Ухвала суду № 66124650, 22.04.2017, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
22.04.2017
Номер справи
522/7460/17
Номер документу
66124650
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 522/7460/17

Провадження 1-кс/522/7089/17

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2017 року м. Одеса

Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси Іванов В.В.

при секретарі Константиновій Х.Ф.,

розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого слідчого відділу СУ ГУ НП в Одеській області Славова Н.Р. про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно:

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Мозир, Гомельскої області, Республіки Білорусь, громадянина республіки Білорусь, з вищою освітою, перебуваючого на посаді керівника мережі АЗС «Санойл», зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2, раніше не судимого,

підозрюваного в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових за № 42017160000000502 від 20.04.2017 року, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 366 КК України,

за участю сторін кримінального провадження:

прокурора - Бондаренко Б.Г.

захисника - Мірошниченко Р.О.

підозрюваного - ОСОБА_2,

В С Т А Н О В И В:

Слідчим управлінням ГУ НП в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42017160000000502 від 20.04.2017, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 366 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 приблизно у 2011 році за попередньою змовою з ОСОБА_5, ОСОБА_6 та іншими невстановленими особами організовано злочинну організацію з метою вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, зокрема умисного ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, фіктивного підприємництва, організації підроблення первинних фінансово-господарських документів.

Суть діяльності злочинної організації полягала у створенні та реєстрації ряду фіктивних суб'єктів підприємницької діяльності (юридичних осіб резидентів та нерезидентів) з метою прикриття незаконної діяльності, пов'язаної із ввезенням на територію України та розповсюдженням нафтопродуктів, відкриттям митних складів на нафтобазах, розташованих у різних областях України, для розміщення на них нафтопродуктів та їх митного оформлення, документальним оформленням фіктивного вивезення нафтопродуктів за територію України, реалізацією нафтопродуктів підприємствам - нафтотрейдерам (резидентам України), організацією підроблення первинних фінансово-господарських документів щодо здійснення продажів нафтопродуктів; зарахуванням, списанням та переведенням безготівкових коштів, які надійшли на банківські рахунки фіктивних підприємств, подальшої легалізації (відмивання) доходів, отриманих злочинним шляхом, координацією та сприянням незаконній діяльності службовими особами Державної митної служби України.

Метою злочинної організації ОСОБА_4 було отримання незаконного збагачення за рахунок коштів, не сплачених до державного бюджету у вигляді обов'язкових податків, зборів та платежів, які мали б бути сплачені у випадку випуску у вільний обіг на митній території України імпортованих нафтопродуктів.

Взявши на себе функцію загального керівництва злочинною організацією, ОСОБА_4 залучив до участі в ній довірених осіб із свого найближчого оточення ОСОБА_5, ОСОБА_6 та інших невстановлених осіб, які мали відповідну кваліфікацію, а також достатній досвід роботи у сфері нафтопереробки, перевалки нафтопродуктів та їх оптової реалізації, а також осіб з достатнім досвідом управління суб'єктами господарювання, діяльність яких, зокрема, пов'язана із здійсненням будь-яких операцій із нафтопродуктами.

Залучивши вказаних осіб до вчинення злочинів у склад злочинної організації, ОСОБА_4 доручив їм виконувати функції керівників окремих структурних підрозділів злочинної організації, самостійно планувати вчинення окремих тяжких та особливо тяжких злочинів відповідно до напрямів діяльності підконтрольного їм напрямку, здійснювати пошук та залучати до участі у злочинній організації інших членів, здійснювати пошук та організовувати придбання суб'єктів підприємницької діяльності, а також засобів транспортування нафтопродуктів з метою їх використання в злочинній схемі, створювати її окремі структурні підрозділи та розпоряджатися незаконно отриманим прибутком як в його власних інтересах, так і в інтересах учасників злочинної організації.

Кожен керівник структурного підрозділу злочинної організації був обізнаний із загальним планом діяльності організації щодо сфер та напрямів вчинення злочинів, знав, які конкретно функції згідно з єдиним планом покладаються безпосередньо на нього та підконтрольний йому структурний підрозділ злочинної організації, а також те, що інші очевидні і обов'язкові для вчинення злочинів пункти плану виконуються іншими учасниками цієї злочинної організації.

За замислом ОСОБА_4, осередки зазначеної злочинної організації повинні були діяти у різних регіонах держави, виконуючи відведені їм функції щодо ввезення на митну територію України від імені створених його злочинним угрупуванням офшорних компаній та фіктивних підприємств нафтопродуктів під виглядом їх транзиту з подальшим розміщенням зазначених нафтопродуктів на митних складах, розташованих у різних областях України, реалізацією вказаних не розмитнених нафтопродуктів із цих митних складів вітчизняним оптовим покупцям без сплати до державного бюджету відповідних податків, зборів і платежів та оформлення при цьому фіктивних документів щодо вивозу нафтопродуктів за межі митної території України.

Така схема була обрана ОСОБА_4 та членами його злочинної організації, оскільки згідно ст. 90 Митного кодексу України, транзит - це митний режим, відповідно до якого товари переміщуються під митним контролем між двома органами доходів і зборів України або в межах зони діяльності одного органу доходів і зборів без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Для реалізації розробленого плану злочинної діяльності ОСОБА_4 організував створення ряду суб'єктів господарської діяльності, як вітчизняних, а саме: ТОВ «Зовнітрансгаз» (код 37860735), ТОВ «Цикловаст» (код 38674635), ПП «Фірма «Армада-Плюс» (код ЄДРПОУ 34525053), ТОВ «ГазУкраїна-2020» (код 37428778), ТОВ «Торговий дім «ВЕТЕК» (код 38809821), ТОВ «Гатіора», ТОВ «Даймонд Альянс», а також інші невстановлені суб'єкти підприємницької діяльності, так і підприємств-нерезидентів, в тому числі й офшорних «KSANDRO ENTERPRISE» (Британські Віргінські Острови) та «FREMINGHAM INVESTMEN CORP» (Республіка Панама), «SOPREMA TRADING LTD» (Британські Віргінські Острови) та інші невстановлених.

Для надання злочинній діяльності легального вигляду та створення позитивного іміджу в суспільстві, ОСОБА_4 вирішив об'єднати фіктивні підприємства єдиними брендами - групами компаній, спочатку «ГазУкраїна-2009», а пізніше «Східно-європейська паливно-енергетична компанія». З цією метою було зареєстровані відповідні однойменні материнські підприємства у формі товариств з обмеженою відповідальністю.

З використанням останніх, а також фіктивних суб'єктів господарської діяльності - резидентів та підконтрольних офшорних компаній - нерезидентів, на територію України ввозились нафтопродукти в митному режимі «прохідний транзит» та в подальшому на підставі підроблених документів нібито вивозились за межі митної території України на адресу вищевказаних підконтрольних офшорних компаній.

Маючи значний фінансовий капітал, отриманий від незаконної діяльності вказаних суб'єктів господарської діяльності та вплив на державні органи влади, а саме Державну митну службу України та інші служби, ОСОБА_4 у 2011 році приступив до виконання задуманого плану вчинення злочинних дій.

Для успішної реалізації злочинного умислу ОСОБА_4 та інші члени злочинної організації вступили у попередню змову з невстановленими службовими особами Державної митної служби України, які зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби, діючи в їх інтересах, навмисно створили їм умови для ввезення та незаконного розповсюдження нафтопродуктів без сплати зборів, податків та платежів.

З метою конспірації злочинної діяльності та організації роботи співучасників, створення їм належних умов вчинення злочинів ОСОБА_4 за попередньою змовою з іншими співучасниками у різний час були орендовані офісні приміщення, розташовані в бізнес-центрі «Арена Сіті» за адресою: м. Київ, вул. Червоноармійська/Басейна, 1-3/2 «А», в яких виготовлялись підроблені документи щодо ввезення, вивезення та реалізації нафтопродуктів на території України, та куди перевозилась готівка, отримана як прибуток від зайняття протиправною діяльністю.

Зокрема до складу злочинної організації, наряду з іншими, увійшов окремий структурний підрозділ під назвою «напрямок нафтопродуктів», до якого Одеському регіоні, у якості керівників самостійних структурних підрозділів увійшли ОСОБА_5, ОСОБА_6 і ОСОБА_9 та інші невстановлені особи.

Так, ОСОБА_4 залучив ОСОБА_5 до спільного вчинення кримінальних правопорушень, у зв'язку з тим, що останній мав досвід роботи в галузі ввезення та реалізації нафтопродуктів на території України, визначивши йому функції у відповідності до плану злочинної діяльності, а саме: організувати підшукування та взяття в оренду нафтобаз для відкриття на них митних складів, організувати підбір керівників нафтобаз, організувати перевезення нафтопродуктів залізничним транспортом, організувати продаж нафтопродуктів підприємствам - нафтотрейдерам від імені фіктивних підприємств та виготовлення підроблених документів щодо цих операцій.

ОСОБА_5, усвідомлюючи всю відповідальність та можливі незаконні наслідки вчинених згідно злочинного плану ОСОБА_10 дій, погодився у своїй участі у даних діях та виконанні відведеної йому ролі.

Після цього, ОСОБА_5, виконуючи свої обов'язки згідно плану злочинної діяльності, з відома і згоди ОСОБА_4, підшукав з числа своїх знайомих осіб, які мають досвід у сфері торгівлі паливно-мастильними матеріалами, а саме: ОСОБА_11 та ОСОБА_12, яким запропонував взяти безпосередню участь в злочинній діяльності, пов'язаній з незаконним ввезенням та розповсюдженням нафтопродуктів на території України, на що вони дали свою згоду.

На ОСОБА_11 та ОСОБА_12, як активних учасників вчинення кримінальних правопорушень, у відповідності до розробленого ОСОБА_4 злочинного плану, ОСОБА_5 поклав наступні функції: підшукати та взяти в оренду нафтобази для відкриття на них митних складів, підібрати керівників та працівників нафтобаз, організувати документальне оформлення фіктивного вивезення нафтопродуктів за територію України, провести переговори щодо реалізації нафтопродуктів підприємствам - нафтотрейдерам від імені фіктивних підприємств та організувати виготовлення підроблених документів щодо цих операцій, здійснити контроль за діяльністю ПАТ «Одеський нафтопереробний завод» та підроблення документів щодо переробки нафтопродуктів від імені офшорних компаній.

Також, з відома і згоди ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_11 та ОСОБА_12 до вчинення злочинів були залучені ОСОБА_7, ОСОБА_13 та інші не встановлені особи, які взяли безпосередню участь у злочинній діяльності, виконуючи відведену їм роль, у тому числі керівництві та контролі за діяльністю орендованих нафтобаз, оформленні на них митних складів, підборі працівників, організації незаконних перевезень нафтопродуктів залізничним та автомобільним транспортом, організації виготовлення фіктивних документів щодо митного оформлення вивезення нафтопродуктів за територію України, а також щодо продажу цих нафтопродуктів від імені підприємств, які створені з метою прикриття незаконної діяльності.

Крім цього, ОСОБА_5 та інші невстановлені слідством співучасники злочинної діяльності, приблизно наприкінці серпня 2011 року, знаходячись у м. Харкові, в невстановленому місці запропонували ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 та невстановленим слідством особам прийняти участь у вчиненні злочинів, пов'язаних зі створенням фіктивних суб'єктів підприємницької діяльності, підробленням та використанням завідомо підроблених документів, яким були доведені обставини вчинення кримінальних правопорушень та відведені кожному учаснику ролі у відповідності до розробленого плану.

Ознайомившись із загальним планом вчинення злочинів, ОСОБА_17, ОСОБА_15, ОСОБА_16 та інші невстановлені особи, дали свою згоду на участь у злочинній організації та на участь у злочинах, вчинюваних нею.

При цьому на ОСОБА_17, ОСОБА_15, ОСОБА_16 та інших невстановлених осіб були покладені наступні, передбачені злочинним планом організації функції, а саме: здійснення вербування осіб, які погодилися б за винагороду на своє ім'я зареєструвати підприємство без мети заняття підприємницькою діяльністю, реєстрація на цих осіб фіктивних суб'єктів підприємницької діяльності, організація відкриття в банківських установах рахунків фіктивних підприємств, які використовуватимуться для незаконного перерахування коштів, отриманих внаслідок продажу нерозмитнених нафтопродуктів, а також легалізації незаконно отриманих прибутків, забезпечення юридичного супроводу діяльності фіктивних підприємств, видача разового або щомісячного винагороди особам, на яких були зареєстровані фіктивні підприємства.

