на громадських слуханнях, ні погоджувальною комісією врегулювати спір та прийняти остаточне рішення не вдалось, тому було вирішено відповідно до ст. 22 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передати на розгляд сесії Новогуйвинської селищної ради.
Аналізуючи вказані норми законодавства та фактичні обставини справи, в т.ч. й рішення №567 від 22 січня 2014 року в частині надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, суд дійшов висновку, що всупереч приписам цих норм виконавчий комітет у встановлені законодавством строки, в установленому законодавством порядку та відповідно до своєї компетенції належним чином не розглянув звернення позивачів надання дозволу на розробку детального плану території на вул. Зеленій у смт. Гуйва; оскаржуване рішення не є обгрунтованим, (зокрема, щодо невідповідності детального плану території до схеми зонування території Генерального плану смт. Гуйва) через відсутність чітких підстав у відмові заявникам, передбачених діючим законодавством.
Відповідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З викладеного вище вбачається, що підготовка і розгляд заяв щодо затвердження детального плану відбулись з істотним порушенням основних засад діяльності органу місцевого самоврядування, тому суд приходить до висновку, що позов у частині визнання оскаржуваного рішення підлягає задоволенню.
Щодо задоволення вимоги позивачів в частини зобов'язання Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області розглянути заяви останніх щодо затвердження детального плану території по вул. Зелена в смт. Гуйва Житомирського району Житомирської області відповідно до вимог законодавства з обов'язковою участю іхнього предстаника суд приходить до висновку щодо задоволення такої вимоги частково, так як участь заявників при розгляді заяв та їх повідомлення про такий розгляд передбачена певними нормами діючого законодавства, яке не передбачає обов'язок органу влади розглядати такі заяви саме у такий спосіб - з обов'язковою участю представника.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 17-20, 69-72, 104-106, 158-163 КАС України, ст. ст. 5, 118, 121 122, 123, 125 ЗК України, ст. ст. 16, 19, 22 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" ст. 17 Закону України від 16.11.1992 р. № 2780-XII «Про основи містобудування» ст. 19 Конституції України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області про скасування рішення сесії селищної ради, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Скасувати рішення №34 від 28.01.2016 року 4-ої сесії Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області VII скликання.
Зобов'язати Новогуйвинську селищну раду Житомирського району Житомирської області розглянути заяви ОСОБА_1 та ОСОБА_2 щодо затвердження Детального плану території по вулиці Зелена в смт. Гуйва Житомирського району Житомирського області в порядку та у відповідності до норм та вимог чинного законодавства України.
У решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області (12441, Житомирська область, Житомирський район, смт. Новогуйвинське, вул. Дружби Народів, 5, код ЄРДПОУ 04348303), на користь ОСОБА_2, ідентифікаційний номер не відомий, судові витрати у сумі 551, 20 грн.
Стягнути з Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області (12441, Житомирська область, Житомирський район, смт. Новогуйвинське, вул. Дружби Народів, 5, код 04348303), на користь ОСОБА_1, ідентифікаційний номер не відомий, судові витрати у сумі 551,20 грн.
Постанова суду вступає в законну силу після спливу строку на апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський районний суд Житомирської області.
Суддя О.М. Дубовік