Ухвала суду № 66106874, 20.04.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2017
Номер справи
803/1569/16
Номер документу
66106874
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2017 року Справа № 876/10203/16

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді: Кухтея Р.В.

суддів: Носа С.П., Попка Я.С.

з участю секретаря судового засідання: Джули В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2016 року за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України (за участю третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору - Пенсійний фонд України) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

У жовтні 2016 року ОСОБА_1 звернувся в суд із зазначеним позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльності щодо не надіслання Пенсійному фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників Міністерства внутрішніх справ України (Далі МВС України) для перерахунку йому пенсії та зобов'язати відповідача надіслати повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників МВС України для перерахунку його пенсії.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 24.11.2016 позов було задоволено повністю.

Не погоджуючись із постановою суду першої інстанції, МВС України подало апеляційну скаргу, яку мотивує тим, що до компетенції міністерства належить виключно повідомлення про підстави перерахунку пенсії для певної категорії військовослужбовців (співробітників), а не щодо конкретної особи. Вказує, що перерахунок пенсії здійснюється виключно на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, які надаються державним органом, з якого особа звільнена зі служби, а не згідно інших документів, наданих будь-яким іншим органом. Також, апелянт вказує, що встановлення вперше розмірів грошового забезпечення для працівників Національної поліції України не породжує підстав для перерахунку пенсії колишнім працівникам міліції. Тому просить скасувати постанову Волинського окружного адміністративного суду від 24.11.2016 та прийняти нову, якою відмовити позивачу у задоволені його адміністративного позову.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.01.2017 апеляційну скаргу Пенсійного фонду України було повернуто.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, а тому колегія суддів, відповідно до ч.1 ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наявні в справі матеріали та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, виходячи з наступного.

З матеріалів справи видно, що ОСОБА_1 є пенсіонером із числа працівників органів внутрішніх справ України, якому пенсія призначена відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992 (Далі Закон № 2262-XII).

18.08.2016 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України у Волинській області (Далі УПФУ) щодо перерахунку пенсії колишнім працівникам органів МВС України у звязку з створенням Національної поліції України.

Листом № 559/Ш-01 від 02.09.2016 УПФУ повідомило позивача про відсутність підстав для здійснення йому перерахунку пенсії у звязку з ненадходженням інформації про підстави проведення перерахунку.

18.08.2016 ОСОБА_1 звернувся до МВС України із заявою, у якій з посиланням на норми чинного законодавства просив негайно направити до органів Пенсійного фонду України інформацію про підстави проведення перерахунку його пенсії, зумовлені постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015.

Як видно з матеріалів справи, у відповідь на вказане звернення, листом № 15/2-Ш-1437 від 14.09.2016 МВС України відмовило ОСОБА_1 в направленні такої інформації, обґрунтувавши відмову тим, що йому призначена та виплачується пенсія відповідно до Закону № 2262-XII, як бувшому працівнику органів внутрішніх справ, а тому постанова Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 про збільшення грошового забезпечення поліцейських Національної поліції України не може бути підставою для перерахунку його пенсії, як пенсіонеру із числа колишніх працівників внутрішніх справ, так як вказана постанова прийнята до внесення змін до статті 63 Закону № 2262-XII Законом України № 900-VIII від 23.12.2015 та не має зворотної дії в часі.

Задовольняючи позовні вимоги в повному обсязі, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач не довів правомірність своїх дій та не надав суду належних та допустимих доказів на їх підтвердження.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального та процесуального права, а також фактичним обставинам справи з огляду на наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст.63 Закону № 2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно із Законом України № 900-VIII від 23.12.2015) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015, статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015.

Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008, згідно з яким МВС України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

При цьому, суд першої інстанції вірно не взяв до уваги твердження відповідача про те, що Закон України № 900-VIII від 23.12.2015 набув чинності після прийняття постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015, а тому не має зворотної дії в часі, оскільки трактування відповідачем поняття «зворотна дія нормативно-правового акта у часі» є помилковим.

З огляду на вищевикладене, висновок суду першої інстанції про протиправність бездіяльності МВС України щодо не надіслання до Пенсійного фонду України інформації про зміни у грошовому утриманні осіб, пенсія яким призначена відповідно до вимог Закону № 2262-XII, зокрема позивача, яка б у подальшому слугувала підставою для здійснення перерахунку пенсії є обґрунтованим.

Відповідно до ч.1ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

З урахуванням наведеного вище, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції є законною, доводи, викладені в апеляційні скарзі висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому відсутні підстави для його скасування.

Керуючись ст.ст.41, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,

у х в а л и в :

Апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2016 року по справі № 803/1569/16 без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі.

Головуючий : Р.В.Кухтей

Судді :С.П.Нос

ОСОБА_2

Повний текст ухвали складено 21.04.2017.