В період часу з вересня 2011 року до початку 2013 року ОСОБА_17, ОСОБА_15, ОСОБА_16 та невстановлені слідством особи, які діяли у відповідності до злочинного плану з відома та під керівництвом ОСОБА_5 та інших співучасників, перебуваючи на території м. Харкова та Харківської області, залучили як засновників та директорів фіктивних підприємств ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20 та інших невстановлених осіб, які погодились за винагороду зареєструвати на своє ім'я підприємство без мети заняття підприємницькою діяльністю.

У період з вересня 2011 року до червня 2013 року, з корисливих мотивів, з метою прикриття незаконної діяльності, пов'язаної з незаконним ввезенням та розповсюдженням на території України нафтопродуктів, з метою отримання незаконних прибутків на постійній основі, ОСОБА_17, ОСОБА_15, ОСОБА_16 та іншими невстановленими слідством особами, які діяли у складі злочинної організації відповідності до розробленого ОСОБА_4 злочинного плану, з відома ОСОБА_5 та інших співучасників придбані або створені суб'єкти підприємницької діяльності ТОВ «Зовнітрансгаз» (код 37860735) директор ОСОБА_18, ТОВ «Цикловаст» (код 38674635) директор ОСОБА_19, ПП «Фірма «Армада-Плюс» (код ЄДРПОУ 34525053), ТОВ «ГазУкраїна-2020» (код 37428778) директор ОСОБА_20, ТОВ «Торговий дім «ВЕТЕК» (код 38809821), а також інші невстановлені суб'єкти підприємницької діяльності.

На виконання плану злочинної організації розробленого ОСОБА_4, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_7, з відома ОСОБА_5 та невстановлених осіб у період з січня 2012 року по грудень 2013 року, діючи у складі злочинної організації, підшукали та взяли в оренду від імені ТОВ «Зовнітрансгаз», ТОВ «Цикловаст», ПП «Фірма «Армада-Плюс» бази зберігання нафтопродуктів, якими вони фактично керували, та найняли працівників, які виконували їх вказівки, пов'язані з незаконною реалізацією нафтопродуктів.

Так, на початку січня 2012 року орендували нафтобазу, яка розташована за адресою: Кіровоградська область, м. Світловодськ, вул. Івана Франка, 1-А, що належить ТОВ «Фірма «Альянс Імпекс», від імені підконтрольних фіктивних підприємств ПП «Фірма «Армада-Плюс» та ТОВ «Цикловаст» (Суборендар).

На початку лютого 2012 року від імені підконтрольного фіктивного підприємства ТОВ «Зовнітрансгаз», орендували нафтобазу, яка розташована за адресою: Черкаська область, Камянський район, с. Косарі, вул. Київська, 7, та знаходиться в оренді у ТОВ «Інтер Ойл Еко Груп».

У той же період часу ОСОБА_5, ОСОБА_12 та невстановлені слідством особи, діючи відповідно до розробленого злочинного плану, спільно з ОСОБА_11, ОСОБА_7, за погодженням з ОСОБА_4, представляючи підконтрольну офшорну компанію «PROSPERITI DEVELOPMENT S.A.» (Республіка Панама) та фіктивне підприємство ТОВ «Зовнітрансгаз», орендували нафтобазу, яка розташована за адресою: Одеська область, Іванівський район, смт. Петрівка, вул. Карла Маркса, 98, що належить ДП «Петрол» ПМП «Петрол-Форвардінг».

Також, у жовтні 2012 року орендували нафтобазу, яка розташована за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район, с. Грузевиця, автодорога Хмельницький-Волочиськ, 9, що належить ТОВ «ВКФ «Анне-ЛТД» з використанням ТОВ «Зовнітрансгаз» (Орендар) та ТОВ «Цикловаст» (Суборендар).

У березні 2013 року орендували нафтобазу, яка розташована за адресою: Луганська область, м. Ровеньки, вул. Вигонна, 2, що знаходилась в оренді у ТОВ «Ровеньківська нафтобаза - 2004», з використанням підконтрольних фіктивних підприємств ТОВ «Зовнітрансгаз» та ТОВ «Цикловаст».

На початку грудня 2013 року уклали договір суборенди нафтобази, розташованої у м. Миронівка Київської області, від імені підконтрольних фіктивних підприємств ТОВ «Зовнітрансгаз» на ТОВ «Цикловаст».

Продовжуючи реалізацію єдиного злочинного умислу, у період з серпня 2012 року по грудень 2013 року ОСОБА_5 та інші співучасники, достовірно знаючи про домовленості ОСОБА_4 з невстановленими службовими особами - Державної митної служби України щодо сприяння незаконній діяльності, пов'язаної з незаконної реалізацією нафтопродуктів, організували підготовку та передачу до регіональних митниць у Кіровоградській, Харківській, Черкаській, Київській, Одеській, Хмельницькій, Рівненській, Луганській областях від імені ПП «Фірма «Армада-Плюс», ТОВ «Зовнітрансгаз» та ТОВ «Цикловаст» документів, передбачених наказом Міністерства фінансів України від 10.08.2012 №835 «Про затвердження Порядку надання складським об'єктам статусу «митний склад» та позбавлення такого статусу» (далі Наказ), необхідних для відкриття митного складу на території вище вказаних нафтобаз.

Працівниками вище зазначених регіональних митниць на виконання попередніх домовленостей з ОСОБА_4 та іншими співучасниками, на підставі поданих від імені фіктивних підприємств ПП «Фірма «Армада-Плюс», ТОВ «Зовнітрансгаз» та ТОВ «Цикловаст» документів оформлено відкриття митних складів, на яких здійснювалось незаконне оформлення ввезених на територію України нафтопродуктів, а також оформлялось їх фіктивне вивезення та переміщення за межі державного кордону.

Унаслідок відкриття на територіях нафтобаз у Кіровоградській, Харківській, Черкаській, Київській, Одеській, Хмельницькій, Рівненській, Луганській областях митних складів, а також за сприяння службових осіб Державної митної служби України, ОСОБА_4 та його співучасниками з метою успішної реалізації злочинного умислу та особистого збагачення були штучно створені умови, за яких митне оформлення ввезених на територію України нафтопродуктів здійснювалось лише на підконтрольні їм фіктивні підприємства ПП «Фірма «Армада-Плюс», ТОВ «Зовнітрансгаз» та ТОВ «Цикловаст», а також офшорні компанії «ZEVIDON TRADING LIMITED» (Беліз), «PROSPERITI DEVELOPMENT S.A.» (Панама), «FREMINGHAM INVESTMEN CORP» (Республіка Панама), «SOPREMA TRADING LTD» (Британські Віргінські Острови), що надало змогу монополізувати оптовий ринок нафтопродуктів та здійснювати їх незаконну реалізацію без сплати належних зборів, податків і платежів, встановлених діючим законодавством України.

Продовжуючи реалізацію єдиного злочинного умислу, ОСОБА_6, ОСОБА_5 за попередньою змовою із ОСОБА_4 та іншими членами злочинної організації організували придбання нафтопродуктів на світовому ринку від імені офшорних компаній - «KSANDRO ENTERPRISE» (Британські Віргінські Острови), «PROSPERITI DEVELOPMENT S.A.» (Панама), «SOPREMA TRADING LTD» (Британські Віргінські Острови), «FREMINGHAM INVESTMEN CORP» (Республіка Панама), у підприємств виробників та постачальників з різних країн світу, а саме: Білорусії, Росії, Румунії, Болгарії, Швейцарії, Нідерландів, Греції, Італії, Туркменістану, Великобританії, Сербії, Узбекистану, Казахстану, Естонії, Бельгії, Німеччини, Австрії, Татарстану, Польщі, Угорщини, Ізраїлю, США.

З метою успішної реалізації злочинного умислу та прикриття незаконної діяльності ОСОБА_4 за попередньою змовою із ОСОБА_5 та іншими співучасниками організовано укладання договорів зберігання на митних складах між офшорними компаніями «KSANDRO ENTERPRISE» (Британські Віргінські Острови), «PROSPERITI DEVELOPMENT S.A.» (Панама), які виступають як Замовники та підконтрольними фіктивними підприємствами ПП «Фірма «Армада-Плюс», ТОВ «Зовнітрансгаз» та ТОВ «Цикловаст», які виступають як Виконавці, згідно яких Виконавці повинні здійснювати декларування товарів Замовника з метою розміщення на митному складі, а також зберігання та проведення дозволених операцій з обробки товарів Замовника на митному складі.

ОСОБА_6, відповідно до плану злочинної організації під керівництвом ОСОБА_4, наприкінці 2011 року підшукав з числа своїх знайомих осіб, які мають досвід у сфері торгівлі паливно-мастильними матеріалами, а саме, ОСОБА_9 та інших невстановлених осіб, для їх участі в організації незаконної діяльності, пов'язаної з документальним оформленням фіктивного вивезення нафтопродуктів з території України через ДП «Ізмаїльський морський торгівельний порт» і ДП «Ренійський морський торгівельний порт» в зоні діяльності митного посту «Ізмаїл», а також інші порти України, на що вони дали свою добровільну згоду.

На ОСОБА_9, як активного учасника злочинної організації, у відповідності до розробленого ОСОБА_4 злочинного плану, ОСОБА_6 поклав наступні функції: підшукати та взяти в оренду або придбати підприємства на території м. Рені і м. Ізмаїла, які мають дозволи на здійснення перевантаження нафтопродуктів в акваторії зазначених морських портів, агентування суден, набору команди на судна, провести з ними переговори щодо укладення фіктивних договорів з цього питання, підшукати річкові танкери для прикриття фіктивного вивозу нафтопродуктів та організувати виготовлення підроблених документів щодо цих операцій, підібрати керівників та працівників придбаних підприємств та команди суден, організовувати контроль документального оформлення вивезення нафтопродуктів за межі митної території України та складення підроблених документів з цією метою.

ОСОБА_9, діючи у складі злочинної організації, у відповідності до розробленого ОСОБА_4 злочинного плану підшукав ТОВ «Лагуна-Рені» (код ЄДРПОУ 31180219), розташоване на території Ренійського морського торгівельного порту, за адресою: Одеська обл., м. Рені, вул. Дунайська, 188б, яке спеціалізувалось на перевалці зріджених вуглеводородних газів.

Для забезпечення реалізації злочинної схеми з ухилення від сплати податків, яка була метою створення ОСОБА_4 злочинної організації, ОСОБА_4 і ОСОБА_6 через невстановлену довірену особу, яка діяла умисно, з метою сприяння в ухиленні підконтрольних злочинній організації підприємств-резидентів від сплати податків в особливо великих розмірах та виступила засновником компанії-нерезидента «Бівен Інвестментс Лтд», зареєстрованої за законодавством Британських Віргінських Островів за номером 1470081, за адресою: 33 Портер Роуд П.О.Бокс 3169 103, Роуд Таун, Тортола, Британські Віргінські Острови, на підставі нотаріально посвідчених договорів купівлі-продажу корпоративних прав від 22.11.2011 придбали ТОВ «Лагуна-Рені», розташований за адресою: Одеська область, м. Рені, вул. Дунайська, 188б, та на підставі протоколу № 6 загальних зборів учасників Товариства від 24.01.2012 ввели до складу його засновників вказану офшорну компанію з часткою у статутному фонді 100%.

За замислом ОСОБА_4, ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_9 та інших невстановлених членів злочинної організації, зазначений комплекс повинен був використовуватись для фіктивного оформлення вивезення нафтопродуктів за межі митної території України за допомогою суден «Atlantic Carrier», «Bianka-K», «Maria-K», «Brigitte К», «Ingul», а також несамохідних барж «Tank-57», «Tank-58», «Eiltank-547» та прикриття таким чином незаконної реалізації нафтопродуктів, ввезених на територію України підконтрольними ОСОБА_4 суб'єктами господарської діяльності в режимі «транзит», а також як давальницьку сировину.

Після цього, ОСОБА_5, ОСОБА_6, з відома і згоди ОСОБА_4, восени 2012 року, знаходячись у м. Києві, підшукали свого знайомого ОСОБА_26, який мав тривалий досвід роботи на керівних постах в приватних підприємствах, та запропонували прийняти участь у вчиненні злочинів у складі злочинної організації, на що останній дав свою згоду.

