Постанова № 66104624, 21.04.2017, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.04.2017
Номер справи
810/1222/17
Номер документу
66104624
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 квітня 2017 року № 810/1222/17

Суддя Київського окружного адміністративного суду Виноградова О.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Васильківського відділення Києво-Святошинської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

в с т а н о в и в:

30 березня 2017 р. до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Васильківського відділення Києво-Святошинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 6 червня 2016 р. № 5461472- 1701, № 5461474-1701 та № 5461477-1701.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення винесені протиправно, оскільки ставка податку на земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, нормативно-грошова оцінка яких не проводилася, встановлюються у розмірі 5% від нормативно-грошової оцінки площі ріллі по області, що не відповідає розміру податку на землю, визначеному оскаржуваними повідомленнями-рішеннями (майже 50%). Крім того, зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення відповідачем позивачу вручено не було.

Відповідач позов не визнав, подав до суду письмові заперечення, в яких у його задоволенні просив відмовити, посилаючись на те, що відповідачем було винесено оскаржувані податкові повідомлення-рішення з урахуванням нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, встановленої згідно з витягами з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки від 15 травня 2008 р. № 3674 та № 3675. Стверджував, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення відповідачем направлялися на адресу позивача, проте, повертався конверт з відміткою «за закінченням терміну зберігання» (а.с. 45-47).

19 квітня 2017 р. представники сторін подали до суду письмові клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Згідно з вимогами ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Суд, дослідивши наявні матеріали справи, встановив таке.

6 червня 2016 р. відповідачем було винесено податкові повідомлення рішення зі сплати земельного податку з фізичних осіб:

- № 5461472- 1701, яким визначено податкове зобов'язання зі сплати названого податку у сумі 3359 грн 75 коп. (далі - податкове повідомлення-рішення № 5461472- 1701) (а.с. 50);

- № 5461474-1701, яким визначено податкове зобов'язання зі сплати названого податку у сумі 160 472 грн 37 коп. (далі - податкове повідомлення-рішення № 5461474- 1701) (а.с. 49);

- № 5461477-1701, яким визначено податкове зобов'язання зі сплати названого податку у сумі 226 316 грн 65 коп. (далі - податкове повідомлення-рішення № 5461477- 1701) (а.с. 48).

У зв'язку з тим, що позивач вважає оскаржувані податкові повідомлення- рішення такими, що винесені протиправно, ним було подано даний позов до суду.

Спірні правовідносини врегульовані ПК України (в редакції, яка діяла на дату виникнення спірних правовідносин).

Згідно з вимогами п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до вимог п. 269.1 ст. 269 ПК України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Як убачається з п. 270.1 ст. 270 ПК України, об'єктами оподаткування є:

- земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні;

- земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Згідно з вимогами п. 271.1 ст. 271 ПК України базою оподаткування є:

- нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом;

- площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Відповідно до вимог п. 271.2 ст. 271 ПК України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Як убачається з п. 277.1 ст. 277 ПК України, ставка податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, встановлюється у розмірі не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.

Наявні матеріали справи свідчать про таке.

Позивач є власником трьох земельних ділянок, зокрема:

- земельної ділянки площею 14, 4759 га, яка розташована на території Великосолтанівської сільської ради Васильківського району Київської області, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку від 19 грудня 2007 р. серія НОМЕР_1

- земельної ділянки площею 10, 263 га, яка розташована в межах с. Велика Солтанівка Великосолтанівської сільської ради Васильківського району Київської області, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серія від 7 грудня 2007 р. НОМЕР_2 (а.с. 18);

- земельної ділянки площею 0, 2149 га, яка розташована за межами населеного пункту Великосолтанівської сільської ради Васильківського району Київської області, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серія від 1 квітня 2010 р. НОМЕР_3 (а.с. 20).

