Справа № 415/1348/17
Провадження № 2-а/415/100/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 квітня 2017 року м. Лисичанськ
Лисичанський міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Краснокутської М.О.,
за участі секретаря Тимофієвої О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду м. Лисичанська адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Луганській області, ОСОБА_3 обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -
встановив:
ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Луганській області, ОСОБА_3 обласного військового комісаріату в обґрунтування якого вказав наступне. ОСОБА_4 проходив дійсну військову службу в Збройних Силах України. Наказом начальника Генерального штабу Головнокомандувача Збройних Сил України від 08.08.2014 року № 463 був звільнений з військової служби у запас та направлений на військовий облік до Орджонікідзевського РВК м. Харкова. У вересні 2014 року позивач звернувся із заявою про призначення йому пенсії до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області. За пенсійною справою № НОМЕР_1 з 03.09.2014 року йому призначена пенсія за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-ХІІ). На початку 2015 року пенсійна справа позивача була передана до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Луганській області, але ОСОБА_3 ОВК не вказав у довідці від 02.09.2014 року № 245 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні, а ГУ ПФУ не включило до грошового забезпечення, з якого обчислений розмір пенсії відповідача щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні. У вересні 2016 року позивач звернувся до ОСОБА_3 ОВК з заявою про включення у довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні. ОСОБА_3 ОВК видав позивачу довідку від 15.09.2016р № ВФЗ-653 про додаткові види грошового забезпечення, до якої включив зазначені виплати. У листопаді 2016 року позивач звернувся до ГУ ПФУ з заявою про врахування при обчисленні розміру пенсії щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні згідно довідки ОСОБА_3 ОВК від 15.09.2016р. № ВФЗ-653, але ГУ ПФУ відмовило йому у задоволенні його заяви (вих. № 493/Д-11 від 28.11.2016).
Згідно абз. 2 п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення пенсій і грошові допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, та членам їх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, з урахування таких його видів: щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премій. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Вважає, що при обчисленні пенсії, яка позивачеві виплачується щомісяця, ГУ ПФУ протиправно не врахувало фактично отримані позивачем у складі грошового забезпечення щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію грошових доходів населення та одноразову грошову допомогу у разі звільнення, з яких утримувалися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Порушення своїх прав позивач підтверджує наступним. Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (Закон № 2011-ХІІ).
Військовослужбовцям у звязку з особливим характером військової служби, яка повязана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною 2 цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія) та одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Законом № 2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч. 1 ст. 10-1 Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 р. № 260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 р. за № 638/15329, далі - Інструкція № 260).
Розмір матеріальної допомоги установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, (п.п. З п. 5 Постанові № 1294, п.п. 33.1, 33.3 п. 33 розділу XXXIII Інструкції № 260).
Одноразова грошова допомога у разі звільнення військовослужбовців передбачена п. 2 ст. 15 Закону № 2011 -XII. Порядок її виплати визначений у розділі XXXVIII Інструкції № 260.
Отже, зазначені допомоги є додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч. 2 ст. 19 Закону № 2011-XII відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3.07.1991 р. № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі ст. 1 якого індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Виходячи з вищезазначених норм права вважає, що щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація грошових доходів населення та одноразова грошова допомога у разі звільнення, з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Тобто, враховуючи вищезазначене позивач вважає що він набув право на отримання пенсії в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення, до складу якого включені щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація грошових доходів населення та одноразова грошова допомога у разі звільнення з 03.09.2014 року.
Позивач звертає увагу суду на те, що суд не може обмежувати судовим рішенням термін або строк виплати перерахованого розміру пенсії оскільки з самого поняття «пенсія» випливає, що щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу, а тому цей вид виплат не є строковим і не може бути призначений на певний строк. У цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Кінцевий термін або строк, на який призначається пенсія, не може встановлюватись, оскільки це суперечить самому визначенню та суті пенсії. Тому виплату пенсії не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком, оскільки це б обмежувало право особи на отримання державної пенсії, яка має виплачуватись постійно, один раз на місяць протягом невизначеного часу та без встановлення будь-якого терміну або строку виплати пенсії.