Таким чином, ОСОБА_26 погодився прийняти участь у вчиненні злочинів, пов'язаних з виготовленням та використанням завідомо підроблених документів щодо фіктивного вивезення нафтопродуктів через ТОВ «Лагуна-Рені», за адресою: Одеська область, м. Рені, вул. Дунайська, 188б, які начебто перевантажувались з автотранспорту прямим способом у судна «Atlantic Carrier», «Bianka-K», «Maria-K», «Brigitte К», «Ingul», а також несамохідні баржі «Tank-57», «Tank-58», «Eiltank-547», для відправки вантажоодержувачу «ZEVIDON TRADING LIMITED» за межі митної території України.

На ОСОБА_26, як активного учасника злочинної організації, у відповідності до розробленого ОСОБА_4 злочинного плану ОСОБА_6 поклав наступні функції: підбір керівників і працівників ТОВ «Лагуна-Рені», організація виготовлення і підроблення документів щодо перевантаження нафтопродуктів через ТОВ «Лагуна-Рені» та інше. За ієрархічною структурою в злочинній організації ОСОБА_4, ОСОБА_26 безпосередньо підпорядковувався ОСОБА_6, отримуючи від нього вказівки та звітуючи перед ним, та у своїй злочинній діяльності співпрацював з ОСОБА_9

Для придання діям ОСОБА_26 легітимності, ОСОБА_6 та невстановлені члени злочинної організації виготовили від імені директора компанії «Бівен Інвестментс Лтд» ОСОБА_27 на ім'я ОСОБА_26 довіреність №0007 від 31.10.2012 щодо виконання представницьких функцій відносно ТОВ «Лагуна-Рені» (код ЄДРПОУ 31180219). Згідно довіреності, ОСОБА_26 уповноважено виконувати наступне: подавати та підписувати від імені довірителя протоколи, акти та інші документи підприємства, отримувати документи, подавати заяви, вести справи у всіх державних установах, на підприємствах, в організаціях, отримувати майно, що належить довірителю, підписувати та здійснювати усі дії та формальності, пов'язані з виконанням цього доручення, зокрема, з питань контролю виробничої та фінансово-господарської діяльності підприємства на території України.

Таким чином, не будучи документально посадовою особою ТОВ «Лагуна - Рені», ОСОБА_26 фактично отримав всі повноваження щодо управління підприємством та організації його діяльності через призначених за його узгодженням посадових осіб товариства.

Приблизно у жовтні 2012 року ОСОБА_9, діючи за вказівкою ОСОБА_6, з відома і згоди ОСОБА_4, зустрівся у м. Рені з ОСОБА_26, якого представив керівництву ТОВ «Лагуна-Рені» як представника власника «Бівен Інвестментс Лтд», уповноваженого на вирішення усіх питань фінансово-господарської діяльності Товариства.

Далі ОСОБА_26 за вказівкою ОСОБА_6, з відома і згоди ОСОБА_4, підписав у м. Києві підготовлений невстановленими особами протокол №7 загальних зборів ТОВ «Лагуна-Рені» від 09.11.2012, яким прийнято рішення про призначення ОСОБА_28 директором ТОВ «Лагуна-Рені» та на підставі даного рішення, видано наказ від 12.11.2012 №105-К, згідно якого ОСОБА_28 призначений на посаду директора підприємства з 12.11.2012.

За погодженням з ОСОБА_9, на якого ОСОБА_6, з відома і згоди ОСОБА_4, покладено функція організації контролю документального оформлення неіснуючої перевалки через порти Рені і Ізмаїл завезених на територію України нафтопродуктів, ОСОБА_26 залишено на посадах усіх існуючих працівників для маскування від контролюючих органів фактичної відсутності діяльності на підприємстві.

Після цього, приблизно у листопаді 2012 року, ОСОБА_26, діючи у складі злочинної організації, з відома і згоди ОСОБА_29 і ОСОБА_30, на зборах усіх працівників ТОВ «Лагуна-Рені» в м. Рені повідомив про те, що фактично діяльністю з перевантаження нафтопродуктів на річкові танкери підприємство не здійснюватиме, а лише буде виготовляти підроблені документи щодо випуску через Товариство нафтопродуктів за межі митної території України. При цьому, він запропонував тим, хто не згодний з такою схемою роботи, звільнитися з підприємства.

Залучивши таким чином директора ТОВ «Лагуна-Рені» ОСОБА_28 (працював до 01.08.2013), головного диспетчера ОСОБА_31 (працювала до 01.08.2013), директора ТОВ «Лагуна-Рені» ОСОБА_32 (працювала з 01.08.2013), головного диспетчера ОСОБА_33 (працювала з 01.08.2013), експедиторів Товариства ОСОБА_23 і ОСОБА_34 до участі у вчиненні злочинів, пов'язаних з виготовленням підроблених документів та сприянням в ухиленні від сплати податків створених ОСОБА_4 та іншими невстановленими членами злочинної організації фіктивних підприємств, ОСОБА_26 фактично отримав від них згоду на вчинення злочинів у складі злочинної організації.

При цьому, на головних диспетчерів ОСОБА_31, ОСОБА_33, експедиторів ОСОБА_23 і ОСОБА_34 покладався обов'язок отримувати від невстановлених осіб електронною поштою підроблені міжнародні товарно-транспортні накладні на перевезення нафтопродуктів на ТОВ «Лагуна-Рені», формувати завідомо недостовірні прийомні акти і розхідні відомості, завіряти їх своїми підписами та надавати разом з пакетом інших необхідних документів для митного оформлення фіктивного випуску нафтопродуктів за межі митної території України.

На ОСОБА_28 і ОСОБА_32 покладалось загальне керівництво діяльністю підприємства, контроль за діяльністю головних диспетчерів і експедиторів.

Крім цього, до складу злочинної організації увійшов окремий структурний підрозділ під умовною назвою «перевізники», який був необхідний для завершення схеми маскування фіктивного вивезення нафтопродуктів через порти Ізмаїл і Рені.

Так, для організації діяльності зазначеного структурного підрозділу ОСОБА_6, з відома і згоди ОСОБА_4, доручив ОСОБА_9 підшукати річкові судна, які можна було придбати або орендувати для використання у цій схемі, найняти команди на судна, залучити агентські компанії та організувати судозаходи для фіктивних перевезень вантажів нафтопродуктів з Ізмаїльського та Ренійського морських торгівельних портів.

ОСОБА_9 та інші невстановлені слідством співучасники злочинної організації, приблизно наприкінці 2011 року - початку 2012 року, знаходячись у м. Ізмаїлі Одеської області, в невстановленому місці запропонували ОСОБА_35 і ОСОБА_36 та невстановленим слідством особам, які мали досвід у сфері фрахтування суден та здійснення морських і річкових перевезень, а також налагоджені зв'язки у середовищі, пов'язаному із здійсненням суднових перевезень по річці Дунай, прийняти участь у вчиненні злочинів, пов'язаних з організацією фіктивного навантаження на річкові танкери нафтопродуктів, підробленням та використанням завідомо підроблених документів. Зазначеним особам були доведені обставини вчинення кримінальних правопорушень та відведені кожному учаснику ролі у відповідності до розробленого плану.

Ознайомившись із загальним планом вчинення злочинів, ОСОБА_35 і ОСОБА_36 та інші невстановлені особи, з корисливих мотивів погодились на пропозицію співучасників злочинної діяльності вчиняти особливо тяжкі та інші злочини, пов'язані з організацією фіктивного вивезення нафтопродуктів та його документального оформлення, в якості активних учасників.

При цьому на ОСОБА_35, ОСОБА_36 та інших невстановлених осіб були покладені наступні, передбачені злочинним планом, функції: підшукання річкових суден з метою їх придбання підконтрольними злочинній організації підприємствами або їх оренди, підбір членів команд на судна, організація документального оформлення фіктивного вивозу в митних та інших органах, видача разової або щомісячної винагороди особам, на яких були зареєстровані фіктивні підприємства.

З метою забезпечення реалізації плану злочинної організації, в період часу з вересня 2011 року до початку 2012 року ОСОБА_9, ОСОБА_35, ОСОБА_36 та інші невстановлені особи, які діяли з відома та під керівництвом ОСОБА_6, підшукали та організували придбання у іноземних судновласників від імені підконтрольних ОСОБА_4 підприємств-нерезидентів «Elseko Traiding» та «Vitali Trading Ltd» нафтоналивних суден «Atlantic Carrier», «Bianka-K», «Maria-K», «Brigitte К» та несамохідних барж «Tank-57», «Tank-58», «Eiltank-547», оренду нафтоналивного судна «Ingul», а також їх доставку до Ізмаїльського морського порту.

Після цього зазначені особи здійснили відповідні дії щодо оформлення вищевказаних суден під прапор Молдови та провели необхідну підготовку для використання вказаних плавзасобів для здійснення річкових перевезень.

Далі ОСОБА_35 та ОСОБА_36, діючи за вказівкою ОСОБА_9, відповідно до єдиного плану злочинної діяльності, організували набір для роботи на суднах капітанів ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43, а також членів команд, які не були обізнані щодо планів злочинної організації. Для створення видимості легітимності своєї діяльності щодо набору плавскладу, ОСОБА_35 та ОСОБА_36 здійснили оформлення контрактів між ними та судновласниками.

При цьому ОСОБА_9 та ОСОБА_35 довели до відома капітанів суть їх роботи, яка полягала в здійсненні судозаходів до Ізмаїльського та Ренійського морських торгівельних портів, оформленні фіктивних документів щодо завантаження суден нафтопродуктами та участі у проведенні офіційних процедур щодо оформлення приходів та відходів суден із портів, слідуванні суден у район 61-ї милі річки Дунай та повернення до портів, відповідно до вказівок морських агентів.

В подальшому ОСОБА_44, ОСОБА_35, ОСОБА_36 та невстановлені особи, за вказівкою ОСОБА_6 та з відома і згоди ОСОБА_4, організували судозаходи нафтоналивних суден «Atlantic Carrier», «Bianka-K», «Maria-K», «Brigitte К», «Ingul» та несамохідних барж «Tank-57», «Tank-58», «Eiltank-547» до Ізмаїльського та Ренійського морських торгівельних портів начебто для здійснення перевезень нафтопродуктів.

Для безпосереднього керування діями капітанів суден вказані особи залучили невстановлених осіб з числа працівників агентських компаній «СК Аккорд» (Рені) та ТОВ «Агентство Трайтон Сервіс Україна» (Ізмаїл), співробітники яких, слідуючи їх вказівкам, керували капітанами суден щодо дат та часу виходу суден із портів та маршруту слідування за курсом до 61-ї милі, часу очікування у зазначеному районі річки Дунай та повернення назад до порту. Також невстановленими працівниками агентських компаній оформлювались необхідні підроблені документи про перевезення суднами нафтопродуктів, з наступним наданням їх працівникам митного посту «Ізмаїл» для митного оформлення товару за межі митної території України.

Так, за період з 20.12.2012 до кінця лютого 2014 року нафтоналивні судна «Atlantic Carrier», «Bianka-K», «Maria-K», «Brigitte К», «Ingul» та несамохідні баржі «Tank-57», «Tank-58», «Eiltank-547» здійснювали регулярні судозаходи на причали Ізмаїльського морського торгівельного порту та ТОВ «Лагуна-Рені» у Ренійському морському торгівельному порту з подальшим слідуванням в район 61-ї милі річки Дунай та у зворотньому напрямку.

При цьому ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42 та ОСОБА_43, виконуючи функції капітанів вказаних суден, будучи службовими особами, уповноваженими зокрема на підписання ряду офіційних документів щодо вантажу, перевезення якого здійснюється судном, знаходячись на борту зазначених суден, пришвартованих біля терміналів Ізмаїльського морського торгівельного порту та ТОВ «Лагуна-Рені», за адресою: Одеська область, м. Рені, вул. Дунайська, 188б, маючи умисел на службове підроблення, завідомо знаючи про те, що в дійсності вантаж (нафтопродукти) на судна «Atlantic Carrier», «Bianka-K», «Maria-K», «Brigitte К», «Ingul» та несамохідні баржі «Tank-57», «Tank-58», «Eiltank-547» не завантажується та у подальшому нафтопродукти не будуть транспортовані за межі митної території України, завіряли своїми підписами та відбитками печаток суден документи, що засвідчують завантаження вказаних плавзасобів нафтопродуктами, а саме: маніфести та генеральні декларації, а також акти здійснення комісійного контролю суден у пунктах пропуску для морського, річкового та паромного сполучення на прихід та відхід зазначених суден, які виготовлювались та надавались їм невстановленими особами.

