Постанова № 66105355, 19.04.2017, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.04.2017
Номер справи
824/1088/16-а
Номер документу
66105355
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 квітня 2017 р. м. Чернівці Справа № 824/1088/16-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лелюка О.П.,

за участю:

секретаря судового засідання Кіщук О.І.,

представників позивача ОСОБА_1 та ОСОБА_2,

представники відповідача та третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача і відповідача в судове засідання не зявились,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом управління Західного офісу Держаудитслужби в Чернівецькій області до публічного акціонерного товариства «Чернівцігаз», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - управління праці та соціального захисту населення Кіцманської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача товариство з обмеженою відповідальністю «Чернівцігаз Збут», про стягнення збитків,

В С Т А Н О В И В :

Управління Західного офісу Держаудитслужби в Чернівецькій області звернулось до суду з позовом до ПАТ «Чернівцігаз» про стягнення збитків в сумі 2315857,02 грн в дохід загального фонду Державного бюджету України.

В ході судового розгляду справи судом залучено до участі у даній справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - управління праці та соціального захисту населення Кіцманської районної державної адміністрації, а в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю «Чернівцігаз Збут».

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на те, що за результатом проведеної в управлінні праці та соціального захисту населення Кіцманської районної державної адміністрації ревізії було виявлено, що всього за період з жовтня 2015 року по березень 2016 року нараховано субсидій, які оплачено ПАТ «Чернівцігаз» на загальну суму 2344763,46 грн., з яких 28906,44 грн. - за послуги з газопостачання надані ПАТ «Чернівцігаз» ще до 01 липня 2016 року (в тому числі: в жовтні за травень-червень 2015 року на суму 22729,80 грн., у листопаді - за травень-червень 4299,76 грн. та у грудні 2015 року -1876,85 грн.).

Позивачем встановлено, що управлінням праці та соціального захисту населення Кіцманської районної державної адміністрації було нараховано ПАТ «Чернівцігаз» за фактично не надані послуги з газопостачання населенню за опалювальний сезон з жовтня 2015 по березень 2016 років на суму 2 315 857,02 грн., що на 363901,47 грн. більше, ніж відображена сума дебіторської заборгованості по бухгалтерському обліку Управління.

Таким чином, в порушення рішення Національної комісії з регулювання ринків енергетики і комунальних послуг від 28 травня 2015 року №1641 , яким ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу на території Чернівецької області з 01 липня 2015 року видано ТОВ «Чернівцігаз Збут» та пункту 7.1 Договору на відшкодування втрат, повязаних з наданням пільг та житлових субсидій населенню на постачання природного газу від 13 серпня 2015 року №64 щодо відшкодування витрат за послуги з газопостачання населенню з 01 липня 2015 року ТОВ «Чернівцігаз Збут», управлінням праці та соціального захисту населення Кіцманської районної державної адміністрації в період з жовтня 2015 року по березень 2016 року централізовані розрахунки за послуги з газопостачання населенню, якому призначено субсидії на опалювальний сезон 2015-2016 років, в сумі 2 315 857,02 грн. проведено з ПАТ «Чернівцігаз», які фактично ним не були надані.

Вказане, на думку позивача, є порушенням частини першої статті 49 Бюджетного кодексу України в частині здійснення оплати за послуги, що фактично не були надані. У зв'язку із цим загальному фонду державного бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 2 315857,02 гривень, які відповідач добровільно не відшкодовує, а тому позивач просить суд стягнути їх з відповідача.