Згідно абз. 2, 4, 5 п. 2.8 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, яка затверджена наказом Міністра оборони України від 31.12.2014 № 937 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 22.01.2015 р. за № 73/26518 на обласні військові комісаріати покладається:
оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби;
визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх-справ та членам їх сімей" (зі змінами) та від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (зі змінами) (далі - Порядок подання документів для призначення пенсій). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою;
складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів із числа осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей під час перерахунків пенсій.
Тобто, ОСОБА_3 ОВК зобовязаний подати до ГУ ПФУ довідку про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошових доходів населення та одноразової грошової допомоги у разі звільнення. ОСОБА_3 ОВК при оформленні та поданні документів для призначення мені пенсії протиправно не вказав у зазначеній довідці щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу для оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію грошових доходів населення та одноразову грошову допомогу у разі звільнення. Таким чином має місце протиправна бездіяльність (дія) ОСОБА_3 ОВК.
Звертає увагу суду, що ОСОБА_3 ОВК надав до ГУ УПФ всі документи, зазначені у п. 7 Постанови правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1. Тобто, повторно надавати документи немає необхідності окрім нової довідки про додаткові види грошового забезпечення, які він отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
Згідно абз. 3 п.п. 3 п. 4 Положення № 28-2 Головне управління Фонду організовує роботу управлінь Фонду щодо здійснення контролю за додержанням вимог законодавства про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески) та інших платежів, за призначенням (перерахунком) і виплатою пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду, інших джерел, визначених законодавством.
Тобто, ГУ ПФУ повинно було забезпечити та проконтролювати внесення ОСОБА_3 ОВК до довідки про додаткові види грошового забезпечення, які я отримувавпротягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошових доходів громадян та одноразової грошової допомоги у разі звільнення при отриманні від ОСОБА_3 ОВК документів для призначення моєї пенсії.
Але ГУ ПФУ протиправно не виконало покладені на нього завдання, які зазначені у п.п. 1, 3 п. 4 Положення № 28-2, тобто має місце протиправна бездіяльність (дія) ГУ ПФУ при здійсненні контролю за призначенням і виплатою пенсії позивачу.
Виходячи з викладених обставин справи позивач вважає, що відповідачі діяли не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Просив визнати за позивачем право на призначення та отримання пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення до якого входить щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація грошових доходів громадян та одноразова грошова допомога при звільненні; визнати протиправними дії (бездіяльність) ОСОБА_3 обласного військового комісаріату щодо не внесення у довідку від 02.09.2014 року № 245 про додаткові види грошового забезпечення, які він, ОСОБА_4, отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошових доходів громадян та одноразової грошової допомоги при звільненні; зобовязати ОСОБА_3 обласний військовий комісаріат подати до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Луганській області довідку про додаткові види грошового забезпечення які він, ОСОБА_4, отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, яка має містити дані щодо розміру сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошових доходів громадян та одноразової грошової допомоги при звільненні; визнати протиправними дії (бездіяльність) ОСОБА_2 управління Пенсійного Фонду України Луганський області щодо невиконання завдань покладених на нього п.п. 1, 3 п. 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі разом з управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах, яке затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року № 28-2 про здійснення контролю за призначенням і виплатою пенсії позивачу, ОСОБА_4, розмір якої обчислений з грошового забезпечення до якого не були включені щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація грошових доходів громадян та одноразова грошова допомога при звільненні; визнати дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо обчислення розміру та виплати мені, ОСОБА_4, пенсії з грошового забезпечення без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошових доходів громадян та одноразової грошової допомоги при звільненні, які він, ОСОБА_4, отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби, протиправними та такими що порушують мої права, як людини, передбачені ст. 1 Протоколу № І до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод; зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області згідно поданої ОСОБА_3 ОВК довідки про додаткові види грошового забезпечення які я, ОСОБА_4, отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням з військової служби, призначити та виплачувати мені, ОСОБА_4, пенсію у розмірі який обчислений з грошового забезпечення до складу якого включені щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація грошових доходів громадян та одноразова грошова допомога при звільненні які він, ОСОБА_4, отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби з 03.09.2014р.; обовязати головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити виплату позивачу, ОСОБА_4, суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 03.09.2014 р.; зобовязати головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області подати протягом десяти днів з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України.
