ОСОБА_1 окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
19 квітня 2017 р. № 820/4015/16
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Зінченко А.В.
при секретарі судового засідання Алавердян Е.А.
за участі представників сторін:
прокурора Кравцова В.І.
відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові справу за позовом Керівника ОСОБА_1 місцевої прокуратури №1 до ОСОБА_1 міської ради про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В :
До ОСОБА_1 окружного адміністративного суду звернувся Керівник ОСОБА_1 місцевої прокуратури № 1 з адміністративним позовом до ОСОБА_1 міської ради, в якому просить суд визнати протиправним рішення 2 сесії ОСОБА_1 міської ради 7 скликання «Про затвердження Порядку вжиття заходів щодо очищення території міста Харкова від незаконно розміщених об'єктів» № 31/15 від 23.12.2015 р.
Прокурор в обґрунтування позовних вимог зазначив, що Порядок вжиття заходів щодо очищення території міста Харкова від незаконно розміщених об'єктів, затверджений рішення 2 сесії ОСОБА_1 міської ради 7 скликання, суперечить вимогам чинного законодавства.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував та зазначив, що оскаржуване рішення є законним, таким, що відповідає Конституції та Законам України та прийняте із дотриманням норм чинного законодавства. Просив в задоволенні позовних вимог відмовити.
Суд, заслухавши пояснення сторін та дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, встановив наступне.
23.12.2015 року ОСОБА_1 міська рада прийняла рішення № 31/15, яким затвердила Порядок вжиття заходів щодо очищення території міста Харкова від незаконно розміщених об'єктів, який є нормативно-правовим актом (далі Порядок № 31/15).
Відповідно до статей 25, 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання та здійснюють власні (самоврядні) повноваження в галузі житлово-комунального господарства, повязані з вирішенням питань збирання, транспортування, утилізації та знешкодження побутових відходів, організацією благоустрою населених пунктів.
Порядок № 31/15 запроваджує механізм забезпечення благоустрою території міста Харкова шляхом її очищення (звільнення) від незаконно розміщених обєктів, визначає певні виконавчі органи міської ради по роботі з безхазяйними відходами, а тому цей Порядок прийнятий Відповідачем в межах наданих повноважень у відповідності до частини 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Статтею 38 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що у разі виявлення факту самочинного будівництва об'єкта, перебудова якого з метою усунення істотного відхилення від проекту або усунення порушень законних прав та інтересів інших осіб, істотного порушення будівельних норм є неможливою, посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю видає особі, яка здійснила (здійснює) таке будівництво, припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил з визначенням строку для добровільного виконання припису.
У разі якщо особа в установлений строк добровільно не виконала вимоги, встановлені у приписі, орган державного архітектурно-будівельного контролю подає позов до суду про знесення самочинно збудованого об'єкта та компенсацію витрат, пов'язаних з таким знесенням.
Частиною 1 ст. 376 ЦК України встановлено, що обєкти нерухомості вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Відповідно до частин 4 та 7 ст. 376 ЦК України, залежно від ознак самочинного будівництва особи, зазначені у цих пунктах можуть вимагати від особи, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво: знесення самочинного обєкта або проведення перебудови власними силами або за її рахунок, приведення земельної ділянки в попередній стан або відшкодування витрат.
Суд вважає, що оскаржуваний Порядок № 31/15 не суперечить ст. 38 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та ст. 376 ЦК України.
Суд зазначає, що нормами ст. 38 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та ст. 376 ЦК України врегульовані правовідносини, щодо знесення обєктів самочинного будівництва у разі наявності встановленої особи, яка здійснювало (здійснює) самовільне будівництво.
У разі неможливості встановити особу, яка здійснювала (здійснює) самочинне будівництво здійснити процедуру знесення об'єкту самочинного будівництва передбачену ст. 38 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та ст. 376 ЦК України неможливо реалізувати, оскільки із відсутністю вказаної особи відсутня і сторона у судовій справі з позовом до якої можливо звернутись до суду висунувши вимоги щодо знесення такого обєкту.
