КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 квітня 2017 року № 810/1196/17
Суддя Київського окружного адміністративного суду Виноградова О.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Києво-Святошинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
в с т а н о в и в:
28 березня 2017 р. до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Києво-Святошинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 28 листопада 2016 р. № 0052711301.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем було протиправно винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 28 листопада 2016 р. № 0052711301, яким згідно ст.126 ПКУ, нарахована штрафна санкція за несвоєчасну сплату військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 20% від розміру податкового зобов'язання, визначеного самостійно в декларації. Стверджував, що вказане податкове повідомлення-рішення є протиправним, оскільки військовий збір сплачено згідно з платіжними дорученнями, а відтак узгоджене зобов'язання виконано в повному обсязі.
Відповідач позов не визнав, подав до суду письмові заперечення, в яких у його задоволенні просив відмовити, посилаючись на те, що позивачем в податкові декларації за 2015 р. було самостійно визначено податкове зобов'язання у сумі 14 777 грн 06 коп. Стверджував, що під час перевірки дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб встановлено порушення граничних строків сплати податків за результатами річного декларування, а саме, військового збору у сумі 14 777 грн 06 коп. (а.с. 39-41).
19 квітня 2017 р. відповідач подав до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Згідно з вимогами ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд, дослідивши наявні матеріали справи, встановив таке.
28 листопада 2016 р. відповідачем було проведено перевірку дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб позивачем, за результатами якої у цей же день було складено акт перевірки № 818/10-13-13-01/НОМЕР_2 (далі - акт перевірки) (а.с. 30).
У цей же день відповідачем на підставі висновків названого акта перевірки було винесено податкове повідомлення-рішення № 0052711301, яким у зв'язку з затримкою на 107 сплати суми грошового зобов'язання у сумі 5788 грн 45 коп., нараховано штраф у сумі 1157 грн 69 коп. (далі - податкове повідомлення-рішення № 0052711301) (а.с. 31).
У зв'язку з тим, що позивач вважає оскаржуване податкове повідомлення-рішення протиправним, ним було подано даний позов до суду.
Спірні правовідносини врегульовані ПК України.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Наявні матеріали справи свідчать про таке.
29 квітня 2016 р. позивачем було подано до відповідача податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2015 р. (далі - декларація за 2015 р.) (а.с. 8-10).
У рядку 10 «Доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу» у графі «сума податку/збору, що підлягає сплаті самостійно, військовий збір» зазначено 14 704 грн 06 коп.
Крім того, у рядку 10.2 «Доходи від операцій з продажу (обміну) об'єктів рухомого/нерухомого майна» у графі «сума податку/збору, що підлягає сплаті самостійно, військовий збір» також зазначено 14 704 грн 06 коп. (а.с. 8).
При цьому у рядку «Сума податку утриманого (сплаченого) податковим агентом, військовий збір» нічого не зазначено.
У подальшому, 15 листопада 2016 р., позивачем було подано до відповідача уточнюючу декларацію про майновий стан і доходи за 2015 р. (далі - уточнююча декларація за 2015 р.) (а.с. 17-22).
У рядку 10 «Доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу» у графі «сума податку/збору (грошового зобов'язання) утриманого (сплаченого) податковим агентом, військовий збір» зазначено 14 704 грн 06 коп.
Крім того, у рядку 10.2 «Доходи від операцій з продажу (обміну) об'єктів рухомого/нерухомого майна» у графі «сума податку/збору (грошового зобов'язання), утриманого (сплаченого) податковим агентом, військовий збір» також зазначено 14 704 грн 06 коп. (а.с. ).
При вирішенні справи судом враховано таке.
Згідно з вимогами п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.
Відповідно до вимог п. 126.1 ст. 126 ПК України за несплату платником податків узгодженої суми грошового зобов'язання у певний термін законодавець для такого платника передбачив негативні наслідки у вигляді штрафних санкцій.
Водночас, судом враховано, що виправлення помилки в декларації та/або в додатках до неї, яка не вплинула на правильність визначення податкового зобов'язання, здійснюється шляхом подання уточнюючої декларації з відповідними додатками.
Форму декларації про майновий стан і доходи, порядок її заповнення та подання, затверджено наказом Міністерства фінансів України «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи» від 2 жовтня 2015 р. № 859, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 жовтня 2015 р. за № 1298/27743.
Згідно з вимогами п. 2 розділу ІІІ названого наказу У розділі II декларації «Доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу»:
1) у рядку 10 вказується загальна сума доходів, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу, що розраховується як сума рядків декларації:
рядок 10.1 + рядок 10.2 + рядок 10.3 + рядок 10.4 + рядок 10.5 + рядок 10.6 + рядок 10.7 + рядок 10.8 + рядок 10.9;
у графі 3 вказується сума річного оподатковуваного доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платника податку протягом звітного (податкового) періоду, з урахуванням податків і внесків, які відповідно до закону утримуються з таких доходів;
у графі 4 вказується сплачена до бюджету сума податку на доходи фізичних осіб, обов'язок щодо нарахування, утримання та сплати (перерахування) до бюджету якого згідно з нормами розділу IV Кодексу покладається на податкового агента, та/або сплачена самостійно протягом звітного (податкового) року при вчиненні нотаріальних дій;
у графі 5 вказується сума військового збору, обов'язок щодо нарахування, утримання та сплати (перерахування) до бюджету якого згідно з нормами розділу IV Кодексу покладається на податкового агента;
у графі 6 вказується сума податку на доходи фізичних осіб, обов'язок щодо сплати (перерахування) до бюджету якого згідно з нормами розділу IV Кодексу покладається на платника податку;
у графі 7 вказується сума військового збору, обов'язок щодо сплати (перерахування) до бюджету якого згідно з нормами розділу IV Кодексу покладається на платника податку;
2) у рядку 10.1 вказуються суми доходів, нарахованих (виплачених, наданих) у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховані (виплачені, надані) платнику податку у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами, що включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку згідно з підпунктами 164.2.1 та 164.2.2 пункту 164.2 статті 164 розділу IV Кодексу;
3) у рядку 10.2 вказується сума доходів від операцій з продажу (обміну) об'єктів рухомого та/або нерухомого майна, що включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку згідно з підпунктом 164.2.4 пункту 164.2 статті 164 розділу IV Кодексу, розмір яких визначається згідно зі статтями 172, 173 розділу IV Кодексу.