Позивач ОСОБА_4 в судове засідання не зявився, до його початку надав змінений адміністративний позов, в якому просив визнати протиправними дії ГУ ПФУ щодо відмови у перерахунку пенсії, зобовязати ГУ ПФУ здійснити йому перерахунок пенсії на підставі поданої до ГУ ПФУ ОСОБА_3 ОВК довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, врахувавши до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, суми щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошових доходів громадян та одноразової грошової допомоги при звільненні, починаючи з 02.11.2016 року тобто з дня звернення з заявою до ГУ ПФУ, визнати протиправними дії (бездіяльність) ОСОБА_3 ОВК щодо неподання у встановлені строки до ГУ ПФУ довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців перед звільненням з військової служби з урахуванням сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошових доходів громадян та одноразової грошової допомоги при звільненні, зобовязати ОСОБА_3 ОВК негайно подати до ГУ ПФУ довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців перед звільненням з військової служби з урахуванням сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошових доходів громадян та одноразової грошової допомоги при звільненні.
Також надав письмову заяву, в якій просив суд розглядати справу за його відсутності, зазначив, що змінені позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить позов задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 Управління пенсійного фонду України в Луганській області в судове засідання не зявився, надав суду письмові заперечення проти позову, в яких змінені позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити у їх задоволенні, справу розглядати без участі їхнього представника.
В обґрунтування своїх заперечень представник ОСОБА_2 Управління пенсійного фонду України в Луганській області посилався на наступне. Щодо визнання протиправними дій (бездіяльності) головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо невиконання завдань покладених на нього п.п. 1. З п. 4 «Положення про головне управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та у Севастополі затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 28-2 від 22.12.2014 р. - ОСОБА_4 перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійною фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених і військової служби, та деяких інших осіб». Пенсія ОСОБА_4 призначалась головним Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області на підставі документів, поданих 25.09.2014 відділом соціального забезпечення Харківського, обласного військового комісаріату (супровідний лист № ФХ-122117/2528 від 25.09.2014). Повний список документів, що було подано для призначення пенсії позивачу перелічено у Поданні про призначення пенсії від 25.09.2014 року. Інформація про додаткові види грошового забезпечення, які враховуються під час призначення пенсії, містилась в довідці № 245 від 02.09.2014 р. виданій ОСОБА_3 обласним військовим комісаріатом. До цієї довідки було включено тільки ті додаткові види грошового забезпечення, що передбачені постановою Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби ти військової служби за контрактом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей». Інформації про інші види винагород та грошової допомоги у матеріалах пенсійної справи не міститься, також такої інформації немає і в наданій довідці. Щодо вимоги позивача визнати дії головного управління Пенсійного фонду України в луганській області щодо обчислення розміру та витати йому пенсії без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошових доходів громадян та одноразової допомоги при звільненні, протиправними - склад місячного грошового забезпечення військовослужбовців визначено у пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового начальницького складу та деяких інших осіб». Перелік додаткових видів грошовою забезпечення та їх розмір наведено у додатку № 25 до Постанови № 1294. При цьому зміст нормативного акту свідчить, що наведений перелік є вичерпним. Однак, видів грошового забезпечення з назвою «щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань,індексація грошових доходів громадян та одноразова допомога при звільненні» не міститься в зазначеному переліку додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, так само як не міститься в цілому у статті 43 Закону № 2262 та н.7 постанови КМУ № 393. Крім того згідно змісту п. 1 Постанови № 1294 до видів додаткової грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія належать лише суми, що мають постійний характер. Виплати, які вказує позивач, не носять постійного характеру. Також посилається на рішення Конституційного суду України від 13.05.2015 року у справі № 4-рп/2015 щодо офіційного тлумачення положеньч.3 ст.63 Закону № 2262-ХІІ.