Пунктом 1.8. Порядку № 31/15 встановлено, що знесення органом державного архітектурно-будівельного контролю самочинно збудованих обєктів, у разі якщо особа, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво встановлена з відповідним документальним підтвердженням, визначається Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» та не регулюється цим Порядком.
Пунктом 2.3. Порядку від 23.12.2015 № 31/15 встановлено, що підставою для ініціювання здійснення комплексу заходів щодо очищення території міста Харкова є факт виявлення Департаментом територіального контролю ОСОБА_1 міської ради, за результатами проведених заходів самоврядного контролю за використанням та охороною земель, розміщення Обєктів, передбачених пунктом 1.4 цього Порядку.
Статтею 212 ЗК України встановлено, що самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.
Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.
Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Нормами ст. 212 ЗК України врегульовані правовідносини, щодо самовільного зайняття земельної ділянки у разі наявності встановленої особи, яка самовільно зайняла земельну ділянку, а також встановлення факту використання цієї земельної ділянки.
Відповідно до ч. 1 ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Пунктом 1.2. Порядку № 31/15 встановлено, що цей Порядок є нормативно-правовим актом органу місцевого самоврядування та встановлює вимоги щодо забезпечення благоустрою території міста Харкова шляхом її очищення (звільнення) від незаконно розміщених обєктів за результатами здійснених заходів самоврядного контролю за використанням та охороною земель Департаментом територіального контролю ОСОБА_1 міської ради.
Згідно п. 1.4. Порядку від 23.12.2015 № 31/15 незаконно розміщені обєкта (далі - обєкти) - будівельні споруди, будівельні конструкції у формі будинків, будівель незалежно від їх призначення, стану готовності й способу їх використання (експлуатації), окремі будівельні конструкції та їх елемента, обєкта (елементи) благоустрою, які розміщенні на землях комунальної власності з влаштуванням фундаментів (використанням фундаментних основ, опор) без належних правових підстав, визначених Земельним кодексом України та Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», іншими законодавчими актами.
Пунктом п. 2.5. Порядку від 23.12.2015 № 31/15 встановлено, що Департамент територіального контролю ОСОБА_1 міської ради вживає заходів щодо встановлення власника Обєкта шляхом отримання відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, комунального підприємства «ОСОБА_1 міське бюро технічної інвентаризації», Департаменту земельних відносин, Департаменту містобудування, архітектури та генерального плану ОСОБА_1 міської ради, інших виконавчих органів міської ради та органів державної влади.
У разі неможливості встановити особу, яка розмістила обєкт нерухомого майна на земельній ділянці неможливо реалізувати й процедуру звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки, оскільки із відсутністю вказаної особи відсутня і сторона у судовій справі з позовом до якої можливо звернутись до суду висунувши вимоги щодо звільнення земельної ділянки.
Відповідно до 1.7. Порядку від 23.12.2015 № 31/15 повернення самовільно зайнятих земельних ділянок здійснюється відповідно до вимог Земельного кодексу України та не регулюється цим Порядком.
Таким чином, у разі виявлення Департаментом територіального контролю ОСОБА_1 міської ради факту незаконного розміщення об'єктів (обєкту), передбачених пунктом 1.4 цього Порядку, власника якого встановити неможливо, питання щодо очищення території від цих обєктів врегульовані Порядком від 23.12.2015 №31/15.
Статтею 1 Закону України «Про відходи» встановлено, що відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.
Відповідно до ст. 9 вказаного Закону територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на обєктах комунальної власності чи знаходяться на її території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).