Відповідач проти позову заперечував. В наданих суду письмових запереченнях зазначав про його безпідставність та необґрунтованість. Зокрема, посилаючись на положення Господарського кодексу України, вказував, що заявлена позивачем вимога про стягнення збитків в порядку адміністративного судочинства не узгоджується з чинним законодавством України. Крім того, відзначав, що заявлена позовна вимога про стягнення збитків є способом захисту цивільних прав та інтересів особи, передбаченим пунктом 8 частини другої статті 16 Цивільного кодексу України, а наведений спір не є публічно-правовим та носить приватно-правовий характер. Також зазначав, що оскільки жодною із сторін не було подано заяв про припинення договору від 29 січня 2013 року №05/06, укладеного між відповідачем та управлінням праці та соціального захисту населення Кіцманської РДА, такий діяв та виконувався сторонами з 01 липня 2015 року та протягом 2016 року. Факт укладення договору з новим постачальником газу ТОВ «Чернівцігаз Збут» не позбавляє управління праці та соціального захисту населення Кіцманської РДА обовязку щодо виконання взятих на себе зобовязань, які виникли за договором №05/26 та перерахування відповідачу сум призначених уповноваженим власникам/наймачам субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за період до 01 липня 2015 року. Відповідач вказував на те, що субсидія є безповоротною, тому даним позовом порушуються права та обовязки громадян - споживачів газу, яким була призначена та перерахована на рахунок надавача послуг субсидія, оскільки необхідно буде відкоригувати розрахунки по особових рахунках конкретних споживачів та у разі виникнення заборгованості вживати заходів щодо її стягнення.

Від третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача і відповідача, пояснень по даному спору до суду не надходило.

Заслухавши доводи осіб, які прибули в судове засідання, дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач в розумінні пункту 7 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України є суб'єктом владних повноважень - орган державного фінансового контролю, який звернувся до суду в інтересах держави у звязку з незабезпеченням виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства.

Згідно пункту 5 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначає Закон України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26 січня 1993 року № 2939-XII.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Частиною першою статті 8 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» передбачено, зокрема, що орган державного фінансового контролю здійснює державний фінансовий контроль та контроль за: виконанням функцій з управління об'єктами державної власності; цільовим використанням коштів державного і місцевих бюджетів; цільовим використанням і своєчасним поверненням кредитів (позик), одержаних під державні (місцеві) гарантії; складанням бюджетної звітності, паспортів бюджетних програм та звітів про їх виконання (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі), кошторисів та інших документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету; станом внутрішнього контролю та внутрішнього аудиту у розпорядників бюджетних коштів; усуненням виявлених недоліків і порушень.

Згідно пунктів 1, 7 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» органу державного фінансового контролю надається право перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення процедур державних закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо); пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Відповідно до пункту 10 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» органу державного фінансового контролю надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року №868 вирішено утворити Державну аудиторську службу України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів, реорганізувавши Державну фінансову інспекцію шляхом перетворення.

Пунктом 3 вказаної постанови Уряду зобовязано Міністерство фінансів подати Кабінетові Міністрів України: у двотижневий строк проект акта щодо утворення комісії з реорганізації Державної фінансової інспекції; у двомісячний строк проект Положення про Державну аудиторську службу України та пропозиції щодо внесення до актів законодавства змін, що випливають з цієї постанови.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 року №43 затверджено Положення про Державну аудиторську службу України (далі Положення №43), згідно пункту 1 якого Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Основними завданнями Держаудитслужби є: 1) забезпечення формування і реалізація державної політики у сфері державного фінансового контролю; 3) здійснення державного фінансового контролю, спрямованого на оцінку ефективного, законного, цільового, результативного використання та збереження державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, досягнення економії бюджетних коштів; 4) надання у передбачених законом випадках адміністративних послуг (пункт 3 Положення № 43).

У відповідності до підпункту 9 пункту 4 Положення №43 Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших осіб підприємств, установ та організацій, що контролюються, усунення виявлених порушень законодавства; здійснює контроль за виконанням таких вимог; звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів; застосовує заходи впливу за порушення бюджетного законодавства, накладає адміністративні стягнення на осіб, винних у порушенні законодавства; передає в установленому порядку правоохоронним органам матеріали за результатами державного фінансового контролю у разі встановлення порушень законодавства, за які передбачено кримінальну відповідальність або які містять ознаки корупційних діянь.

Держаудитслужба в силу пункту 7 Положення №43 здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року №266 «Про утворення міжрегіональних територіальних органів Державної аудиторської служби» утворено як юридичні особи публічного права міжрегіональні територіальні органи Державної аудиторської служби, серед яких Західний офіс Держаудитслужби.