Фактично ж на вищевказані плавзасоби завантаження нафтопродуктів не здійснювалось, а їх судозаходи на причали Ізмаїльського морського торгівельного порту та ТОВ «Лагуна-Рені» відбувались виключно з метою конспірації незаконної діяльності з фіктивного перевантаження нафтопродуктів та надання цій діяльності вигляду законної.

Для забезпечення безперебійного функціонування злочинної схеми, пов'язаної із судозаходами, ОСОБА_6, ОСОБА_9, ОСОБА_35 та інші невстановлені особи, з відома і згоди ОСОБА_4, організовували фінансування цієї діяльності, зокрема бункерування суден, виплату зарплати членам команд та видачу капітанам суден через ОСОБА_36 готівкових грошових коштів на харчування команд та господарські витрати.

Крім цього, до складу злочинної організації увійшов окремий структурний підрозділ під умовною назвою «митний та прикордонний напрямок», в який входили, крім інших, співробітники Південної митниці ОСОБА_45, ОСОБА_46, ОСОБА_47 та інші невстановлені особи, а також невстановлені керівники вказаного органу, яким було відведено роль як представників єдиного органу на території України, уповноваженого здійснювати контроль митного оформлення вивезення товарів за межі митної території України, оформлювати документальне підтвердження фіктивної (неіснуючої) перевалки нафтопродуктів з метою прикриття незаконно перерваного транзиту, а також нездійснення реекспорту продукції, виробленої із ввезеної для переробки сировини.

Так, невстановлені досудовим розслідування особи за вказівкою ОСОБА_4, з метою закінчення своїх злочинних намірів щодо ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, задіяли у злочинної організації співробітників прикордонної та митної служб України та, зокрема, працівників Південної митниці ОСОБА_45, ОСОБА_46, ОСОБА_47 та інших.

Організував налагоджену схему діяльності злочинної організації, з метою створення умов для розширення обсягів незаконної злочинної діяльності щодо реалізації нерозмитнених нафтопродуктів, ОСОБА_6, діючи у складі злочинної організації, за вказівкою ОСОБА_4 04.03.2013 організував підписання з власником ВАТ «Лукойл-Одеський НПЗ» угоди про придбання підконтрольною злочинній організації офшорною компанією «Empson Limited» (реєстраційний номер НЕ313826, адреса реєстрації: Стасіну 1 Мітсі Білдінг 1, 1 поверх, офіс 4, площа Епефтаріас 1060, Нікосія, Кіпр) контрольного пакету акцій у розмірі 99,5766% статутного капіталу профільного підприємства - «Одеський нафтопереробний завод» (код ЄДРПОУ 00152282), розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Шкодова гора, 1/1. Завершення угоди купівлі-продажу відбулося у червні 2013 року.

Для виконання плану злочинної організації, ОСОБА_6, ОСОБА_5 та інші невстановлені слідством співучасники злочинної діяльності, з відома і згоди ОСОБА_4, залучили ОСОБА_48, ОСОБА_49 і ОСОБА_2, які ознайомившись із загальним планом вчинення злочинів, з корисливих мотивів погодились на пропозицію співучасників злочинної діяльності вчиняти особливо тяжкі та інші злочини у складі злочинної організації.

Зокрема, приблизно у червні-липні 2013 року залучили ОСОБА_48, який на той час з 10.02.2011 перебував на посаді Генерального директора ПАТ «Одеський НПЗ», до участі у вчиненні злочинів, пов'язаних з підробленням та використанням завідомо підроблених документів, ухиленні від сплати податків та інших злочинів, необхідних для досягнення мети створеної злочинної організації.

При цьому на ОСОБА_48 покладені наступні, передбачені злочинним планом, функції: укладення договорів з підконтрольними злочинній організації офшорними компаніями, документального оформлення надходження на ПАТ «Одеський НПЗ» для переробки імпортних нафтопродуктів, поміщення їх в переробку та фіктивного вивезення з підприємства в порядку реекспорту, а також документального оформлення фіктивного вивезення в порядку реекспорту продуктів переробки імпортної сирої нафти.

Крім того, приблизно у вересні 2013 року, в невстановленому місці запропонували ОСОБА_2, який тривалий час працював у сфері нафтопереробки на території України та поза її межами, прийняти участь у вчиненні злочинів у складі злочинної організації.

Також, у вересні 2013 року, в невстановленому місці запропонували ОСОБА_49 прийняти участь у вчиненні злочинів, пов'язаних з підробленням та використанням завідомо підроблених документів, в ухиленні від сплати податків.

При цьому на ОСОБА_2 були покладені наступні, передбачені злочинним планом, функції: оформлення та використання підроблених документів фіктивного надходження на ПАТ «ОНПЗ» для переробки імпортних нафтопродуктів, поміщення їх в переробку та вивезення з підприємства в порядку реекспорту, вивезення в порядку реекспорту продуктів переробки імпортної сирої нафти, а також надання злочинній діяльності вигляду законності шляхом організації митного оформлення товарів, яка виразилась у наданні усних та інших вказівок підлеглим працівникам про підготовку, підписання та подання до органів доходів і зборів (Міністерства доходів і зборів) документів від імені ПАТ «Одеський НПЗ».

В період роботи в ПАТ «Одеський НПЗ» ОСОБА_2 керувався посадовою інструкцією заступника Генерального директора по поставкам №ДИ-3-2013 від 28.05.2013, з якою ознайомився 04.10.2013 (далі по тексту - інструкція).

Відповідно до п.5.2.1 інструкції, ОСОБА_2 зобов'язаний здійснювати керівництво господарсько-фінансовою діяльністю Підприємства з питань поставки сировини для нафтопереробки, прийому, зберігання та реалізації продукції згідно з укладеними угодами.

Пунктом 5.2.2 інструкції передбачено, що заступник Генерального директора по поставкам зобов'язаний забезпечувати митне оформлення нафти, нафтопродуктів та товарів, що закуповуються Підприємством за зовнішньоекономічними договорами, у відповідності з вимогами Митного кодексу України.

З метою реалізації зазначеного плану, протоколом № 197 засідання Наглядової ради ПАТ «Одеський НПЗ» (в складі ОСОБА_12, ОСОБА_50, ОСОБА_51.) від 04.09.2013 ОСОБА_49 призначено Виконавчим директором вказаного підприємства, а на посаду заступника Генерального директора з постачання наказом № 278-п від 04.10.2013 призначено іншого члена злочинної організації ОСОБА_2, дії вказаних осіб охоплювались єдиним умислом та відповідали єдиному плану злочинної організації.

На ОСОБА_49, відповідно до його ролі у злочинній організації, покладались функції загального керівництва ПАТ «Одеський НПЗ», укладення договорів з підконтрольними злочинній організації офшорними компаніями «SOPREMA TRADING LTD», «KSANDRO ENTERPRISE Ltd», «FREMINGHAM INVESTMEN CORP», оформлення та використання документів щодо надходження на ПАТ «ОНПЗ» для переробки імпортних нафтопродуктів, поміщення їх в переробку та фіктивного вивезення з підприємства в порядку реекспорту, а також вивезення в порядку реекспорту продуктів переробки імпортної сирої нафти.

Відповідно до ст.58 Закону України «Про акціонерні товариства», та п.9.4.12.1 Статуту ПАТ «Одеський НПЗ», Виконавчий директор ОСОБА_49, будучи членом виконавчого органу товариства здійснює управління поточною діяльністю товариства.

Відповідно до п.9.4.12.4 Статуту, Виконавчий директор без доручення діє від імені Товариства, представляє його інтереси у всіх підприємствах, установах та організаціях, державних органах та органах самоврядування.

Пунктом 9.4.12.14 Статуту визначено, що Виконавчий директор організовує виконання планів діяльності Товариства, виконання Товариством зобов'язань перед державою і контрагентами за господарськими договорами, вимог по охороні праці та техніки безпеки, вимог щодо охорони навколишнього природного середовища.

Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 8 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (Відомості Верховної Ради України, 1999, N 40, ст. 365 із змінами та доповненнями від 03.11.2016), відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів.

Наказом №71-П від 18.03.2014 генеральним директором ОСОБА_52, ОСОБА_49 звільнено з посади виконавчого директора ПАТ «Одеський НПЗ» з 04.03.2014 на підставі заяви останнього та протоколу засідання наглядової ради ПАТ «Одеський НПЗ» №216 від 24.02.2014.

Таким чином, ОСОБА_49 з 04.09.2013 по 18.03.2014 виконував в ході своєї діяльності в ПАТ «Одеський НПЗ» організаційно-розпорядчі та адміністративно господарські функції.

Згідно розробленого ОСОБА_4 злочинного плану, доведеного до відома ОСОБА_49, ОСОБА_48, ОСОБА_2 та інших членів злочинної організації, діяльність структурного підрозділу злочинної організації під назвою - «Одеський нафтопереробний завод» мала здійснюватися наступним чином: на ПАТ «ОНПЗ» від підконтрольних ОСОБА_4 офшорних компаній «KSANDRO ENTERPRISE» (Британські Віргінські Острови) та «FREMINGHAM INVESTMEN CORP» (Республіка Панама) надходили нафтопродукти, а від компанії «SOPREMA TRADING LTD» (Британські Віргінські Острови) сира нафта та присадки (МТБЕ) для їх переробки начебто як давальницької сировини, з подальшим фіктивним вивезенням продуктів переробки за межі митної території України в митному режимі «реекспорт», через ТОВ «Лагуна-Рені» в порту «Рені», а також через морські порти «Ізмаїл» і «Херсон» та інші.

Насправді ж, отримані від підконтрольних офшорних підприємств товарно-матеріальні цінності (далі - ТМЦ) планувалось випускати у вільний обіг на території України за допомогою підприємств групи компаній «ВЕТЕК», «ГазУкраїна-2009», «Східно-європейська паливно-енергетична компанія» та інших, без сплати обов'язкових митних платежів і зборів, шляхом виготовлення підроблених документів про нібито вивезення їх за межі митної території України в режимі «реекспорт» або взагалі без здійснення реекспорту та зміни митного режиму.

На виконання розробленого ОСОБА_4 злочинного плану та вказівок ОСОБА_6, ОСОБА_5, діючи згідно покладених на нього функцій ОСОБА_48 (призначений на посаду Генерального директора ПАТ «Лукойл-Одеський НПЗ» відповідно до протоколу засідання наглядової ради товариства №131 від 31.01.2011), 18.07.2013 укладено з офшорною компанією «SOPREMA TRADING LTD» (Замовник) в особі ОСОБА_57, який діяв на підставі довіреності від 17.07.2013, договір № 13/183 на виконання робіт з переробки нафти та виробництво нафтопродуктів з додатками від 18.07.2013, додаткові угоди до вказаного договору №1 від 30.08.2013, №1/1 від 11.09.2013 з додатком №11 у новій редакції від 18.07.2013, №2 від 11.09.2013, №1, №2, №3, №3А, №3-Б, №4, №6, №6-Б, №9, №10, №11, №14, від 16.09.2013; додаткові угоди №4 від 24.09.2013, №5 від 30.09.2013 та додаток №6-В від 30.09.2013; додаткові угоди №6 від 21.10.2013, №7 від 04.11.2013 та додаток №2 від 04.11.2013 у новій редакції, додаткові угоди №8 від 05.12.2013 та №9 від 25.12.2013.

В подальшому, на виконання розробленого ОСОБА_4 злочинного плану, діючи згідно покладених на нього функцій та на виконання вказівки ОСОБА_6, ОСОБА_49 17.10.2013, як виконавчим директором ПАТ «Одеський НПЗ» (Виконавець), укладено з компанією «FREMINGHAM INVESTMEN CORP» (Замовник) в особі уповноваженого представника ОСОБА_54, яка діяла на підставі довіреності від 20.09.2013, договір №12/10/13-РТ-РВ від 17.10.2013 на виконання робіт з переробки пічного палива та прямогонного бензину і виробництва нафтопродуктів з додатками від 17.10.2013 та додаткову угоду №1 від 05.12.2013 до вказаного договору, додатки №2 та №13 до зазначеного договору у новій редакції від 05.12.2013.

Крім того, 21.11.2013 між ПАТ «Одеський НПЗ» (Виконавець) в особі виконавчого директора ОСОБА_49 та компанією «KSANDRO ENTERPRISE Ltd» (Замовник) в особі уповноваженого представника ОСОБА_55, яка діяла на підставі довіреності від 12.11.2013, укладено договір №21/11/13-РТ-РВ з додатками від 21.11.2013, а також додаткові угоди до вказаного договору №1 від 21.11.2013 та №2 від 18.12.2013, додаток №2 від 18.12.2013 до договору №21/11/13-РТ-РВ від 21.11.2013.