Статтею 12 вказаного Закону передбачено, що відходи, щодо яких не встановлено власника або власник яких невідомий, вважаються безхазяйними. З метою запобігання або зменшення обсягів утворення відходів виявлені безхазяйні відходи беруться на облік. Порядок виявлення та обліку безхазяйних відходів визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 5, 6, 7, 8 Порядку виявлення та обліку безхазяйних відходів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1217 від 03.08.1998, заяви (повідомлення) про факти виявлення відходів розглядаються на черговому (позачерговому) засіданні постійно діючої комісії з питань поводження з безхазяйними відходами (далі - комісія). Комісія визначає кількість, склад, властивості, вартість відходів, ступінь їх небезпеки для навколишнього природного середовища і здоров'я людини та вживає заходів до визначення власника відходів. За результатами своєї роботи комісія складає акт, який передається до місцевої державної адміністрації чи органу місцевого самоврядування для вирішення питання про подальше поводження з відходами. На підставі акта комісії місцеві державні адміністрації або органи місцевого самоврядування приймають рішення щодо подальшого поводження з відходами.
На виконання зазначених норм, розпорядженням ОСОБА_1 міського голови від 15.06.2010 № 1603 затверджено Положення про постійно діючу комісію з питань поводження з безхазяйними відходами (далі - Комісія з питань відходів), метою діяльності якої є координація дій підприємств, установ і організацій щодо забезпечення екологічної безпеки при переробці відходів промисловості, раціонального поводження з вторинними сировинним ресурсами промислових підприємств, визначення режиму використання безхазяйних відходів.
Відповідно до п. 4.5 зазначеного Положення, комісія з питань відходів має право визначати кількість, склад, властивості, вартість відходів, ступінь їх небезпеки для навколишнього середовища і здоровя людини та вживати заходів до визначення власника відходів.
Пунктом 2.6 Порядку передбачено, що матеріали за результатами заходів щодо встановлення власника Обєкта передаються на розгляд ОСОБА_1 міської постійно діючої комісії з питань поводження з безхазяйними відходами, яка розглядає питання щодо збереження Обєкта, відповідно до статті 335 Цивільного кодексу України, або про його відокремлення та визначення Обєкта безхазяйними відходами після відокремлення від місця розташування.
З наведеного вбачається, що Департаментом та комісією вживаються заходи для встановлення власника і лише після цього визначається доцільність відокремлення обєкта та надання відокремленим матеріалам статусу безхазяйних відходів.
Щодо взяття безхазяйної нерухомої речі на облік та подальшого передання безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність, передбачених ст. 335 ЦК України, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 2.3 Порядку № 31/15 Департаментом територіального контролю ОСОБА_1 міської ради за результатами проведених заходів самоврядного контролю за використанням та охороною земель виявляються факти розміщення обєктів, передбачених 1.4 Порядку, потім Департаментом вживаються комплекс заходів щодо встановлення власника обєкта (п.2.5 Порядку) і матеріали передаються на розгляд ОСОБА_1 міської постійно діючої комісії з питань поводження з безхазяйними відходами, яка з урахуванням наявних матеріалів і розглядає питання щодо доцільності збереження обєкта, відповідно до ст.335 ЦК України або про його відокремлення та визначення обєкта безхазяйними відходами після відокремлення від місця розташування (п.2.6 Порядку).
Після цього виконавчим органом ОСОБА_1 міської ради, за наявності підстав та з урахуванням відомостей про рішення прийняті постійно діючою комісією з питань поводження з безхазяйними відходами, приймається рішення, про очищення території міста Харкова від незаконно розміщених обєктів (п.3.1, 3.3 Порядку). Зазначене рішення виконується згідно розділу 4 Порядку та про проведене очищення території працівниками Департаменту складається Акт про очищення території (п.4.5 Порядку). Обєкт з моменту його відокремлення від місця розташування та за наявності відповідного акта ОСОБА_1 міської постійно діючої комісії з питань поводження з безхазяйними відходами набуває правового статусу предмета (матеріалу, речовини), який є побутовими відходами.
Таким чином, суд приходить до висновку, що порядком повністю визначена послідовність дій до настання та сам момент з якого обєкт набуває статусу предмета (матеріалу речовини), який є безхазяйними відходами.
Щодо повноважень ОСОБА_1 міської ради при розгляді проекту регуляторного акту та його затвердження, суд вважає необхідним зазначити наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про засади регуляторної політики у сфері господарської діяльності» ОСОБА_1 міська раді є регулятивним органом.
