Справа № 323/947/17
№ провадження 2/323/410/17
РІШЕННЯ
іменем УКРАЇНИ
21.04.2017 року м. Оріхів
Оріхівський районний суд Запорізької області у складі головуючого судді Плечищевої О.В., при секретарі судового засідання Лукіній А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу освіти Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області про стягнення невиплаченої індексації заробітної плати за 2015 рік, -
В С Т А Н О В И В:
23 березня 2017 року позивач звернулася до суду з позовом в якому вказує, що вона працює вчителем в КЗ «Мирненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів імені воїна-інтернаціоналіста ОСОБА_2» Оріхівської районної ради Запорізької області. За період робити за 2015 рік їй була не виплачена індексація в сумі 3707,12 грн.
В листі відділу освіти Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області зазначено, що індексація виплачувалася позивачу не в повному обсязі у зв"язку з наступним. Відповідно до рішення сесії Мирненської сільської ради від 22.01.2015 року № 9 «Про передачу нерухомого майна та індивідуального визначеного майна для організації роботи Мирненської ЗОШ I-III ст. у безоплатне користування, яке знаходиться за адресою:село Мирне вул. Яссана, 4 Оріхівського району Запорізької області» та акта-передачі від 23.01.2015 року в січні 2015 року до відділу освіти було передано на утримання будівлю і земельну ділянку МирненськоїЗОШ I-III ст. Оскільки, ні в рішенні сесії сільської ради, ні в акті передачі не було вказано базового місяця, року та суми фіксованої індексації по кожному працівнику закладу, тому що вона не нараховувалась сільською радою і на момент передачі була відсутня заборгованість по індексації, то січень 2015 року став базовим місяцем для нарахування індексації по кожному працівнику.
Вважає, що дії відповідача суперечать діючому законодавству, а саме: Закону України «Про оплату праці»,Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»,Закону України «Про освіту».
Позивач прохає стягнути з Відділу освіти Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області на свою користь невиплачену індексацію заробітної плати за 2015 рік в сумі 3707,12 грн.
В судове засідання представник позивача не з"явився, до суду надав заяву про розглд справи без його участі та участі позивача, на задоволенні позовної заяви наполягають.
Представник відповідача у судове засідання не з"явився, до суду надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги позивача визнає в повному обсязі.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивач дійсно в 2015 році працювала в КЗ «Мирненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів імені воїна-інтернаціоналіста ОСОБА_2» Оріхівської районної ради Запорізької області на посаді вчителя, що підтверджується довідкою КЗ «Мирненської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені воїна-інтернаціоналіста ОСОБА_2» Оріхівської районної ради Запорізької області вих. №80 від 14 грудня 2016 року.(а.с.8)..
Як вбачається з листа Відділу освіти Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області №01-24/285 від 21 квітня 2017 року, заборгованість невиплаченої індексації заробітної плати за 2015 рік відносно ОСОБА_1 складає 3707,12 грн.
Згідно листа-повідомлення відділу освіти Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області від 08.12.2016 року № 01-24/2084, індексація заробітної плати за 2015 рік позивачу була виплачена не в повному обсязі в звязку з тим, що при передачі на утримання будівлі і земельної ділянки Мирненської ОСОБА_3 ст. з Мирненської сільської ради Оріхівського району Запорізької області до відділу освіти Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області ні в рішенні сесії сільської ради, ні в акті передачі не було вказано базового місяця, року та суми фіксованої індексації по кожному працівнику закладу, тому що вона не нараховувалась сільською радою і на момент передачі була відсутня заборгованість по індексації, то січень 2015 року став базовим місяцем для нарахування індексації по кожному працівнику.(а.с.7).
Стаття 2 Закону України «Про оплату праці» визначає структуру заробітної плати. Основна заробітна плата це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційнівиплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженоїнаказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 р. за № 114/8713до додаткової заробітної плати належать, зокрема, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітноїплати працівників (пп. 2.2.7).
Частиною 5 ст. 95 КЗпП України визначено, що заробітна плата підлягає індексації у встановленому порядку.
Стаття 33 Закону України «Про оплату праці»передбачає, що у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати, індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Індексація заробітної плати здійснюється на підставіЗакону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Згідно ст.1 цього Закону, індексація грошових доходів населення це встановлений законом та іншими нормативними актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Частиною 2 ст.5 вказаного Закону встановлено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України. Частина 3 ст.6 Закону визначає, що порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
На час виникнення та існування спірних правовідносин чинним є Порядок проведення індексації грошових доходів населення затвердженийпостановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення». Згідно якого, зокрема, передбачено, що цей Порядок визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників. Підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, це, зокрема, оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.
Виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, зокрема, підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів; підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
Спори з питань індексації грошових доходів підлягають розгляду в судовому порядку.
Таким чином, жоден з чинних нормативних актів, який регулює питання нарахування та виплати заробітної плати, не звільняє роботодавця від обов'язку виплати індексації заробітної плати, як складової частини заробітної плати.
Враховуючи вищенаведене, позов обгрунтований та підлягає задоволенню.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» визначено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.
На підставі п. 6 ст. 214 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує питання як слід розподілити між сторонами судові витрати, а тому у відповідності до ст. 88 ЦПК України, ст. 4 Закону України "Про судовий збір" з відповідача слід стягнути судовий збір в дохід держави.
Керуючись ст.ст.1, 8, 60, 88,197,208,212-215, 218 ЦПК України,Законом України «Про оплату праці»,Законом України «Про індексацію грошових доходів населення», суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу освіти Оріхівської районної державноїадміністрації Запорізької області про стягнення невиплаченої індексації заробітної плати за 2015 рік - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Відділу освіти Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області, код ЄДРПОУ 02136241, юридична адреса: Запорізька область, Оріхівський район, місто Оріхів, вулиця Покровська, будинок 58, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний № НОМЕР_1, невиплачену індексацію заробітної плати за 2015 рік в сумі 3707,12 грн.
Стягнути з Відділу освіти Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області, код ЄДРПОУ 02136241, юридична адреса: Запорізька область, Оріхівський район, місто Оріхів, вулиця Покровська, будинок 58, судовий збір в розмірі у розмірі 640 грн. 00 коп. ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ:37993783, банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м.Києві, код банку отримувача: 820019, рахунок отримувача: 31215256700001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, (призначення платежу:судовий збір, п.1.1.).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до апеляційного суду Запорізької області через Оріхівський районний суд Запорізької області протягом десяти днів з дня його проголошення, а у разі, якщо рішення було ухвалене без участі особи, яка його оскаржує,- протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя Оріхівського районного суду
Запорізької області ОСОБА_3