ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 квітня 2017 року Чернігів Справа № 825/485/17
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Непочатих В.О.,
при секретарі Шевченко А.В.,
за участю представника позивача ОСОБА_1, представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Головного управління ДФС у Чернігівській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Чернігівській області, в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення від 14.12.2016 № НОМЕР_1.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що за результатами проведеної перевірки відповідачем було встановлено факт зберігання алкогольних напоїв у місці, не внесеному до Єдиного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв та винесено податкове повідомлення-рішення від 14.12.2016 № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій в розмірі 17000,00 грн. Зазначає, що оскаржуване рішення прийнято без дотримання визначеного законодавством порядку і підлягає скасуванню, оскільки прийняте не відповідно до Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 № 790. Крім того зазначає, що в акті відсутні дані про його номер та дату.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали повністю та пояснили, що під час проведення фактичної перевірки було встановлено факт зберігання алкогольних напоїв у місцях, не внесених до Єдиного реєстру місць зберігання, про що складено акт перевірки, який підписаний позивачем без зауважень та зареєстрований 02.12.2016 за № 0318/25/18/РРО/НОМЕР_2. Зазначали, що оскаржуване рішення прийнято на підставі та у відповідності до норм чинного законодавства, зокрема, пункту 86.8 статті 86 Податкового кодексу України.
Вислухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_2) зареєстрований 24.10.2002 як фізична особа-підприємець, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця (а.с. 15).
Головним управлінням ДФС у Чернігівській області було винесено наказ від 29.11.2016 № 1579 про проведення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_4 з метою здійснення контролю за дотриманням норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), та видано головним державним ревізорам-інспекторам відділу фактичних перевірок, контролю за готівковими операціями управління аудиту Головного управління ДФС України у Чернігівській області ОСОБА_3 та ОСОБА_5 направлення на перевірку від 29.11.2016 № 2352, № 2353 (а.с. 37-39).
01.12.2016 посадовими особами Головного управління ДФС у Чернігівській області було проведено фактичну перевірку магазину, що розташований за адресою: вул. Шкільна, 153, м. Семенівка, Чернігівська область та належить ФОП ОСОБА_4, за результатами якої складено акт, який зареєстрований в органі ДФС за місцем здійснення діяльності субєкта господарювання 02.12.2016 за № 0318/25/18/РРО/НОМЕР_2 (а.с. 40-42).
У вищевказаному акті перевірки було зафіксовано порушення статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме зберігання алкогольних напоїв у місці, не внесеному до Єдиного державного реєстру місць зберігання, а саме пива «Чернігівське світле» 1,2 л в кількості 12 пляшок. Накладні на дане пиво відсутні, до перевірки не надані.
За наслідками розгляду матеріалів перевірки, Головним управлінням ДФС у Чернігівській області на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, абзацу одинадцятого частини другої статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» було винесено податкове повідомлення-рішення від 14.12.2016 № НОМЕР_1, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 17000,00 грн. (а.с. 9).
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Згідно підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України (далі в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Підпунктом 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України передбачено, що фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки у разі отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;
Результати таких перевірок оформлюються у формі акта у разі встановлення під час перевірки порушень, який підписується посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності) (пункт 86.1 статті 86 Податкового кодексу України).
В силу підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі Закон, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до абзаців двадцять один двадцять два статті 1 Закону місце зберігання місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання; Єдиний державний реєстр місць зберігання (Єдиний реєстр) - перелік місць зберігання, який ведеться органами доходів і зборів і містить визначені цим Законом відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників.
Зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру. Внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб'єкта господарювання з обов'язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також: для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; для фізичних осіб - підприємців - прізвища, імені, по батькові, місця проживання, реєстраційного номера облікової картки платника податків. До заяви додаються копія виданої заявнику ліцензії на відповідний вид діяльності, засвідчена нотаріально або посадовою особою органу ліцензування, та документ, що підтверджує право користування цим приміщенням (частина тридцять шоста тридцять восьма статті 15 Закону).
Частиною тридцять девятою статті 15 Закону визначено, що суб'єкти господарювання, які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, вносять до Єдиного реєстру тільки ті місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, що розташовані за іншою адресою, ніж місце здійснення торгівлі.
Згідно з частиною першою статті 17 Закону за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Так, абзацом одинадцятим частини другої статті 17 Закону передбачено, що до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 17000,00 грн.
З аналізу викладених норм слідує, що обовязок щодо внесення до Єдиного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв належить особі, яка в установленому порядку отримала ліцензію, за невиконання якого до порушника і застосовуються відповідні фінансові санкції.
Як свідчать матеріали справи, у ФОП ОСОБА_4 відсутня ліцензія на здійснення торгівлі алкогольними напоями, а отже позивач не є суб'єктом правопорушення, передбаченого статтею 15 Закону.
Даний висновок узгоджується з практикою Вищого адміністративного суду України, висловленою в ухвалі від 05.10.2016 у справі № 825/1574/15-а.
Крім того, згідно постанови Семенівського районного суду Чернігівської області від 18.01.2017 у справі № 744/1103/16-п, яка є обовязковою для суду згідно статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України в питанні, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою, встановлено, що позивачем було придбано пиво «Чернігівське світле» 1,2 у кількості 12 пляшок для власного споживання без мети реалізації.
За таких обставин, оскільки судом встановлено відсутність факту порушення позивачем вимог статті 15 Закону, суд дійшов висновку щодо протиправності винесеного податкового повідомлення-рішення, в звязку з чим адміністративний позов ФОП ОСОБА_4 необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Чернігівській області на користь ФОП ОСОБА_4 підлягають присудженню здійснені ним документально підтверджені судові витрати в розмірі 1600,00 грн.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Чернігівській області від 14.12.2016 № НОМЕР_1.
Присудити здійснені фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_2) судові витрати в розмірі 1600,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Чернігівській області (код ЄДРПОУ 39392183).
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.О. Непочатих