Згідно принципів державної регуляторної політики, закріплених у ст. 4 Закону України «Про засади регуляторної політики у сфері господарської діяльності», з метою запровадження механізму забезпечення благоустрою території міста Харкова шляхом її очищення (звільнення) від незаконних обєктів, які розміщенні на земельній ділянці комунальної власності, або іншій поверхні, без належних правових підстав, приведення у відповідність до чинного законодавства, Департаментом територіального контролю ОСОБА_1 міської ради підготовлено проект рішення ОСОБА_1 міської ради «Про затвердження Порядку вжиття заходів щодо очищення території міста Харкова від незаконно розміщених, обєктів».
Відповідно до ст.ст. 8, 13 зазначеного Закону Департаментом територіального контролю ОСОБА_1 міської ради підготовлено аналіз регуляторного впливу, який з метою прийняття від громадян та субєктів господарювання зауважень та пропозицій до вищевказаного проекту рішення оприлюднений шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації ОСОБА_1 міської ради - у газеті «ОСОБА_1 відомості» та розміщений на сайті ОСОБА_1 міської ради.
Відповідно до ст. 34 Закону України «Про засади регуляторної політики у сфері господарської діяльності» проект регуляторного акту був переданий Постійній комісії з питань забезпечення громадського порядку, дотримання законності, охорони прав, свобод та законних інтересів громадян ОСОБА_1 міської ряди для вивчення та надання висновків про відповідність проекту регуляторного акта вимогам статей 4 та 8 цього Закону.
Відповідальна постійна комісія забезпечує підготовку експертного висновку щодо регуляторного впливу внесеного проекту регуляторного акта, який разом з цим проектом та підписаним аналізом регуляторного впливу подається до уповноваженого органу для підготовки у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку пропозицій щодо удосконалення проекту відповідно до принципів державної регуляторної політики.
Відділом з питань здійснення державної регуляторної політики Департаменту підприємництва та споживчого ринку ОСОБА_1 міської ради розглянутий проект рішення ОСОБА_1 міської ради «Про затвердження Порядку вжиття заходів щодо очищення території міста Харкова від незаконно розміщених обєктів» за результатами чого надав експертний висновок щодо його відповідності вимогам статей 4 та 8 Закону України «Про засади регуляторної політики у сфері господарської діяльності»
Після надання експертного висновку, пропозицій та зауважень зазначеного відділу, проект регуляторного акту був допрацьований та винесений на 2 сесію ОСОБА_1 міської ради 7 скликання, де після його обговорення затверджений рішенням ОСОБА_1 міської ради № 31/15 від 23.12.2015.
Також проект регуляторного акту згідно ст. 34 Закону України «Про засади регуляторної політики у сфері господарської діяльності» направлено листом Департаменту територіального контролю за № 2180/0/226-15 від 22.12.2015 разом із аналізом його регуляторного впливу та експертним висновком про відповідність проекту вимогам статей 4 та 8 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» до уповноваженого органу - Держаної регуляторної служби України для надання пропозиції щодо удосконалення проекту.
Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 міською радою вимоги ЗУ «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» дотримано.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що рішення 2 сесії ОСОБА_1 міської ради 7 скликання «Про затвердження Порядку вжиття заходів щодо очищення території міста Харкова від незаконно розміщених об'єктів» № 31/15 від 23.12.2015 р. є законним.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
За наведених обставин та правових норм, суд вважає позовні вимоги Керівника ОСОБА_1 місцевої прокуратури №1 необґрунтованими та такими, що підлягають залишенню без задоволення.
Керуючись ст.ст. 17, 50, 160-163, 167, 185, 186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Керівника ОСОБА_1 місцевої прокуратури №1 до ОСОБА_1 міської ради про скасування рішення залишити без задоволення
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до ОСОБА_1 апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Постанова в повному обсязі виготовлена 21 квітня 2017 року.
Суддя А.В. Зінченко