Наказом Держаудитслужби від 02 червня 2016 року №23 (у редакції наказів Держаудитслужби від 04 серпня 2016 № 53, від 20 жовтня 2016 №112) затверджено Положення про Західний офіс Держаудитслужби.

Згідно пункту 1 названого Положення, Західний офіс Держаудитслужби підпорядковується Держаудитслужбі та є її міжрегіональним територіальним органом. У складі Офісу утворюються як структурні підрозділи управління у, зокрема, Чернівецькій області. Управління здійснюють свої повноваження на території адміністративно-територіальної одиниці за їх місцезнаходженням відповідно.

Відповідно до вказаного вище Положення позивач у разі виявлення збитків, завданих державі має право визначати їх розмір та звертатися до суду, у разі невиконання вимог підконтрольною установою щодо усунення порушень.

Таким чином, управління Західного офісу Держаудитслужби в Чернівецькій області є міжрегіональним територіальним органом Держаудитслужби, який відповідно до покладених завдань вживає заходів для усунення виявлених під час здійснення фінансового контролю порушень законодавства, в тому числі шляхом звернення до суду в інтересах держави у разі невиконання вимог щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Тобто, позивач, який є фактично органом державного фінансового контролю, має можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявлення порушень пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких порушень, а також звертатись до суду в інтересах держави.

Крім цього, згідно позиції Верховного Суду України, наведеної у постанові від 15 квітня 2014 року у справі №21-40а14, при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів. Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом. Збитки стягуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, правильність їх обчислення перевіряє суд, який розглядає цей позов, а не позов підконтрольної установи про визнання вимоги протиправною.

Враховуючи викладене, зважаючи на те, що спірні правовідносини між сторонами справи виникли у звязку з реалізацією позивачем як органом державної виконавчої влади своїх функцій у сфері державного фінансового контролю та у звязку із не усуненням відповідачем в добровільному порядку встановлених за результатом проведеної ревізії порушень законодавства, суд приходить до висновку, що цей спір є справою адміністративної юрисдикції, а надані відповідачем в запереченнях проти позову твердження стосовно приватноправового характеру даного спору та належності його розгляду в порядку господарського судочинства - помилкові.

До того ж, наведеної вище позиції суду притримується і Вінницький апеляційний адміністративний суд, що підтверджується його рішеннями, зокрема, від 12 січня 2016 року у справі №824/453/15-а, від 24 травня 2016 року у справі №2-а-1217/10/0270, від 29 вересня 2016 року у справі №822/615/16, від 19 січня 2017 року у справі №824/718/16-а, від 01 березня 2017 року у справі №802/1039/13-а.

В ході розгляду даної справи судом встановлено, що відповідно до пункту 2.5 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції України на ІІ квартал 2016 року та на підставі направлень від 01 червня 2016 року №№347-348, від 30 червня 2016 року №401 та від 02 серпня 2016 року №454, виданих начальником Держфінінспекції в Чернівецькій області ОСОБА_3, ревізійною групою в складі провідного державного фінансового інспектора відділу інспектування у соціальній сфері та культурі ОСОБА_4, заступника начальника цього відділу ОСОБА_5 та провідного державного фінансового інспектора Флори О.В. проведено ревізію використання коштів, виділених з державного бюджету на компенсацію підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період та надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01 січня 2014 року по 31 травня 2016 року, а також законності призначення, нарахування та виплати усіх видів соціальної допомоги, пільг, субсидій та інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів за 2014-2016 роки в управлінні праці та соціального захисту населення Кіцманської райдержадміністрації (надалі - Управління).

Ревізію проведено в період з 02 червня 2016 року по 29 серпня 2016 року, із зупиненням ревізії на період з 07 червня 2016 року по 30 червня 2016 року та з 13 липня 2016 по 02 серпня 2016 року.

Указаною ревізією встановлено ряд порушень, що відображені в ОСОБА_6 ревізії від 05 вересня 2016 року №04-40/24.