У графі 3 рядка 10.2 декларації вказується загальний річний дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) об'єктів нерухомого та/або рухомого майна.
Дохід від продажу об'єкта нерухомості визначається, виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об'єкта, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до закону.
Дохід від продажу (обміну) об'єкта рухомого майна (крім легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів) визначається, виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче оціночної вартості цього об'єкта, визначеної згідно із законом.
Дохід від продажу (обміну) легкового автомобіля, мотоцикла, мопеда визначається, виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче середньоринкової вартості відповідного транспортного засобу або не нижче його оціночної вартості, визначеної згідно із законом (за вибором платника податку);
у графі 4 рядка 10.2 декларації вказується сума податку на доходи фізичних осіб, утриманого (сплаченого) податковим агентом та/або самостійно сплаченого під час вчинення нотаріальної дії щодо посвідчення операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомого та/або рухомого майна;
у графі 5 рядка 10.2 декларації вказується сума військового збору, утриманого (сплаченого) податковим агентом та/або самостійно сплаченого під час вчинення нотаріальної дії щодо посвідчення операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомого та/або рухомого майна;
у графі 6 рядка 10.2 декларації вказується сума податку на доходи фізичних осіб, яка підлягає сплаті платником податку самостійно за результатами річного декларування;
у графі 7 рядка 10.2 декларації вказується сума військового збору, що підлягає сплаті платником податку самостійно за результатами річного декларування, розрахована за ставкою 1,5 %, визначеною підпунктом 1.3 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу.
Згідно з вимогами п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 ПК України об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Відповідно до вимог п. 179.1 ст. 179 ПК України платник податку зобов'язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до цього Кодексу.
Як убачається з п. 49.1 ст. 49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Згідно з вимогами п. 49.2 ст. 49 ПК України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
Відповідно до вимог п.п. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 ПК України 49.18 податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює 49.18.4. календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV цього Кодексу.
Як убачається з п.п. 169.4.3 п. 169.4 ст. 169 ПК України, роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги.
Згідно з вимогами абз. 6 п. 50.1 ст. 50 ПК України, якщо після подачі декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період або подає у наступних податкових періодах уточнюючу декларацію внаслідок виконання вимог пункту 169.4 статті 169 цього Кодексу, то штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються.
Наведене свідчить, що позивачем у податковій декларації за 2015 р. помилково було визначено грошове зобов'язання зі сплати військового збору у сумі 14 704 грн 06 коп., яке у подальшому було виправлено шляхом подання уточнюючої декларації за 2015 р.
Водночас, судом також враховано, що позивачем було сплачено військовий збір на загальну суму 14 777 грн 06 коп. згідно з платіжними дорученнями від:
- 25 грудня 2015 р. № 112753852 на суму 132 грн 00 коп. (призначення платежу: військовий збір) (а.с. 23);
- 5 серпня 2015 р. № ПН 54620 на суму 2160 грн 00 коп. (призначення платежу: військовий збір) (а.с. 24);
- 6 серпня 2015 р. № ПН 54906 на суму 2214 грн 00 коп. (призначення платежу: військовий збір) (а.с. 25);
- 5 серпня 2015 р. № ПН 54621 на суму 2175 грн 00 коп. (призначення платежу: військовий збір) (а.с. 26);
- 6 серпня 2015 р. № ПН 54907 на суму 2172 грн 00 коп. (призначення платежу: військовий збір) (а.с. 27);
- 18 листопада 2015 р. на суму 87 грн 00 коп. (призначення платежу: військовий збір) (а.с. 28);
- 31 липня 2015 р. на суму 5837 грн 06 коп. (призначення платежу: військовий збір) (а.с. 29).
Наведене свідчить, що декларацію за 2015 р. позивачем було подано 29 квітня 2016 р., а визначений у ній військовий збір було сплачено у липні-листопаді 2015 р., тобто, до її подання.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що у податковій декларації за 2015 р. позивачем було допущено технічну помилку, яку виправлено у подальшому шляхом подання уточнюючої декларації за 2015 р., а отже, такі дії позивача не є правопорушенням, відповідальність за яке передбачена ст.126 ПК України, тому підстави для застосування штрафної санкції відсутні.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, що і було зроблено позивачем.
Відповідно до вимог ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, чого не було зроблено відповідачем.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення № 0052711301 відповідачем винесено протиправно, а позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Києво-Святошинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області від 28 листопада 2016 р. № 0052711301.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Виноградова О.І.