Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 квітня 2017 року Справа №П/811/332/17
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Момонт Г.М. розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: Державної служби України з безпеки на транспорті
до відповідача: ОСОБА_1
про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом,
за участю:
секретаря судового засідання - Гловацької М.О.,
представників:
позивача - не з'явився,
відповідача - не з'явився.
Державна служба України з безпеки на транспорті звернулася з позовом до ОСОБА_1 про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом у розмірі 21 690,50 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 31.08.2016 р. посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області у пункті габаритно-вагового контролю автодорога М05 Київ-Одеса (450 км. + 500 м.) проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки SCANIA, модель R 124 LA, реєстраційний номер НОМЕР_1 із причепом марки STAS, модель S 34-3C1, реєстраційний номер НОМЕР_2, що належить відповідачу. За результатами проведення контролю складено акт №0001367 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 31.08.2016 р., на підставі яких проведено розрахунок від 31.08.2016 р. плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано плату за проїзд 757,35 євро.
Відповідачем подано заперечення на позовну заяву відповідно до якого позовні вимоги не визнаються у повному обсязі, оскільки фактична маса транспортного засобу не перевищувала нормативно допустимої - 40 тон, оскільки повна фактична маса транспортного засобу складала 39,24 тони. Також відповідач вказує, що розрахунок плати за проїзд від 31.08.2016 р. поряд з друкованим текстом містить записи дописані від руки без зазначення щодо внесення виправлень у розрахунок, що викликає сумнів у достовірності такого розрахунку. Окрім того, на думку відповідача, розрахунок не заповнений належним чином про що свідчить відсутність посилань на акт відповідно до якого він виконаний. Відповідач стверджує, що позивач ґрунтує свої вимоги на акті законодавства, редакція якого станом на 31.08.2016 року втратила чинність.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, до суду надійшла заява про розгляд справи у порядку письмового провадження (а.с.47).
Відповідача в судове засідання не з'явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується розпискою про вручення судової повістки (а.с.41).
На підставі ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
31 серпня 2016 року посадовою особою Управління Укртрансбезпеки в Одеській області у пункті габаритно-вагового контролю автодорога М05 Київ-Одеса (450 км. + 500 м.) проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля SCANIA, реєстраційний номер НОМЕР_1, причіп STAS, реєстраційний номер НОМЕР_2, власником якого є ОСОБА_1.
За результатами габаритно-вагового контролю встановлено перевищення нормативно допустимого осьового навантаження, а саме: 6,66/12,44/6,44/6,00/6,80, у зв'язку з чим складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 31.08.2016 (а.с.6) та акт №0001367 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 31.08.2016 р. (а.с.5).
На підставі акта №0001367 від 31.08.2016 р. Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, яким ОСОБА_1 нараховано плату за проїзд в розмірі 757,35 євро, що станом на день проведення розрахунку становить 21 690,50 грн. (757,35 євро х 28,64 грн.) (а.с.7).
Зазначений розрахунок відповідачем не оскаржено, нараховану плату за проїзд добровільно не сплачено.
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 р. №1306, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Частиною 2 статті 29 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 р. №3353-ХІІ визначено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Аналогічна норма визначена в статті 33 Закону України «Про автомобільні дороги» від 08.09.2005 р. №2862-ІV рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.26 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 р. №879 (далі за текстом - Порядок №879) кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.
Згідно з п.27 Порядку №879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, у тому числі тих, що визначені у статті 5 Закону України «Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України», справляється у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів над параметрами, які враховувалися під час встановлення розміру єдиного збору в пунктах пропуску через державний кордон, де відсутні вагові комплекси, та з транспортних засобів, які виїжджають за межі України і на які в установленому порядку не отримано дозвіл на рух або не внесено плату за проїзд.
Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.
З огляду на п.311 Порядку №879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10 - 40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.
Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Водночас абз.4 п.4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 р. №30 визначено, що допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Як встановлено судом, під час здійснення габаритно-вагового-контролю автомобіля SCANIA, реєстраційний номер НОМЕР_1, причіп STAS, реєстраційний номер НОМЕР_2 виявлено, що навантаження на одну вісь перевищило нормативно допустиме на 1,44 тони, що становить 13% нормативного вагового параметру.
Тобто габаритно-ваговим контролем встановлено перевищення відповідачем нормативних показників не фактичної маси (40 т.), а навантаження на одиночну вісь (11 т.), а тому дотримання ОСОБА_1 нормативних показників фактичної маси (39,24 т.) не спростовує перевищення показника навантаження на одиночну вісь (12,44 т.).
При цьому суд вважає безпідставним посилання відповідача на те, що позивач застосовував норму Правил дорожнього руху в редакції. яка на час проведення контролю не діяла, оскільки в акті №0001367 від 31.08.2016 р. в якому зазначені нормативно допустимі вагові показники, які відповідають пункту 22.5 Правил дорожнього руху, в редакції чинній на час здійснення габаритно-вагового контролю.
Окрім того, суд зауважує, що не зазначення в розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування реквізитів акта та наявність записів внесених від руки саме по собі не може бути підставою для звільнення особи від сплати плати на проїзд, нарахованої таким розрахунком.
Отже, Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області правомірно нараховано ОСОБА_1 плату за проїзд великовагового транспортного засобу автомобільними дорогами України.
На підставі викладеного, враховуючи не надання відповідачем доказів сплати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в розмірі 21 690,50 грн., позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.86, 94, 159 - 163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) на користь Державного бюджету України в особі Державної служби України з безпеки на транспорті на рахунок 31311309700111 в ГУ ДКСУ у Одеській області, отримувач: УК у Біляївському районі, МФО 828011, код ЄДРПОУ 37913781, плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в розмірі 21 690,50 грн. (двадцять одна тисяча шістсот дев'яносто грн. 50 коп.).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня одержання копії постанови.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Г.М. Момонт