Так, ревізією дотримання законодавства при призначенні, нарахуванні та виплаті усіх видів соціальної допомоги, пільг, субсидій та інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів встановлено незаконних витрат бюджетних коштів допущених внаслідок перерахування коштів на рахунок ПАТ «Чернівцігаз» за фактично не надані послуги з газопостачання населенню, яким призначено субсидію в сумі 2 315 857,02 грн.

Такого висновку посадові особи контролюючого органу дійшли у звязку з наступним.

Як вбачається зі змісту ОСОБА_6 №04-40/24, в ході ревізії встановлено, що постачання природного газу на території м. Кіцмань та сіл Кіцманського району Чернівецької області до липня 2015 року здійснювало Кіцманське УГГ, яке було структурним підрозділом ПАТ «Чернівцігаз» без права юридичної особи.

У звязку з анулюванням ліцензії, виданої ПАТ «Чернівцігаз» на здійснення господарської діяльності з постачання природного газу, рішенням Національної комісії з регулювання ринків енергетики і комунальних послуг від 28 травня 2015 року №1641, для побутових споживачів, що проживають в Чернівецькій області гарантованим постачальником газу з 01 липня 2015 року призначено підприємство ТОВ «Чернівцігаз Збут».

Тобто, оплата вартості послуг з газопостачання починаючи з 01 липня 2015 року повинна здійснюватись на поточні рахунки нового постачальника природного газу - ТОВ «Чернівцігаз Збут».

До 01 липня 2015 року розрахунки за природний газ здійснювались управлінням праці та соціального захисту населення Кіцманської РДА відповідно до Договору про фінансування пільг та субсидій населенню на оплату газу від 29 січня 2013 року №05/06 (далі - Договір №05/26) укладеного між ПАТ «Чернівцігаз», в особі т.в.о. Голови Правління ОСОБА_7 (надалі - Постачальник) та управлінням праці та соціального захисту населення Кіцманської РДА, в особі начальника ОСОБА_8 (надалі - Платник).

Предметом даного договору є фінансування житлових субсидій на оплату природного газу населенню, а також фінансування пільг, визначених законодавством категоріям осіб.

Згідно з умовами цього договору Постачальник здійснює постачання газу населенню, а Платник здійснює фінансування пільг та субсидій, повязаних із споживання газу населенням відповідно до обсягів субсидій, затверджених місцевими бюджетами на поточний рік, отриманої субвенції з Державного бюджету та пропорційно фактичній заборгованості перед Постачальником.

Договір набирає чинності з моменту його укладання, поширює свою дію на відносини сторін, що склалися з 01 січня 2013 року та діє до 31 грудня 2013 року, а в частині відшкодування пільг та субсидій - до їх повного здійснення. В разі, якщо за 10 днів до закінчення дії договору жодна із сторін не подасть особисто, або рекомендованим листом іншій стороні письмову заяву про його припинення, цей договір щорічно продовжується з 01 січня відповідно до наступного року до 31 грудня відповідно наступного року, а відшкодування пільг та субсидій здійснюється відповідно до чинного законодавства України, що регламентує їх відшкодування у відповідному році.

В серпні 2015 року управлінням праці та соціального захисту населення Кіцманської РДА, в особі начальника ОСОБА_8 було укладено Договір на відшкодування втрат, повязаних з наданням пільг та житлових субсидій населенню на постачання природного газу від 13 серпня 2015 року №64 із новим постачальником природного газу - ТОВ «Чернівцігаз Збут» в особі його директора ОСОБА_9 Предметом цього Договору є фінансування пільг і субсидій по сплаті за природний газ громадянам - споживачам природного газу за рахунок коштів отриманої субсидії з Державного бюджету місцевим бюджетам згідно пункту 3 статті 102 Бюджетного кодексу України.

Постачальник - ТОВ «Чернівцігаз Збут» за умовами цього Договору зобовязується реалізувати в поточному році газ населенню, що має пільги і житлові субсидії відповідно до списків пільговиків та уповноважених власників/наймачів, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату наданих послуг, що надаються Платником Постачальнику на умовах цього Договору.