Як вже зазначалося, 6 червня 2016 р. відповідачем було винесено податкові повідомлення рішення зі сплати земельного податку з фізичних осіб за 2016 р., зокрема:

- № 5461472- 1701, яким визначено податкове зобов'язання зі сплати названого податку у сумі 3359 грн 75 коп. (а.с. 50);

- № 5461474-1701, яким визначено податкове зобов'язання зі сплати названого податку у сумі 160 472 грн 37 коп. (а.с. 49);

- № 5461477-1701, яким визначено податкове зобов'язання зі сплати названого податку у сумі 226 316 грн 65 коп. (а.с. 48).

При вирішенні правомірності винесення відповідачем оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, судом встановлено таке.

Як вже зазначалося, згідно з вимогами п. 271.1 ст. 271 ПК України базою оподаткування є:

- нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом;

- площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Відповідно до вимог п. 271.2 ст. 271 ПК України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Як убачається з п. 284.1 ст. 284 ПК України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.

Органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки рішення щодо ставок земельного податку та наданих пільг зі сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам.

Згідно з рішенням Великосалтанівської сільської ради від 25 грудня 2015 р. № 44-3-УІІ «Про встановлення ставок плати за землю на території Великосалтанівської сільської ради Васильківського району Київської області» затверджено Положення про встановлення ставок плати за землю на території сільської ради (а.с. 24-28).

Згідно з п. 4.4 названого Положення ставка податку за земельні ділянки, розташовані за межами населеного пункту нормативно-грошову оцінку яких не проведено, встановлюється у розмірі 5 % від нормативно-грошової оцінки ріллі по області.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що ставка податку за земельні ділянки, площею 14, 4759 га, яка розташована на території Великосолтанівської сільської ради Васильківського району Київської області та площею 10, 263 га, яка розташована в межах с. Велика Солтанівка Великосолтанівської сільської ради Васильківського району Київської області повинна була бути розрахована згідно з рішенням Великосалтанівської сільської ради від 25 грудня 2015 р. № 44-3-УІІ у розмірі 5 % від нормативно-грошової оцінки ріллі по області.

Водночас, як убачається з п. 277.1 ст. 277 ПК України, ставка податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, встановлюється у розмірі не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що ставка податку за земельну ділянку площею 0,2149 га, яка розташована за межами населеного пункту Великосолтанівської сільської ради Васильківського району Київської області повинна була розраховуватися відповідно до вимог п. 277.1 ст. 277 ПК України у розмірі не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.

З тексту оскаржуваних податкових повідомлень-рішень не убачається можливим ідентифікувати, яким саме чином відповідачем було встановлено податок за земельні ділянки позивача та якої з ділянок стосується кожне з податкових повідомлень-рішень.

Крім того, розрахунок сум, вказаних в оскаржуваних податкових повідомленнях-рішеннях відповідачем суду надано не було.

При вирішенні справи судом не може бути взято до уваги посилання відповідача на те, що податок за земельні ділянки було розраховано, виходячи з нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, встановленої згідно з витягами з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянку від 15 червня 2008 р. № 3674, 3675, оскільки, як убачається з тексту названих витягів, вони були дійсні до 31 грудня 2008 р.

Водночас, позивачем надано суду листи Управління Держкомзему у Васильківському районі Київської області від 12 листопада 2012 р. № 5517/02-1 та № 5518/02-1, згідно з якими нормативно-грошова оцінка земельних ділянок позивача площею 0,2149 га згідно державного акту серії НОМЕР_3 та площею 14, 4759 га згідно державного акта серії НОМЕР_4 не проводилася (а.с. 22-23).

Крім того, судом не може бути взято до уваги посилання відповідача на наявність конверту як підтвердження вручення позивачу оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, оскільки з напису на цьому конверті неможливо встановити, що саме направлялося позивачу (а.с. 52).

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, що і було зроблено позивачем.

Відповідно до вимог ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, чого не було зроблено відповідачем.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що податкові повідомлення-рішення № 5461472- 1701, № 5461474-1701 та № 5461477-1701 відповідачем винесено протиправно, а отже, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

позов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Васильківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області від 6 червня 2016 р. № 5461472- 1701, № 5461474-1701 та № 5461477-1701.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Виноградова О.І.