Зокрема, у рамках договору на переробку від 18.07.2013 №13/183, укладеного між компанією «SOPREMA TRADING LTD» та ПАТ «Одеський НПЗ», танкерними партіями через міжнародний пункт пропуску «Одеський морський торговельний порт» на адресу нафтопереробного заводу надійшла сировина «Нафта сира (RUSSIAN EXPORT BLEND CRUDE OIL)» у кількості 643 129 951 кг, яку поміщено в митний режим переробки на митній території України шляхом подання нафтопереробним заводом 19 митних декларацій типу ІМ 51 ДР: №500060705/2013/1130 від 21.09.2013; №500060705/2013/1176 від 02.10.2013; №500060705/2013/1177 від 02.10.2013; №500060705/2013/1203 від 08.10.2013; №500060705/2013/1253 від 15.10.2013; №500060705/2013/1305 від 24.10.2013; №500060705/2013/1328 від 30.10.2013; №500060705/2013/1370 від 11.11.2013; №500060705/2013/1425 від 20.11.2013; №500060705/2013/1501 від 29.11.2013; №500060705/2013/1588 від 12.12.2013; №500060705/2013/1680 від 23.12.2013; №500060705/2013/1714 від 25.12.2013; №500060705/2014/99 від 14.01.2014; №500060705/2014/100 від 14.01.2014; №500060705/2014/231 від 31.01.2014; №500060705/2014/374 від 14.02.2014; №500060705/2014/434 від 21.02.2014; №500060705/2014/436 від 21.02.2014, «Нафта сира (RUSSIAN EXPORT BLEND CRUDE OIL)» у кількості 79 533 195 кг за періодичною митною декларацією типу ІМ 51 РР від 22.01.2014 та залізничним транспортом «Простий ефір ациклічний: метилтретбутиловий ефір (МТБЕ)» у кількості 7 212 412 кг, який також поміщено в митний режим переробки на митній території України за 10 митними деклараціями типу ІМ 51 ДР: №500060705/2013/1344 від 05.11.2013, №500060705/2013/1252 від 15.10.2013, №500060705/2013/1194 від 07.10.2013, №500060705/2013/1308 від 25.10.2013, №500060705/2013/1309 від 25.10.2013, №500060705/2014/109 від 15.01.2014, №500060705/2014/353 від 12.02.2014, №500060705/2014/196 від 27.01.2014, №500060705/2014/351 від 12.02.2014, №500060705/2014/282 від 05.02.2014, з умовним повним звільненням від оподаткування митними платежами відповідно до ч. 1 ст. 148 Митного Кодексу України.

Генеральним директором ПАТ «Одеський НПЗ» ОСОБА_48 та виконавчим директором ПАТ «Одеський НПЗ» ОСОБА_49, які діяли у складі злочинної організації та були об'єднані єдиним умислом з іншими її учасниками, відповідно до розробленого плану 05.09.2013 за №3.2-07/2260 і 26.09.2013 за №3.2-07/2504, відповідно, до Південної митниці Міндоходів, в порядку ст.149 МК України, подано заяви про отримання дозволу на переробку на митній території нафти та нафтопродуктів, під зобов'язання належного митного оформлення продуктів переробки.

Після надання Південною митницею Міндоходів дозволів за вказаними заявами, на підставі актів здачі-приймання нафти №161/10 від 16.10.2013; № 14 від 19.10.2013; № 13 від 18.10.2013; № 12 від 17.10.2013; № 11а від 16.10.2013; № 16/10 від 16.10.2013; № 11 від 16.10.2013; № 10 від 11.10.2013; № 09 від 10.10.2013; № 08 від 09.10.2013; № 07 від 07.10.2013; № 06а від 06.10.2013; № 15/10 від 15.10.2013; № 06 від 06.10.2013; № 05 від 05.10.2013; № 04 від 04.10.2013; № 03 від 15.10.2013; № 02 від 02.10.2013; № 01а від 15.10.2013; № 06/10 від 06.10.2013; № 01 від 01.10.2013; № 04а від 26.10.2013; № 01/10 від 01.10.2013; № 02а від 20.09.2013; № 03 від 23.09.2013; № 04 від 25.09.2013; № 25/09 від 25.09.2013; № 01 від 19.09.2013; № 02 від 20.09.2013; № 20/09 від 20.09.2013; звідний акт №01/14 від 31.01.2014; звідний акт №12/13 від 31.12.2013; звідний акт №11/13 від 30.11.2013; акт №173/02 від 17.02.2014; акт №172/02 від 17.02.2014; акт №171/02 від 17.02.2014. ; акт №204/01 від 20.01.2014; акт №203/01 від 20.01.2014; акт №202/01 від 20.01.2014; акт №13а від 25.01.2014; акт №14 від 26.01.2014; акт №15 від 29.01.2014; акт №16 від 30.01.2014; акт № 201/01від 20.01.2014; акт №9а від 18.01.2014; акт №10 від 20.01.2014; акт №11 від 21.01.2014; акт №12 від 23.01.2014; акт №13 від 25.01.2014; акт №021/01 від 02.01.2014; акт №4а від 06.01.2014; акт №5 від 09.01.2014; акт №6 від 10.01.2014; акт №7 від 11.01.2014; акт №8 від 17.01.2014; акт №9 від 18.01.2014; акт №1 від 01.01.2014; акт №2 від 02.01.2014; акт №3 від 05.01.2014; акт №4 від 06.01.2014; акт №15а від 31.12.2013; акт №02/01 від 02.01.2014; акт №15 від 31.12.2013; акт №14 від 19.12.2013; акт №13 від 18.12.2013; акт №12 від 17.12.2013; акт №11 від 16.12.2013; акт №10 від 15.12.2013; акт №9 від 14.12.2013; акт №8а від 13.12.2013; акт №092/12 від 09.12.2013; акт №091/12 від 09.12.2013; акт №8 від 13.12.2013; акт №7 від 12.12.2013; акт №6 від 11.12.2013; акт №5 від 09.12.2013; акт №4 від 07.12.2013; акт №3 від 06.12.2013; акт №2а від 05.12.2013; акт №1 від 04.12.2013; акт №2 від 05.12.2013; акт №17 від 29.11.2013; акт №16 від 25.11.2013; акт №15 від 23.11.2013; акт №14 від 22.11.2013; акт №13а від 20.11.2013; акт № 052/11 від 19.11.2013; акт № 051/11 від 19.11.; акт №13 від 20.11.2013; акт №12 від 19.11.2013; акт №11 від 17.11.2013; акт №10а від 16.11.2013; акт №041/11 від 04.11.2013; акт №10 від 16.11.2013; акт №09 від 11.11.2013; акт №08 від 09.11.2013; акт №07 від 08.11.2013; акт №06 від 07.11.2013; акт №05а від 06.11.2013; акт №05 від 06.11.2013; акт №04 від 04.11.2013; акт №03 від 03.11.2013; акт №02 від 02.11.2013; акт №01 від 01.11.2013; акт №20а від 31.10.2013; акт №04/11 від 04.11.2013 підписаних ОСОБА_49 та ОСОБА_2 «Нафта сира (RUSSIAN EXPORT BLEND CRUDE OIL)» у кількості 643 129 951 кг надійшла для переробки до потужностей ПАТ «Одеський НПЗ».

Сировина «Нафта сира (RUSSIAN EXPORT BLEND CRUDE OIL)» у кількості 79 533 195 кг за періодичною митною декларацією типу ІМ 51 РР від 22.01.2014 завозилась на митну територію України також танкерними партіями через міжнародний пункт пропуску «Одеський морський торговельний порт» та відповідно до генерального акту від 17.02.2014 судно «IOANNIS» вивантажило, а ПАТ «Ексімнафтопродукт» прийняло у резервуари 79 533 195 кг нафти сирої за трьома заявами, підписаними безпосередньо заступником генерального директора ПАТ «Одеський НПЗ» ОСОБА_2, а саме: заява від 18.02.14 №3.2-07/525/1 (кількість нафти для переміщення - 40 500 000 кг), заява від 18.02.14 №3.2-07/525/2 (кількість нафти для переміщення -27 518 108 кг), заява від 18.02.14 №3.2-07/525/3 (кількість нафти для переміщення - 11 515 087 кг).

Доставка «Простого ефіру ациклічного: метилтретбутиловий ефір (МТБЕ)» у кількості 7 212 412 кг до ПАТ «ОНПЗ» відбувалась залізничним транспортом з ПрАТ «Іллічівський паливний термінал» м. Іллічівськ до ст.Одеса-Застава1 Од, залізнична гілка ПАТ «Одеський НПЗ». Відвантаження зазначених об'ємів сировини відбувалось на підставі актів приймання нафтопродукту №42 від 19.01.2014, №34 від 18.01.2014, №19 від 16.01.2014, №18 від 09.01.2014 №17 від 09.01.2014, №1 від 01.01.2014, №186 від 186 від 20.12.2013, №196 від 23.12.2013, №92 від 30.10.2013, №91 від 23.10.2013, №89 від 18.10.2013, №86 від 11.10.2013, №84 від 03.10.2013 підписаних ОСОБА_49, актів приймання-передачі сировини у переробку №6.1-01-14 від 28.02.2014, №5.1-01-14 від 28.01.2014, №4.1-01-14 від 28.01.2014, №3.1-01-14 від 20.01.2014, №2.1-01-14 від 14.01.2014, 1.1-01-14 від 14.01.2014 підписаних ОСОБА_2 та №5.1-10-13 від 30.10.2013, №4.1-10-13 від 23.10.2013, №3.1-10-13 від 18.10.2013, №2.1-10-13 від 11.10.2013, №1.1-10-13 від 03.10.2013 підписаних ОСОБА_49

Отримавши від «SOPREMA TRADING LTD» вказаний загальний об'єм нафти та ефіру, діючи відповідно до встановленого плану та у складі злочинної організації, посадові особи ПАТ «ОНПЗ» ОСОБА_49, ОСОБА_2, ОСОБА_48 та інші члени злочинної організації після переробки даної давальницької сировини усі похідні ТМЦ (крім продукту переробки ефіру, завезеного за ВМД №500060705/2013/1252 від 15.10.2013, №500060705/2013/1194 від 07.10.2013, №500060705/2013/1308 від 25.10.2013, №500060705/2013/1309 від 25.10.2013) реалізували на території України із використанням підконтрольних юридичних осіб-резидентів, які входили до групи компаній «ВЕТЕК», «ГазУкраїна-2009», «Східно-європейська паливно-енергетична компанія». В той же час, в строки передбачені ч. 2 статті 151, ч. 1 статті 160 Митного кодексу України, вони митний режим переробки даної сировини не завершили, реекспорту чи поміщення в інших митний режим продуктів нафтопереробки не здійснили, в порушення вимог ст.260 Митного кодексу України та Положення про митні декларації, затвердженого постановою КМУ від 21.05.2012 № 450, додаткову декларацію на товари, переміщені за періодичною митною декларацією не подали.

У відповідності до вимог ч. 190.1 статті 190 Податкового кодексу України, в разі невиконання у строки, встановлені Митним кодексом України, заходів щодо завершення митних режимів, в яких надано звільнення або умовне звільнення від оподаткування, виникає обов'язок зі сплати податку на додану вартість.

Таким чином, заступник генерального директора по поставкам ПАТ «Одеський НПЗ» ОСОБА_2, який діяв у складі злочинної організації та був об'єднаний єдиним умислом з іншими її учасниками, порушивши вимоги ч.2 ст.71, ч.1,2 ст.151, ч.1 ст. 154, ст.260, ч.4 ст.296 Митного кодексу України, п.190.1 ст.190, п.213.3.3 ч.213.3 ст.213, ч.218.3 ст.218, п.206.16 ст.206 Податкового кодексу України, умисно ухилився від сплати митних платежів за митними деклараціями типу ІМ51ДР (товар - «Нафта сира» (RUSSIAN EXPORT BLEND CRUDE OIL)) на загальну суму 849 939 036,26 грн., зокрема податок на додану вартість у сумі 849 939 036,26 грн., товар - «Простий ефір ациклічний: метилтретбутиловий ефір (МТБЕ)» на загальну суму 8 659 106, 43 грн., зокрема податку на додану вартість у сумі 8 659 106, 43 грн., митних платежів за митними деклараціями типу ІМ51РР на загальну суму 104 256 247,73 грн. зокрема податок на додану вартість у сумі 104 256 247,73 грн.