Щодо вимог позивача зобовязати головне управління Пенсійного Фонду України в Луганській області призначити та виплачувати йому пенсію в розмірі, який обчислений згідно поданої ОСОБА_3 обласним військовим комісаріатом довідки про додаткові види грошового забезпечення - 08.11.2016 ОСОБА_4 звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області із заявою про перерахунок пенсії. 28.11.2016 року головне управління листом №493/1-11 відмовило ОСОБА_4В в перерахунку пенсії, із роз'ясненням причин відмови. По перше, за нормами статті 63 Закону № 2262 та пунктів 23. 24 1 Порядку перерахунок призначеної пенсії здійсниться на підставі наданих додатково документів від уповноваженою структурною підрозділу, силових міністерств та інших органів, в яких зазначено зміни грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Однак, ні на момент звернення ОСОБА_4 до головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області ні до теперішнього часу повідомлення від уповноваженого структурного підрозділу ОСОБА_3 обласного військового комісаріату щодо підстав для проведення перерахунку в якому змінено розмір грошового забезпечення, до управління не надходили. По друге, ті додаткові види грошовою забезпечення, які позивач просить врахувати для обчислення йому пенсії ані в переліку додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил ( Додаток № 25 до Постанови № 1294), ані в цілому у статті 43 Закону № 2262 та п 7 постанови КМУ № 393 не визначені. Вказує, що вимоги позивача про зобовязання головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 03.09.2014 року задоволено не підлягають, оскільки призначення пенсії згідно з положеннями законодавства відноситься до дискреційних повноважень пенсійного органу, які суд не може підміняти. Також зазначив, що адміністративний позов з аналогічним предметом вже розглядався судами України і за результатами розгляду справ №638/10888/15-а, 3638/5794/15-а, 3753/7710/15-а апеляційним адміністративним судом було відмовлено у задоволенні вимог позивача. Просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_3 обласного військового комісаріату в судове засідання не зявився, надав суду письмові заперечення проти позову, в яких уточнені позовні вимоги не визнав та просив суд у задоволенні позову відмовити в повному обсязі, справу розглядати без участі їхнього представника.
В обґрунтування своїх заперечень посилався на наступне. Представник ОСОБА_3 обласного військового комісаріатувважає, що жодного доказу обставин, викладеним позивачем у позовної заяві до позову не надано, що унеможливлює надання ним повністю обґрунтованого заперечення та надав заперечення на позов в тій частині, що йому зрозуміле.
