МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
07 квітня 2017 року Справа № 814/2633/16
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Гордієнко Т. О. розглянула у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомОчаківської ОДПІ Головного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Старофортечна, 27, м. Очаків, Миколаївська область, 57500 до відповідачаОчаківської міської ради, вул. Соборна,7а, м. Очаків, Миколаївська область, 57500 простягнення податкового боргу в сумі 579415,46 грн., ВСТАНОВИВ:
Позивач, Очаківська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Миколаївській області, звернувся до суду з позовом до відповідача, Очаківської міської ради, про стягнення податкового боргу в сумі 579415,46 грн.
Ухвалою від 20.03.2017 суд замінив, на підставі статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України, первинного відповідача КП "Очаківський комбінат комунальних послуг" на Очаківську міську раду, оскільки вона є засновником комунального підприємства "Очаківський комбінат комунальних послуг" та є органом управління останнього.
Позов обґрунтовано тим, що відповідач має податковий борг, який є узгодженим, проте всупереч вимогам чинного законодавства він є не погашеним.
Позивач подав клопотання про розгляд справи за його відсутністю.
З врахуванням положень частини 4 та 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України справа вирішується в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
Суд дослідив матеріали і обставини справи та встановив наступне.
КП "Очаківський комбінат комунальних послуг" є платником податків, тому за приписами підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановленим цим кодексом.
Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг-це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Позивачем було проведено планову виїзну перевірку КП "Очаківський комбінат комунальних послуг" з питань дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб за період з 01.01.2013 по 31.12.2015, правильності нарахування, очислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2013 по 31.12.2015 та іншого законодавства за період з 01.01.2013 по 31.12.2015 за результатами якої було складено акт від 27.04.2016 № 22/13/37929126. Відповідно до висновків акта перевірки позивачем були винесені податкові повідомлення-рішення: від 16.05.2016 № НОМЕР_1, яким донараховано підприємству штрафну фінансову санкцію по податку з доходів фізичних осіб в сумі 301685,01 грн. та пеню в сумі 217200,61 грн.; податкове повідомлення-рішення від 16.05.2016 № НОМЕР_2, яким донараховано підприємству штрафну (фінансову) санкцію за порушення порядку заповнення звітності форми 1ДФ на суму 510 грн.; податкове повідомлення-рішення від 16.05.2016 № 003671300, яким донараховано підприємству штрафну (фінансову) санкцію по військовому збору на суму 7540,79 грн. та пеню на суму 2118,18 грн.
Таким чином, податкове зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб у КП "Очаківський комбінат комунальних послуг" становить 519395,62 грн. та по військовому збору 9658,97 грн.
Вказані податкові повідомлення-рішення були отримані посадовими особами КП "Очаківський комбінат комунальних послуг", у судовому та адміністративному порядку не оскаржені, тому є узгодженими.
Податковий борг КП "Очаківський комбінат комунальних послуг" з екологічного податку становить 18712,55 грн. Дане податкове зобов'язання виникло на підставі поданих КП "Очаківський комбінат комунальних послуг" податкових декларації за І квартал 2015 року (на суму 9429,17 грн.) та за ІІ квартал 2015 (на суму 5760,21 грн.). Платниками податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються: розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об'єктах) суб'єктів господарювання) (підпункт 240.1.3 пункт 240.1 стаття 240 Податкового кодексу України). Згідно з пунктами 250.1 та 250.2 статті 250 Податкового кодексу України, базовий (звітний) період для подання податкової декларації з екологічного податку дорівнює календарному кварталу. Платники податку складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації. Крім того, за КП "Очаківський комбінат комунальних послуг" рахується залишок несплаченої пені в сумі 3523,17 грн.
Податковий борг КП "Очаківський комбінат комунальних послуг" з податку на прибуток становить 180 грн. Дане податкове зобов'язання виникло на підставі поданої КП "Очаківський комбінат комунальних послуг" податкової декларації, в якій самостійно визначило податкове зобов'язання яке підлягає сплаті в сумі 180 грн. Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової звітності, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Відповідно до підпункту 49.18.2 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя). КП "Очаківський комбінат комунальних послуг" зобовязання зі сплати податку не виконав.
Податковий борг КП "Очаківський комбінат комунальних послуг" по земельному податку (орендна плата) становить 31468,32 грн. Дане податкове зобов'язання виникло на підставі поданих КП "Очаківський комбінат комунальних послуг" податкових декларацій, в яких було самостійно визначено суми орендної плати, які підлягають сплаті. Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями (пункт 286.2 статті 286 Податкового кодексу України). КП "Очаківський комбінат комунальних послуг" своє зобов'язання у визначені законодавством терміни не виконав. Також, за КП "Очаківський комбінат комунальних послуг" рахується несплачена пеня по даному податку в сумі 3759,94 грн.
На підставі норм статті 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
На адресу КП "Очаківський комбінат комунальних послуг" надіслано корінець податкової вимоги форми "Ю" № 3 від 07.06.2012 на суму 7822,66 грн.
За приписами пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Відповідно до статті п. 20.1.34 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Статтею 96 Податкового кодексу України, передбачено що у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, контролюючий орган зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про: виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради; затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу; ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії;
прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків. Уразі неотримання зазначеної відповіді або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до суду з позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.
Позивач неодноразово звертався до Очаківської міської ради з поданнями про виділення комунального майна на погашення податкового боргу КП "Очаківський комбінат комунальних послуг", проте рада відмовила, посилаючись на те, що в бюджеті м. Очакова на 2017 рік видатки на погашення податкового боргу комунальним підприємствам не передбачено, тому позивач скористався наданим йому правом, передбаченим статтею 96 Податкового кодексу України та звернувся до суду з позовом про стягнення податкового боргу з Очаківської міської ради.
Відповідно до статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідач своїм правом не скористався, доказів погашення боргу суду не подав.
За таких обставин позов належить задовольнити, оскільки він обґрунтований та підтверджений матеріалами справи.
Судовий розподіляється відповідно до ст. 94 КАС України та стягненню з відповідача на користь позивача не підлягає.
Керуючись статтями 11, 71, 94, 128, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Очаківської міської ради (вул. Соборна,7а, м. Очаків, Миколаївська область, 57500, ідентифікаційний код 26565627) податковий борг в сумі 579 415,46 грн. (п'ятсот сімдесят дев'ять тисяч чотириста п'ятнадцять гривень 46 коп.) на користь Державного бюджету України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя Т.О. Гордієнко