Крім того, в рамках договору від 21.11.2013 № 21/11/13-РТ-РВ на переробку сировини з метою отримання готової продукції, укладеного між компанією «KSANDRO ENTERPRISE LTD» та ПАТ «ОНПЗ», внутрішнім транзитом за 579 МД типу ТР 81 АА на адресу ПАТ «ОНПЗ» у якості давальницької сировини надійшли товари «Легкі дистиляти: бензин автомобільний» та «Важкі дистиляти, газойлі: паливо дизельне автомобільне» у загальній кількості 227 867 289 кг.

Переміщення сировини здійснювалось автомобільним транспортом з нафтобаз, орендованих підконтрольними фіктивними підприємствами - ПП «Фірма-армада», ТОВ «Зовнітрансгаз», ТОВ «Цикловаст» на ПАТ «Одеський НПЗ» та зливалось до резервуарів ПАТ «Одеський НПЗ» відповідно до 486 актів зливу, підписаних ОСОБА_49

У цей же час, 28.11.2013 виконавчим директором ПАТ «Одеський НПЗ» ОСОБА_49, який діяв відповідно до плану злочинної організації, до Південної митниці Міндоходів в порядку ст.149 МК України подано заяву про отримання дозволу на переробку на митній території нафти та нафтопродуктів №3.2-03/3202/1 під зобов'язання належного митного оформлення продуктів переробки. За даною заявою 28.11.2013 отримано дозвіл на переробку нафтопродуктів на митній території України строком до 01.12.2014.

Після відвантаження на ПАТ «Одеський НПЗ», нафтопродукти лише за 151 митною декларацією типу ІМ 51 АА загальною вагою 146 576 307 кг поміщено у режим переробки, про що складались акти приймання сировини у переробку та підписувались ОСОБА_49

Діючи в рамках зазначеного договору, Виконавчий директор ПАТ «Одеський НПЗ» ОСОБА_49 в період з 27.01.2014 по 23.02.2014 за 140 митними деклараціями типу ТР 81 АА (режим транзиту) затвердив 140 актів зливу у резервуари ПАТ «Одеський НПЗ» сировини (паливо дизельне ЕВРО СОРТ F Вид III (ДТ-5), Паливо дизельне ЕВРО Сорт С ВидI (ДТ-3), Паливо дизельне ULSD 10PPM EN 590, Бензин автомобільний Аи-92-К5-Eвро, Бензин автомобільний Unleaded Gasoline RON 95, паливо дизельне автомобільне ДТ-3-К4, Сорт F, паливо дизельне автомобільне ДТ-3-К5, клас 2, паливо дизельне автомобільне ULSD 10PPM EN 590, Бензин автомобільний неетильований АИ-92-К5, Паливо дизельне Евро сорт F вид ІІІ (ДТ-Е-К5) в загальному об'ємі 81 290 982 кг, які не були поміщені в режим переробки.

Таким чином, ПАТ «ОНПЗ» не дотримано вимоги та обмеження, встановлені ч.1 ст.93, ч.4 ст.102 МКУ глави 17 МКУ, а саме, різниця між кількістю сировини, яка прибула внутрішнім транзитом за митними деклараціями типу ТР 81 АА і була злита в резервуари ПАТ «ОНПЗ», та кількістю сировини, яка була поміщена у митний режим переробки на митній території України шляхом оформлення митних декларацій типу ІМ 51 АА, у загальній кількості 81 290 982 кг не була поміщена у митний режим переробки на митній території України або у будь-який інший митний режим.

У разі порушення умов митних режимів, що передбачають повне або часткове звільнення від оподаткування, особа, відповідальна за дотримання режиму, зобов'язана обчислити та сплатити суму податкового зобов'язання.

Отже, не дивлячись на фактичне прийняття зазначених товарів до резервуарів ПАТ «Одеський НПЗ», в порушення положень Митного кодексу України, ОСОБА_2, який діяв у складі злочинної організації, не забезпечено подання відповідних митних декларацій типу ІМ51АА (РР, ДР та ін.).

Таким чином, заступник генерального директора по поставкам ПАТ «Одеський НПЗ» ОСОБА_2, діючи в порушення зазначених вимог законодавства, спільно з іншими учасниками злочинної організації та відповідно до відведеної йому ролі в організації, усвідомлюючи покладену на нього відповідальність і бажаючи уникнути виконання зобов'язань перед Державним бюджетом, а саме сплачувати обов'язкові податки та збори, усвідомлюючи та бажаючи настання суспільно-небезпечних наслідків у вигляді несплати податків, обов'язкових платежів і ненадходження їх до бюджету, бажаючи їх настання, порушив вимоги ч.2 ст.71, ч.1 ст.93, ч.3,4 ст.102, ч.1 ст.263 та ч.4 ст.296 Митного кодексу України, та п.190.1 ст.190, п.п.213.3.3 п.213.3 ст.213, п.218.3 ст.218, п.п.242.1.4 п.242.1 ст.242, п.244.2 ст.244 Податкового кодексу України, умисно ухилився від сплати митних платежів на загальну суму 273 756 587,98 грн., у тому числі: ввізне мито - 0,00 грн., акцизний податок - 108 304 230,56 грн., екологічний податок - 4 317 599,53 грн., податок на додану вартість - 161 134 757,89 грн.

Щодо ТМЦ («Легкі дистиляти: бензин автомобільний» та «Важкі дистиляти, газойлі: паливо дизельне автомобільне»), отриманих від компанії «KSANDRO ENTERPRISE LTD» та поміщених у митний режим переробки на митній території України відповідно до митних декларацій типу IM 51 АА: №500060705/2014/13 від 03.01.2014; №500060705/2014/81 від 13.01.2014; №500060705/2014/206 від 28.01.2014; №500060705/2014/84 від 13.01.2014; №500060705/2014/69 від 11.01.2014; №500060705/2014/147 від 18.01.2014; №500060705/2014/318 від 08.02.2014; №500060705/2014/409 від 18.02.2014; №500060705/2014/20 від 04.01.2014; №500060705/2014/17 від 04.01.2014; №500060705/2014/65 від 11.01.2014; №500060705/2014/68 від 11.01.2014; №500060705/2014/148 від 18.01.2014; №500060705/2014/152 від 18.01.2014; №500060705/2014/239 від 01.02.2014; №500060705/2014/290 від 06.02.2014; №500060705/2014/312 від 07.02.2014; №500060705/2014/392 від 17.02.2014; №500060705/2014/204 від 28.01.2014; №500060705/2014/238 від 01.02.2014; №500060705/2014/243 від 01.02.2014; №500060705/2014/391 від 17.02.2014; №500060705/2014/397 від 17.02.2014; №500060705/2014/401 від 17.02.2014; №500060705/2014/66 від 11.01.2014; №500060705/2014/174 від 23.01.2014; №500060705/2014/186 від 24.01.2014; №500060705/2014/244 від 01.02.2014; №500060705/2014/301 від 07.02.2014; №500060705/2014/324 від 08.02.2014; №500060705/2014/151 від 18.01.2014; №500060705/2014/176 від 23.01.2014; №500060705/2014/184 від 24.01.2014; №500060705/2014/291 від 06.02.2014; №500060705/2014/326 від 08.02.2014; №500060705/2014/396 від 17.02.2014; №500060705/2014/407 від 18.02.2014; №500060705/2014/64 від 11.01.2014; №500060705/2014/150 від 18.01.2014; №500060705/2014/240 від 01.02.2014; №500060705/2014/320 від 08.02.2014; №500060705/2014/149 від 18.01.2014; №500060705/2014/406 від 17.02.2014; №500060705/2014/327 від 08.02.2014; №500060705/2014/61 від 11.01.2014; №500060705/2014/67 від 11.01.2014; №500060705/2014/185 від 24.01.2014; №500060705/2014/292 від 06.02.2014; №500060705/2014/293 від 06.02.2014; №500060705/2014/145 від 18.01.2014; №500060705/2014/154 від 18.01.2014; №500060705/2014/294 від 06.02.2014; №500060705/2014/295 від 06.02.2014; №500060705/2014/242 від 01.02.2014; №500060705/2014/400 від 17.02.2014; №500060705/2014/408 від 18.02.2014; №500060705/2014/413 від 18.02.2014; №500060705/2014/144 від 18.01.2014; №500060705/2014/181 від 24.01.2014; №500060705/2014/298 від 06.02.2014; №500060705/2014/308 від 07.02.2014; №500060705/2014/314 від 07.02.2014; №500060705/2014/388 від 17.02.2014; №500060705/2014/394 від 17.02.2014; №500060705/2014/66 від 11.01.2014; №500060705/2014/171 від 23.01.2014; №500060705/2014/319 від 08.02.2014; №500060705/2014/323 від 08.02.2014; №500060705/2014/202 від 28.01.2014; №500060705/2014/325 від 08.02.2014; №500060705/2014/205 від 28.01.2014; №500060705/2014/389 від 17.02.2014; №500060705/2014/399 від 17.02.2014; №500060705/2014/62 від 11.01.2014; №500060705/2014/70 від 11.01.2014; №500060705/2014/173 від 23.01.2014; №500060705/2014/211 від 28.01.2014; №500060705/2014/297 від 06.02.2014; №500060705/2014/302 від 07.02.2014; №500060705/2014/307 від 07.02.2014; №500060705/2014/322 від 08.02.2014; №500060705/2014/178 від 23.01.2014; №500060705/2014/201 від 28.01.2014; №500060705/2014/321 від 08.02.2014; №500060705/2014/387 від 17.02.2014; №500060705/2013/1760 від 30.12.2013; №500060705/2014/71 від 11.01.2014; №500060705/2014/200 від 28.01.2014; №500060705/2014/288 від 06.02.2014; №500060705/2014/390 від 17.02.2014 (загалом 82 549 849 кг., митною вартістю 650 776 033,60 гривень) та митних декларацій типу IM51ДР: №500060705/2014/136 від 17.01.2014; №500060705/2014/138 від 17.01.2014; №500060705/2014/193 від 27.01.2014; №500060705/2014/194 від 27.01.2014; №500060705/2014/195 від 27.01.2014; №500060705/2014/309 від 07.02.2014; №500060705/2014/311 від 07.02.2014; №500060705/2014/313 від 07.02.2014; №500060705/2014/315 від 07.02.2014; №500060705/2014/360 від 13.02.2014; №500060705/2014/379 від 14.02.2014; №500060705/2014/380 від 14.02.2014; №500060705/2014/427 від 20.02.2014; №500060705/2014/428 від 20.02.2014 (загалом 28 096 327 кг., митною вартістю 240 095 453,12 гривень), Одеською митницею ДФС, листом від 09.12.2016 №1939/12/15-70-61 надано інформацію про порушення дотримання строків переробки сировини, ввезеної у режимі переробки на митній території України за вказаними митними деклараціями.

Встановлено, що ПАТ «Одеський НПЗ» не здійснено реекспорт продуктів переробки, відповідно до вимог глави 23 МКУ, та не вжито заходів щодо завершення митного режиму стосовно нафтопродуктів у кількості 82 549 849 кг та 28 096 327 кг, отриманих від компанії «KSANDRO ENTERPRISE LTD».

Отримавши від «KSANDRO ENTERPRISE LTD» вказаний загальний об'єм нафтопродуктів, діючи відповідно до встановленого плану та у складі злочинної організації, посадові особи ПАТ «ОНПЗ» ОСОБА_49, ОСОБА_2, ОСОБА_48 в строки, передбачені Законом, митний режим переробки не завершили, реекспорту чи поміщення в інших митний режим продуктів нафтопереробки не здійснили, в порушення вимог ст.260 Митного кодексу України та Положення про митні декларації, затвердженого постановою КМУ від 21.05.2012 № 450, не подали додаткову декларацію на товари, переміщені за періодичною митною декларацією. Отримані нафтопродукти реалізовано на території України через підконтрольні підприємства-резиденти, які входили до групи компаній «ВЕТЕК», «ГазУкраїна-2009», «Східно-європейська паливно-енергетична компанія» без сплати обов'язкових митних платежів, податків і зборів.

Згідно статті 147 Митного кодексу України, переробка на митній території - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари піддаються у встановленому законодавством порядку переробці без застосування до них заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, за умови подальшого реекспорту продуктів переробки.

