Справа № 201/901/17
Провадження 2-а/201/65/2017
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 квітня 2017 року м. Дніпро
Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська у складі: головуючого - судді Ходаківського М.П., за участі: секретаря судового засідання: Бігдан А.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області про визнання протиправною відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі ГУ ПФУ) про визнання протиправною відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 1 січня 2016 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» без обмеження граничного розміру.
В обґрунтування позову зазначив, що він з 1995 року отримує пенсію як працівник системи МВС. Законодавство визнає розмір пенсії відповідно до складових грошового забезпечення діючих працівників міліції. Оскільки складові грошового забезпечення поліцейських з 2015 року були збільшені, то позивач як законодавчо прирівняна до них особа, звернувся до пенсійного фонду із заявою про відповідний перерахунок пенсії, але фонд відмовив у перерахунку пенсії. Вважає таку відмову порушенням відповідачем ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №45 та внесених змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393, п. 3 Указу Президента України від 04 жовтня 1996 року № 926 «Про умови грошового забезпечення осіб, рядового і начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ», Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Зважаючи на те, що пенсія позивача відповідно до вказаних законодавчих положень підлягала негайному та автоматичному перерахунку, вважає, що відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року. Тому він звернувся до суду із даним позовом
Позивач надав заяву, в якій позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав викладених у позові, просив задовольнити позовні вимоги, розглянути справу без його участі.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечував, просив відмовити в задоволенні позову, надав письмові заперечення, в яких вказав, що ОСОБА_1 дійсно перебуває на обліку в ГУ ПФУ з 1995 року та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу».
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 листопада 2006 року № 1522 на органи Пенсійного фонду України з 01.01.2007 покладені функції тільки з призначення та перерахунку пенсій. Функція визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій виходить за межі компетенції. Дане питання належить до компетенції органу, звідки особу було звільнено, у звязку з виходом на пенсію.
Відповідно до положень пунктів 1 і 24 Порядку подання та оформлення документів призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України видача довідок про склад та розміри грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсій здійснюється через визначені уповноважені структурні підрозділи тих силових відомств, звідки особу було звільнено зі служби.
Також пунктом 5 зазначеної постанови передбачено, що для перерахунку пенсій враховуються: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами встановлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати, підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Стосовно перерахунку позивачу пенсії з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11 листопада 2015 року зазначив, що Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ У країн та членів їхніх сімей» № 900 набрав чинності 29 грудня 2015 року, а постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року, тобто раніше прийняття і набрання чинності Законом.
Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до абз. 2 п. 2 рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99 за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ст. 58 Конституції України, за якою дії нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовуються той закон або нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Сам по собі факт прийняття постанови № 988 не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції. Інших актів Уряду, якими би змінювалися розміри грошового забезпечення поліцейських не видавалося.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988 встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Тобто вказаною постановою не змінюються оклади, як цього вимагає пенсійне законодавство, а саме встановлюються для поліцейських, тому вищезазначену постанову Кабінету Міністрів України не можна розглядати як акт, яким було змінено розмір і види грошового забезпечення для поліцейських (як цього вимагає положення ст. 63 Закону), оскільки цим нормативно-правовим актом види і розмір грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше в історії незалежної України. До цього такої категорії працюючих взагалі не існувало. Отже, правових підстав для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ на теперішній час немає.
Позивач отримує пенсію, призначену відповідно до ст.ст. 12, 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби так деяких інших осіб» як колишній працівник органів внутрішніх справ, а саме УМВС України в Дніпропетровській області, у зв'язку із чим документи для призначення пенсії, особова справа позивача та інші документи надсилались до органів пенсійного фонду саме УМВС України в Дніпропетровській області.
07 листопада 2015 року набув чинності Закон України «Про Національну поліцію», яким визначено, що Закон України «Про міліцію» втратив свою чинність.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів МВС України» від 16 вересня 2015 року № 730 ліквідовано УМВС України в Дніпропетровській області як юридичну особу публічного права та утворено Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області.
Згідно із п. 3 Порядку довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби.
Вимога позивача провести перерахунок пенсії з грошового забезпечення встановленого законодавством для поліцейських безпідставна, оскільки, ОСОБА_1 був звільнений у звязку з виходом на пенсію з УМВС України в Дніпропетровській області, а не з Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області.
Зміни до порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 у звязку із прийняттям Постанови № 988 не вносились.
На сьогодні Пенсійний фонд України від Міністерства внутрішніх справ не отримував повідомлень про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Таким чином, обовязку повідомляти Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області про проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у Пенсійного фонду України не виникло.
Враховуючи викладене, просив відмовити у задоволенні позову.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому їх дослідженні, дійшов наступних висновків.
Судом встановлено і це підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ з 1995 року та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
У березні 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії на підставі Законів України «Про Національну поліцію», «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей».
На звернення позивача, листом № 6906/03/01 від 22 березня 2016 року ГУ ПФУ повідомило позивача про відсутність правових підстав для здійснення перерахунку пенсії, посилаючись на те, що Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для поліцейських не приймалось, Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900 набрав чинності пізніше ніж постанова Кабінету Міністрів України № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Вказаною постановою не змінювалися, а встановлювалися оклади для поліцейських. Крім того, національна поліція не є правонаступником міліції.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, яка діє з 17 липня 2009 року року), всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку в звязку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або в звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, в строки, передбачені частиною 2 статті 51 цього Закону. В разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, яка діє з 29 грудня 2015 року), перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Положеннями Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено частиною про те, що перерахунок пенсій особам органам внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року (далі по тексту - Порядок №45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», провадиться у разі прийняття рішення Кабінетом міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» або у звязку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзвязку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у пятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Таким чином, нормами Порядку № 45 передбачено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій:
- Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонду України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення (п. 2 Постанови № 45);
- Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України (абз. 2 п. 2 Постанови № 45);
- Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (абз. 3 п. 2, абз. 1, 2 п. 3 Постанови № 45).
Крім того, відповідно до п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30 січня 2007 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобовязані у пятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у звязку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, які в свою чергу протягом пяти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в пятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Обовязок у відповідача як у субєкта владних повноважень, що в своїй діяльності керуються виключно чинним на момент вчинення окремої дії законодавством, виникає, лише за визначених законом підстав, які в даному випадку не настали (будь-якого повідомлення підстави перерахунку пенсій від МВС пенсійний фонд не отримував).
Таким чином, втручання суду в дискреційні повноваження субєкта владних повноважень можливо виключно для відновлення порушеного права особи і тільки після встановлення факту порушення такого права та законних інтересів особи протиправними діями або рішеннями субєкта владних повноважень.
У даному випадку суд вважає, що відмова пенсійного фонду є обґрунтованою з мотивів відсутності на цей час у нього визначених підстав для перерахунку пенсії, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії відмовити.
У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя М.П. Ходаківський