Платник бере на себе зобовязання перед Постачальником в частині відшкодування витрат на оплату за природний газ, повязаних із наданням визначеній категорії населення пільг та призначених субсидій.

Згідно з пунктом 7.1 Договору від 13 серпня 2015 року №64 такий набирає чинності з моменту його укладання, поширює свою дію на відносини сторін, що склалися з 01 липня 2015 року та діє до 31 грудня 2015 року, а в частині відшкодування пільг та субсидій - до їх повного здійснення. В разі, якщо за 10 днів до закінчення дії договору жодна із сторін не подасть особисто, або рекомендованим листом іншій стороні письмову заяву про його припинення, цей договір щорічно продовжується з 01 січня відповідно до наступного року до 31 грудня відповідно наступного року, а відшкодування пільг та субсидій здійснюється відповідно до чинного законодавства України, що регламентує їх відшкодування у відповідному році.

Ревізією стану розрахунків із ТОВ «Чернівцігаз Збут» встановлено, що станом на 01 січня 2016 року по розрахунках із ТОВ «Чернівцігаз Збут» згідно бухгалтерського обліку Управління обліковувалась кредиторська заборгованість в сумі 28 549 422,51 грн - за послуги з постачання газу, надані протягом листопада-грудня 2015 року.

За січень-травень 2016 року ТОВ «Чернівцігаз Збут» надано послуг з газопостачання на загальну суму 113 918 330,35 грн, з урахуванням донарахованої у квітні 2016 року субсидії на житлово-комунальні послуги по 175 особах на суму 1 951 955,55 грн.

При цьому, як зазначено в ОСОБА_6 ревізії, профінансовано з Державного бюджету субсидії населенню Кіцманського району за вказаний період на суму 31 422 906,67 грн. Станом на 01 червня 2016року обліковувалась заборгованість за надані послуги по газопостачанню в сумі 111044846,19 грн, яка підтверджена ОСОБА_6 звіряння розрахунків за надані послуги населенню субсидії по природному газу станом на 01 червня 2016 року №25-05.

Водночас, за змістом ОСОБА_6 №04-40/24, ревізією стану розрахунків з ПАТ «Чернівцігаз» встановлено, що станом на 01 січня 2015 року по розрахунках з ПАТ «Чернівцігаз» обліковувалась кредиторська заборгованість за послуги з газопостачання населенню в сумі 475627,36 грн. За період з 01 січня 2015 року по 01 липня 2015 року нараховано субсидій за послуги з газопостачання на загальну суму 2 751 728,33 грн, розрахунки проведено на суму 3 210 331,30 грн, станом на 01 липня 2015 року обліковувалась кредиторська заборгованість в сумі 17024,21 грн, що підтверджено ОСОБА_6 звіряння розрахунків за надані населенню субсидії по природному газу №18-06 станом на 01 липня 2015 року. Впродовж липня-грудня 2015 року Управлінням нараховано за послуги з газопостачання ПАТ «Чернівцігаз» - 1 613 538,93 грн, проведено оплату на суму 1 146 264,13 грн і станом на 01 січня 2016 року по даних бухгалтерського обліку Управління обліковувалась кредиторська заборгованість перед ПАТ «Чернівцігаз» в сумі 484 299,01 грн. Крім цього, протягом січня-березня 2016 року Управлінням нараховано ПАТ «Чернівцігаз» за надані населенню субсидії по природному газу 832 403,56 грн, оплачено з урахуванням заборгованості на початок року - 1 308 374,08 грн.

В квітні 2016 року на підставі довідки відділу нарахування допомог Управлінням у Меморіальному ордері №6 по розрахунках з ПАТ «Чергнівцігаз» відображено дебіторську заборгованість на суму 1951955,55 грн, яка не підтверджена актом звіряння взаємних розрахунків з боку ПАТ «Чергнівцігаз».

Відповідно до платіжних доручень управління праці та соціального захисту населення та повідомлень фінансового управління Кіцманської РДА, централізовані розрахунки з ПАТ «Чернівцігаз» за період з листопада 2015 року по квітень 2016 року проведено на загальну суму 2 462 966,70 грн, з яких 118 203,24 грн - заборгованість, що обліковувалась станом на 01 жовтня 2015 року.