Відповідно до ст.151 Митного кодексу України, строк переробки товарів на митній території України встановлюється органом доходів і зборів у кожному випадку під час видачі дозволу підприємству, виходячи з тривалості процесу переробки товарів та розпорядження продуктами їх переробки. Зазначений строк обчислюється, починаючи з дня завершення митного оформлення органом доходів і зборів іноземних товарів для переробки. За заявою підприємства, якому видано дозвіл на переробку товарів, з причин, підтверджених документально, строк переробки товарів на митній території України продовжується зазначеним органом, але загальний строк переробки не може перевищувати 365 днів.

Відповідно до п.12 статті 286 Митного кодексу України, до товарів, поміщених у митний режим переробки на митній території, застосовується умовне повне звільнення від оподаткування ввізним митом при дотриманні вимог та обмежень, встановлених главою 23 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.160 Митного кодексу України, митний режим переробки на митній території завершується шляхом реекспорту продуктів переробки чи поміщення їх в інший митний режим.

Разом з тим, відповідно до ч. 206.16 ст.206 Податкового кодексу України, в разі невиконання у строки, встановлені Митним кодексом України, заходів щодо завершення митних режимів, в яких надано звільнення або умовне звільнення від оподаткування, особа, відповідальна за дотримання митного режиму, зобов'язана сплатити суму податкового зобов'язання, на яку було надане таке звільнення або умовне звільнення.

Таким чином, заступник генерального директора по поставкам ПАТ «Одеський НПЗ» ОСОБА_2, на виконання вказівок ОСОБА_56 та інших членів злочинної організації в порушення зазначених вимог законодавства, відповідно до відведеної йому ролі, усвідомлюючи покладену на нього відповідальність і бажаючи уникнути виконання зобов'язань перед Державним бюджетом, а саме сплачувати обов'язкові податки та збори, усвідомлюючи та бажаючи настання суспільно-небезпечних наслідків у вигляді несплати податків, обов'язкових платежів і ненадходження їх до бюджету, бажаючи їх настання, порушив вимоги ч ч.2 ст.71, ч.1,2 ст.151, ч.1 ст. 154, ст.260, ч.4 ст.296 Митного кодексу України, п.190.1 ст.190, , п.213.3.3 ч.213.3 ст.213, ч.218.3 ст.218, п.206.16 ст.206 Податкового кодексу України, умисно ухилився від сплати митних платежів (за митними деклараціями типу ІМ51АА) на загальну суму загальну суму 252 296 013,25 грн., у тому числі: акцизний податок у сумі 98 150 186,54 грн., екологічний податок у сумі 4 360 582,68 грн., податок на додану вартість в сумі 149 785 244,03 грн., а також митних платежів (за митними деклараціями типу ІМ51ДР) на загальну суму 126 076 921,35 грн., у тому числі: ввізне мито - 0,00 грн., акцизний податок у сумі 63 177 445,16 грн., екологічний податок у сумі 2 244 896,53 грн., податок на додану вартість у сумі 60 654 579,66 грн.

Крім того, діючи у рамках №17/10/13-PT-PB від 17.10.2013 між «FREMINGHAM INVESTMENT CORP» та ПАТ «Одеський НПЗ», виконавчим директором ПАТ «Одеський НПЗ» ОСОБА_49 згідно відведеної йому злочинної ролі 24.10.2013 до Південної митниці Міндоходів, в порядку ст.149 МК України, подано заяви про отримання дозволу на переробку на митній території нафти та нафтопродуктів №3.2-07/2840 під зобов'язання належного митного оформлення продуктів переробки. 24.10.2013, за зазначеними заявами отримано дозвіл на переробку нафтопродуктів на митній території України строком до 24.10.2014.

Зазначена сировина «легкий дистилят нафтовий, прямогонний бензин» в період з листопада 2013 року по лютий 2014 року у кількості 31 594 001 кг була поміщена в митний режим переробки на митній території України шляхом подання ПАТ «Одеський нафтопереробний завод» 23 митних декларацій типу ІМ 51 ДР, з умовним повним звільненням від оподаткування митними платежами відповідно до ч.1 ст.148 МКУ.

Вказана сировина надійшла до ПАТ «Одеський НПЗ» залізничним та автомобільним транспортом з ООО «Агенство «Трайтон Сервіс Україна», ТОВ «Зовнітрансгаз» та зливалась до резервуарів заводу на підставі актів зливу №1 від 08.02.2014, №1 від 14.01.2014, №1 від 15.01.2014, №188 від 21.12.2013, №189 від 21.12.2013, №182 від 18.12.2013, №185 від 20.12.2013, №183 від 21.12.2013, №191 від 22.12.2013, №190 від 22.12.2013, №184 від 21.12.2013, №172 від 13.12.2013, №176 від 17.12.2013, №187 від 21.12.2013, №20 від 26.12.2013, №181 від 18.12.2013, №155 від 09.12.2013, №179 від 07.12.2013, №175 від 17.12.2013, №174 від 17.12.2013, №171 від 13.12.2013, №168 від 12.12.2013, №169 від 12.12.2013, №170 від 12.12.2013, підписаних ОСОБА_49

За результатами переробки, між «FREMINGHAM INVESTMENT CORP» та ПАТ «Одеський НПЗ» складались акти виконаних робіт №11/1-13 від 14.11.2013; №11/2-13 від 19.11.2013; №11/3-13 від 29.11.2013; №11/4-13 від 30.11.2013 підписаних ОСОБА_2 та №12/1-13 від 06.12.2013; №12/2-13 від 09.12.2013; №12/4-13 від 24.12.2013; №12/5-13 від 30.12.2013; №01/1-14 від 09.01.2014; №01/2-14 від 09.01.2014; №01/3-14 від 10.01.2014; №01/4-14 від 13.01.2014; №01/5-14 від 14.01.2014; №01/6-14 від 15.01.2014 підписаних ОСОБА_49

Однак, об'єм нафтопродуктів за митними деклараціями №500060705/2013/1495 від 29.11.2013, №500060705/2013/107 від 15.01.2014, №500060705/2013/299 від 06.02.2014, №500060705/2013/366 від 14.02.2014 в загальній кількості 310 730 кг в порушення уже перелічених положень Митного кодексу України та Податкового кодексу України не був поміщений у митний режим реекспорту, або інший митний режим, а був реалізований на території України через підконтрольні підприємства - резиденти, які входили до групи компаній «ВЕТЕК», «ГазУкраїна-2009», «Східно-європейська паливно-енергетична компанія» та інші невстановлені фіктивні підприємства, без сплати митних та інших платежів.

Таким чином, заступник генерального директора по поставкам ПАТ «Одеський НПЗ» ОСОБА_2, діючи в порушення зазначених вимог законодавства, відповідно до відведеної йому ролі у складі злочинної організації, усвідомлюючи покладену на нього відповідальність і бажаючи уникнути виконання зобов'язань перед Державним бюджетом, а саме сплачувати обов'язкові податки та збори, усвідомлюючи та бажаючи настання суспільно-небезпечних наслідків у вигляді несплати податків, обов?язкових платежів і ненадходження їх до бюджету, бажаючи їх настання, діючи спільно з іншими співучасниками злочину, порушив вимоги ч. ч. 2 ст. 71, ч. 1,2 ст. 151, ч. 1 ст. 154, ст.260, ч.4 ст.296 Митного кодексу України, п.190.1 ст.190, , п.213.3.3 ч.213.3 ст.213, ч.218.3 ст.218, п.206.16 ст.206 Податкового кодексу України, умисно ухилився від сплати митних платежів на загальну суму 1 131 471,19 грн., у тому числі: ввізне мито - 0,00 грн., акцизний податок у сумі 618 265,31 грн., податок на додану вартість у сумі 513 205,89 грн.

Крім того, ОСОБА_49, ОСОБА_2 та ОСОБА_48, діючи відповідно до розробленого злочинного плану, направленого на реалізацію не розмитнених нафтопродуктів, отримані від підконтрольних ОСОБА_4 офшорних компаній «KSANDRO ENTERPRISE», «FREMINGHAM INVESTMEN CORP» «SOPREMA TRADING LTD», нафту та нафтопродукти оформлювали на

ПАТ «ОНПЗ» для переробки з подальшим фіктивним вивезенням в режимі «реекспорт» на підставі підробленої товарно-транспортної документації через підконтрольне злочинній організації підприємство ТОВ «Лагуна-Рені», звідки перероблена продукція начебто відправлялась за кордон за митними деклараціями типу ЕК 11 ДР.

Так, в період 12.11.2013 по 03.02.2014 отриману відповідно до зовнішньоекономічних договорів від «KSANDRO ENTERPRISE», «FREMINGHAM INVESTMEN CORP», «SOPREMA TRADING LTD» готову продукцію у вигляді бензину автомобільного та дизельного палива у загальній кількості 145 786 945 кг поміщено в митний режим «реекспорт» шляхом подання ПАТ «Одеський нафтопереробний завод» 34 митних декларацій типу ЕК 11 РР: №5000607052014259, №5000607052014226, №5000607052014225, №5000607052014224, №5000607052014212, №5000607052014210, №5000607052014167, №5000607052014167, №5000607052014129, №5000607052014120, №5000607052014119, №5000607052014121, №5000607052014117, №5000607052014116, №5000607052014115, №5000607052014110, №500060705201457, №500060705201456,№500060705201446, №500060705201445, №500060705201435, №500060705201434, №500060705201433, №500060705201431, №500060705201411, №500060705201410, №50006070520147, №5000607052014128, №50006070520131697, №50006070520131669, №50006070520131484, №50006070520131485, №50006070520131455, №50006070520131379 з умовним повним звільненням від оподаткування митними платежами.

У подальшому, з метою надання процесу «реекспорту» реального вигляду, посадові особи ПАТ «Одеський нафтопереробний завод» документально оформлювали фіктивну доставку автомобільним транспортом начебто перероблених нафтопродуктів до ТОВ «Лагуна-Рені» для подальшої імітації вивозу ТМЦ за митну територію України.

Для надання своїй злочинній діяльності вигляду реальної господарської, службові особи ТОВ «Лагуна-Рені», у період з 13.11.2012 до 02.01.2014, уклали договори про надання послуг з перевантаження нафтопродуктів з компаніями-нерезидентами «SOPREMA TRADING LTD», «FREMINGHAM INVESTMENT CORP» та «KSANDRO ENTERPRISE LTD» а також підписали доповнення і додатки до вказаних договорів та зміни до додатків.

При цьому, службові особи ТОВ «Лагуна-Рені», у зв'язку з фактичною відсутністю завозу та перевалки нафтопродуктів, отримували на електронну пошту від невстановлених досудовим розслідуванням осіб списки автотранспорту, яким начебто доставлено нафтопродукти на ТОВ «Лагуна-Рені» для перевантаження на танкера, а також електронні копії міжнародних товарно-транспортних накладних (CMR) на вантаж.

Надалі документально оформлювалась неіснуюча доставка автомобільним автотранспортом до ТОВ «Лагуна-Рені» нафтопродуктів, які начебто перевантажувались прямим способом у судна «Atlantic Carrier», «Bianka-K», «Maria-K», «Brigitte К», «Ingul», а також несамохідні баржі «Tank-57», «Tank-58», «Eiltank-547», для подальшої відправки вантажоодержувачу за межі митної території України, шляхом складання фіктивних документів, а саме: приймальних актів та розхідних відомостей по приймальним актам.

Насправді, отримавши від «SOPREMA TRADING LTD», «FREMINGHAM INVESTMENT CORP», «KSANDRO ENTERPRISE LTD» вказаний загальний об'єм нафти та нафтопродуктів, діючи відповідно до встановленого плану та у складі злочинної організації посадові особи ПАТ «ОНПЗ» ОСОБА_49, ОСОБА_2, ОСОБА_48 та інші члени злочинної організації, після переробки даної давальницької сировини, похідні ТМЦ (бензин та дизельне паливо) в кількості 145 786 945 кг реалізували на території України із використанням підконтрольних юридичних осіб-резидентів, які входили до групи компаній «ВЕТЕК», «ГазУкраїна-2009», «Східно-європейська паливно-енергетична компанія» та інші невстановлені фіктивні підприємства, без сплати митних та інших платежів.