По-перше, відповідно до вимог частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХП пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Абзацами 1 - 3 пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» передбачено наступне: Пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: {Абзац перший пункту 7 в редакції Постанови КМ № 1322 від 21.12.2011} відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Тобто, вказані всі назви (вичерпний перелік) складових грошового забезпечення військовослужбовців, з яких ним нараховується пенсія. В цьому переліку відсутня така щомісячна складова, ;як винагорода. Також відсутні складові, які не виплачуються щомісяця. В переліку також відсутня і індексація. Щомісячна додаткова грошова винагорода встановлена наказом Міністра оборони України від 15.11.2010 року № 595 «Про затвердження Інструкції про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України». Винагорода за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на обєкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих обєктів у разі захоплення або спроби найбільшого заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою військовослужбовцям вперше була встановлена постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2014, № 158, та виданим в його розвиток наказом Міністра оборони України від 12.06.2014 № 383 «Про виплату винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України". В подальшому ця виплата була регламентована постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2015 № 24, та виданим в його розвиток наказом Міністра оборони України від 02.02.2015 № 49 «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій». На дійсний час ця виплата регламентована постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 № 18, та виданим в його розвиток наказом Міністра оборони України від 10.02.2016 № 67 «Про затвердження Інструкції про порядок та розміри виплати винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду». Грошова допомога на оздоровлення встановлена розділом XXX «Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 № 260. При цьому пунктом 30.1. цієї інструкції встановлене наступне: особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом та набули право на щорічну основну відпустку, один раз на рік надається грошова допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення. Тобто виплата цієї допомоги здійснюється один раз на рік, а для включення її в розмір грошового забезпечення з якого розраховується пенсія, необхідна її щомісячна виплата. Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Встановлена розділом XXXIII «Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженої наказом Міністрі оборони У країни від 11.06.2008 № 260. При цьому пунктом 33.1. цієї інструкції встановлене наступне: особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять службу за контрактом, для вирішення соціально-побутових питань один разі на рік надається матеріальна допомога в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення. Тобто виплата цієї допомоги Здійснюється один раз на рік, а для включення її в розмір грошового забезпечення якого розраховується пенсія, необхідна її щомісячна виплата. Грошова допомога військовослужбовцям у разі звільнення з військової служби. Встановлена розділом ХХХVІІІ «Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженої наказом Міністр оборони України від 11.06.2008 № 260. При цьому пунктами 38.1. 38.4. цієї інструкції встановлене наступне: особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходить військову службу за контрактом, які звільняються зі служби за станом здоровя, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення з військової служби за віком, у звязку зі скороченням штатів або проведенням і організаційних заходів, закінченням строку контракту, у звязку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, а також у звязку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має, дитину (дітей) віком до 16 років, одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше. Особам офіцерського складу, які проходять кадрову військову службу та звільняються зі служби за власним бажанням, особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, які звільняються зі служби через сімейні обставини або з інших поважних причин, визначених Переліком сімейних обставин та інших поважних причин, що можуть бути підставою для звільнення громадян з військової служби та із служби осіб рядового і начальницького складу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 червня 2013 року № 413, та мають вислугу 10 років і більше, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. Особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, звільненим з військової служби за службовою невідповідністю, у звязку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем, у звязку з обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили, у звязку з набранням законної сили рішенням суду щодо притягнення до відповідальності за адміністративне корупційне правопорушення, повязане з порушенням обмежень, передбачених Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції", а також тим, які станом на 16 березня 2014 року проходили службу на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя і в установленому порядку не продовжили її проходження за межами тимчасово окупованої території України, одноразова грошова допомога не виплачується. У разі повторного звільнення військовослужбовців з військової служби одноразова грошова допомога виплачується за період їх календарної служби з дня останнього зарахування на службу без урахування періоду попередньої служби, за і винятком тих осіб, які при попередньому звільненні не набули права на отримання одноразової грошової допомоги, установленої Законом України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" Виплата цієї допомоги військовослужбовцям категорії позивача здійснюється один раз за службу (один раз на двадцять з лишнім років), а для включення її в розмір грошового забезпечення з якого розраховується пенсія, необхідна її щомісячна виплата. Індексація також не має щомісячного терміну виплат. Крім того індексація не зазначена в частині 3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 №2262-ХП. Просив відмовити у задоволенні позову ОСОБА_4
Також надав заперечення на уточнений адміністративний позов ОСОБА_4, де зазначив наступне. Відповідно до абзаців 1, 3 пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 N 3-1, та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 р. зa N 135/13402, Для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи, грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби. Форма довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії визначена листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 17.04.2008 року № 248/6/С/468-Д за підписом Директора Департаменту фінансів МО України ОСОБА_5, та узгоджена з Директором Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України. На виконання зазначених вище нормативних актів, а також з урахуванням вимог Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, наказу Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 року за № 1294/26071, ОСОБА_3 ОВК позивачу була видана Довідка про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсій від 02.09.2014 № 245 (підтверджуючи це документи маються в матеріалах справи, - надані позивачем). В цієї довідці були відсутні щомісячні додаткові види грошового забезпечення, з яких пенсія не обчислюється (винагорода), також були відсутні і одноразові додаткові види грошового забезпечення (грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова допомога військовослужбовцям у разі звільнення з військової служби, індексація). Відповідно до ч.3 ст.43 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" вказані мною у цьому абзаці заперечення додаткові види грошового забезпечення" військовослужбовців не враховуються при обчисленні пенсії. В подальшому, на звернення позивача, ОСОБА_3 ОВК надав громадянину ОСОБА_4 довідку про його грошове забезпечення, з якого утримувався (нараховувався) єдиний внесок від 15.09.2016 № ВФЗ-653. Вважає правомірними як дії ОСОБА_3 ОВК, так і дії ГУ ПФУ в Луганській області, а позовні вимоги позивача такими, що не підлягають задоволенню, на підставі раніше наданих заперечень. Крім того, вважаю, що спірні питання врегульовані у рішенні Конституційного суду України від 13.05.2015 року по справі № 4-рп/2015. Просив відмовити позивачу у задоволенні позову у повному обсязі.