Відповідно до абзацу 4 пункту 7 Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року №20 та пунктів 1.2, 1.3 Порядку проведення взаєморозрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію, затвердженого наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України та Міністерства фінансів України від 03 серпня 2015 року №493/688, розрахунки проводяться за згодою сторін на підставі актів звіряння за нарахованими пільгами, субсидіями та компенсаціями населенню або договорів, що визначають обсяг щомісячного споживання ресурсів і спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків. Схеми розрахунків узгоджують відповідні департаменти фінансів спільно з постачальниками та/або транспортувальниками ресурсів та контролюють відповідні органи Державної казначейської служби.

З матеріалів справи вбачається, що ревізією проведення розрахунків за надані послуги з газопостачання населенню в управлінні праці та соціального захисту населення Кіцманської РДА встановлено таке.

Щомісячно Управлінням складалися ОСОБА_6 звіряння розрахунків за надані населенню субсидії по природному газу за формою №3 - субсидія, затвердженої наказом Мінпраці України від 28 березня 2003 року №83, із зазначенням вартості фактично спожитого газу в межах норм, обсягів фінансування та наявної заборгованості на звітні дати.

ОСОБА_6 звіряння підписувалися Платником, зокрема начальником Управління та головним бухгалтером, а також Постачальниками газу: від ПАТ «Чернівцігаз» - головою правління Товариства та головним бухгалтером, від ТОВ «Черінвцігаз Збут» - директором Товариства та головним бухгалтером.

ОСОБА_10 звіряння реєструвалися в УДКС України у Кіцманському районі та подавалися до фінансового управління Кіцманської РДА.

Зустрічною звіркою, проведеною у ПАТ «Чернівцігаз», встановлено, що розрахунки за спожитий газ здійснювались на підставі Спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України, підписаних Головним управлінням Державної казначейської служби України у Чернівецькій області, Департаментом фінансів Чернівецької ОДА, ПАТ «Чернівцігаз» та національної акціонерної компанії «Нафтогаз України».

Сторонами Спільного протокольного рішення погоджено перелік підприємств (установ, організацій), що беруть участь у проведенні взаєморозрахунку, в тому числі - Управлінням.

Відповідно до Спільних протокольних рішень, Державна казначейська служба України перераховує кошти загального фонду Державного бюджету України Головному управлінню Державної казначейської служби України в Чернівецькій області, яке зараховує одержані кошти на рахунок Департаменту фінансів Чернівецької ОДА.

Департамент фінансів Чернівецької ОДА перераховує кошти за пільги і субсидії ПАТ «Чернівцігаз», а останній - на рахунок НАК «Нафтогаз України».

За даними бухгалтерського обліку ПАТ «Чернівцігаз» станом на 01 липня 2015 року заборгованість Управління за надані послуги з газопостачання складала 17 813,80 грн, яку в липні 2015 року було погашено в повному обсязі і станом на 01 серпня 2015 року будь-яка заборгованість по розрахунках з управлінням праці та соціального захисту населення Кіцманської РДА була відсутня.

Відповідно до протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання, в період з серпня 2015 року по травень 2016 року на рахунок ПАТ «Чернівцігаз» зараховано коштів субвенції виділеної з Державного бюджету в загальній сумі 2389 502,31 грн, які перераховано НАК «Нафтогаз України».

Станом на 01 травня 2016 року та 01 червня 2016 року заборгованості по розрахунках з Управлінням за послуги з газопостачання не обліковується.

При цьому, як указано в ОСОБА_10 ревізії, проведеною звіркою сум призначеної уповноваженим власникам/наймачам субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний сезон з жовтня 2015 року по лютий 2016 року встановлено, що до ПАТ «Чернівцігаз» у жовтні 2015 року Управлінням надано перелік на 315 заявників із загальною сумою нарахованої субсидії - 510 530,53 грн; у листопаді 2015 року по 298 особах із сумою субсидії 517 530,36 грн; в грудні 2015 року 219 осіб із загальною сумою нарахованої субсидії - 484 299,01 грн; в січні 2016 року на 191 заявника із загальною сумою нарахованої субсидії - 413 666,60 грн; у лютому 2016 року надано перелік на 187 заявників із сумою нарахованої субсидії - 410 408,42 грн та у березні 2016 року на 4 заявника із сумою субсидії - 8328,54 грн.