Таким чином, заступник генерального директора по поставкам ПАТ «Одеський НПЗ» ОСОБА_2, діючи в порушення зазначених вимог законодавства, відповідно до відведеної йому ролі, усвідомлюючи покладену на нього відповідальність і бажаючи уникнути виконання зобов'язань перед Державним бюджетом, а саме сплачувати обов'язкові податки та збори, усвідомлюючи та бажаючи настання суспільно-небезпечних наслідків у вигляді несплати податків, обов?язкових платежів і ненадходження їх до бюджету, бажаючи їх настання, порушив вимоги ч.2 ст.71, ч.1,2 ст.151, ч.1 ст. 154, ч.4 ст.296 Митного кодексу України, п.190.1 ст.190, п.206.16 ст.206, п.213.3.3 ч.213.3 ст.213, ч.218.3 ст.218, Податкового кодексу України, умисно ухилився від сплати митних платежів на загальну суму 506 926 578, 00 грн., у тому числі: екологічний податок - 9 447 996,5 грн., акцизний податок у сумі 211 036 948, 5 грн., податок на додану вартість у сумі 286 441 633 грн.

Отже, заступник генерального директора по поставкам ПАТ «Одеський НПЗ» ОСОБА_2, діючи в складі злочинної організації, будучи об'єднаний єдиним умислом з іншими її учасниками, в порушення зазначених вимог законодавства, усвідомлюючи покладену на нього відповідальність і бажаючи уникнути виконання зобов'язань перед Державним бюджетом, а саме сплачувати обов'язкові податки та збори, усвідомлюючи та бажаючи настання суспільно-небезпечних наслідків у вигляді несплати податків, обов'язкових платежів і ненадходження їх до бюджету, бажаючи їх настання, порушили вимоги ч.2 ст.71, ч.1,2 ст.151, ч.1 ст. 154, ст.260, ч. 4 ст.296 Митного кодексу України, п.190.1 ст.190, , п.213.3.3 ч.213.3 ст.213, ч.218.3 ст.218, п.206.16 ст.206 Податкового кодексу України, умисно ухилився від сплати митних платежів на загальну суму 2 123 041 962, 19 грн., у тому числі: акцизний податок у сумі 481 287 076, 07 грн., екологічний податок у сумі 20 371 075, 23 грн., податок на додану вартість у сумі 1 621 383 810, 88 грн.

Таким чином, ОСОБА_2 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 255, ч. 1 ст. 366 КК України, за кваліфікуючими ознаками: умисне ухилення від сплати зборів (обов'язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, що призвело до фактичного ненадходження до бюджетів коштів в особливо великих розмірах, вчинене за попередньою змовою групою осіб, у складі злочинної організації, а також участь у тяжких та особливо тяжких злочинах, вчинюваних злочинною організацією.

20.04.2017 складено повідомлення про підозру ОСОБА_2 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 255, ч. 1 ст. 366 КК України.

21.04.2017 року, на підставі ухвали слідчого судді Приморського районного суду м.Одеси, в порядку ст.191 КПК України, було затримано ОСОБА_2

Вина ОСОБА_2 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень підтверджується доданими до клопотання доказами, а саме показами свідків та іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.

Таким чином, підозрюваний ОСОБА_2 підозрюється у вчиненні умисних злочинів, у тому числі і тяжких, а тому застосування до нього більш м'якого запобіжного заходу, ніж тримання під вартою, є неможливим, оскільки останній на виклики до СУ ГУНП В Одеській області не з'являється, є всі підстави вважати що, останній може переховуватись від органів досудового розслідування та суду. Крім того, враховуючи той факт, що на даний час не всі особи, причетні до вчинення кримінальних правопорушень, встановлені, ОСОБА_2, з метою уникнення від кримінальної відповідальності за вчиненні злочини, може незаконно впливати на вказаних осіб, а також свідків у кримінальному провадженні, може знищити речі та документи, які на даний час не встановлені слідством, однак мають суттєве значення для встановлення обставин кримінального правопорушення та свідчать про злочинну діяльність ОСОБА_2 та інших невстановлених осіб

Під час досудового слідства встановлено обставини, які слід врахувати при обрані запобіжного заходу, передбачені ст. 178 КПК України, а саме:

-вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним - ОСОБА_2 тяжких та особливо тяжких кримінальних правопорушень;

-тяжкість покарання, що загрожує підозрюваному - ОСОБА_2 у разі визнання його винуватим у вчинення вказаних кримінальних правопорушень.

За таких обставин, у прокурора наявні достатні підстави вважати, що обрання менш суворого запобіжного заходу до ОСОБА_2 не запобігатиме наведеним ризикам.

Враховуючи викладене, а також вагомість наявних доказів, якими обґрунтовуються вищевикладені обставини, беручи до уваги, що застосування більш м'якого запобіжного заходу не забезпечить виконання підозрюваним його процесуальних обов'язків, повноту та достатність зібраних доказів, орган досудового розслідування вважає доцільним застосувати до підозрюваного запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

У зв'язку з чим, слідчий звернувся до суду із клопотанням про застосування відносно підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Прокурор в судовому засіданні підтримав клопотання слідчого в повному обсязі та просив його задовольнити, посилаючись на те, що наявні ризики, передбачені ст. 177 КПК України, наведені в клопотанні, окрім цього просив застосувати заставу як альтернативний запобіжний захід, у розмірі, який перевищує максимальну меж для санкції інкримінованої ОСОБА_2 статті, а саме більше 300 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, мотивуючи тим, що державі завдано збитків на дуже велику сумму, а тому просив застосувати заставу у розмірі 50 000 000 (п'ятдесят мільйонів) гривень.

Підозрюваний ОСОБА_2 та захисник Мірошниченко Р.О. в судовому засіданні просили суд відмовити у задоволенні клопотання слідчого, посилаючись на те, що ризики, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України, не доведені, окрім цього вину свою ОСОБА_2 у вчиненні інкримінованих йому правопорушень не визнав, а одна лише тяжкість злочину не може бути причиною неможливості застосування більш м'якого запобіжного заходу. Окрім цього, орган досудового слідства навіть не з'ясував де проживає ОСОБА_2І, посилання на те, що він є членом злочинної організації є голослівним та нічим не підтверджуться, складена підозра є необрунтованою. ОСОБА_2 ніколи не спілкувався з ОСОБА_4, не є членом злочинної організації, а його прибутки від цієї діяльності нічим не доведені. Сам ОСОБА_2 не переховувався від органу досудового слідства, постійно проживав з сім'єю в Україні, працював на постійному місці роботи, жодних слідчих дій з ОСОБА_2 не проводилось. В межах своїх повноважень ОСОБА_2 лише гарантував, що підприємство сплатить податки та інші платежі. У звязку з вищевикладеним, адвокат просив відмовити в задоволенні клопотання слідчого про застосування до ОСОБА_2 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Підозрюваний ОСОБА_2 пояснив, що не відмовлявся від співпраці з органом досудового слідства, в злочинній організації не перебував, організацію «Лагуна-Рені» не знав та ніколи з не спілкувався з посадовими особами цієї організації, як і з самим ОСОБА_4.

Дослідивши матеріали, які обґрунтовують доводи клопотання слідчого, допитавши підозрюваного, заслухавши учасників судового розгляду, приходжу до висновку, що клопотання слідчого підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено в судовому засіданні, підозрюваний ОСОБА_2 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, найтяжче з яких карається позбавленням волі на строк до 12 років, ОСОБА_2 є громадянином іншої держави, перебуваючи на посаді підозрюваний може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення та може здійснювати вплив на свідків у вказаному кримінальному провадженні.

Метою застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваного є запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування та суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення та може здійснювати вплив на свідків у вказаному кримінальному провадженні.

Відповідно до ст. 9 Конституції України, чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Згідно із ч. 2 ст. 8 КПК України, принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини

Окрім цього, відповідно до ч. 5 ст. 9 КПК України, кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до практики ЄСПЛ, при розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою обов'язково має бути розглянуто можливість застосування інших (альтернативних) запобіжних заходів, передбачених законом (правова позиція, викладена у п. 80 рішення ЄСПЛ від 10 лютого 2011 року у справі «Харченко проти України»).

Крім того, слідчий суддя враховує положення ст. 5 Конвенції про захист прав та основоположних свобод людини, а також практику Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою. В кожному випадку, як підкреслює Європейський суд з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права підозрюваного, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів.

Погоджуючись з прокурором, слідчий суддя виходить з того, що діючий Кримінальний процесуальний Кодекс України встановлює обов'язок розглядати обґрунтованість підозри, що за визначенням ЄСПЛ «є необхідною умовою законності тримання під вартою» (Нечипорук і Йонкало проти України, no. 42310/04, § 219, 21 квітня 2011 року).

Відповідно до практики ЄСПЛ «обґрунтованість підозри, на якій має ґрунтуватися арешт, складає суттєву частину гарантії від безпідставного арешту і затримання, закріпленої у статті 5 § 1(с) Конвенції». За визначенням ЄСПЛ «обґрунтована підозра у вчиненні кримінального злочину, про яку йдеться у статті 5 § 1(с) Конвенції, передбачає наявність обставин або відомостей, які переконали б неупередженого спостерігача, що ця особа, можливо, вчинила певний злочин» (K.-F. проти Німеччини, 27 листопада 1997, § 57).

З урахуванням конкретних обставин справи та практики ЄСПЛ, слідчий суддя вважає, що надані органом досудового розслідування до клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_2 докази, в своїй сукупності, на даній стадії досудового розслідування, вказують на обґрунтованість висунутої ОСОБА_2 підозри у вчиненні кримінальних правопорушень.

Обставин, передбачених ч. 2 ст. 183 КПК України, які є перешкодою для застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, не встановлено.

Згідно ст. 182 ч. 5 КПК України слідчий суддя встановив, що застава у зазначених ч.5 ст.182 КПК України межах не здатна забезпечити виконання особою, що підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, покладених на нього обов'язків, та застава відносно ОСОБА_2 може бути призначена у розмірі, який перевищує триста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Зважаючи на положення ч. 3 ст. 183 КПК України, приймаючи до уваги дані про особу підозрюваного та його майновий стан, приймаючи до уваги дані про суму збитків, спричинивших інкримінованим ОСОБА_2 злочином, вважаю за необхідне визначити розмір застави, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним обов'язків, передбачених КПК України.

Зважаючи на те, що підозрюваний ОСОБА_2 підозрюється у вчиненні тяжких та особливо тяжких кримінальних правопорушень, з урахуванням його майнового стану, та завданої державі шкоди інкримінованими йому злочинами, застава у межах 80 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб не здатна забезпечити виконання підозрюваним своїх обов'язків, а тому слідчий суддя вважає за доцільне визначити розмір застави, як альтернативного запобіжного заходку, у розмірі 9 375 розмірів прожиткових мінімуму для працездатних осіб, для забезпечення виконання підозрюваним обов'язків, передбачених КПК України

Керуючись ст.ст. 132, 176, 177, 178, 183, 186, 193, 194, 196, 197, 205 КПК України, слідчий суддя, -

У Х В А Л И В:

Клопотання старшого слідчого відділу СУ ГУ НП в Одеській області ОСОБА_1 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою - задовольнити.

Застосувати до ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в ОУВП-21 строком на 60 діб.

Визначити розмір застави як запобіжного заходу, достатнього для забезпечення виконання підозрюваним обов'язків, передбачених КПК України, у розмірі 9 375 розмірів прожиткових мінімумів для працездатних осіб, тобто у сумі 15 000 000 (п'ятнадцять мільйонів) гривень.

Підозрюваний або заставодавець мають право у будь який момент внести заставу на рахунок ТУ ДСА України в Одеській області, з призначенням платежу: застава за підозрюваного; провадження по справі 1-кс/522/7089/17.

Підозрюваний звільняється з-під варти після внесення застави.

У разі внесення застави, покласти на підозрюваного обов'язки строком на 2 (два) місяці, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України:

1)прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора в розумні строки;

2)повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та місця роботи.

Роз'яснити підозрюваному наслідки невиконання вказаних обов'язків, а саме: у разі, якщо підозрюваний, будучи належним чином повідомлений, не з'явився за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду, без поважних причин не повідомив про причину своєї неявки, або якщо порушив інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов'язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України й використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору. У разі звернення застави в дохід держави слідчий суддя вирішує питання про застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді застави у більшому розмірі або іншого запобіжного заходу.

Строк дії ухвали слідчого судді становить 60 (шістдесят днів) і обчислюється з моменту фактичного затримання особи, тобто з 21.04.2017 року.

Ухвала слідчого судді про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою припиняє свою дію 20.06.2017 року.

Ухвала слідчого судді щодо застосування запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді, може бути подана протягом п'яти днів з дня її оголошення. Для особи, яка перебуває під вартою, строк подачі апеляційної скарги обчислюється з моменту вручення їй копії судового рішення.

Подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання.

Слідчий суддя: Іванов В.В.

22.04.2017