У звязку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу рою не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно частини 1 ст.6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
З матеріалів справи вбачається, що позивачу з 03.09.2014 року призначена пенсія за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно копії витягу з наказу начальника Генерального штабу Головнокомандувача Збройних Сил України № 463 від 08 серпня 2014 року м. Київ, відповідно до частини шостої статті 26 Закону України «Про військовий обовязок і військову службу», з урахуванням вимог частини восьмої цієї ж статті, нижчепойменованих осіб офіцерського складу Сухопутних Військ Збройних Сил України звільнити з військової служби: у запас за пунктом «б» (за станом здоровя) підполковника ОСОБА_4, військового комісара Лисичанського міського комісаріату Луганської області оперативного командування «Південь», вислуга років у ЗС: календарна 28 років, пільгова немає, підлягає направленню на військовий облік до Орджонікідзевського РВК м. Харкова (а.с.16).
06.09.2016 року позивач звернувся до Військового комісара ОСОБА_3 обласного військового комісаріату з заявою про повторне подання до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Луганській області довідки про додаткові види грошового забезпечення, які він отримував протягом останніх 24 (двадцяти чотирьох) місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби перерахунок призначеної їй пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати (а.с.17).
Згідно з копією довідки ОСОБА_3 обласного військового комісаріату № ВФЗ-653 від 15.09.2016 року про грошове забезпечення, з якого утримувався (нараховувався) єдиний внесок, вона видана підполковнику ОСОБА_4, про те, що сума додаткових видів грошового забезпечення та премії, з яких сплачено єдиний соціальний внесок, становить 143424,90 грн. (а.с.18).
02.11.2016 року позивач звернувся до Начальника ОСОБА_2 Управління Пенсійного Фонду України в Луганській області з заявою про перерахунок призначеної йому пенсії з врахуванням середнього розміру додаткових видів грошового забезпечення в сумі 5976,04 (143424,9/24=5976,04) відповідно до довідки ОСОБА_3 обласного військового комісаріату № ВФЗ-653 від 15.09.2016 року, з дня її призначення (а.с.19-20).
Відповідно до копії відповіді Управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ОСОБА_2 Управління Пенсійного Фонду України в Луганській області № 493/Д-11 від 28.11.2016 року, у перерахунку пенсії відмовлено з посиланням на п. 1 Порядку № 45, відповідно до якого перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону України № 2262 проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у звязку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах установлених законодавством (а.с.21-22).
Згідно копії довідки ОСОБА_3 обласного військового комісаріату № 245 від 02.09.2014 року про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, вона видана підполковнику ОСОБА_4, про те, що сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які враховуються під час обчислення пенсії, становить 48742, 15 грн. (а.с.15).
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»№2262-XII від 09.04.1992 року (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною третьою цієї ж статті вказаного Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається з копії довідки ОСОБА_3 обласного військового комісаріату № ВФЗ-653 від 15.09.2016 року з сум додаткових видів грошового забезпечення та премій, нарахованих ОСОБА_4, було сплачено єдиний соціальний внесок (а.с.18).