Всього за період з жовтня 2015 року по березень 2016 року нараховано субсидій, які було оплачено ПАТ «Чернівцігаз» на загальну суму 2344763,46 грн, з яких 28906,44 грн - за послуги з газопостачання надані ПАТ «Чернівцігаз» ще до 01 липня 2016 року (в тому числі в жовтні за травень-червень 2015 року на суму 22729,80 грн, у листопаді за травень-червень 4299,76 грн та у грудні 2015 року - 1876,85 грн).

Отже, згідно змісту ОСОБА_10 №04-40/24, управлінням праці та соціального захисту населення Кіцманської РДА було нараховано ПАТ «Чернівцігаз» за фактично не надані послуги з газопостачання населенню за опалювальний сезон з жовтня 2015 по березень 2016 років на суму 2 315 857,02 грн, що на 363901,47 грн більше, ніж відображена сума дебіторської заборгованості по бухгалтерському обліку Управління.

Таким чином, встановлено порушення Управлінням Рішення НКРЕКП від 28 травня 2015 року №1641, яким ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу на території Чернівецької області з 01 липня 2015 року видано ТОВ «Чернівцігаз Збут» та пункту 7.1 Договору №64 щодо відшкодування витрат за послуги з газопостачання населенню з 01 липня 2015 року ТОВ «Чернівцігаз Збут» внаслідок того, що управлінням праці та соціального захисту населення Кіцманської РДА в період з жовтня 2015 року по березень 2016 року централізовані розрахунки за послуги з газопостачання населенню, якому призначено субсидії на опалювальний сезон 2015-2016 років в сумі 2 315 857,02 грн проведено з ПАТ «Чернівцігаз», які фактично ним не були надані.

За підсумками проведеної ревізії та враховуючи встановлені порушення законодавства, відображені в ОСОБА_10 від 05 вересня 2016 року №04-40/24, Держфінінспекцією в Чернівецькій області направлено управлінню праці та соціального захисту населення Кіцманської районної державної адміністрації лист з вимогою про усунення порушень законодавства від 16 вересня 2016 року №24-04-15-15/5674.

В указаному листі викладено зміст порушень законодавства, виявлених під час ревізії, серед яких, зокрема, порушення пункту 1 статті 49 Бюджетного кодексу України та умов пунктів 1.1, 1.2, 7.1 Договору №64, а саме нарахування субсидій та газопостачання окремим споживачам в опалювальному сезоні 2015-2016 років на особові рахунки, відкриті у ПАТ «Чернівцігаз» з яким відповідно було проведено розрахунки. Також зазначено, що таким порушенням загальному фонду Державного бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 2 320 422,10 грн.

Згідно змісту листа від 16 вересня 2016 року №24-04-15-15/5674 підконтрольну установу зобовязано усунути виявлені порушення законодавства в установленому законодавством порядку. Вичерпну інформацію про вжиті заходи з усунення порушень та недоліків разом з завіреними копіями підтверджуючих первинних, розпорядчих та інших документів надати Державній фінансовій інспекції в Чернівецькій області до 17 жовтня 2017 року.

Крім цього, в ході судового розгляду справи судом досліджено надані управлінням праці та соціального захисту населення Кіцманської районної державної адміністрації списки осіб, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату наданих житлово-комунальних послуг по ПАТ «Чернівцігаз» за період з 01 жовтня 2015 року по 30 квітня 2016 року та довідки про суми нарахованих субсидій мешканцям, яких обслуговувало ПАТ «Чернівцігаз».

