Іллічівський міський суд Одеської області
4 м. м. Іллічівськ Одеська область Україна 68000
Справа № 501/29/17
Категорія 102
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.04.2017 м. Чорноморськ.
Іллічівський міській суд Одеської області у складі:
головуючого судді - Смирнова В.В., при секретарі - Лазаренко М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 діючої в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2, до відділу реєстрації обліку осіб виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області, треті особи: служба у справах дітей виконавчого комітету Чорноморської міської ради, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про скасування рішення зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування адміністративного позову зазначила, що у серпні 2016 року Рішенням Іллічівського міського суду було розірвано шлюб між нею та ОСОБА_3. Від шлюбу мають двох дітей: ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2, після розірвання шлюбу діти залишились проживати з матер'ю за адресою: АДРЕСА_1. Колишній чоловік проживає окремо.
За адресою: АДРЕСА_1 у відділі реєстрації обліку осіб виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області зареєстрована позивач та її старший син ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2, молодша дочка ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 на час звернення до суду в іншому місці не зареєстрована
15.12.2016 року відділ реєстрації обліку осіб виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області прийняв рішення у відмові ОСОБА_1 в реєстрації місця проживання малолітньої дитини ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 мотивуючи своє рішення абз. 1 п.11 та абз. 7 п.18 Правил реєстрації місця проживання, згідно з якими реєстрація проживання здійснюється за згодою іншого з батьків.
Вважає рішення відповідача незаконним, просить суд про його скасування та зобов'язання вчинити певні дії ( а.с.2-4).
В судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги та просила задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав суду письмові заперечення проти позову, та заяву про розгляд справи за його відсутності, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 18-20).
Третя особа - ОСОБА_3 у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав суду письмові заперечення проти позову, просить суд вирішити позов за його відсутності, вказує, що від не є власником цієї квартири АДРЕСА_1), а тому не має повноважень на вчинення дій з власністю, яка йому не належить (а.с.39).
Третя особа ОСОБА_4 у судове засідання не з'явилась, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надала суду заперечення проти позовної заяви, просить суд розглянути справу за її відсутності. Вказує, що вона є одноособовим власником квартири за адресою: АДРЕСА_1, просить суд відмовити у задоволенні позову.
Вислухавши пояснення позивача, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Позивач ОСОБА_1 зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 разом з нею мешкають її малолітні діти: старший син ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2, молодша дочка ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1.
Вказана квартира належить на праві приватної власності ОСОБА_4 (а.с.35-38).
Згідно із ч. 1 ст. 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (далі-Закон) громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.
Згідно до ст. З Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», реєстрація - це внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський Голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради (стаття 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»).
Згідно ст. 10 зазначеного Закону правила здійснення реєстрації місця проживання, форми необхідних для цього документів, порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру встановлюються Кабінетом Міністрів України.
З наведеного слідує, що питання здійснення реєстрації місця проживання регулюється не тільки Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", та й підзаконними актами, зокрема постановами Кабінету Міністрів України.
Так, відповідно до ст. 10 Закону, Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 2.03.2016 року №207 «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру».
Згідно п.1 Правил вони визначають механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також встановлюють форми необхідних для цього документів.
Пунктом 5 Правил реєстрації місця проживання передбачено, що батьки або інші
законні представники зобов'язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження.
Пунктом 18 Правил визначено перелік документів, які подаються для реєстрації місця проживання. Зокрема, особа або її представник подає: 1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6,7 або 8: 2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання: 3) квитанцію про сплату адміністративного збору; 4) документи, що підтверджують: право па проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків/одного з батьків або законного представника/представників); 6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).
У разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).
Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання особи інші документи.
Виходячи з вищенаведеного і встановлених обставин, дії відповідача не можна визнати неправомірними, оскільки такі дії відповідають вимогам нормативних актів.
Крім того, статтею 316 ЦК України передбачено :
1. Правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
2. Особливим видом права власності є право довірчої власності, яке виникає внаслідок закону або договору управління майном.
Згідно ст. 317 ЦК України:
1. Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
2. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна.
Стаття 318 цього Кодексу передбачає.
1. Суб'єктами права власності є Український народ та інші учасники цивільних відносин, визначені статтею 2 цього Кодексу.
2. Усі суб'єкти права власності є рівними перед законом.
Стаття 319 гарантує здійснення права власності.
1. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
2. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
При здійсненні своїх прав та виконанні обов'язків власник зобов'язаний додержуватися моральних засад суспільства.
3. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.
4. Власність зобов'язує.
5. Власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.
6. Держава не втручається у здійснення власником права власності.
7. Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов'язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Статтею 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень у тому числі органів державної влади.
Згідно з ч.ч.1, 3 ст.8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина , її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Керуючись ч.1 ст. 5, ст. ст. 94, 161-163, 181, 254, 255, 257, 258 КАС України, 316-319, 325, ЦК України, ст.41 Конституції України, суд,
В И Р І Ш И В :
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 діючої в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2, до відділу реєстрації обліку осіб виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області, треті особи: служба у справах дітей виконавчого комітету Чорноморської міської ради, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про :
Скасування рішення відділу реєстрації обліку осіб виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області від 15.12.2016 року про відмову в реєстрації місця проживання малолітньої дитини ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4, за адресою: АДРЕСА_2
зобов'язання відділу реєстрації обліку осіб виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області прийняти рішення про реєстрацію та внести відомості про місце проживання малолітньої дитини ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4, за адресою : АДРЕСА_3 до реєстру територіальної громади м. Чорноморська - відмовити за необґрунтованістю.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчий кімнаті та проголошенні у судовому засіданні 20 квітня 2017 року.
Повний текст постанови складено та підписано 24 квітня 2017 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Іллічівський міський суд Одеської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий Смирнов В.В.