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 року пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII).
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною першою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 року встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 року), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 року також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови N 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу XXXIII Інструкції).
Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена статтею 15 Закону N 2011-XII.
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону N 2011-XII відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення Українивумовахзростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року N 1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення", згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Аналогічна позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15) де вказано, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія лише у разі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з обумовлених виплат, а тому така позиція згідно зі ст. 244-2 КАС України має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Отже, суд вважає, що в даному випадку ОСОБА_4 має право на призначення та отримання пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі, який має бути обчислений з грошового забезпечення до якого включені грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні.
Таким чином, суд приходить до висновку, що бездіяльність ОСОБА_3 обласного військового комісаріату щодо своєчасного не подання до ГУ ПФУ в Луганській області довідки про додаткові види грошового забезпечення з урахуванням даних щодо грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні є протиправною.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.2 ч.2 ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Відтак, суд вважає за необхідне зобовязати відповідача ОСОБА_3 обласний військовий комісаріат подати до ГУ ПФУ в Луганській області довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_4 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію, та одноразову грошову допомогу при звільненні.
Представник відповідача ГУ ПФУ в Луганській області в своїх запереченнях посилалась на те, що вказані вище види виплат не можуть вважатися тими складовими грошового забезпечення військовослужбовця, з яких може обчислюватися сума пенсії, проте, судом було встановлено протилежне, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне зобовязати ГУ ПФУ в Луганській області після отримання довідки про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_4 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби, призначити та виплачувати позивачу пенсію в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення до складу якого включені грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, та одноразова грошова допомога при звільненні, а також зобовязати ГУ ПФУ в Луганській області здійснити виплату ОСОБА_4 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії.
Відповідно ст.ст. 83, 84, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.ст.43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі.
Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами. Перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Луганській області 02.11.2016 року (а.с.19-20), а тому перерахунок пенсії підлягає здійсненню з 01.11.2016 року.
До моменту звернення позивача з відповідною заявою та до моменту подання ним нової довідки № ВФЗ-653 від 15.09.2016 року про складові грошового забезпечення дії відповідача з виплати та нарахування пенсії позивачу суд вважає правомірними, так як відповідач керувався тими даними, які містилися у матеріалах пенсійної справи.
Відповідно до ч. 1ст. 71 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу.
Згідно до ч. 2ст. 71 КАС Українив адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
При цьому, відповідачі не довели суду правомірності своїх дій та рішень.
Таким чином, з огляду на викладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_4 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Луганській області, ОСОБА_3 обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
На підставіЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб",Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», керуючись ст. ст.8,9,11,17,71,160-163,183-2,244-2 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_4 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Луганській області, ОСОБА_3 обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови ОСОБА_4 у перерахунку пенсії з урахуванням середнього розміру додаткових видів грошового забезпечення, до якого входить щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація грошових доходів громадян та одноразова грошова допомога при звільненні
Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити ОСОБА_4 перерахунок пенсії на підставі поданої ОСОБА_3 обласним військовим комісаріатом довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, врахувавши до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, суми щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошових доходів громадян та одноразової грошової допомоги при звільненні, починаючи з 01.11.2016 року.
Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_3 обласного військового комісаріату щодо неподання у встановлені строки до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Луганській області довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, які ОСОБА_4 отримував протягом останніх 24 місяців перед звільненням з військової служби з урахуванням сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошових доходів громадян та одноразової грошової допомоги при звільненні.
Зобовязати ОСОБА_3 обласний військовий комісаріат негайно подати до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, які ОСОБА_4 отримував протягом останніх 24 місяців перед звільненням з військової служби з урахуванням сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошових доходів громадян та одноразової грошової допомоги при звільненні.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у скороченому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
СУДДЯ М.О. КРАСНОКУТСЬКА