Так, зі змісту указаних переліків встановлено: за жовтень 2015 року для нарахування субсидій по ПАТ «Чернівцігаз» визначено 335 заявників з загальною сумою субсидії в розмірі 510530,53 грн; за листопад 2015 року визначено 298 заявників з загальною сумою субсидії в розмірі 517530,36 грн; за грудень 2015 року визначено 219 заявників з загальною сумою субсидії в розмірі 484299,01 грн; за січень 2016 року визначено 191 заявників з загальною сумою субсидії в розмірі 413666,60 грн; за лютий 2016 року визначено 187 заявників з загальною сумою субсидії в розмірі 410408,42 грн; за березень 2016 року визначено 4 заявників з загальною сумою субсидії в розмірі 8328,54 грн; за квітень 2016 року визначено 175 заявників з загальною сумою субсидії в розмірі 1951955,55 грн.

Як вбачається зі змісту довідок про суму нарахованих субсидій за жовтень 2015 року - квітень 2016 року, вказані у переліках суми субсидій відповідають сумам нарахованих субсидій службою субсидій управління праці та соціального захисту населення для мешканців, яких обслуговує ПАТ «Чернівцігаз».

Частиною першою статті 49 Бюджетного кодексу України передбачено, що розпорядник бюджетних коштів після отримання товарів, робіт і послуг відповідно до умов взятого бюджетного зобов'язання приймає рішення про їх оплату та надає доручення на здійснення платежу органу Казначейства України, якщо інше не передбачено бюджетним законодавством, визначеним пунктом 5 частини першої статті 4 цього Кодексу.

Відповідно до частини першої статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Згідно частини першої та другої статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.

Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною першою статті 79 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що письмовими доказами є документи (у тому числі електронні документи), акти, листи, телеграми, будь-які інші письмові записи, що містять в собі відомості про обставини, які мають значення для справи.

Відповідно до статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність вказаних вище доказів окремо, а також достатність і взаємний зв'язок цих доказів у їх сукупності, суд вважає, що позивачем доведено, а відповідачем не спростовано безпідставне отримання публічним акціонерним товариством «Чернівцігаз» коштів за фактично не надані послуги з газопостачання населенню з жовтня 2015 року по березень 2016 року, нараховані управлінням праці та соціального захисту населення Кіцманської районної державної адміністрації.

ОСОБА_6 є порушенням частини першої статті 49 Бюджетного кодексу України щодо здійснення оплати (оплату проведено за рахунок коштів загального фонду державного бюджету виділених по КЕКВ 2730 «Інші виплати населенню» за КФК 090405 «Субсидії населенню для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг») за послуги, що фактично не були надані.

Отже, відповідач безпідставно отримав бюджетні кошти за послуги, які з 01 липня 2015 року уже не надавав, враховуючи рішення Національної комісії з регулювання ринків енергетики і комунальних послуг від 28 травня 2015 року №1641 та умови Договору на відшкодування втрат, повязаних з наданням пільг та житлових субсидій населенню на постачання природного газу від 13 серпня 2015 року №64.

Внаслідок такого порушення загальному фонду державного бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 2315857 грн 02 коп.

Водночас суд вважає надані відповідачем доводи, викладенні в запереченнях проти позову, необґрунтованими й такими, що не спростовують факт безпідставності нарахування управлінням праці та соціального захисту населення Кіцманської районної державної адміністрації й отримання публічним акціонерним товариством «Чернівцігаз» коштів за фактично не надані послуги з газопостачання, що підтверджується наявними у справі матеріалами.

Доказів, які б свідчили про погашення вказаної вище суми на день розгляду справи або ж спростовували доводи позивача відповідачем суду не подано.

Відповідно до пункту 4 частини другої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про стягнення з відповідача коштів.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та, відповідно, про наявність правових підстав для стягнення з відповідача коштів в дохід загального фонду Державного бюджету України в сумі 2315857 грн 02 коп. Відтак, заявлений позов підлягає задоволенню повністю.

Керуючись статтями 160 163 Кодексу адміністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з публічного акціонерного товариства «Чернівцігаз» в дохід загального фонду Державного бюджету України збитки в сумі 2315857 (два мільйони триста пятнадцять тисяч вісімсот пятдесят сім) грн 02 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.П. Лелюк

Постанова у повному обсязі складена 21 квітня 2017 року.